Liūdnos ekonomistų prognozės. Tautiečių mėgstamas dyzelinas greitai gali gerokai pabrangti ir jo kaina net gali viršyti benzino. Šie pokyčiai paliestų beveik 800 tūkstančių vairuotojų. Specialistai aiškina, jog kainos gali šoktelėti dėl reikalavimo pasaulinėje laivyboje naudoti švaresnius degalus. Tautiečiai tokias žinias vertina ir skeptiškai, ir su baime – esą teks keisti automobilius.

Per trejus metus vidutinė dyzelino kaina Lietuvoje dėl padidintų akcizų kilo net 30-ia centų ir kurį laiką net prilygo benzinui. Panašu, kad ir ateitis daugiau nei 800 tūkstančių automobilių savininkams gero nežada. Pasak ekonomistų, šių metų pabaigoje, spalio-lapkričio mėnesiais, dyzelinas esą kainuos brangiau nei benzinas. Dalis vairuotojų tokią prognozę vertina skeptiškai, kiti gi jau susiruošė keisti automobilius.

„Galvoju, kad jie kažką blūdina, – kalbėjo vairuotojas. – Turėtų viskas gi atpigti. Kur mes gyvenam?"

„Aš ir pats dabar važinėju, bet netikiu dyzeliu, benzinas geriau, ypač jei kaina bus tokia pati. Verta rinktis tuomet benziną", – sakė kitas vairuotojas.

REKLAMA

„Ne veltui važinėjame su mašina, kuri yra ekonomiškesnė. Teks, matyt, sprendimus kažkokius daryti, jei galimybės finansinės leis", – kalbėjo dar vienas vairuotojas.

Dar vienas pašnekovas sako, kad tokio scenarijaus buvo galima tikėtis, tad jis galvoja grįžti prie benzinu varomo automobilio.

Vidutinė dyzelino litro kaina Lietuvoje apie 1,22-1,23 centus, o skirtumas nuo benzino siekia 6-7 centus.

Pasak SEB banko ekonomisto Tado Povilausko, vėlyvą rudenį ši riba gali išsitrinti dėl reikalavimų laivybos įmonėms naudoti švaresnius degalus visame pasaulyje, taip tausojant gamtą ir vandenynus, tad gerokai išaugs jūrinio dyzelino paklausa ir jo konkurencija su kitu kuru.

Štai šiuo metu laivuose kasdien sudeginama apie tris su puse milijono barelių sunkiojo mazuto ir didžiajai daliai teks keisti šį kurą į jūrinį dyzeliną, mat turinčių specialius filtrus laivų pasaulyje yra ne tiek daug. Šie pokyčiai palies net tik lengvųjų automobilių vairuotojus, bet ir verslą mūsų šalyje, mat logistikos bei kitoms įmonėms priklausantys vilkikai yra būtent dyzeliniai.

„Naftos perdirbimo gamyklos nespės gaminti tiek šviesaus mazuto, vadinasi gali būti didelė paklausa ir ne taip išaugsianti pasiūla. Dyzelino paklausa stipriai išaugusi ir tai gali didinti kainą lygnant su benzinu. Tokia rizika yra labai reali", – mano T. Povilauskas.

Naftos produktų prekybos įmonių asociacijos vadovė Daiva Jokšienė tamsiomis spalvomis ateities kol kas nepiešia. Akcizai, kurie turi didžiulę įtaką galutinei kainai, kol kas išlieka tokie patys – dyzelinas vis dar 8 centais pigesnis už benziną.

REKLAMA

„Toks atvejis galimas, jei dyzelino didmeninės kainos augs, daugiau nei auga benzino kainos. Tačiau dabar tos žirklės šiokios tokios yra", – sakė ji.

Nepanašu, kad bent artimiausiu metu brangs ir nafta. Štai šiomis dienomis ji kone pigiausia šiemet – barelio kaina kiek didesnė nei 60 eurų, kuomet dar iki balandžio ji siekė 67 eurus. Tiesa kainoraštis gali kisti dėl nestabilios geopolitinės situacijas. Didelę įtaką pasaulinėms kainoms turi Jungtinių Amerikos Valstijų naftos atsargos, šiuo metu jos stabilios, tačiau bendram klimatui neigiamą poveikį turi konfliktas su Iranu ir kol šis neišsispręs, dyzelino ar benzino kainų ateitis miglota.

Lietuviškų degalinių sąjungos tarybos pirmininkas Karolis Stasiukynas tikina, kad esame priklausomi nuo pasaulinių rinkų, tad bent kiek perimti kontrolę į savo rankas padėtų liberalesnė degalų įvežimo tvarka ir didesnė konkurencija. 

„Galime nebent pasekti kaimynų pavyzdžiu tiek Estijoje, tiek Latvijoje kur liberalesnė tvarka. Ta rinka pati sureguliuotų kiek įmanoma kainas. Tai ką galime padaryti viduje. Nebent kas nors pažįsta Donaldą Trumpą ir pasakytų, kad nevyktų konfliktai", – kalbėjo jis.

Degalų kainų perspektyvos gali paaiškėti ir po birželį įvyksiančio naftą eksportuojančių šalių organizacijos susitikimo, kur bus svarstoma, ar ir toliau riboti naftos gavybą.

Kada
2019-05-27 13:10:47
Dėl kelių centų kritėm automibilius , ką jūs čia pezat ? Ir kada LT pigs kas nors , apart darbo jėgos ? Kai nepta brongst tai kainos kaip mat šoka aukštyn , o ping tai milijons priežasčių nepigint kuro . Kur žiūri valdžia , įstatymų leidėjai ? Kuaip susiję kuras laivams , didieji gi mazutu varomi , ir automobilių kuras ? Ar čia dar 1 iš milijono priežasčių brangint kurą ?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
sknt 2019-05-31 21:31:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vis vien vairuosiu dyzelį, nes kai kuriais atvejais jis saugesnis    ATSAKYTI
Kaip čia išeina, 2019-05-30 06:22:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kad nafta atpigo, o kuras pabrango? (Nors kuo stebėtis kai vieno tinklo degalinėse vienam mieste kuras brangesnis 5 ct nei kituose, nors tinklas degalinės tas pats), taip pat kaip tokiais kiekiais gabenant degalus laivais galit nebespangt ir nebeknist proto, kad šoks tokiom sumom kaina ( nes laivas gabena tikrai ne kelių fūrų priekaboms užpildyti pakankamą tūrį). Ir pabaigai, visiems kurie šaukia, kad dyzelis blogis ir viską teršia tik dyzelis - kažin kodėl dyzelis tiek baisiai taršesnis už benziną, nors turi išmetimo sistemoje katalizatorių, EGR, DPF, ad blue, kai benzo išmetamosios tujos praeina tik katalizatorių bei telpa į reikalavimus?    ATSAKYTI
Pritariu 2019-05-30 12:05:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Paantrinsiu jums. Paprastas testukas. Garaže palikime užkurtą benzininį varikli ir dyzelinį. Nuo benzino mirštama, o dyzelis nera toks pavojingas. Tai kaip dar po dff ir egr gali but blogiau uz benzą? Išvis norint pasiekti mažesnę taršą reiketu plėtoti, EV automobilius. Mokėti kompensacijas už gamtos tausojima. Skatinti žmones įsigyti elektromibilius. Kita medalio pusė kad neuzdirbame vokiškos algos pinogus mėtyti metalo gabalui. Galiausiai jei jau valdžiai rūpi emisija, pradžiai tegul ponas Karbauskis sėdasi iš cadilaco į "kuošiką" ir saugo gamtą.   
shmadikas 2019-05-29 21:05:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Esme slipi kitur: siuo metu pasirodo naftos kaina pigiausia, bet kuras kolkas laikosi stulpelio virsuneje. Isvada: kas bebutu su naftos kainom, ar su kitais pasaulio pokyciais, kainos augs.   ATSAKYTI
Gytis 2019-05-29 11:58:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O tai gal sumažinkite benzino kaina iki dyzelio ir taip paskatinkite rinktis benzininį automobilį, o ne dyzelio kainą kelt kai ir taip alga centai, o nori, kad daugiau žmonių gyventų kaimuose priemiesčiuose, o darbų ten nėra reikia kažkaip iki darbo nusigauti, ne visiems tinkami autobusų grafikai, trečdalis algos ant kuro...   ATSAKYTI
Lialia 2019-05-28 20:35:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai gerai tegul pakelia algas tokios,kad galima butu nusipirkt geresni automobili ir ne taip teršti aplinka.   ATSAKYTI
xxL 2019-05-28 11:04:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dar straipsnyje ekspertai pamiršo pamineti kiausiniu krize Fidzi saloje, del kurios visiems juru laivams teks suplaukti i ta sala ir dyzelinas gali dar labiau pabrangti. Cia eiline situacija kai zmones skurdinami dirbtinai didinant kainas ir nuvertinant ju sukauptas santaupas.    ATSAKYTI
WC 2019-05-28 10:23:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kam ieskoti priezasciu?Negi nesuprantat,kad supuve lietuvos valdziazmogiai viska brangina be priezasties.Viska,viska,kadangi jauciasi nebaudziami.Kai geltonjuju liememiu judejimas pasieks lietuva tiktai tada jie suklus.   ATSAKYTI
white mamba 2019-05-28 09:06:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
ta ,kad pagrinde dyzelius perka betmenus ar slyvas 3 litru :D tai ten mazas praradimas jei reikes keist i normalu importini automobili   ATSAKYTI
Romas 2019-05-28 08:53:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na ir kvaila ta liaudis .Brangs dizelis-brangs viskas.jog furos su benzinu nevaziuoja ojuk butent jos ir vezioja visas prekes o kur dar zemes ukis.kur statybines masinos ? Aplinkosauga .kur jau ne; revoliucijos reikia kaip PRANCUZIJOJ.

   ATSAKYTI
Jonas 2019-05-28 08:43:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pirmiau reke kad benzas tersia o dabar priesingai........    ATSAKYTI
Algis 2019-05-28 07:28:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai ,kur rasti ,tokį durniu,kad nupirktu tą dizeli iš manęs, jei visiems reikia keisti mašinas,kažkokia paranoja...

   ATSAKYTI
Rimas 2019-05-28 00:48:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Korespondente nemalk sudo savo speliojimais ,nes jei mus uzpuls ufonautai ,tavo prognozes nus nieko vertos.. neskleisk panikos raseiva
   ATSAKYTI
Vejunė 2019-05-28 00:13:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Man tik ydomu už surinktus pinigus biudžetas pilnes ir Lietuva iš skolų išgelbės ar ore filtrus dešimt kokius už surinktas bapkes.... Ar kaip visada bus daug milijonierių jų tik daugės o mes būsime tie negrai aremi už minimumą..    ATSAKYTI
Barbosas 2019-05-27 23:35:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ukrainietiskas aliejus euro nekainuoja... per brangu dyzeliu vaziuot, vaziuosim ukrainietisku aliejum, nebent ir ta i laivus pilt prades, ar seklos pabrangs... politika ir tiek. Kaip is to zmogelio paskutinius pinigus isspaust kitaip.   ATSAKYTI
Rolandas 2019-05-27 20:29:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Supista europos sajunga. Dėl to Prancūzijoje geltonosios liemenės. O lietuvius pisa kaip nori, valstiečių seimas mus traukia kaip nori ir visiem dzin, nes mes uždirbam minimumą.   ATSAKYTI
Raiwis 2019-05-27 20:47:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-17
Tokiems kur netinka EUROPOS SAJUNGA yra kita PUTLERISTANAS .  
Bo 2019-05-27 22:46:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Apsitriesk nugara cmo cerez zopu rozdionyj  
Pašalpinis 2019-05-27 20:22:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Zaremba eik tu nachui!    ATSAKYTI
Vidas 2019-05-27 20:21:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Naglai stumia elektrinius automobilius ir viskas.   ATSAKYTI
Siaip 2019-05-27 18:58:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Dyzelina renkuosi ir del to kad juo vazineti saugiau. Dyzelinas dega sunkiai bet jei uzsidegs benzininis automobilis tai tik skubesi pabegt - gesint jau paprastai nebuna kada. O ir bagazineje turint duju baliona rimtesnes avarijos atveju gali maza nepasirodyt..   ATSAKYTI
Kestaa 2019-05-27 18:46:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Negi nebeturi ko rasyt vien tik apie automobylius ir ju tarsa   ATSAKYTI
5y556 2019-05-27 18:25:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
dujas dedi ir be jokiu problemu vazineji zvakes keiti filtriukus per metus30 euru tiem reikalam   ATSAKYTI

Top Video

Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Mįslingas trenerio nužudymas: kūną paslėpė taip, kad nesuuodė net tarnybiniai šunys
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Kaimynė gyvenimą pavertė tikru pragaru: nufilmavo, kas vyksta rytą vakarą
REKLAMA
Europos Sąjungos vėliava (nuotr. SCANPIX)
Europos Komisija trečiadienį ruošiasi paskelbti pasiūlymą įsteigti fondą, kuris padėtų valstybėms narėms įveikti koronaviruso sukeltą ekonominį nuosmukį. Jei valstybės ...
Grigeo (Greta Skaraitienė/Fotobankas)
Medžio plaušo plokščių, kartono bei higieninio popieriaus gamybos įmonių grupė „Grigeo“ per tris šių metų mėnesius uždirbo  4,023 mln. eurų grynojo pelno – 41,7 proc. ...
Pinigai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Seimas antradienį po pateikimo priėmė svarstyti Biudžeto ir finansų komiteto, atlikusio prieš dešimtmetį vykusios ekonomikos krizės aplinkybių tyrimą, išvadas. Toliau Seimas ...
Simonas Krėpšta (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Prezidento vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta sako, kad šių metų biudžetas turi būti patikslintas.    „Nuosekliai teigiame, kad apsvarsčius visas ekonomikos ...
Skurdas (Fotobankas)
Seimą pagaliau pasiekė prieš porą metų pradėto ir pernai baigto 2009–2010 metų finansų krizės tyrimo išvados. Tyrimą atlikę seimūnai siūlo kreiptis į Generalinę prokuratūrą, ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų