Įprastinė kasmetinių atostogų trukmė Lietuvoje yra 20 dienų. Kur kas ilgiau gali atostogauti ne tik mokytojai ar mokslininkai, bet ir daugelio kitų profesijų atstovai. Objektyvių tyrimų, pagrindžiančių ilgesnio poilsio būtinybę nėra, tačiau atšaukti nuo seno galiojančių privilegijų nepavyksta. Vis dėlto neatmetama, kad ateityje jų gali sumažėti.

Paplūdimyje (nuotr. SCANPIX)

Paplūdimyje (nuotr. SCANPIX)

Naujasis Darbo kodeksas numato, kad kiekvienas darbuotojas turi teisę į 20 darbo dienų trukmės kasmetines atostogas. Tačiau jame taip pat nustatyta, kad Vyriausybė tvirtina sąrašą kai kurių kategorijų darbuotojų, kuriems priklauso pailgintos kasmetinės atostogos.

Šiame sąraše iš viso įvardyta 18 darbuotojų kategorijų. Jų kasmetinės atostogų svyruoja nuo 25 darbo dienų iki 41 darbo dienos. Šios ilgiausios trukmės atostogos priklauso pilotams instruktoriams, navigatoriams, orlaivių vadams, pilotams, skraidantiems inžinieriams ir operatoriai, orlaivių palydovams.

Mokytojams, kai kuriems kitiems ugdymo įstaigose dirbantiems specialistams, taip pat mokslo darbuotojams priklauso 40 darbo dienų kasmetinės pailgintos atostogos. Tuo metu profesionaliojo scenos meno įstaigų kūrybiniai darbuotojams numatyta 30 darbo dienų kasmetinės atostogos.

REKLAMA

Ilgiau nei kiti darbuotojai atostogauti gali ir kai kurie sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, psichologai, jūreiviai, atominės elektrinės darbuotojai ir įvairius tyrimus atliekantys specialistai.

20 darbo dienų yra maždaug vienas kalendorinis mėnesis. Jei tartume, kad paprastas darbuotojas ir, pvz., mokytojas per darbinę karjerą sukaups vienodą 35 metų trukmės stažą, tai pastarasis per ją atostogaus 35 mėnesiais arba beveik 3 metais ilgiau nei paprastas darbuotojas.

Sovietinių laikų atgyvena?

Paklausta, kodėl kai kurių profesijų darbuotojai atostogauja kur kas ilgiau nei daugelis, socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė portalui tv3.lt sakė:

„Tai yra paprotinė teisė. Tokios atostogos buvo dar labai seniai. Kažkada tam tikros institucijos savo įsakymais jas nusistatinėdavo. Nebuvo vertinimų, kodėl tokios trukmės. Tiesiog išliko ir viskas.“

Eglė Radišauskienė (Arnas Strumila/ Foto diena nuotr.)

Eglė Radišauskienė (Arnas Strumila/ Foto diena nuotr.)

Viceministrė pripažino, kad kuriant dabartinį Darbo kodeksą buvo svarstyta galimybė peržiūrėti Vyriausybės nutarimą dėl pailgintų atostogų. Tačiau pasipriešinus profesinėms sąjungoms tokios minties atsisakyta.

„Dabar sakome, jeigu norite ilgesnių atostogų, pirmiausia turite įrodyti poreikį. Turi būti įrodyta profesinė rizika, kad iš tikrųjų jų sąlygos yra kažkokios labai ypatingos, kad jiems reikalinga. O šiaip tai yra iš senų laikų tiesiog palikimas“, – aiškino E. Radišauskienė ir pridūrė, kad ilgesnės atostogos kai kuriems darbuotojams – Sovietų Sąjungos palikimas.

REKLAMA

Anot viceministrės, Vakarų valstybėse papildomos atostogų dienos, kaip tam tikri priedai, paprastai numatomos kolektyvinėse sutartyse. Pvz., taip paskatinami kariai ar valstybės tarnautojai. Tačiau esą niekur nebūna taip, kaip mūsų mokytojams, kurie atostogauja kone tris mėnesius per metus.

„Ką darysime? Mes bandėme padaryti. Tačiau bet kokiu atveju mums labai svarbūs socialinių partnerių požiūriai, tai mes kol kas susilaikome. Na, o paskui, matyt, reikėtų vis tiek eiti link to.

Stiprinant socialinį dialogą, daryti tyrimus ir vis tik eiti link vienodų darbo sąlygų, o už tas sąlygas, kurios yra iš tiesų kelia tam tikrą riziką, gali žmonės turėti tam tikrų bonusų, bet klausimas, ar tikrai dvigubai daugiau. Bet čia reikėtų apsispręsti, tai būtų derybų klausimas“, – komentavo E. Radišauskienė.

Ji sutiko, kad mokesčių mokėtojų pinigais išlaikomų biudžetinių įstaigų darbuotojams taikomos daug ilgesnės atostogos gali kelti abejonių.

Bet žinote, kaip pasakyti, kai duodi daug, tai yra gerai, bet kai reikia paimti ir nieko neduoti, tai yra labai blogai. Tiesiog tokios derybos yra labai nelygiavertės. Taip, mokesčių mokėtojų pinigai. Ir mes ne kartą kėlėme šį klausimą. Bet profesinės sąjungos užblokavo ir tiek“, – kalbėjo viceministrė.

Siūlo patiems padirbti mokytojais

Lietuvos mokytojų, švietimo ir mokslo profesinė sąjungos pirmininkas Ramūnas Znutas nesutiko, kad mokytojų atostogos per ilgos. Paklaustas, kodėl jos tokios, pirmininkas kalbėjo:

„Visiems seniai aiškus tas dalykas yra, kodėl taip. Mokytojai dirba padidinto įtemptumo proto darbą. Ir, manau, čia reikėtų daugiau dėmesį kreipti ne į atostogų ilgumą, bet atkreipti dėmesį, kad policininkai žymiai anksčiau išeina į pensiją negu mokytojai, kurie iš tikrųjų emociškai išsenka žymiai greičiau ir daugiau.

REKLAMA

Manau, šita problema kur kas didesnė yra. O dėl pailgintų atostogų, čia yra normalu. <...> Iš tikrųjų dirbant su 25–30 mokinių kiekvieną dieną po 5–6 pamokas iš tikrųjų emociškai mokytojas labai ištampomas yra, išvargsta.

Tai yra labai daug vidinės sveikatos reikalaujantis darbas ir tikrai gegužės mėnesį didžioji dalis mokytojų jau būna išsekę. Ir eina jau kaip robotukai. Ir tikrai pirmą mėnesį nuo liepos 1 d. iki 20 d. mes dar nepareiname iš mokyklos, iš tų reikalų. Tik nuo rugpjūčio pajunti, kad pradedi atostogauti.“

R. Znutas mokytojo darbą palygino su darbu bendrovėje, kuri turi tiek pat darbuotojų, kiek klasėje moksleivių. Esą jeigu įmonėje yra vadovas, jo pavaduotojas, buhalteris, tai mokytojui yra kur kas sunkiau.

(nuotr. 123rf.com)

(nuotr. 123rf.com)

„Čia atsistoji vienas prieš trisdešimt žmonių, kurie yra augantys ir pilni emocijų įvairių. Ir ar skiriasi vadovavimas tam „uabui“ ir klasei kurioje yra tiek vaikų?“ – aiškino pirmininkas.

Replikavus, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija neturi duomenų, kad mokytojų darbas reikalauja ilgesnių atostogų, jis pasiūlė ministerijos darbuotojams patiems pamėginti padirbti mokytojais.

kristė
2019-07-27 14:49:58
Ne aukština, o argumentuoja. Šiaip, tai pastebėjote, turbūt, kad jaunimas nebenori pakeisti dirbančių mokytojų, labai mažai kas renkasi pedagogo profesiją. Va jums ir atsakymas. Ne pyragai švietime, oi ne pyragai. Tai, jeigu tie dirbantys mokytojai dabar staiga ims ir pakeis profesiją, vaikus ir anūkus mokysite patys.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Bet 2019-07-30 10:03:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visi dirba ir visi nori ilgesnių atostogų visi žmonės ir nereikia skirstyti kam daug o kam nieko    ATSAKYTI
Kas 2019-07-30 10:00:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pritarčiau kad mokytojos tikrai turi teisę y ilgesnes atostogas, bet darželio auklėtojos tikrai ne jos nuo sėdėjimo pragulos atsidarys jos tiek nedirba ir dar pusdienei laisvi auklėtojoms ir turėtų būti 20 dienų    ATSAKYTI
Danutė 2019-08-02 22:21:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nuo sėdėjimo? Turint 8-15 pusantrų- dviejų metų mažiukų , kad spėčiau laiku ( juk dienotvarkė minučių tikslumu), bėgte nuo 7 ryto iki 18 val pralakstau. O grįžusi namo, dar 2-3 val prie dokumentacijos dirbu.   
Rita 2019-07-29 22:50:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Mokytojus tikrai dar galiu suprasti. Bet uz ką tiek atostogų gauna darželio auklėtojos? Tik nereikia pasakoti, kad su darzeliniais vaikais ir su paaugliais dirbti tas pats.    ATSAKYTI
Jonas 2019-07-28 21:47:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Mokytojai tikrai nepersidirba.40d atotogu-sovietine atgyvena.   ATSAKYTI
Barbara 2019-08-03 11:32:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai prasom eiti padirbti mokytoju, kd zinotumete koks tai darbas. Esu jauna, dirbau mokytoja bet isejau. Norejosi didesnes algos, nes reikia kurti gyvenima. Ilgesnes atostogos gundo, bet atlyginimas, kuri gauni uz visos dienos darba (pamokos, sas tikrinimas ir pasiruosimas kitai dienai) ir visas tas kruvis toli grazu nekompensuoja ilgesniu atostogu. Ant kaip daznai mokytojai keliauja su vaikais, dviraciu ekskursijos savaitgaliais ir pan. Jus manot kazkas moka uz tas valandas, dienas? Nejuokinkit svieto. Mokytojus reikia gerbti bei reimti, nes greitai bus taip, kad nebus kam auginti ateinanciu kartu.  
Darbas 2019-07-28 09:18:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dirbam socialines globos namuose su psichine ir fizine negale turinciais zmonemis.atidirbus 4-5 menesius be perstojo jau patiems darbuotojams pradeda "vaziuot stogas" nuo nuolatines tokios aplinkos.iseinam i darba ir nezinom ar grisim sveiki ,ar gyvi.algytes mazos,yra labai agresyviu pacientu.nors jau turim tas atostogas (30 d.d.)   ATSAKYTI
Orka 2019-07-27 19:08:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Novameta, Kaunas. 2 metai atidirbai - 5 sav. atostogų. 4 metai - 6 savaitės. Čia įmonės iniciatyva. Nepavydėkit, eikit dirbt...    ATSAKYTI
Romas 2019-07-27 16:14:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kaip suvirintojai dazytojai miskininkai (pjovejai) cia kas sovietu palikuonys?   ATSAKYTI
Elena 2019-07-27 15:26:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ir uz didziausia atlyginima ,ir uz ilgiausias atostogas niekada nedirbciau mokytoja,nes dabar vaiku teises,o mokytojai durniaus vietoj.Eikite ir dirbkite jei taip pavydite tu atostogu mokytojams.Kazkodel niekas nebestoja i pedagogini,nes siais laikais tai sudiniausia profesija...vaikai siais laikais neprognuozuojami,zinau atveji,kai adaptuotas mokinys puole mokytoja su peiliu,tai va jums pavyduoliai nepavydekit tu ilgesniu atostogu.   ATSAKYTI
Mokytoja 2019-07-29 06:56:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mokytojo atlyginimas nedidelis, tai vienintelis pliusas ilgesnės atostogos. Sutikčiau dirbti per vasara, daug mokytojų jau pereina į kitus darbus (degalinių kasininkai, pardavejai ir pan.) Išdėstyti 6-7 pamokas ir eiti namo ruoštis rytojaus pamokoms....ir man kažkada pasirodė l.paprasta, lengvi pinigai. Bet tai supras tik mokytojas ir vis labiau populiarėjantys mokytojo padėjėjai (paprasti tėvai, kurie prižiūri mokinius su tam tikra negalia), kad dirbti šiuolaikinėje mokykloje tikrai sunku. Tikrai nuoširdžiai džiaugiuosi, kai gabus mokinys nesirenka pedagogo profesijos.  
Edik 2019-07-27 14:29:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jau 30 metu nebera Tarybu sajungos,Lanzbergio zargonu-Sovietu sajungos,bet vis prisimenama apie tuo laikus,kai zmones gyveno geriau   ATSAKYTI
chirurgas 2019-07-27 14:05:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
slaugytoju per ilgos atostogos    ATSAKYTI
Edas 2019-07-27 13:47:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
DIRBA SEIMAS ??? UZ KA GAUNA PINIGUS ???? SKURDE MES ACU !!!!   ATSAKYTI
Edas 2019-07-27 13:44:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Atostogos 4 m . PRE UPES !!!! MOKESCIU MOKESCU . MIISLE KAS VAGIS ????   ATSAKYTI
Manau 2019-07-27 13:38:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-19
Jeigu dirbantiems mokytojams per sunku dirbti, tai darbą galima bet kada pakeisti. Ne vergovės amžiuje gyvename. Žmogus gali pats pasirinkti už kiek ir kur nori dirbti. O ne aukštinti savo profesiją, kaip vienintelę, kurioje darbuotojai pavargsta. Yra daugybė įvairių profesijų, kur žmonės pavargsta tiek psichologiškai tiek ir fiziškai, bet jie negauna atostogų 3mėn per metus.   ATSAKYTI
R 2019-07-27 14:08:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Mes mokytojai tikrai neatostogaujame 3 mėnesių per metus, nežinot, nekomentuokit...  
Jorūnė 2019-07-27 14:12:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kiek nepatyrusių savo kailiu, nesuprantančių, bet pavydžių ir piktų žmonių ...  
Siūlai, 2019-07-27 14:40:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Išbandykit savo kailiu darbą su paaugliais bent jau be ugdymo, pvz. vasaros stovykloje. Manau kitokią giesmę užgiedotumėt
P. S. Įdomu, jei mokytojai atsisakytų savo darbo, pakeistų jį į kitą, kaip siūlot, kas mokytų jūsų vaikus/ anūkus?  
kristė 2019-07-27 14:49:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Ne aukština, o argumentuoja. Šiaip, tai pastebėjote, turbūt, kad jaunimas nebenori pakeisti dirbančių mokytojų, labai mažai kas renkasi pedagogo profesiją. Va jums ir atsakymas. Ne pyragai švietime, oi ne pyragai. Tai, jeigu tie dirbantys mokytojai dabar staiga ims ir pakeis profesiją, vaikus ir anūkus mokysite patys.   
Mokytoja 2019-07-27 17:05:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Pakeisti? Tai kas tada dirbs mokytojais? Jei atostogos trumpėrų, iškart išeičiau. Tamsta galėtum dirbt.   
Airina 2019-07-27 18:06:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Siūlyčiau tamstai į pedagoginę kolegiją, o paskui turėsit puikų ,,atlyginimą'' ,,lengvatines'' darbo sąlygas ir atostogas ilgas ilgas , bet ne tris mėnesius kaip, kad kai kurie įsivaizduoja .Tad pirmyn. Mokytojų, auklėtojų laukia visos ugdymo įstaigos. Manau, kad nereikės pavydėti to ko dabar neturi  
Mokytoja 2019-07-27 22:02:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pabandykite padirbti,tada kalbėkit
  
Įdomu 2019-07-27 13:21:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Ignalinos AE uždaryta. Ten elektra nebgaminama, jiems nereikalingos atostogos-visus atleisti.   ATSAKYTI

Top Video

Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
REKLAMA
Pirmasis tinklo restoranas Marijampolėje
Praėjusią savaitę su „McDonald‘s“ restoranų tinklą valdančios įmonės Lietuvoje atstovais susitikusi Alytaus miesto savivaldybės vadovybė norėtų mieste atidaryti ...
Parduotuvė (Fotodiena/Arnas Strumila)
Pranešimų dėl netinkamų produktų ar kitų pažeidimų Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) užfiksuoja tūkstančius. O štai parduotuvėje ...
Padangos (nuotr. stop kadras)
Po skandalingo gaisro Alytuje – Lietuvoje kyla dar viena problema. Klaipėdoje žmonės neberanda, kur dėti nebenaudojamas automobilių padangas. Tokių atliekų surinkimo aikštelės ...
Raimondas Kuodis (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Prezidentas Gitanas Nausėda siūlo svarstyti valstybinio komercinio banko steigimo idėją. Seime skinasi kelią visa šūsnis naujų prieštaringai vertinamų mokesčių. Ar to reikia ...
Vaidas Kuliauskas, nors juda neįgaliojo vežimėliu, visą laiką randa ką veikti. (nuotr. asm. archyvo)
35-erių Vaidas Kuliauskas, nepaisant to, kad dėl patirtos sunkios traumos juda neįgaliojo vežimėliu ir sunkiai valdo rankas, visą laiką susiranda, ką veikti: verslai, darbas ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų