150 eurų būtų galima didinti kiekvieno pensininko pensiją, jeigu tik Lietuvoje būtų surenkamas visas pridėtinės vertės mokestis. Tačiau metai iš metų to padaryti nepavyksta. Dėl to ekonomistai siūlo keisti mokesčius ir stiprinti jų administravimą, o VMI teigia, kad vien griežtesnė priežiūra ir baudos nepadės.

(nuotr. Policijos)

(nuotr. Policijos)

Pridėtinės vertės mokestis (PVM), kurio įprastinis tarifas 21 proc., yra įskaičiuotas į daugelio prekių ir paslaugų kainą, sumokamą galutinio vartotojo. Kaip jis skaičiuojamas ir kiek jo sumokate, galite pasitikrinti atidžiau pažiūrėję į parduotuvėje duodamą kasos kvitą.

Pajamos iš šio mokesčio sudaro didelę dalį visų valstybės biudžeto įplaukų. Šiais pinigais finansuojamos valstybės išlaidos – pradedant įvairiomis išmokomis gyventojams, mokyklų ar ligoninių išlaikymu ir baigiant tarnautojų algoms.

Europos Komisija ir kitos tarptautinės organizacijos ne kartą yra pastebėjusios, kad palyginti su kitomis šalimis, Lietuvoje PVM surenkama kur kas mažiau nei turėtų būti surinkta.

Naujausi tyrimai rodo, kad mūsų šalyje PVM nepriemoka viršija 1,1 mlrd. eurų per metus. Jeigu šią sumą padalintume, pvz., 600 tūkst. pensininkų, tuomet kiekvieno jų pensija padidėtų 152 eurais.

REKLAMA

Naujienų portalas tv3.lt pasidomėjo, kodėl mums nepavyksta surinkti šio mokesčio ir ką daryti, kad situacija pasikeistų.

Gudraujantys verslininkai ir gyvulių ūkis

Ekonomistas Raimondas Kuodis įsitikinęs, kad Lietuvoje PVM nesurinkimas yra susijęs su egzistuojančiomis lengvatomis arba „gyvulių ūkiu“ apmokestinant pajamas ir administruojant gyventojų pajamų mokestį.

Užuot savo ir kitų darbuotojų pajamas išmokėję kaip darbo užmokestį ir taip pat sumokėję visus priklausančius mokesčius ir įmokas, dalis verslininkų ir įmonių vadovų naudojasi esančiomis landomis.

Raimondas Kuodis

Raimondas Kuodis

„Lietuvoje vis dar gajus masinis privatus vartojimas per įmones, kai jų vadovai ar darbuotojai asmeninėms reikmėms įvairias prekes ir paslaugas perka už įmonių lėšas“, – komentavo R. Kuodis.

Kadangi įmonėms nereikia mokėti PVM, tokiu būdu perkant prekes ir paslaugas sutaupoma 21 proc. jų savikainos.

Kita vertus, ekonomisto nuomone, dėl netinkamo pajamų apmokestinimo dabartinis PVM modelis apskritai socialiai nėra teisingas.

„Galite nustebti, bet priežastis, kodėl Lietuvoje taip remiasi regresiniu pridėtinės vertės mokesčiu yra pajamų apmokestinimo „gyvulių ūkis“ – tai yra negebėjimas surinkti žymesnės dalies biudžeto per gyventojų pajamų mokestį“, – įsitikinęs R. Kuodis.

Jis paaiškino, kad gerovės prasme PVM yra regresinis todėl, kad vienodas jo tarifas (pvz., taikomas duonai) senutei ir turčiui sumažina jų gerovę skirtingu lygiu – senutei jis gerokai skausmingesnis. Ekonomistai tai supranta per mažėjančio ribinio naudingumo reiškinį.

REKLAMA

Taigi, esą reikėtų svarstyti ne mažesnį PVM maisto produktams (juo vienodai naudotųsi ir turtuolis, ir vargšas), o sutvarkyti „gyvulių ūkį“ apmokestinant pajamas ir griežčiau kontroliuojant, kas asmeninėms reikmėms perkama įmonių lėšomis išvengiant tiek viso pajamų apmokestinimo PVM sumokėjimo.

Taip gerovės valstybės nesukursime

„Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas vardija kelias priežastis, kodėl teik daug PVM nesurenkama mūsų šalyje. Esą kol situacija šioje srityje nepasikeis, gerovės valstybės nesukursime.

„Pirma yra ta, kad dalis parduodamų prekių ir paslaugų yra neapskaitoma. Tai vadinamas tradicinis šešėlis. Jis itin didelis paslaugų sektoriuje – tiek remonto, statybų, automobilių, tiek auklių ar valymo paslaugų. Ypatingai tų paslaugų, kurios teikiamos tiesiogiai gyventojams, o ne juridiniams asmenims.

Kita priežastis – stambesnio masto PVM vengimas. Veikia kelios tipinės schemos, tai yra prekių „mėtymas“ nuo vienos įmonės į kitą. Galiausia tam tikros įmonės tam tikroje grandinėje, jos būna skirtingose šalyse, dingsta iš akiračio ir PVM nėra sumokamas į valstybės biudžetą. Manyčiau, kad Lietuve yra gana daug tokio pobūdžio veiklos“, – komentavo ekonomistas.

Žygimantas Mauricas

Žygimantas Mauricas

Jo teigimu, dalis mokesčio nesurenkama ir dėl jo lengvatų, taikomų centriniam šildymui, malkoms, vaistams, transportui ir kt. Prie nesurinkimo prisideda ir jau minėtas privatus vartojimas įmonių lėšomis:

„Tai labai paplitęs reiškinys. Viena vertus, sudėtinga susekti tokius atvejus, kita vertus, galbūt ir nelabai stengiamasi tai daryti. Kartais susidaro toks įspūdis. Jeigu tai daroma, tai labai paviršutiniškai.“

REKLAMA

Ž. Mauricas atkreipė dėmesį į pranešimus, kai po Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) patikrinimų, nepelningos įmonės tampa pelningomis, gerokai pasikeičia jų kaštų struktūra.

„Vis dėlto VMI pajėgumų ir noro yra nedaug. Ir dėl to toks rezultatas. Tai didelis nerimo signalas Lietuvai, kuri nori kurti gerovės valstybę. Jos nesukursi su tokiu mokesčių surinkimu ir tokiu VMI efektyvumu.

Jei norime surinkti daugiau mokesčių, tikrai turi būti skiriamas gerokai didesnis dėmesys VMI veiklai, didinant pasitikėjimą ja gyventojų akyse. Kaip ne kartą esu sakę, turime tapti „skundikų valstybe“. Gerovės valstybėse gyventojai skundžia vieni kitus mokesčių inspekcijai. Turi būti visiškai kitas pasitikėjimo lygis ir kitoks dėmesys mokesčių surinkimui ir visai VMI“, – įsitikinęs ekonomistas.

Anot jo, pasitikėjimas šia institucija itin svarbus, ypač diegiant informacines technologijas. Dalis verslo neteikia duomenų, nes baiminasi, kad jie gali nutekėti konkurentams.

Kita vertus, neretai smulkusis verslas mokesčių vengimą laiko konkurencinių pranašumu prieš stambųjį verslą. Tačiau toks požiūris neturėtų būti toleruojamas: „Jei paliksime ir toliau paliksime taip, kaip yra, su tokiu mokesčių surinkimu, nepatenkinsime tokių poreikių, kuriuos esame apsižioję.“

Beje, trečiadienį Vyriausybė patvirtino planą, kaip būtų galima surinkti daugiau mokesčių, apmokestinant taršius automobilius, išplečiant NT mokestį ir kt.

Griežtesnė kontrolė ir bausmės nepadės?

Naujienų portalas tv3.lt paklausė VMI, kodėl susidaro tokia didelė VMI nepriemoka, kodėl mokesčio surenkama mažiau nei planuota, ką daryti, kad situacija pasikeistų, taip pat kiek įtakos turi tai, kad įmonių lėšomis apmokami asmeniniai pirkiniai. Į šiuos klausimus konkrečiai atsakyta nebuvo.

REKLAMA

Valstybinė mokesčių inspekcija (Fotodiena/Justinas Auškelis)

Valstybinė mokesčių inspekcija (Fotodiena/Justinas Auškelis)

VMI Atrankos ir paramos auditui departamento direktorius Valdas Buginskis pažymėjo, kad PVM „atotrūkio“ skaičiavimų negalima prilyginti mokesčių nepriemokai, kaip tai galėtų būti suprantama pažodžiui:

„Toks skaičiavimas yra atliekamas pagal tam tikrą metodiką, lyginant su kitomis, turinčią savo privalumus ir trūkumus, siekiant įvertinti galimą PVM surinkimo potencialą ir sudaryti galimybę šalims įsivertinti, ar taikomos mokesčių administravimo priemonės yra efektyvios, t.y., vertinama pati tendencija (mažėja ar didėja), o ne konkreti reikšmė.“

Esą PVM nepriemokos skaičiavimo metodika ir Europos Komisijos atstovai, su kuriais bendraujama, akcentuoja, kad ji neskirta tarpusavyje lyginti skirtingas šalis.

„Be to, šalių įverčių nepalyginamumą lemia ir tai, kad kiekviena šalis  turi galimybę teikti savo prielaidas, kurios naudojamos atotrūkio vertinimui. Kiekvienos šalies mokestinės sistemos specifiką atspindinčios prielaidos metodikos autorių vertinamos ekspertiniu būdu, vienas iš jų priimant, kitas atmetant. Prielaidos paprastai naudojamos, kai šalis negali pateikti kurių nors apskaičiavimui reikalingų, bet nacionaliniu mastu nekaupiamų konkrečių duomenų“, – aiškino V. Buginskis.

Jo teigimu, šešėlinė ekonomika yra daugialypis socialinis – ekonominis reiškinys, kuriam įtaką daro daugybė veiksnių. Todėl, pvz., tik griežtinant kontrolę ir didinant bausmes, rezultatas, – ženkliai sumažinti „šešėlį“ – nepasiekiamas.

„Ne mažiau svarbios ir priemonės, kurios keičia mokesčių mokėtojų požiūrį į šešėlinės ekonomikos reiškinių toleravimą, mokesčių vengimą, skatina mokestinį sąmoningumą ir savanorišką mokesčių mokėjimą.

REKLAMA

Šiame kontekste būtų galima išskirti keturias kryptis, kuriomis veikiama: pirma, sudarant palankesnes sąlygas mokėti mokesčius ir įdiegiant atitinkamų paskatų sistemą, pvz., šių metų naujiena, leidžiant gyventojams susigrąžinti dalį mokesčio už būsto ir automobilių remonto bei auklių paslaugas, antra, parodant visuomenei kur ir kaip yra panaudojami mokesčiai; trečia, vykdant efektyvią kontrolę ir užtikrinant atgrasančios bausmės už mokesčių vengimą neišvengiamumą; ir ketvirta, tinkamai šviečiant visuomenę, didinant jos ekonominį išprusimą bei skatinant sąžiningumą“, – aiškino pašnekovas.

Tuo metu VMI Kontrolės departamento direktorė Eglė Ramanauskienė pripažino, kad palyginti su kitais piktnaudžiavimais, PVM sukčiavimas sukelia didžiausius finansinius nuostolius:

„Ypatingai ženkli žala valstybėms padaroma, vykdant PVM sukčiavimą tarptautiniu mastu, kai į nusikalstamą veiklą skirtingose ES šalyse įtraukiamos dešimtys įmonių. Įmonės, tarpusavyje sudarydamos fiktyvius sandorius, siekia vienose šalyse PVM nesumokėti, o kitose – apgaulės būdu jį susigrąžinti iš valstybių biudžetų.“

Direktorės teigimu, kovai su PVM sukčiavimu buvo įkurtas decentralizuotas valstybių narių mokesčių ir muitinių administracijų pareigūnų, kurie greitai apsikeičia tiksline informacija apie galimas sukčiaujančias bendroves ir operacijas, EUROFISC tinklas, kuriame Lietuva taip pat aktyviai dalyvauja.

Verslininkas
2019-09-20 19:28:26
Jeigu valkataujanciu valstybes tarnautoju kieki sumazintume bent 30%,pensijas galetume padidinti bent jau 300euru.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Atsakymas daunams-ekspertams 2019-09-28 18:08:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Maziau tankus sukriosusius nurasytus pirkit ir nafik ta lt.armija dykaduoniu reikalinga,vistiek jai rusai puls,jankiai pasake kad pries rusus nesugebesim apsiginti.Ir padides tos pencijos ne 150eu.,o300eu.Ekspertai jus tik toletus jums valyti   ATSAKYTI
Bynas 2019-09-27 17:02:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodėl valdžia nenori apmokestinti turtuolių, o todėl, kad patys valdo Lietuvą užtai daro kas jiems geriau, jei jie būtų sąžiningi ir žiūrėtų į paprastesnius žmonės būtų zimei geriau   ATSAKYTI
Jonas 2019-09-27 06:09:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tuscios kalbos.    ATSAKYTI
Lina 2019-09-26 09:23:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Palaukt aš algos gaunu 380euru. Dirbu fizinių darbą. O pensijas didins. Seime didins. O kaip man paprastam žmogui išgyventi?gal ponai pamaitinsit?   ATSAKYTI
buxa 2019-09-23 07:08:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Apmokestinus gyvuliu uki situacijos nepakeis. Pakils tiesiog mesos kaina. Ir paprastiems gyventojams bei pensininkams taps dar sunkiau pirkti maisto produktus.   ATSAKYTI
JO 2019-09-22 12:32:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kanceliarinės išmokos Seimo nariams -monumentas grobstymo ir t.t bet Kalčiausias verslas kapitalistas yra blogis o tranas partinis yra geris -proes 30 metu girdėta dainele   ATSAKYTI
JO 2019-09-22 07:48:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Motinystės 2 metų išmokas paima iš pensininų fondo. Kokiu pagrindu? Pirmiausia ir reikėtų atskirti tuos pinigus ir pensijos iš karto pakiltų 45 eu. Antra - Kai maisto ir paslaugų kainos kilo 3 k., pensijos buvo pakeltos procentais. Taigi gaunantiems 50 eu didesnę pensiją, pridėjo 100, o kitiems tik 30 eu., nors maistas brango visiems vienodai. Taip seimas sukūrė didžiulę soc. nelygybę tarp pačių pensininkų. Likę su 200 eu pensija, žmonės valgo tik 70% nukainotą maistą, neturi šampūno, neturi pramogų.    ATSAKYTI
M 2019-09-21 16:58:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O beje ar matete verslininka,kuris moka visus mokescius?ir nera šeselio.Zuvis genda nuo galvos,cia pavyzdys iš virsaus.   ATSAKYTI
verslininkui 2019-09-21 13:09:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
gali būti,bet ir tamstai reikia ne pamiršti,kad darbuotojas dirba tamstos gerovei,tokiu būdu pirmiausia pats mokėk darbuotojui orų atlyginimą,sąžiningai sumokėk visus mokesčius ,tuomet visiems bus gerai.   ATSAKYTI
Jurgis 2019-09-21 11:10:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jei aš gerai supratau, tai, kad kiekvienas pensininkas praranda 150 eurų, yra blogo atitinkamu valstybės institucijų darbo išdava...    ATSAKYTI
Jei 2019-09-21 09:18:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nezlugdytu smulkaus verslo, Valstybe klestetu!   ATSAKYTI
Street 2019-09-21 05:57:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Biudžetas kiauras. Auksinių šakučių pirkimas vyksta masiškai visose srityse. Ir jau daug metų. Operos ir baleto teatro remontas, plona asfalto dangą, gama peilis. Pavyzdžių tūkstančiai. Netgi ta pati VMI ar Sodra ten išgaruoja dešimtys milijonų Tai mokesčių mokėtojų milijonai ir net gi milijardai. Ir nieko nepadarysi nes pagrindinis kaltininkas yra ir įstatymų leidėjas.    ATSAKYTI
:-) 2019-09-21 02:15:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Sutvarkykit pradziai turginius, paskui imkites verslo   ATSAKYTI
Kitas 2019-09-21 00:25:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Kiek jie dar mus skalpuos   ATSAKYTI
Kitas 2019-09-21 00:23:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Kiek jie blet dar mus slapnuos.   ATSAKYTI
Nesupratau 2019-09-21 00:10:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Prie ko čia PVM ir pensija? PVM eina į valstybės biudžetą, o pensijos mokamos iš Sodros biudžeto.Kuo daugiau surinks PVM tuo daugiau šaunykų prisipirks,na gal dar biurokratams algas pakels.Bet pensijas moka Sodra, kuriai mes mokam procentus nuo algos.Tai čia arba aš kvailas naiviai galvodamas kad mokesčiai eina atskirai kiekvienas pagal savo paskirtį arba straipsnio autorius, specialiai bando sukiršinti žmones suplakdamas PVM-Sodrą į vieną krūvą.   ATSAKYTI
bazinė 2019-09-23 08:11:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pensija mokama iš valstybės biudžeto  
Kuodas 2019-09-20 22:16:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Kuodis debilas konkretaus su tokiu komentaru. Visas užsienis traukia visas įmanomas išlaidas į įmonių balansą ir pensijos čia ne prie ko. Nes valstybė daug daugiau praranda kai už perkamas privačių žmonių prekes susitariama be PVM. Tada ir jis nesumokamas ir pelno mokestis nemokamas. O kai gauni pvm sąskaitą tai PVM susimoka ją išrašęs...   ATSAKYTI
Arunas 2019-09-20 22:03:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Juokingai skamba kam didinti vaiku pinigus taip raso atsiliepimus gejai.psix ligoniai neturintys vaiku .kam kelti neigaliesiems invalidumo pasalpa kam didinti pensijas ir tokiu durniu buna jie tikisi prisivok arba nedagyvent iki pensijos matyt   ATSAKYTI
Ana 2019-09-20 20:44:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Kiek Lietuvoje sumažėjo žmonių? Tokiu procentu mažiname veltėdžių valdininkų armija ir pensininkams tikrai bus padidintos pensijos. Tokio kiekio ataskaitų ,deklaracijų nereikalauja iš verslininkų nei viena valstybė. Visur gerbiamas žmogus sugebantis sau užsidirbti ir kitam darbo duoti. Lietuvoje kiekvienais metais stengiamasi vis labiau supriešinti verslininkus su pensininkais, sveikus su ligoniais ir taip toliau.   ATSAKYTI
Egis 2019-09-22 00:04:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Va ,va,bet teigiama,kad żmonių tipo daugėja.Daugėja,bet ne lietuvių  
Real 2019-09-20 20:18:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
dar pamiršo paminėti bankus, kurie kasmet išveža iš Lietuvos iki 400 mln., o aptarnauja baisiai, arogantiškai, vilkina ir t.t. VP grupė nuo apyvartos tesumoka 3%. Sakykite, koks smulkus verslas galėtų mokėti tokius menkus mokesčius?    ATSAKYTI

Top Video

Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
REKLAMA
„SOPA“ vadovė Jurgita Kuprytė. Artūro Morozovo nuotr.
VšĮ „SOPA“ – Vilniuje jau 13 metų veikianti socialinė įdarbinimo agentūra, kuri teikia įdarbinimo su parama paslaugas žmonėms, turintiems mažiau galimybių konkuruoti darbo ...
Andrius Palionis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Vyriausybė taip pat ir prezidentas siūlo mažinti mokestines lengvatas, kurios dabar yra taikomos žemės ūkio srityje. Tačiau Seime šie pasiūlymai stringa. Jeigu valdantieji ...
Valstybinė mokesčių inspekcija (Fotodiena/Justinas Auškelis)
Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI)  informuoja, kad nesiunčia el. paštu laiškų – prašymų rasti dokumentus su pridėtais failais. Oficialus VMI el. pašto adresas ...
Parduotuvė (Fotobankas)
Norintiems įsigyti mėgstamų prekių už kuo mažesnę kainą gali tekti aplankyti ne vieną prekybos centrą, nes dažniausiai pirkėjus siekiama suvilioti patraukliomis akcijomis, ...
Valstybinė mokesčių inspekcija (Fotodiena/Justinas Auškelis)
Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) paskelbus, kad į nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašą įtraukta jau apie pusšimtis bendrovių, dalis jame atsiradusių įmonių neslepia ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų