Pastaruoju metu kalbant apie automobilių taršos mokestį vis dažniau atsigręžiama pasižiūrėti, kokiais automobiliais vairuotojai važinėja šalies keliuose.

Regitra (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Regitra (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Tačiau vaizdas gatvėse ne visuomet malonus, ypač kai eisme galima sutikti smarkiai dūmijančius automobilius.

Nereikia būti dideliu specialistu norint suprasti, kad dūmijantis automobilis tikrai nėra tvarkingas ir reikalauja remonto, bet didžiausia bėda, kad tokių automobilių pagal dabartinius įstatymus pašalinti iš eismo nėra galimybės.

Skiria simbolinę baudą

Aplinkosaugininkai, nors ir retkarčiais, tačiau surengia netikėtus reidus, kuomet matuoja eisme dalyvaujančių transporto priemonių sukeliamą taršą.

Benzininiams automobiliams matuojamas anglies monoksidas (CO) išmetamosiose dujose, o dyzeliniams automobiliams – išmetamųjų dujų dūmingumas.

Kas nutinka, kai aplinkosaugininkai nustato automobilį, kuris viršija numatytus taršos rodiklius?

Gana keistai atrodo, tačiau tokio automobilio vairuotojas paleidžiamas už simbolinę baudą ir toliau viešajame eisme gali dalyvauti su techniškai netvarkinga, aplinką teršiančia ir smarkiai dūmijančia transporto priemone.

REKLAMA

Reidų metu aplinkosaugininkai taršių automobilių vairuotojams išrašo baudą pagal Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) 307 str.:

transporto priemonių, kurių į aplinkos orą išmetamų teršalų kiekis viršija nustatytus ribinius dydžius, eksploatavimas užtraukia baudą nuo 60 iki 300 eurų.

Patikrinimų metu įkliuvę vairuotojai, neturintys nuobaudų, išsisuka su perpus mažesne bauda – 30 eurų.

Tiesa, jei pažeidėjas įkliūna antrą kartą, jam gresia didesnė piniginė bauda – nuo 140 iki 600 eurų.

Tačiau, kad ir kokio dydžio piniginė bauda grėstų – niekas nedraudžia toliau važinėti taršiu automobiliu.

Priešinga situacija techninėje apžiūroje

Visiškai kitokia situacija techninėje apžiūroje, kai techniškai netvarkingas automobilis negauna teigiamo įvertinimo.

Jei transporto priemonė viršija numatytas taršos ribas – išduodamas baltas lapas, nurodantis, kad techninė apžiūra negalioja ir automobilį draudžiama eksploatuoti viešajame eisme.

Tuo pačiu vairuotojui palinkima sėkmės remontuojant arba utilizuojant netvarkingą automobilį.

Visgi realybė tokia, kad techninę apžiūrą privalu atlikti kas du metus ir jei automobilis smarkiai dūminti pradeda po pusmečio, vairuotojas dar pusantrų metų gali drąsiai nuodyti aplinkinius iki kol ateis laikas atlikti sekančią techninę apžiūrą.

Priešingu atveju gresia nebent piniginė bauda ir tai, tik su sąlyga, jei vairuotojas pakliūtų į gana retai kada vykdomus aplinkosaugininkų reidus.

Paprastas sprendimo būdas

Automobilių ekspertas ir žymus Lietuvos lenktynininkas Stasys Brundza teiga, kad taršiems bei dūmijantiems automobiliams gatvėje ne vieta ir juos būtina pašalinti iš eismo, o tai padaryti galima labai paprastai.

REKLAMA

„Jei vizualiai matosi, kad automobilis stipriai dūmija, tai policija paprasčiausiai tokį automobilį turi stabdyti ir įteikti kvietimą per 10 dienų apsilankyti techninių apžiūrų centre, kur būtų atliekamas dūmingumo patikrinimas.

Jei per šį laiką vairuotojas to nepadaro ar neatvažiuoja – automobiliui anuliuojama galiojanti techninė apžiūra. Tačiau jei vairuotojas automobilį susitvarko, tai gali toliau važinėti“, – galimą sprendimo būdą pateikė S. Brundza.

Pašnekovo teigimu, tokiu būdu galima labai paprastai apvalyti miesto gatves nuo dūmijančių ir aplinką teršiančių automobilių.

O jei atsirastų vairuotojų, kurie eisme toliau važinėtų be techninės apžiūros, tai labai stipriai rizikuotų.

„Pavyzdžiui, Vilniuje stovi kameros, kurios fiksuoja ne tik greitį, bet ir automobilio techninę apžiūrą, draudimą, tai vairuotoją labai greitai pasiektų baudos.

Maža to, kai viskas kompiuterizuota, tai ir policija gali greitai eisme užfiksuoti be techninės apžiūros važinėjantį automobilį. Taip pat be techninės apžiūros negalioja draudimas“, – pastebi S. Brundza, kad nutikus bet kokiam eismo įvykiui, vairuotojas atsakytų asmeniškai.

Uždavinys valdžiai – misija neįmanoma

Susisiekimo ministras Rokas Masiulis pripažįsta, kad jam ir pačiam tenka pamatyti gatvėje važiuojančius bei stipriai dūmijančius automobilius.

Tačiau kaip pašalinti iš eismo tokias transporto priemones – valdžios atstovams uždavinys tapo tikru iššūkiu.

„Mes sprendėme Vyriausybėje šį klausimą ir buvo netgi vienas Energetikos ministerijos siūlymas: jei žmogus užfiksuoja dūmijantį automobilį ir praneša atitinkamu telefonu, tai tas automobilis priverstinai turėtų iškart važiuoti pasitikrinti techninę apžiūrą.

REKLAMA

Tačiau iš žmogiškosios pusės šis pasiūlymas buvo šiek tiek modifikuotas – visi žinome, kad yra piktų žmonių, kurie nemėgdami savo draugo, kaimyno gali tiesiog skambinėti ir tektų nuolatos važinėti į techninę apžiūrą nepaisant to, kad automobilis visiškai tvarkingas.

Objektyvumo dėlei dabar yra priimami teisės aktai, kad tokie pranešimai būtų fiksuojami ir registruojami techninės apžiūros centruose, o kai tas automobilis atvažiuotų, tai ekrane išmes, kad šis automobilis mieste dūmija ir jau griežčiau į jį kontrolieriai pasižiūrės“, – Žinių radijo laidoje „Greiti pietūs“ teigė susisiekimo ministras Rokas Masiulis.

Jei toks įstatymas iš tiesų būtų priimtas, kyla klausimas, kas pasikeistų?

Panašu, kad taršių, dūmijančių automobilių iš eismo ir toliau nebūtų įmanoma pašalinti – tą padaryti galėtų nebent techninės apžiūros kontrolieriai per techninę apžiūrą, kuri vyksta kas du metus.

As
2019-07-20 16:14:27
Visiems dzin tarša, svarbu biudžetą papildyti eurais.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Pasipiktines 2019-07-26 23:47:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Py darastai ,tik baudos ir baudos ,sukilimo reikia ...   ATSAKYTI
Simas 2019-07-21 23:22:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nupirkit visiems Lietuvos gyventojams,naujus auto,tada nedumins.kiek eurų iš biudžeto isdumijo,ir vistiek stumia savo,orą teršia,valdžios bezdalai o ne vargšų asaros   ATSAKYTI
Vp 2019-07-21 22:36:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Musa maziausius kibkit i fabrikus matomai per trumpi dantys.   ATSAKYTI
Fu 2019-07-21 14:25:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pilu į savo dizeliuką valgomą aliejų ir tech. apžiūra dėl dūmingumo praeinu be problemų, nes aparatai nepažįsta kepamų blynų kvapo.    ATSAKYTI
Arturas 2019-07-21 14:01:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O kada užsiims dumijančiais namais, jie teršia ne mažiau   ATSAKYTI
Anonimas 2019-07-21 12:29:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Ką jūs čia blevizgojat patis vazinejate su cipotais dizelineis auto ir dar komentuojant dėl taršos, įjunkite logika kam cipoti?o diel galios tai ir tarša pasididina    ATSAKYTI
Giedrius 2019-07-21 07:50:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tech. apžiūra nieko nepakeis. Žmogus gavęs apsilankymą teche. tiesiog bet kurioj parduotuvėje nusiperka duminguma mazinancio priedo į kurą už 3€ ir ramiai sau varo tech. Ir pravaro, o isvazinejes tuos 20 litrų kuro vel dumija į sveikata   ATSAKYTI
reeh5 2019-07-21 11:19:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
neveikia tie priedai jeigu jau dumija gali pilt ka nori arba padeda tik 50km ir vsio  
Vladimiras 2019-07-21 07:01:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Zuriu be baudų jie nieko ir nemato, turbūt jų šūkis bausti ,bausti ir dar kartą bausti bei kelnes nukauti, kodėl tik taip visi pareigūnų reidai viksta ?   ATSAKYTI
deja gamintojo kalte 2019-07-20 23:15:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
dumija nes ble siuolaikinai gamintojai tokius automobilius pagamina kad garantija 3 metai ir 100 tuksnaciu kodel seniau masinos pagamintos 90 metu ir 95 nedumindavo nifiga .dabartines masinos po dideles ridos vidui sukaupia tiek sudo kad jos nedumint negali o per tas savo euro ekologijas sukurtos masinos ir istestuotos su nuline rida o kai jau praeina 100 tuks ir daugiau gamintoju tas nejaudina    ATSAKYTI
Mar 2019-07-20 20:56:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nežino kaip vargšus apiplėšt ..nesakau yra kartais tikrai baisu ..važiuoja super mašia o ten dujos pajunkta smarvė neduok dieve ..galvoju gal dujos gali smirdėt ..mat dizeliam jie neturi tiek žmonėm kompensuot ..užtai turbut nebežino kaip....   ATSAKYTI
2019-07-20 20:59:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Šiaip dujos yra ekologiškas kuras.   
Pilietis 2019-07-20 20:24:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
1000e,cia yra ubagiskas pasiulimas. Ką jie reglamentuoja savo paistalais, a? Ekologija, taip gerai bet, naujo ar padeveto net neikasi kuris tipo ekologiškas yra, bankas tikrai neduos paskolos 30.000 e gaudamas 3.800 ar 4.200 kad ir 5kiems metams. I ubagus tave paleis!!!    ATSAKYTI
Mintis 2019-07-20 20:18:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Taip, eilinis triukas. Reikia visuomenei parodir kad chebra dirba, ane!!! O tūkstantį eurų gali sau.... UŽ juos tik, "spirtuka' ech 'prokaciuuuu" Vienu žodžiu eilinis izdurimas.    ATSAKYTI
Andrius 2019-07-20 20:01:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tarsa atsilimas tik pasipelnimo saltynis kada zmones atsimerksit    ATSAKYTI
Sheshelis 2019-07-20 19:53:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Kaip dyzelis, taip dūmų kaminas. Ir visom tarnybom iki lemputės, nes algas, kaip ir prie bolševikų, gauna ne už darbą.... o už šūdo malimą   ATSAKYTI
Andrius 2019-07-20 20:03:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Kaip benzas taip dumu melina lynija neat matai kur nuvaziavo jai jusu dizeliai atrobotke vazineja tai tokius salint is kelio dar reiketu apibrest kas yra dumijimas nes cia prisipisi prie bet ko pvz ziema garuos ir dumiji pepersi irgi garuos taipogi dumiji   
Tomas 2019-07-20 17:48:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Nesuprantu kas per problema. Pareigunas visais laikais matydamas netvarkinga ar galimai netvarkinga automobili galejo israsyti kvietima apsilankyti teche. O dabar nebegali? Kazkas keisto. Nebent cia jau liecia vel kapeikas. Niekas uz papildomai israsomus talonus nemoka, tai policini kai ir nedirba :D   ATSAKYTI
1,28 eur. 2019-07-20 17:37:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Tikrs tiesa sako ponas Brundza., nedelsiant policija turi naikinti tech apžiūra.skirti bauda. už melaginga pranešimą policijai apie nuodingus dūmus .Valdininkus reikia priversti dirbti o ne atsikalbineti apie tariama kaimynu keršta.tegul netik girtus gaudo bet taršius auto ypač miiesto ribuose.   ATSAKYTI
Xxx 2019-07-21 22:34:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pašol ty nax  
As 2019-07-20 16:14:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Visiems dzin tarša, svarbu biudžetą papildyti eurais.   ATSAKYTI

Top Video

Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
REKLAMA
„SOPA“ vadovė Jurgita Kuprytė. Artūro Morozovo nuotr.
VšĮ „SOPA“ – Vilniuje jau 13 metų veikianti socialinė įdarbinimo agentūra, kuri teikia įdarbinimo su parama paslaugas žmonėms, turintiems mažiau galimybių konkuruoti darbo ...
Andrius Palionis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Vyriausybė taip pat ir prezidentas siūlo mažinti mokestines lengvatas, kurios dabar yra taikomos žemės ūkio srityje. Tačiau Seime šie pasiūlymai stringa. Jeigu valdantieji ...
Valstybinė mokesčių inspekcija (Fotodiena/Justinas Auškelis)
Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI)  informuoja, kad nesiunčia el. paštu laiškų – prašymų rasti dokumentus su pridėtais failais. Oficialus VMI el. pašto adresas ...
Parduotuvė (Fotobankas)
Norintiems įsigyti mėgstamų prekių už kuo mažesnę kainą gali tekti aplankyti ne vieną prekybos centrą, nes dažniausiai pirkėjus siekiama suvilioti patraukliomis akcijomis, ...
Valstybinė mokesčių inspekcija (Fotodiena/Justinas Auškelis)
Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) paskelbus, kad į nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašą įtraukta jau apie pusšimtis bendrovių, dalis jame atsiradusių įmonių neslepia ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų