Daugiau nei 4 milijonai: tiek pinigų gaus darbuotojai Lietuvoje dėl darbdavių klaidų

Daugiau nei 4 milijonai eurų. Tiek laiku nesumokėtų pinigų savo darbuotojams šiemet privalėjo išmokėti algas bandę nusukti darbdaviai. Be to, šiemet užfiksuota net 13 procentų daugiau darbo ginčų nei per tokį pat laikotarpį pernai. Darbuotojų konfederacija tikina, kad atlyginimų nemokėjimas visu gražumu klesti ir toliau, ir dėl visko, pasak jų, kaltas beribis darbdavių godumas, o štai darbdaviai atsikerta – darbuotojai toli gražu ne visada pateisina lūkesčius, todėl tokio tipo konfliktai artimiausiu metu tikrai neišnyks.

Vienos sostinės mokyklos mokytoja tikina, kad užuot susitelkus į pamokas, jai tenka galvoti, kaip apsiginti nuo, pasak moters, patiriamo mobingo – tai yra engimo iš kolegės. Sukaupusi drąsą mokytoja pasiskundė Darbo ginčų komisijai. Ji tikisi, kad mokyklos vadovybė bus priversta imtis veiksmų dėl darbe patiriamo psichologinio smurto:

„Nubausta likau aš, nes išvadinau kolegę durne. Šitoj situacijoj, kai žmogus veda pamoką, atlieka savo tiesioginį darbą, jam yra trukdoma, tai mokyklos administracija turėtų vis dėlto į tai atsižvelgti.“

REKLAMA

Kita kolegė, pasak Rasos, įsiveržė į klasę jos vedamos pamokos metu tik tam, kad ją paerzintų. Pasak moters, sudėtingi santykiai tarp jų tvyro jau seniai.

Šios įstaigos koridoriuose savo posėdžio laukia ir Dimitrijus. Jis tikina, kad jį nuskriaudė jo darbdaviai. Esą bendrovė laiku nemokėjo atlyginimo, be to, pasak vyro, jis buvo sužalotas dėl to, kad darbdaviai nesilaikė darbo saugos reikalavimų, o kaltas liko jis. Kadangi su nešiojamąja žoliapjove žolę pjovė vienas, o ne dviese, kaip reikalauja darbų sauga, jį darbo metu partrenkė automobilis. Ir, pasak vyro, dėl visko liko kaltas jis:

„Būtų pastatyti ženklai, o antro nebuvo. Aš ne arklys, netampysiu už save ženklus.“

Tokios istorijos šiuose koridoriuose keičia viena kitą. Darbo ginčų komisija šiais metais sulaukė 13 procentų daugiau skundų nei pernai, jų išnagrinėta apie 4 tūkstančius, 76 procentai ginčų priteista darbuotojų naudai. Pernai darbuotojai laimėjo 77 procentus visų kilusių ginčų.

Per šiuos metus daugiau nei 4 milijonai eurų priteisti darbuotojų naudai, o štai per visus praėjusius metus – 6,5 milijonų eurų darbuotojams laiku neišmokėtų pinigų. Skundų esą buvo tiek daug, kad teko atidaryti dar vieną, Lietuvoje jau 20-imtą darbo ginčų komisiją. Daugelį besiskundžiančių atgena tos pačios bėdos – darbdavio laiku nemokamas atlyginimas.

„Daugiausia, apie 80 procentų ginčų kyla dėl darbo apmokėjimo problemų. Jeigu darbdavys neatsiskaito su atleidžiamu darbuotoju, arba laiku nemoka darbo užmokesčio, arba ne visą sumą sumoka, būtent kas liečia apmokėjimo problemas. Daugiausia tokių ginčų“, – pasakoja skyriaus vedėja Irina Janukevičienė.

Dažniausiai darbdavių nuskriausti jaučiasi statybų ir transporto sektoriaus darbuotojai. Darbo ginčų inspekcijos atstovė išduoda, ir kiek pinigų vidutiniškai pavyksta atgauti:

„Būna įvairios sumos. Ir keli tūkstančiai, ir šimtas tūkstančių eurų. Bet paprastai toks labai labai primityvus vidurkis – nuo tūkstančio iki dviejų tūkstančių eurų.“

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos atstovė tikina, kad tai, kad tokių skundų nemažėja, rodo katastrofišką darbdavių požiūrį į darbuotojus. Esą, nors juos ir saisto teisiniai įsipareigojimai, pasiteisinimai, dėl kurių nemokami pinigai neįtikina.

„Kažkas kažkam nesumoka, kažkas kažkam yra skolingas, ir darbdavys jaučiasi kaip bankas, kuris gali užlaikyti vieną ar kitą mokėjimą, ir tokiu būdu pats save finansuoti nemokamai. O darbuotojas laukia ne tik vieną mėnesį, bet yra atvejų ir iki pusės metų“, – sako konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos atstovė teigia susidūrusi su nepažabojamu verslininkų godumu, kuris esą peržengia visas padorumo ribas. Kai kurie, pasak pašnekovės, būna, savo darbuotojams algų nemoka ištisus metus:

„Visus metus darbuotojas yra maitinamas pažadais, jam vis pervedama po 50-100 eurų ir prašoma palaukti, nes – tu supranti, gi sunki padėtis įmonėje, reikia išsaugoti darbo vietas. Tuoj tuoj tuoj. Ir tas tuoj taip ir neįvyksta, kol darbuotojas pagaliau nesupranta, kad, na, jau pats laikas ginti savo teises.“

Tačiau pasak darbdavių atstovų – toli gražu viskas nėra tik balta ar juoda. Darbdavių konfederacija tikina, kad dažnai įdarbintas žmogus nepateisina lūkesčių ir savo darbo neatlieka tinkamai, todėl visą kaltę dėl nenusisekusių darbo santykių versti  darbdaviams yra trumparegiška. Todėl esą ir konfliktai tarp darbdavių ir darbuotojų artimiausiu metu tikrai neišnyks.

„Tu samdydamas žmones ne iki galo matai kokie jie bus. Ir ne iki galo sutari ir suderini tuos lūkesčius. Tiek vienos, tiek kitos pusės. Aš manau, kad vis tiek šitie dalykai nebus iki galo išgyvendinti. Gal kažkiek sumažės. Darbo kodeksas šitą leidžia daryti lanksčiau“, – teigia Darbdavių konfederacijos atstovas Vytautas Vidmantas Zimnickas.

Į darbo ginčų komisiją kiekvienas turintis pretenzijų savo darbovietei, pateikęs skundą, gali tikėtis, kad jis bus išnagrinėtas per artimiausius kelis mėnesius. Ši paslauga teikiama nemokamai.


Rašyti komentarą...
R
Rūta
2019-09-30 14:20:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tik nereik vergti. Jai darbdavys neuždirba 70% pelno per dieną tai ta diena jam nepasisekė.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų