Švenčionių savivaldybės kvartalinė renovacija – gerosios praktikos pavyzdys

Pastaruoju metu Lietuvoje vis garsiau kalbama apie poreikį nuo pavienių namų atnaujinimo pereiti prie kvartalinės renovacijos, kuri apima platesnius pokyčius – atnaujina visą kvartale esančią infrastruktūrą, į kurią įeina žaliosios zonos, kiemų aikštelės, jų apšvietimas, sporto aikštynai ir pan. Šiandienai daugiau nei pusė Lietuvos savivaldybių yra pasirengusios kvartalų energinio efektyvumo didinimo programas. Tuo tarpu Švenčionių savivaldybė jau vykdo darbus ir sėkmingai integruoja skirtingas kvartalų atnaujinimo priemones.

Švenčionių savivaldybės kvartalinė renovacija – gerosios praktikos pavyzdys

„Švenčionių rajone iš viso turime 39 renovuotus daugiabučius ir nors vis dar vykdome pavienių daugiabučių modernizaciją, kvartalinėrenovacija įgauna vis didesnį pagreitį. Paskutinio kvietimo renovuoti daugiabučius metu gavome finansavimą 9 namams, iš kurių net 6priklauso atnaujinamiems kvartalams“, – sako Jovita Rudėnienė, Švenčionių rajono savivaldybės ūkio skyriaus vyr. specialistė.

REKLAMA

Švenčionių rajono savivaldybė kvartalų energinio efektyvumoprogramas pasirengė 2017 m., šiuo metu rajone atnaujinami 3 kvartalai: Švenčionėliuose, Švenčionyse ir Pabradėje. Pasak J. Rudėnienės, Švenčionių savivaldybėje renovuojamuose kvartaluose iki rugpjūčio 1 d. bus baigtos tvarkyti naujos žaidimų aikštelės, šaligatviai, apšvietimas ir pakeisti nuotekų ir vandentiekio vamzdynai.

Renovacija plečiasi net už kvartalo ribų

Pašnekovė pasakoja, jog renovacijos darbai Švenčionyse šiuo metu persikelia į renovuojamųjų daugiabučių kiemus ir net už jų. Darbų metu praplečiamos stovėjimo aikštelės keliamos už kvartalo ribų. Taip kiemai gali priklausyti gyventojams, jų poilsiui, o ne būti užstatyti transporto priemonėmis. Taip pat papildomai yra atnaujinami ir kvartalo šaligatviai bei keliai. Tai lemia, jog kvartalo veidas visiškai pasikeičia ir atsinaujina.

Taip pat kiekviename renovuojamojo kvartalo kieme yra įrengiamos skirtingos vaikų žaidimų aikštelės – gyventojai migruoja iš vienos į kitą, ieškodami įvairių pramogų vaikams. Aplink kvartalus yra įrengiami sporto aikštynai su krepšinio ir futbolo aikštelėmis, naujos rampos ekstremalaus sporto mėgėjams. Ieškantiems ramesnio poilsio yra įrengtos pavėsinės, stalai žaisti šaškėmis.

Rezultatus pasiekia planuodami

J. Rudėnienė pabrėžia, jog planuojant kvartalinę renovaciją, svarbu iš anksto susidėlioti darbų eiliškumą, kurio dėka galima išvengti netikėtų ir finansiškai nenaudingų situacijų.

„Pirmiausia kvartalinę renovaciją pradėjome nuo požeminių darbų – modernizavome centralizuotus šilumos tiekimo tinklus – likusius nerenovuotus magistralinių vamzdynų bei kvartalinių trasų ruožus. Dabar jie yra pritaikyti renovuotų daugiabučių šiluminės energijos poreikiui. Baigus šiuos darbus perėjome prie šaligatvių ir aikštelių. Būtent tokia tvarka mums padėjo išvengti situacijų, kuomet sutvarkius šaligatvius, kilo poreikis pakeisti vamzdynus“, – pasakojo vyr. specialistė.

REKLAMA

Tuo pačiu metu, kai vyksta kvartalinės renovacijos įgyvenimas, papildomai yra įgyvendinami ir kiti projektai – įrengiamos požeminės konteinerinės aikštelės, kuriose sumontuojami nauji požeminiai, pusiau požeminiai ir antžeminiai konteineriai, pritaikyti rūšiavimui ir pakeitę senuosius plastikinius konteinerius.

„Išjudina“ ir suvienija bendruomenę

Pašnekovė pasakoja, jog nuo pat renovacijos pradžios svarbiausias – gyventojų įsitraukimas, kadangi tik taip yra pasiekiamas geriausias rezultatas. Dėl to tikimasi, jog jie aktyviai dalyvaus susitikimuose, kuriuose gaus atsakymus į iškilusius klausimus, išsiaiškins visas renovacijos detales ir kt.

„Renovacijos programos įgyvendinimo metu visi kvartalo gyventojai pradeda daugiau bendrauti, įsitraukia į procesą bei kartu ieško kompromisų ir sprendimo būdų. Šis procesas bendruomenę, kuri anksčiau buvo gan svetima, stipriai suartina“, – pastebi J. Rudėnienė.

Anot jos, po kvartalų atnaujinimo bendravimas dar labiau stiprėja – žmonės nori leisti laiką atnaujintoje aplinkoje – kiemuose, alėjose ar žaidimų aikštelėse. Taip pat pastebima, jog į sutvarkytą aplinką gyventojai žiūri atsakingiau, patys skiria daugiau dėmesio tvarkymuisi.

Ne mažesnis nei 20 proc. energijos sutaupymas

Įgyvendinant kvartalo energinio efektyvumo didinimo programą, svarbu pasiekti ne mažesnį nei 20 proc. kvartale suvartojamos energijos sutaupymą. Dėl šio reikalavimo yra būtina iš anksto apskaičiuoti kvartalo sunaudojamą energijos kiekį bei planuojamus sutaupymus.


Rašyti komentarą...
J
Juozas
2019-06-14 12:08:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
Na tas jaunas antra kadencija vadovaujantis Meras is tiesu geras.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų