Fordas įvedė 8 val. darbo dieną ne dėl to, kad rūpinosi žmonių gerove

Daugelis žmonių šiais laikais dirba po 8 valandas per dieną, 40 valandų per savaitę. Dar 19 amžiaus pabaigoje daugelis gamyklų darbuotojų dirbdavo po 100 valandų per savaitę. 1926 metais „Ford“ tapo pirmąja didele kompanija įvedusia 8 valandų darbo dieną. Henry Fordas suvokė, kad darbuotojai dėl to geriau jausis, tačiau šį sprendimą priėmė vedamas ne geros valios.

Henry Fordas (nuotr. wikipedia.org)

H. Fordas buvo įžvalgus ir talentingas verslininkas. Nors jis suvokė, kad darbuotojai geriau dirbs, jei dirbs mažiau, imti pavyzdžio nebuvo iš ko. Juolab, kad sumažindamas darbo dieną jis nesistengė pakelti produktyvumo – jis stengėsi pagerinti pardavimus.

1926 metais interviu žurnalui „World's Work“ Fordas sakė: „Poilsis yra nepakeičiamas augančios vartojimo rinkos ingredientas, nes dirbantiems žmonėms reikia pakankamai laisvo laiko, kad jie galėtų naudoti įvairius produktus, įskaitant ir automobilius“.

Fordas tai suvokė labai anksti. 1914 metais, kai augo nedarbas ir mažėjo atlyginimai, jis atlygį savo gamykloje pakėlė dvigubai. Pagerėjo produktyvumas, žmonės jautėsi geriau ir dėjo daugiau pastangų bandydami kilti karjeros laiptais. 1922 metais Fordas priėmė sprendimą sumažinti darbo dienų skaičių iki 5. Iki tol darbininkai dirbdavo po 6 dienas per savaitę.

REKLAMA

gamykla (nuotr. wikipedia.org)

Nors Fordui rūpėjo būti mėgiamam ir gerbiamam, šiuos sprendimus jis priimdavo vedamas ekonominių išskaičiavimų. Jis tikėjo, kad daugiau laisvo laiko turintys darbuotojai išleis daugiau pinigų, ypač tokioms prekėms kaip automobiliai.

1926 metų rugsėjo 25 dieną Fordas įvedė 40 valandų darbo savaitę gamyklos darbuotojams. Greitai šis principas buvo pritaikytas ir biuro darbuotojams. Fordas suvokė, kad eina nepramintu taku, tačiau tikėjosi, kad jo pavyzdžiu paseks ir kitos gamyklos. Kuo daugiau laisvo laiko turės darbininkai, tuo daugiau prekių jie pirks.

1938 metais Jungtinių Valstijų Kongresas nustatė 44 valandų darbo savaitę, o po poros metų ji buvo sumažinta iki 40 valandų. Greitai tai tapo pasauliniu standartu, nors šiais laikais jau svarstoma darbo dieną dar labiau trumpinti.


Rašyti komentarą...
W
WC
2019-08-17 11:16:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gerai tiems amerikonams.O stai laisvoj lietuvoj zmogeliai plusa po 12-14 val.uz minimuma ir garbina liandzbergi.VALIO !!!
Atsakyti
-2

v
valteris
2019-08-18 07:20:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
Užtat lietuvio žmogus išnaudojamas kaip vergas ir bėga iš šalies į Švediją nors ir ten lietuvių kompanijos susikūrė ir verčia dirbt po 10 val tik kad moka daugiau nei lietuvio o vyrai pavargsta
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų