Už viršvalandžius ar darbą poilsio ir švenčių dienomis turėtų būti mokama 1,5–2,5 kartus daugiau nei įprastas atlygis. Darbuotojų atstovai teigia, kad tokio darbo apskaita nepakankama. Su tuo nesutinka darbdaviai ir ministerija. Tačiau jau svarstomas įstatymo projektas, kuriuo griežtinama darbo laiko apskaita.

Gegužės viduryje ES Teisingumo Teismas savo sprendimu nustatė, kad valstybės narės privalo įpareigoti darbdavius įdiegti „objektyvią, patikimą ir prieinamą sistemą, leidžiančią apskaičiuoti kiekvieno darbuotojo atlikto kasdienio darbo laiko trukmę“.

Šis sprendimas priimtas dėl ginčo Ispanijoje, kur viena iš profesinių sąjungų skundė „Deutsche Bank“ taikomą darbo laiko apskaitos tvarką.

Kaip teigiama sprendime, „Deutsche Bank“ neįdiegė jokios darbuotojų darbo trukmės apskaitos sistemos, kuri leistų patikrinti, ar laikomasi sutarto darbo grafiko, ir apskaičiuoti galimus viršvalandžius:

REKLAMA

„Bankas naudoja informacinių technologijų taikomąją programą, leidžiančią apskaičiuoti tik tokius nebuvimo darbe visą dieną atvejus kaip metines arba kitas atostogas, tačiau neleidžiančią apskaičiuoti kiekvieno darbuotojo faktinio darbo trukmės ir nustatyti išdirbtų viršvalandžių skaičiaus.“

Teismo vertinimu, banko taikyta darbo laiko apskaitos sistema nėra pakankama, dėl to ne tik jis, ne tik Ispanijos, bet ir kitų ES šalių darbdaviai turėtų įdiegti sistemą, leidžiančią apskaičiuoti kasdienio darbo trukmę.

Darbas nedarbo metu

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė tv3.lt teigė, kad šiuo metu Lietuvoje viršvalandžių reglamentavimas nepakankamas:

„Yra daug neapibrėžtumo dėl pasirengimo darbui ir darbo pabaigos laiko. Pvz., nuo 8 val. žmogus turi jau pradėti darbą, o ypač dirbant gamyboje ar aptarnavimo srityje pamainomis tam reikia pasiruošti: persirengti, pasiruošti apsaugos priemones ir pan., taip pat ir baigiant darbą.

Neapibrėžta ir pati darbo sąvoka – ar laikoma darbu, kai reikia atsiliepti į skambučius ir atsakyti į el. laiškus pasibaigus oficialiam darbo laikui ir pan. Nuotolinio darbo laiko apskaita taip pat yra problema.“

Pasak pirmininkės, jos atstovaujama konfederacija teigiamai vertina ES Teisingumo Teismo sprendimą. Gal tai nėra svarbu biurų darbuotojams, tačiau darbo laiko apskaita esą tikrai yra reikalinga ten, kur dirbama slankiuoju grafiku, yra suminė darbo laiko apskaita, dirbama naktimis, keliais etatais ar daug viršvalandžių.

REKLAMA

Inga Ruginienė (Bronislovo Ambrozo nuotr.)

Inga Ruginienė (Bronislovo Ambrozo nuotr.)

„Susiduriame su tokiais atvejais, kai nemokama už viršvalandžius, darbdaviai sąmoningai slepia, kiek faktiškai dirbama valandų, o kilus ginčui, darbuotojui sunku įrodyti, kad jis dirbo daugiau, nei nurodyta darbdavio pateiktuose dokumentuose.

Kolegos vengia liudyti prieš darbdavį bijodami, kad šis gali imtis priemonių, galinčių nepalankiai paveikti darbo santykius. Todėl darbuotojui, kaip silpnesnei darbo santykių šaliai, yra daug geriau, kai darbo laiko apskaita yra kuo griežtesnė“, – aiškino I. Ruginienė.

Anot jos, aiškumas dėl darbo laiko turi būti maksimalus: kaip dabar algalapiuose matome, iš ko susideda mūsų darbo užmokestis, taip turėtų būti matyti ir kiekviena dribta valanda bei kiek už tai mokama.

„Suprantamas darbdavių noras, kad darbuotojai dirbtų kuo ilgiau, o mokėti jiems reikėtų minimaliai, tačiau kas nors turi pasirūpinti ir darbuotojais. Mes, kaip profesinės sąjungos, nuolat dirbame, kad darbo laiko apskaita būtų kuo griežčiau reglamentuojama kolektyvinėse sutartyse, tačiau ne visose įmonėse ir įstaigose yra profesinės sąjungos“, – sveikindama ispanų profsąjungos iniciatyvą ir patį sprendimą komentavo pirmininkė.

Siūlo griežtinti apskaitymą

Paprašyta pakomentuoti ES Teisingumo Teismo sprendimą Lietuvos verslo konfederacija teigė, kad jis Lietuvai neaktualus, nes pas mus esą darbo laiko apskaita yra reglamentuota išsamiau nei Ispanijoje.

REKLAMA

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija taip pat tvirtino, kad mūsų šalies darbdaviai jau yra įpareigoti taikyti tokią sistemą, kuri leistų apskaičiuoti kasdienio darbo trukmę.

Ministerijos Darbo teisės skyriaus vadovė Vita Baliukevičienė citavo Darbo kodekso 120 str., kuris įpareigoja darbdavį tvarkyti darbuotojų darbo laiko apskaitą (išskyrus dirbančių nekintančios trukmės režimu).

Į darbo laiko apskaitą privalu įtraukti darbuotojo faktiškai dirbtus viršvalandžius, darbo laiką švenčių, poilsio dieną, naktį. Darbo laiko apskaita tvarkoma darbo laiko apskaitos žiniaraščiuose, kurie gali būti pildomi ir saugomi elektroniniu būdu.

Viršvalandžiais laikomas laikas, kada darbuotojas faktiškai dirba viršydamas darbo laiko režimo jam nustatytą darbo dienos (pamainos) ar apskaitinio laikotarpio bendrą darbo laiko trukmę.

Per 7 kalendorinių dienų laikotarpį negali būti dirbama ilgiau kaip 8 val. viršvalandžių, nebent darbuotojas savo sutikimą dirbti iki 12 valandų viršvalandžių per savaitę išreikštų raštu. Tokiais atvejais negali būti pažeista maksimali vidutinė 48 val. darbo laiko trukmė per savaitę. Maksimali viršvalandžių trukmė per metus – 180 val.

Kodekse numatyta, kad už darbą poilsio dieną, kuri nenustatyta pagal darbo grafiką, taip pat už darbą švenčių dieną mokamas ne mažesnis kaip dvigubas darbo užmokestis. Už viršvalandinį darbą mokamas ne mažesnis kaip 1,5 darbuotojo darbo užmokesčio dydžio užmokestis.

REKLAMA

Už viršvalandinį darbą poilsio dieną ar viršvalandinį darbą naktį mokamas ne mažesnis kaip dvigubas darbuotojo darbo užmokestis, o už viršvalandinį darbą švenčių dieną – ne mažesnis kaip 2,5 darbuotojo darbo užmokesčio dydžio užmokestis.

Nors Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teigia, kad po ES Teisingumo Teismo sprendimo Lietuvoje keisti įstatymų nereikės, šiuo metu rengiamas su juo iš dalies susijęs Užimtumo įstatymo pakeitimas.

Dabar jame numatyta, kad apskaityti viršvalandžius arba darbą švenčių dienomis darbdavys privalo iki kitos darbo dienos pabaigos. Projektu siūloma, kad tai būtų privalu apskaityti iki tos pačios darbo dienos pabaigos. Jei įstatymas būtų priimtas, jis įsigaliotų nuo rugsėjo 1 d.

Pagal Užimtumo įstatymą nedeklaruotu darbu laikomas darbo laiko apskaitos dokumentuose nepažymėti viršvalandžiai, grafike nenumatytas darbas poilsio ar švenčių dieną. Už tokį pažeidimą darbdaviui numatyta bauda nuo 200 iki 1200 eurų. Apskritai už darbo laiko nežymėjimą gali būti skirta bauda iki 1400 eurų.

REKLAMA

Valstybinės darbo inspekcijos duomenimis, 2017 m. Lietuvoje buvo užfiksuoti 255 pažeidimai, susiję su darbo laiko apskaita, 2018 m. – 199. 2018 m. I ketvirtį fiksuoti 69 pažeidimai, o 2019 m. I ketvirtį – 50 pažeidimų.

Dažniausi VDI fiksuojami pažeidimai, susiję su darbo laiku, yra netinkama darbo laiko apskaita (netinkamai vedama ar išvis nevedama); nesilaikoma suminės darbo laiko apskaitos darbo laiko režimo teisinio reglamentavimo; neužtikrinamas minimalus poilsio ir maksimalus darbo laikas.

Ona
2019-05-23 08:43:14
O kas darosi Pakruojo rajono Lygumų žemės ūkio bendrovėje, ten žmonės kaip vergai dirba nuo akstyvo pavasario iki pirmo sniego be jokių išeiginių ir nuo ankstaus ryto iki vėlumos. O darbo inspekcijai tai neaktualu, ir niekam neįdomu, kaip savivaliauja bendrovės vadovas. Na pasityčiojimas iš teisingumo absoliutus, ir kaip galima teigti, kad gyvename teisinėje visuomenėje, visi žino, visi kalba, o nieks nieko nedaro. Ir kam iš vis Lietuvoje reikalingos kontroliuojančios institucijos, jei neatlieka savo funkcijų.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Tedis 2019-05-26 23:58:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Atsizymi ateidamas, atsizymi iseidamas ir kad bet kada galetu patikrint darbo inspekcija kas kada dirba. Butu super tvarka, o ne kaip dabar, sodrai betka nusiuncia, pietus skaiciuoja tipo ale po 1,5 val. Lytagra dirba 8.00-17.30. Sestadieniais taipat dirba, o virsvalandziu niekas neisdirba :D   ATSAKYTI
R.R. 2019-05-25 12:39:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Juk dirba ne vaikai. Dirba suaugęs žmogus ir niekas jo neverčia daryti ko nenori. Jei nepatinka ar nenori, juk gali atsisakyti. kur čia problema ? O jei durnas, tai tokius ir banyčioje muša :(    ATSAKYTI
Vr 2019-05-23 19:15:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
senai taip turejo but,viskas imanoma padaryt kaip ir visuose normaliuose salyseo tie gopsuoliai tegu papurto savo kisenias,nori visko pusvelciui   ATSAKYTI
Raima 2019-05-23 13:03:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
taip ,kad būtų viskas kaip rašoma straipsnyje,bet gaila nebus,nes dirbant sumine darbo apskaita daroma ką nori darbdavys.Suminė darbo apskaita tik mulkina dirbančius nes pagal grafiką viskas teisinga ir mokėti už šventines dienas nereikia .O mėnesyje yra šeštadieniai ir sekmadieniai ir visus dirba darbuotojas .Mano pamastymu geriause būtų ,kad 2šventines dienas darbuotojas dirbtų pagal grafiką ,o kitas jau kaip apmokama papildomai .Dabar savivalė tokia ką noriu tą darau
   ATSAKYTI
vladimiras 2019-05-23 12:37:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
ISTOKITE Į TIKRAS PROFESINES SAJUNGAS-GINS NUO DARBDAVIU-WWW,TIKRA.LT-PATIKRINTA.   ATSAKYTI
elizabet2003 2019-05-23 09:56:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nu atrado amerika -ka jus cia nesamones rasinejat ir kokie asilai istatymus priima o darbdaviams nusisvilpt irzvengia is tu kureju-patikrinkit saugos firmas kur dirbama paromis ir ka jus rasit-jums teisybes ieskotojams duris parodys o nuejus i darbo inspekcija isgirsite-taip mes zinome nu bet jus suprantat.....juk nenorit jus prarast darbo ir net subines nuo kedes nepakelia-va skverneli kur nedamokami mokesciai valstybei o tu turgaus bobutes uz uzaugintus krapus savam sklype skalpuoji-zodziu eilinis blefas sitas straipsnis   ATSAKYTI
as 2019-05-23 09:49:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jonai valstybiniu sektoriu jau nebera,,,viskas gi privatu,net pas medikus eini ir tie siiunia pas privatinikus,,nes yra hana jau seniai viskas   ATSAKYTI
nuomone 2019-05-23 09:07:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
na,nieko nuostabaus,kad darbdaviai nesutinka.Jie gi nori tik,kad jiems dirbtu,butu gerai visiskai nemokamai,kad tik ju kisenes butu pilnos.O po to saukia,kad niekas nenori dirbti.Tai gal,ponai saukit,kad niekas nenori jums vergauti,nes jus nenorit moketi.Visam pasauli nuosestos valandos vakaro jau mokami virsvalandziai,kaip ir sestadieniais,ir sekmadieniais,ir svenciu dienomis,tik musu darbdaviai nemoka,bet dirbti vercia.   ATSAKYTI
Ona 2019-05-23 08:43:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kas darosi Pakruojo rajono Lygumų žemės ūkio bendrovėje, ten žmonės kaip vergai dirba nuo akstyvo pavasario iki pirmo sniego be jokių išeiginių ir nuo ankstaus ryto iki vėlumos. O darbo inspekcijai tai neaktualu, ir niekam neįdomu, kaip savivaliauja bendrovės vadovas. Na pasityčiojimas iš teisingumo absoliutus, ir kaip galima teigti, kad gyvename teisinėje visuomenėje, visi žino, visi kalba, o nieks nieko nedaro. Ir kam iš vis Lietuvoje reikalingos kontroliuojančios institucijos, jei neatlieka savo funkcijų.    ATSAKYTI
Gintaras 2019-05-23 08:29:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kai darbo laiku moka tik minimalų, tai sutikite, kad už dyką ir viršvalandžiai, ir naktinės pamainos. Be to, algalapių iš viso nėra duodama. Tiesiog praveda kelis šimtus vergams už darbą ir būkite patenkinti. Lietuvoje laukinis kapitalizmas baisesnis už socializmą...   ATSAKYTI
Jonas 2019-05-23 07:56:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
algalapius gauna tik dirbantys valstybiniam sektoriui .Privatininkai to nedaro, nes tada žmonės aiškintųsi. Manau tai turi būt privaloma ir privačiam sektoriui. tai gal kiek pažabotų jų savivalę. Nes dabar darbdaviai sau atlyginimus išsikėlę o eiliniai skursta.
Ir dar .Galėtų atlyginimus skelbt visų viešai internete. Mažaiu būtų skurdo Lietuvoj ir emigrantų, bei imigrantų.   ATSAKYTI
as 2019-05-23 07:20:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
cha cha zodis geras parinktas,patiks,,vergams duos esti jei virsvalandzius dirbs,,,negali buti jokie virsvalandziai,nes del to nukencia darbo kokybe ir garantija,ir aisku pats zmogus nukencia kai po ilgo laiko pasijaucia jam visi kaulai sanariai lieka invalidas beveik,,zmogus turi tureti laisvo laiko sau, seimai o ne rabatlinti kaip vergas ,tas priveda tik prie ligos, 100 proc galiu del to paskyti,,pats daug dirbau,ir susidroziau kai tenka daryti operacijas,,   ATSAKYTI
Ona 2019-05-23 08:41:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O kas darosi Pakruojo rajono Lygumų žemės ūkio bendrovėje, ten žmonės kaip vergai dirba nuo akstyvo pavasario iki pirmo sniego be jokių išeiginių ir nuo ankstaus ryto iki vėlumos. O darbo inspekcijai tai neaktualu, ir niekam neįdomu, kaip savivaliauja bendrovės vadovas. Na pasityčiojimas iš teisingumo absoliutus, ir kaip galima teigti, kad gyvename teisinėje visuomenėje, visi žino, visi kalba, o nieks nieko nedaro. Ir kam iš vis Lietuvoje reikalingos kontroliuojančios institucijos, jei neatlieka savo funkcijų.  
jonas 2019-05-26 20:15:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
siaubas kas vyksta lietuvos lenkyne cia pagrindas tauta manau kad tik blogiau butu paprastam zmogui kad ji mulkinti zeminti nemoketi padoraus atlygio darbo salygu negerina o stambios imones manau jei ir uzsuka inspektorius koks patikrint tai kavos pas bosa isgeria gauna vokeli ir nieko niekas nemato o zmones bijo paprasti kazka pasakyt nes ismes is darbo ir dar gali susidorot kitu butu uz nepalankuma kad visi susivienitu taip kaip susivienijusios firmos ypac stambios visos susitarusios koki maza atlygi moket ka sneket kad vartai neuzsidaro kiek norinciu dirbt ir zmogus kencia kruvi uz kuklia alga o pasiskust nera kur jei ir yra neveikia tinkamai tikrai nieko nepasikeis jei vienas kazka pasiskus o va jei visi sukiltu va manau pasikeitimai butu tikrai o tauta tyli tai ir naudojasi turciai kvailiais kurie aria uz minimuma po 12 val ir dar nepagarbiai isnaudoja
  
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Ruošia bausmių paketą
DABAR RODOMA
Ruošia bausmių paketą
DABAR RODOMA
Lengviausias česnako lupimas
DABAR RODOMA
Glostyk Bobiką
DABAR RODOMA
Į Lietuvą atgabeno paukščių už 4 mln. eurų
DABAR RODOMA
Per susitikimą su Zelenskiu blogai pasijuto Merkel
DABAR RODOMA
Šilauogių kaina pasiekė kosmines aukštumas
DABAR RODOMA
Kodėl lietuviai bene daugiausiai skęsta Europoje
DABAR RODOMA
Medikai skelbia pavojų – trūksta kraujo
DABAR RODOMA
Didžiūnaitytės žūties tyrimas
DABAR RODOMA
Kova su Sosnovskio barščiais
REKLAMA
Karščiai (Fotobankas)
Iki liepos 1 dienos dar yra laiko nuspręsti, ką daryti dėl pensijos kaupimo: tai daryti maksimaliai, kaupimą sustabdyti arba visiškai nutraukti. Kas laukia tų, kurie pasirinks ...
Policijos ir muitinės pareigūnai sulaikė vieną didžiausių šiemet nelegalių cigarečių siuntų (nuotr. Policijos)
Dėl cigarečių kontrabandos mažiausiai po 50 mln. eurų kasmet prarandanti Lietuva pati investuoti į valstybės sienų apsaugą neskuba, skelbia LRT televizijos Panorama. Modernios ...
Alaus bokalas (nuotr. 123rf.com)
Du Seimo nariai siūlo nuo 2020 metų leisti vartoti silpną natūralios fermentacijos alkoholį mugėse masiniuose renginiuose, parodose bei lauko kavinėse. Dar 2017 metais priimtos ...
Labanoro giria (Irmantas Gelūnas/fotobankas.lt) (Irmantas Gelūnas/Fotobankas)
„Šiemet sezonas prasidėjo anksti. Tai lemia labai geri šilti orai ir daug naujų veiklų Palūšėje, daugiau renginių savaitgaliais“, – BNS pasakojo Aukštaitijos nacionalinio ...
Varžybų akimirka (nuotr. stop kadras)
Šiauliai prie Rėkyvos ežero po kelerių metūų ketina statyti buriavimo sporto bazę. Šiuo metu savivaldybė ieško projekto rengėjų – jau paskelbtas jų konkursas. Savivaldybės Kūno ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų