Kalbos apie ridos klastojimą netyla – naudotų automobilių pardavėjai ir toliau pardavinėja transporto priemones, nuslėpdami tikrąją jų istoriją, o gresianti baudžiamoji atsakomybė už tokį poelgį prekeivių neatbaido. 

Regitra (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Regitra (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Valstybinės įmonės „Regitra“ duomenimis, nuo šių metų pradžios iki birželio Lietuvos rinkoje buvo parduota daugiau kaip 89 tūkst. naudotų lengvųjų automobilių.

Visgi, nusiskundimų parduodamais automobiliais netrūksta, o tarp naudotų transporto priemonių pirkėjų gerai žinomas pasakymas „taksisto automobilis“ jau tapo ironišku išsireiškimu, kuriuo norima pasakyti, kad įsigyto automobilio rida neatitinka realybės.

Automobilių patikrą pagal transporto priemonės identifikavimo (VIN) kodą teikiančios įmonės „carVertical“ produktų ir inovacijų vadovas Arnoldas Vasiliauskas pastebi, kad tokių atvejų, kuomet yra klastojami transporto priemonės kilometražo duomenys, užfiksuojama daugybė, o nustatyti tikrąją istoriją gali kilti keblumų, kadangi ne visuomet įmanoma gauti automobilio informaciją.

REKLAMA

„Oficiali statistika teigia, kad kas trečio pasaulyje eksploatuojamo automobilio rida yra suklastota. Mes manome, kad bent kas antro. <...> Sužinoti faktų iš transporto priemonės istorijos galima beveik visuomet, tik jų išsamumas gali skirtis: vienais atvejais pavyks gauti nuotraukas, istorinius ridos įrašus ir archyvines nuotraukas, kitais atvejais – informacijos gali būti mažiau. Tai yra susiję su automobilio amžiumi – kuo naujesnė transporto priemonė, tuo istorijos, žinoma, bus mažiau“, – kalba pašnekovas.

Avarija – priežastis klastoti ridą

Pašnekovas pabrėžia, kad neretai automobilių kilometražą nusprendžiama klastoti po skirtingų pažeidimų, nutikusių autoįvykio metu, todėl tai kelia ypač didelį susirūpinimą, ar ta transporto priemonė vėliau gali būti saugiai eksploatuojama.

„Dažniausiai pardavėjai yra linkę nuslėpti tikrąją transporto priemonės ridą ir defektus, atsiradusius po avarijos ar kitokio pobūdžio pažeidimų. Mažos avarijos – nieko baisaus. Didesnį susirūpinimą kelia nekokybiškai atlikti, su saugos oro pagalvėmis ar automobilio konstrukcija susiję remonto darbai“, – nuogąstauja A. Vasiliauskas.

Nukenčia lietuvių pamėgti automobiliai

„Regitros" surinkti duomenys rodo, kad 2019 m. lietuviai dažniausiai pirko naudotus „Volkswagen“, „BMW“, „Opel“, „Audi“ ir „Toyota“ markės automobilius. Tad šių markių automobilių rida pastaruoju metu yra ir tikrinama dažniausiai.

Visgi, surinkti duomenys apie „Volvo“ naudotų automobilių istoriją, pasak A. Vasiliausko, gali labiausiai sukelti nerimą, kadangi skirtingiems šios markės modeliams rida vidutiniškai atsukama apie 62 tūkst. kilometrų.

REKLAMA

Parduodami automobiliai ir jų tikrinimas (Kęstutis Vanagas/Fotobankas)

Parduodami automobiliai ir jų tikrinimas (Kęstutis Vanagas/Fotobankas)

„Per visą veiklos laikotarpį dėl suklastotos ridos daugiausiai pažeidimų užfiksuota „Volvo“ markės automobiliams: S80, S60, XC60, V70 modeliams. Jiems vidutiniškai atsukama po 62 tūkst. kilometrų. Tarp „lyderių“ taip pat patenka „Toyota Avensis“ ir „Honda CR-V“ (vidutiniškai atsukama apie 57 tūkst. kilometrų), taip pat „Toyota Prius“ (atsukama apie 45 tūkst. kilometrų), „VW Passat“ (net 230 tūkst. kilometrų), „Opel Insignia“ (92 tūkst. kilometrų), „VW Jetta“ (apie 81 tūkst. kilometrų).

Pirkėjai skundžiasi retai

Nors apie klastojamą naudotų automobilių ridą kalbama daug, Policijos departamento atstovų pateikti duomenys apie vykdomus tokio pobūdžio pradėtus tyrimus nėra gausūs – užfiksuota vos kelios dešimtys pranešimų.

„Remiantis oficialiosios statistikos apie nusikalstamumą ir ikiteisminius tyrimus Lietuvos Respublikoje duomenimis, ikiteisminių tyrimų dėl nusikalstamų veikų, numatytų Baudžiamojo kodekso (BK) 306 (2) straipsnyje „Transporto priemonės ridos suklastojimas“ 2019 m. sausio-gegužės mėnesiais užregistruoti 2, per 2017 metus – 8, 2018 metais – 6 pranešimai. Minėtais atvejais baudžiamasis procesas yra nutrauktas arba ikiteisminis tyrimas sustabdytas nenustačius nusikalstamą veiką padariusio asmens“, – teigia Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Revita Janavičiūtė.

Dėl šios priežasties automobilių istoriją nustatančios įmonės vadovas A. Vasiliauskas abejoja dabartinių įstatymų veiksnumu. Pasak jo, BK esanti nuostata dėl laisvės atėmimo bausmės už ridos klastojimą iki dvejų metų skamba grėsmingai, tačiau realybė yra kiek kitokia.

REKLAMA

„Skelbimuose neteisingai pateiktos informacijos aptinkame labai dažnai, tačiau į policiją nesikreipiame dėl to, kad Baudžiamajame kodekse (BK) įtvirtinta nuostata dėl dvejų metų laisvės atėmimo bausmės už ridos klastojimą realiai neveikia. Teisėsaugai labai sunku atsirinkti, kuriame automobilio „gyvenimo etape“ ta rida buvo suklastota“, – pastebi A. Vasiliauskas.

Pasiteiravus Policijos departamento atstovų, kodėl nepavyksta užkirsti kelio tokiai pardavėjų gudrybei, R. Janavičiūtė pastebi, kad pagrindinė priežastis – pirkėjų abejingumas ir nenoras apie tai informuoti policijos pareigūnus.

„Asmenys dėl vienų ar kitų priežasčių nesikreipia į policiją dėl ridos klastojimo, todėl ir tyrimų nėra daug“, – kalba R. Janavičiūtė.

Įrodyti nusikaltimą gali būti sudėtinga

R. Janavičiūtė priduria, kad nustatyti ridos klastojimo atvejį yra nelengva, todėl nėra užfiksuojami galimi pažeidimai.

„Viena pagrindinių priežasčių, kodėl automobilių kilometražo klastojimo atvejų nėra užfiksuojama tiek daug – sudėtinga pasakyti ir nustatyti, kurioje šalyje buvo galimai suklastota rida – ar užsienio valstybėje, iš kurios atgabenta transporto priemonė, ar jau Lietuvoje, prieš parduodant automobilį.

Techninė apžiūra (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Techninė apžiūra (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Asmuo, parduodantis užsienio šalyje pirktą transporto priemonę, paprastai teigia, kad jis tokį automobilį jau pirko užsienio valstybėje ir apie galimą klastojimo atvejį nieko nežino. Taip pat asmuo gali teigti, kad pakeistas prietaisų skydelis“, – įžvalgomis dalinasi pašnekovė.

REKLAMA

Nurodo, kaip apsisaugoti nuo sukčių

„Regitros“ specialistai siūlo kelis patarimus, kurie gali padėti apsisaugoti nuo nesąžiningų pardavėjų.

Vienas jų – prieš perkant automobilį, patariama patikrinti automobilio informaciją, kaupiamą „Regitroje“, t.y., ar automobilis neturi apribojimų. Taip pat sužinoti, ar perkamas automobilis nėra ieškomas policijos pareigūnų – tai galima pamatyti Policijos departamento duomenų bazėje.

Be to, pirkimo-pardavimo sutarties pasirašymas yra vienas svarbiausių įrodymų, liudijančių apie transporto priemonės įsigijimą, todėl patariama įsitikinti, kad jis būtų tinkamai suformuluotas – kilus ginčui, teisme toks dokumentas gali būti be galo pravartus.

salamonas
2019-08-10 21:58:33
Svedijoje matai visa automobilio istorija,po tehnikiniu visi duomenis bazeje,prieinama kiekvienam nemokamai.Net jeigu dyrbsi taksi su savo auto irgi fiksuojama ir viska matai.
Lietuvai dar iki tokio lygio toli.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Emi 2019-08-15 17:59:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pazinojau viena chahola(ukrainieti) jisai visada atsukdavo skaitliula ant 5-7 tukstanciu myliu, tai darydavo pries technikine apziura. Nes tada yra fiksuojama masinos kilometrazas.   ATSAKYTI
Auto 2019-08-13 09:00:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Car vertikal pritruko reklamos ,tai bent startuolis teikia paslauhas abejotinas be garantijos ir kirsina tauta   ATSAKYTI
Mintis 2019-08-13 05:24:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Naivuoliai jus, žiūrėt ne irida o I salono stovi. Na seip, nepadės net baudos dėl atšauktos ridos. Reikia akiliau žiūrėt ir traukti tuos pardavėjus į baudziamuma.    ATSAKYTI
Dainius 2019-08-12 23:56:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai iseitu kad cia musuose didziausia problema???Jai mes uzdirbtume kaip zmones...,visi vaziuotume naujom masinom,kam nebutu malonu...,bet deja   ATSAKYTI
Tomas 2019-08-12 22:03:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei butu noras, tai sukontroliuotu ir ta ridos atsukinejima. Pvz, pries ivezant i lietuva, turi pateikt kazkokia istorija automobilio, o ne tik instrukcija ir skolinta serviso tuscia knyga. Parduot nebut galima, kol automobilio nepatikrintu regitra uz atitinkama mokesti, jei jis neeksplotuotas Lt. Ir t t, cia tik noro reikia.   ATSAKYTI
Giedriux 2019-08-12 12:50:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tai padarykit nemokamai prieinamas duomenų bazes ir nereiks klastoti. Tegul Regitra nuperka priėjimą prie bazių ir per savo skelbia. Ir tai kainuos pigiau nei teismo procesai, kurie nieko neduoda.    ATSAKYTI
Kuzmičius 2019-08-12 12:30:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Apie kokias jūs čia ridas kalbat, kai filmuojama viskas ir ale labai gražu, o vakar registruota ( tai ir tech apžiūra atlikta) mašina šiandien nei prie geriausių norų nepraeitų techninės apžiūros. Kaip ėmė €, taip ima ir toliau. Tik dabar iš pastovių klientų, nes paprasto prisibijo   ATSAKYTI
Pavažiavęs 2019-08-11 10:06:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
O man potui kas ką suka, aš perku mašiną, o ne jos ridą. Perkant apžiūri, o į spidometrą visai nežiūrėjau niekada.   ATSAKYTI
Antanas 2019-08-10 22:35:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Sugedo Audi 80 spidometras, greitį rodo, bet kilometražo nebesuka, rida stovi vietoje, turiu problemų techninėje apžiūroje, vieno spidometro nepakeisi, reikia keisti visą panele, reikalas kaip pasukti į priekį, ar yra tokių specialistų, Audinė 1989 metų , mašina ales gut, jei ne ta problema.   ATSAKYTI
Hi 2019-08-13 15:01:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Trosiuka isistatyk
  
Emi 2019-08-10 21:12:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Visame pasaulyje tai vyksta, ridos atsukimas ne tik europoje. Taciau nieks to pazaboti nebegali, reiskia silpnai organai dyrba, per mazos bausmes uz tokius darbelius.   ATSAKYTI
salamonas 2019-08-10 21:58:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Svedijoje matai visa automobilio istorija,po tehnikiniu visi duomenis bazeje,prieinama kiekvienam nemokamai.Net jeigu dyrbsi taksi su savo auto irgi fiksuojama ir viska matai.
Lietuvai dar iki tokio lygio toli.  

Top Video

Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: praeiviai stabtelėjo žiūrėti, ką moteris vedžioja lauke
DABAR RODOMA
Mama slapta užfiksavo šokiruojantį slaugės elgesį su jos negalią turinčiu sūnumi
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
REKLAMA
Šeima (nuotr. Karolio Kavolėlio)
Darbuotojų atstovai antradienį išsakė paramą prezidento Gitano Nausėdos iniciatyvai suteikti papildomą laisvadienį vieną vaiką iki 12 metų auginantiems tėvams, tačiau darbdavių ...
Asociatyvi (nuotr. Organizatorių)
Už didesnių plastiko maišelių dalinimą nemokamai prekybininkus siūloma bausti tūkstantinėmis baudomis. Seimas antradienį priėmė svarstyti tai numatančias Aplinkos apsaugos ...
Bankomatas (nuotr. Fotodiena.lt)
Lietuvoje veikia keli didieji bankai, kurie teikia paslaugų tiek verslui, tiek gyventojams, tačiau jiems žeriama ir kritikos: pirmiausia dėl mažinamo fizinių padalinių ...
Lietuvos bankas Vygintas Skaraitis/Fotobankas
Lietuvos banko (LB) Priežiūros tarnybos, prižiūrinčios  finansų įstaigas, vadove ketinama skirti centrinio banko valdybos nario Mariaus Jurgilo patarėją Jakateriną ...
Tadas Povilauskas
SEB banko užsakymu trečio ketvirčio pabaigoje atlikta gyventojų apklausa dėl būsto kainų lūkesčių atskleidė, kad žmonių nuomonė regionuose keičiasi skirtingai. Apklausti ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų