Kaupimas pensijai: kada pasitraukusieji vėl bus įtraukiami

Iki liepos 1 dienos dar yra laiko nuspręsti, ką daryti dėl pensijos kaupimo: tai daryti maksimaliai, kaupimą sustabdyti arba visiškai nutraukti. Kas laukia tų, kurie pasirinks kaupimą stabdyti ar nutraukti?

Karščiai (Fotobankas)

Jeigu žmogus nepriims jokio sprendimo ir neteiks jokio prašymo, anksčiau ar vėliau į pensijų fondą bus pervedama 3 proc. jo algos ant popieriaus ir 1,5 proc. dydžio vidutinio šalies darbo užmokesčio iš valstybės biudžeto.

Kas bus kaupimą sustabdžius

Kaip paaiškino „Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis, sustabdyti kaupimą antroje pensijų pakopoje gali tie gyventojai, kurie buvo pasirašę pensijų kaupimo sutartis ir pensijų kaupime dalyvavo iki 2018 gruodžio 31 dienos.

Sustabdyti kaupimą neterminuotai galima tik iki 2019 liepos 1 d.

Tiesa, net ir neterminuoto sustabdymo atveju, dar bent 3 kartus kas 3 metus žmogus į kaupimą bus vėl įtraukiamas. Nenorėdamas įsitraukti, jis turės teikti naujus prašymus kaupimą stabdyti (jei neteiks, bus įtrauktas).

Jeigu pensijų kaupimo sutartį žmogus sudarė jau šiais metais, jis negali neterminuotai sustabdyti ar nutraukti kaupimo. Vis dėlto jam suteikiamas mėnesio laikotarpis, per kurį žmogus gali tokios kaupimo sutarties atsisakyti be jokių pasekmių.

REKLAMA

Saulius Jarmalis (Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.

„Vėliau pensijų kaupimo dalyviai turės galimybę laikinai stabdyti kaupimą ne ilgiau nei metams per visą laikotarpį iki senatvės pensijos, pasiimti „kaupimo atostogas“. Bendras laikotarpis – neilgesnis nei metai, bet jį galima išskaidyti į kelis laikotarpius, tačiau ne trumpesnius nei mėnesio“, – komentavo S. Jarmalis.

Sutarties nutraukimas

Nutraukus kaupimą, fonde žmogaus sukauptas turtas pervedamas į „Sodrą“, kuri atstato jo pensines teises (už kaupimo laikotarpį iki 2018 m. pabaigos „Sodros“ pensija bus skaičiuojama mažesnė).

„Taip pat svarbu, kad pasirašius pensijų kaupimo sutartį suteikiamas mėnesio laikotarpis, per kurį žmogus gali tokios kaupimo sutarties atsisakyti be jokių pasekmių“, – komentavo „Sodros“ atstovas.

Pagal įstatymą, kas 3 metus dirbantys pilnamečiai asmenys jaunesni kaip 40 metų amžiaus bus įtraukiami į pensijų kaupimą tų metų sausio 2 dieną.

Tačiau iki metų vidurio į kaupimą automatiškai įtrauktas žmogus turės teisę jo atsisakyti pateikęs prašymą „Sodrai“.

Ne tik sustabdžius, bet ir nutraukus kaupimą nebus jokių apribojimų pradėti kaupti iš naujo. Jam tereikia turėti oficialų darbą arba vykdyti individualią veiklą.

Nauji kaupimo dalyviai

Kaip informavo „Sodra“ pensiją kaupti nuo liepos pradės tie gyventojai, kurie šių metų sausio 2 dieną, buvo jaunesni nei 40 metų amžiaus ir turėjo darbą arba vykdė bet kurią savarankišką ekonominę veiklą Lietuvoje – turėjo tą dieną galiojantį verslo liudijimą, individualios veiklos pažymą, individualią įmonę, buvo mažosios bendrijos nariai.

Taip pat įtraukiami tie gyventojai, kurie 2013 metais pensijų kaupimą sustabdė, nepriklausomai nuo jų amžiaus šiandien.

Iš viso tokių gyventojų, kurie įtraukiami į kaupimą šiemet, yra 152 tūkstančiai. Jiems visiems „Sodra“ išsiuntė pranešimus per asmeninę “Sodros“ paskyrą gyventojui gyventojai.sodra.lt. Pranešimą galima rasti „Žinučių“ skiltyje. Dalis gyventojų, kurie buvo nurodę elektroninio pašto adresą, pranešimą gavo e.paštu.

„Sodros“ duomenimis, pranešimus internete perskaitė maždaug pusė įtrauktų pensijų kaupimo dalyvių, o likusiems išsiųsti registruoti laiškai.

Beje, dalis gyventojų teigia, jog darbą turi ir yra jaunesni nei 40 metų, tačiau į pensijų kaupimą nebuvo įtraukti. Taip gali būti, jeigu žmogus įsidarbino arba veiklą pradėjo vėliau nei sausio 2 dieną.

Tokiu atveju, jeigu žmogus turės nuolatinį darbą ar nuolatinę savarankišką veiklą 2020-ųjų sausio 2 dieną, jis į kaupimą bus įtraukiamas tais metais.

Kur ir kiek kaupsis

Naujai įtrauktiems pensijų kaupimo dalyviams pensijų kaupimo bendrovės buvo pasiūlytos atsitiktine tvarka. Penkioms kaupimo bendrovėms teko po lygiai dalyvių. Tiems gyventojams, kurie kaupimą buvo sustabdę 2013 metais, o dabar įtraukti vėl, siūloma kaupti tose pačiose bendrovėse, kuriose liko jų lėšos.

Pranešimuose, kuriuos „Sodra“ išsiuntė įtrauktiems dalyviams, asmeniškai informuojama apie siūlomą pensijų kaupimo bendrovę ir kaupimo tarifą, kuris naujiems dalyviams yra 1,8 proc. nuo darbo užmokesčio ir 0,3 proc. valstybės paskata nuo vidutinio darbo užmokesčio.

Įmokų šie dalyviai iki šiol nemokėjo. Įmokos nuo darbo užmokesčio į jų sąskaitas pensijų kaupimo bendrovėse bus pervedamos nuo liepos mėnesio.

Ką galima rinktis

Gyventojai, įtraukti į pensijų kaupimą, nebūtinai turi kaupti toje kaupimo bendrovėje, kurią parinko „Sodra“, taip pat galima iškart mokėti didesnes 3 proc. įmokas ir atitinkamai gauti didesnę 1,5 proc. vidutinio darbo užmokesčio valstybės paskatą. Be to, kaupti galima atsisakyti.

Norint kaupti kitoje kaupimo bendrovėje, gyventojas gali sudaryti pensijų kaupimo sutartį bet kada su savo pasirinkta kaupimo bendrove ir norimu tarifu. Sudarius sutartį taikomas mėnesio atšalimo laikotarpis, per kurį gyventojas gali atsisakyti kaupimo sutarties be jokių pasekmių.

Nors naujiems kaupimo dalyviams 2019 metais taikomas pereinamasis 1,8 proc. tarifas, jie gali pasirinkti 3 proc. kaupimo tarifą ir didesnę valstybės paskatą, bet tai reikia padaryti iki liepos 31 d.


Rašyti komentarą...
G
Gintaras
2019-06-24 22:36:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
Koks dar automatinis įtraukimas kas tris metus? Kad bent kelis eurus išspausti galėtumėte? Ir vėl žmogui vargti su popieriais, vėl atstatinėti Sodros pensiją, kurią kažin ar atstatys. Tiesiog plėšikavimas viduryje baltos dienos! Jei atsisakė, reiškia atsisakė. Prašymo kaupti nepateikė ir jokio automatinio įtraukimo neturi būti. Šaudyti tokius parazitus per maža. Ant laužo kepti lėtai ant iešmo sukant...
Atsakyti
0

E
Emigrantas
2019-06-24 20:01:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nepajunti, kaip tampi ,,melžiamas" - jei dar neužmirštas šis žodis.
Atsakyti
-1

R
Rassss
2019-11-05 09:48:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
Cia zmogaus apvoginejimas,koks dar kaupimas jei tu sukauptu pinigu tikrai negrazins,o isskaudins ant 20 metu,kai iseisi i pensija,ir mokes i menesi kokius 15€,vagys,kaip jie gali per prievarta priversti zmones kaupti pensijai,kam mes mokescius mokam,dar turim is savu pinigu pensiju kaupimo bendroves islaikyt,durniu valstybe su debiliskais istatymais
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų