Jei Lietuvos ekonomika iriasi prieš srovę, tai šalies nekilnojamojo turto rinka prieš ją lekia kaip motorinė valtis. Ji akivaizdžiai perkaitusi, nes pirkėjų lūkesčiai per daug optimistiniai. Taip situaciją apibūdinantys specialistai įspėja, kad anksčiau ar vėliau iš besikaupiančių debesų prapliups lietus.

Statybos (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Statybos (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Lietuvos banko duomenimis, per pastaruosius 12 mėnesių iki 2019 m. liepos pabaigos šalies gyventojams buvo suteikta naujų būsto paskolų už 1,3 mlrd. eurų. Tai kone dukart daugiau nei paskolų išduota per 2015 m.

Registrų centras taip pat skaičiuoja rekordinį NT sandorių skaičių, nematytą nuo pat ekonominės krizės 2008 m.

Kai kurie bankininkai taip pat neoficialiai užsimena, kad šiandieninė situacija rinkoje labai primena buvusią prieš krizę – žmonės per daug negalvodami labai drąsiai ima paskolas (net ir didėjančiomis palūkanomis), visiškai negalvodami, kaip jas reiktų grąžinti, jeigu situacija pablogėtų.

Trečiasis kvėpavimas, o kas po jo?

Pristatydamas naujausią Lietuvos ekonomikos apžvalgą „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas stebėjosi tuo, kas dedasi mūsų šalies nekilnojamojo turto (NT) rinkoje.

REKLAMA

Ekonomistas Žygimantas Mauricas (nuotr. stopkadras)

Ekonomistas Žygimantas Mauricas (nuotr. stopkadras)

„Šiuo metu joje stebimas trečiasis kvėpavimas: kainų augimas nemažėja, sandorių skaičius nemažėja, o netgi šiek tiek auga.

Tačiau jei prognozavome, kad jau po antro kvėpavimo turėtų būti sulėtėjimas, tai po trečiojo labai didelė tikimybė, kad jis turėtų įvykti. Juolab, kad kainos jau auga panašiu tempu, kaip pajamos. Ypač kalbant apie privatų sektorių“, – kalbėjo ekonomistas.

Jo teigimu, tokia situacija nėra tvari. Palyginti su Vakarų Europos šalimis Lietuvoje būsto įperkamumo lygis labai prastas. O tvarios rinkos sąlyga yra ta, kad kainos augtų lėčiau už pajamas. Kai kainos ir pajamos auga vienodai, įperkamumo rodiklis prastėja, o tai esą nėra geras signalas.

„Turiu pripažinti, kad pakilimas labai didele dalimi yra vedamas vartotojų lūkesčių. Tarkime, Latvijoje tokių tendencijų nėra. Čia labai didelis skirtumas. Mes ilgai diskutavome su kolegomis, kodėl toks milžiniškas skirtumas.

Rygoje būstas yra praktiškai trečdaliu pigesnis nei Vilniuje. Taline – tik šiek tiek brangesnis. Paradoksas tas, kad tokio prikimo vajaus Latvijoje nėra. Jie labiau išsigandę nuo praėjusios krizės“, – komentavo Ž. Mauricas.

Paklaustas, kiek ilgai gali trukti tas „trečiasis kvėpavimas“, jis sakė manantis, kad reikėtų palaukti kitų metų. Šiemet esą viskas bus „po senovei“. Kita vertus, rinkos situacija gali pasikeisti, jei išsipildys kai kurios prognozės:

„Jeigu pasitvirtins neigiamos tendencijos, tai yra infliacijos augimas, nedarbo lygio didėjimas ir galbūt tam tikri neigiami siurprizai planuojant 2020 m. valstybės biudžetą, arba jei viešojo sektoriaus atlyginimai nebus taip keliami, kaip žadėta, arba mokesčių reforma būtų sustabdyta, tada būtų galima kalbėti apie kokį nors sulėtėjimą. Manau, tai būtų kitų metų pradžia.“

REKLAMA

Vis dėlto šiuo metu apie jokią NT rinkos krizę, anot ekonomisto, kalbėti negalima: „Ne, kol kas visiškai priešingai. Jeigu visa Lietuvos ekonomika iriasi prieš srovę, tai NT rinka net ne iriasi, o lekia motorine valtimi visu greičiu į kitą pusę.“

Rinka perkaitusi, lūkesčiai nepamatuoti

Viešosios įstaigos „Realdata“ vadovas Arnoldas Antanavičius portalui tv3.lt taip pat sakė manąs, kad šiuo metu NT rinka yra „užkaitusi“:

NT ekspertas Arnoldas Antanavičius (nuotr. stopkadras)

NT ekspertas Arnoldas Antanavičius (nuotr. stopkadras)

„Šioje vietoje galima įvardinti ir pamatyti daug priežasčių. Tikriausiai pagrindinė yra gyventojų nusiteikimas ir lūkesčiai. Labai gaji nuomonė, kad kainos ateityje tik didės, nes viskas brangsta.“

Kai vyrauja toks požiūris, kai ateityje žmonės tikisi kainų kilimo, tada jie yra linkę pinigus leisti šiandien – ar vartojimui, ar investicijoms. Toks dėsningumas ne kartą pastebėtas elgesio ekonomiką nagrinėjančių mokslininkų.

„Manyčiau, čia yra pagrindinis psichologinis nusiteikimas. Kai pas žmones mąstymo, kad rytoj ar po pusmečio bus kas nors brangiau, tai šiandien jie yra linkę ne taip racionaliai žiūrėti, ne taip atsakingai vertinti, gal čia verta nepirkti, ar kažkokių kitų variantų paieškoti.

Jie ir nesidera intensyviai. Tada pardavėjams ateina labai palankus metas. Jie gali lengviau gauti didesnę kainą. Kaip žinome, jei yra aktyvi rinka, pardavėjai yra linkę nuosekliai didinti kainą ir žiūrėti, ar yra pirkėjų už tą kainą.

To rezultatas – savaime išsipildantys lūkesčiai. Pardavėjai linkę kelti kainą, pirkėjai nelabai linkę daug derėtis, nes galvoja, kad ateityje viskas brangs, vykdo sandorius ir taip atsiranda toks kainų kaitimas ir rinkos aktyvumas“, – svarstė pašnekovas.

REKLAMA

Jo teigimu, kitaip nei buvo prieš gerą dešimtmetį, dabar NT vystytojai labai aktyvūs – tiek nuosavų namų, kotedžų rinkoje, tiek daugiabučių statyboje. Taip atsiranda daugiau pasiūlos, kas prisideda ir prie ekonomikos augimo – kuriamos darbo vietos, investuojama. Tuo pačiu palaikoma gana aukšta konkurencija, kad tos kainos nekiltų taip, kaip kilo anksčiau.

„Tiesiog pirkėjai esant galimybei ir skolintis ar įsigyti NT dažniausiai daug nemąsto, jeigu yra poreikis, noras, prisiima paskolas, įsipareigojimus, kad galbūt viskas bus gerai ir visada galės paskolas galės mokėti ir nepatirs kokių nors sunkumų.

Bet aš visada raginu blaiviau į viską pažiūrėti. Imant paskolą 25 metams tikrai visko gali nutikti. Pastaruoju metu geopolitinėje arenoje daug įvykių. Kažkoks didesnis įvykis gali viską sugriauti, kad mes čia susikūrę pastaruoju metu“, – įspėjo A. Antanavičius.

Anot jo, sunku prognozuoti, kad taip gali nutikti. Visame pasaulyje centriniai bankai imasi priemonių recesijai išvengti. Tačiau, kaip pastebi ne vienas ekonomistas, kai kurios iš jų gali priminti dirbtinį gyvybės palaikymą. Vos atjungus gyvybės palaikymo aparatą ekonomikas ištiktų mirtis. Vis dėlto taip gali nutikti ir per kelerius metus ir po penkerių ar dešimties metų:

„Toks ekonomikos palaikymas ir skatinimas per dirbtines priemones nėra tvarus ir savalaikis. Sąskaitas kada nors reiks susimokėti. Gyvename ateities sąskaita. Kada ta diena ateis, sunku pasakyti. Gal reiks metų, gal dviejų. Debesys kaupiasi, bet kada prasidės lietus – nežinia.“

dejas
2019-09-15 10:09:23
eurasajuzas ijungs savo spauzdintuvus , is jusu santaupu liks sikpoperis
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Ikanamistos 2019-09-15 14:11:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taigi būstus tik iš dabartinių pajamų perka, santaupos jau nebeegzistuoja    ATSAKYTI
Daina 2019-09-15 13:46:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Gerai, kad perka, bet PERKA NE TĄ. Kokiu reikia būti ablavuku, kad pirkti butą name didmiestyje prie intensyvios gatvės? Kur triukšmas ir teršalai. O maži vaikai po kiemą laksto ir tuo brudu kvėpuoja. Kokiu reikia būti, kad nuodyti savo vaikus? Namas, beje, su brangiais butais, po langais, matau, Jaguarai stovi, o proto nei už kapeiką   ATSAKYTI
va tep 2019-09-15 13:56:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
O kam dabar rūpi vaikai?sveikata?pradeda rupėti tada, kai jau koks vėžys atsikrausto, tada būna vėlu.Nesiparinkit, dabar žmonės labai skuba gyventi, žiauriai nori turėti daug visko ir greit, paskui tik pajaučia, kad laikas kojas i duris atsukti, o prisiminimuose tik karštligiškas bėgimas, kaupimas, stresas ir nieko daugiau, o kaimelyje kaip faina, ramuma, dar žūrėk koks upeliukas teka, salėlydis netoli miško šviežiai nupjauto šieno kvapas, aplink dūzgiantys vaikai, savomis gėrybėmis nukrautas stalas ir svečių krūvelė, jau pasiligojusiu ir pavargusių nuo miesto triukšmo ir nuodų.......  
dejas 2019-09-15 10:09:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
eurasajuzas ijungs savo spauzdintuvus , is jusu santaupu liks sikpoperis    ATSAKYTI
Giedrius 2019-09-15 09:44:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Geras butas geriau nei gera tacka   ATSAKYTI
Poviliukas 2019-09-15 09:43:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Man patinka, thriu pora butu, mergos kaip prie medaus limpa   ATSAKYTI
Aaa 2019-09-15 13:53:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
  
Titas 2019-09-15 09:43:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nu nepasakokit, gerai savo namus turet. Ne seimyninius, kur galima issidraskyt, o savo, asmeninius   ATSAKYTI
Dar nemaciau 2019-09-15 09:42:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kad kas gailerusi pinigus nt isleides, o ne prabaliavojes :D   ATSAKYTI
Dainoreliams 2019-09-15 09:42:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Blaskosi po pasauli pliki basi, keliauja, instagraminasi, o bac ateina liga, senatve, vaikai netiketai ir neturi kampo, kur prisiglaust. Nekoks tas valkatavimo gyvenimas   ATSAKYTI
Patarimas 2019-09-15 09:41:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Neskubekit gyvent ir keliaut, pirma namus isigykit   ATSAKYTI
Rima 2019-09-15 09:33:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gal ir nieko butu dar viena nusipirkt, jei visi cia taip sluoja   ATSAKYTI
Ryta 2019-09-15 09:33:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei galeciau, tai tik nt ir pirkciau, kaip idomu paskui dirbt nt verslw, nuomot, tvarkyt, pardavinet, pasaka. Ir komisiniai kokie, wow!   ATSAKYTI
Vysnia 2019-09-15 09:32:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jo, Naujininkai ir Naujamiestis brangs, cia tai as jau jums acakau   ATSAKYTI
Lygaudas 2019-09-15 09:31:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jus nepavydekit, jei yra ks perka, ar jums gaila? Ar pavydit, kad patys negalit?   ATSAKYTI
Lina 2019-09-15 09:31:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Geri tie Lietuvos nt brokeriai, bet kokia bakuze iskis kaip potencialu dvareli   ATSAKYTI
Saima 2019-09-15 09:31:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
JUs nepirkit, kiti nupirks, problemos nera   ATSAKYTI
Sunku, kai nieko neturi 2019-09-15 09:06:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tada visko labai norisi ir dideliais kiekiais   ATSAKYTI
Nu nzn 2019-09-15 09:05:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kitur irgi brangsta ir niekam klausimu nekyla. Yra valstybiu, kur isigyti nt- misija neimanoma, gali tik paveldeti   ATSAKYTI
Neliudna 2019-09-15 09:04:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuvoj patys zmones prisigalvoja problemu, ju prisisaro, paskui turi reikalu jas spresdami   ATSAKYTI
Moteris 2019-09-15 09:03:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pirkit brangenybes, auksa, karo atveju bent issivesit. Akciju neliks kaip dumo, nt yra nekilnojamas turtas, tai nepasiimsit:)   ATSAKYTI
Investicija 2019-09-15 09:03:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nt kur kas geriau nei akcijos ir obligacijos, bent paliest gali   ATSAKYTI

Top Video

Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
REKLAMA
Sodų bendrijos (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Seimas po svarstymo pritarė Sodininkų bendrijų įstatymo projektui. Nors įstatymo rengėjai tvirtina, kad šio sprendimo Lietuvoje laukia bene pusė milijono žmonių, priešininkai ...
Trakų pilis (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Verslininko Dariaus Nedzinsko bendrovės „Trastas“ bei Trakų savivaldybės įmonės „Trakų autobusai“ 2016 metais sudaryta nekilnojamojo turto (NT) mainų sutartis, pagal kurią ...
Vilniaus daugiabučiai (nuotr. Fotodiena.lt)
Apie nuosavą būstą pasvajoja daugelis, o pasiryžusiems šią svajonę išpildyti dažnai tenka imti būsto paskolą. Visgi sudarant kredito sutartį reikėtų atkreipti dėmesį į detales ...
Akropolis (nuotr. Fotodiena.lt)
Netoli Vingio parko esančios buvusios gamyklos „Velga“ teritorijoje (14 ha) jau seniausiai svarstyta statyti naują kompleksą. Kaip jis galėtų atrodyti, jau žino Vilniaus ...
(nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Neseniai Turto bankas atliko studiją, kur būtų geriausia steigti vadinamą ministerijų miestelį, kuriame įsikurtų didesnė dalis ministerijų ir jų darbuotojų. Automobilių ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų