Iranas urano gamykloje pradėjo gaminti branduolinį kurą, trečiadienį pranešė Jungtinių Tautų (JT) atominės energetikos priežiūros agentūra. Šis žingsnis veikiausiai dar padidins įtampą Teherano santykiuose su didžiosiomis vakarų valstybėmis.
Slaptame Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) laiške taip pat teigiama, kad Iranas paleido daugiau nei 1 300 centrifugų, kad Natanzo branduoliniame komplekse būtų sudarytos sąlygos pereiti prie "pramoninės urano sodrinimo fazės".
Iranas nepaiso JT Saugumo Tarybos reikalavimų sustabdyti urano sodrinimo darbus. Vakarai baiminasi, kad Teheranas siekia pasigaminti branduolinių ginklų, bet Iranas tvirtina, kad jo branduolinės programos tikslas yra vien elektros gamyba.
Tačiau ankstesni Teherano mėginimai nuslėpti nuo TATENA vykdomus branduolinius tyrimus ir nuolat šiai agentūrai daromos kliūtys atlikti inspekcijas pakirto pasitikėjimą taikiais šalies ketinimais.
Balandžio 9 dieną Iranas paskelbė pradėjęs sodrinimą Natanzo požeminėje gamykloje. Tačiau diplomatai sakė skeptiškai vertinantys šį pareiškimą kol jo nepatvirtino Vienoje įsikūrusi TATENA.
TATENA laiške taip pat rašoma, kad agentūros inspektoriai balandžio 15-16 dienomis lankėsi branduoliniame komplekse ir sužinojo, kad čia veikia 1 312 centrifugų, sudarančių aštuonias kaskadas, ir kad į centrifugas buvo prileista "kažkiek" urano heksafluorido dujų.
Per du praėjusius mėnesius Iranas padvigubino centrifugų skaičių Natanze ir siekia iki gegužės pabaigos čia sumontuoti 3 tūkst. centrifugų. Turėdamas tiek centrifugų, Iranas, jei norėtų, per metus galėtų pasigaminti tiek sodrinto urano, kiek jo pakaktų vienai bombai.
Tačiau dar nežinia, ar Iranui užteks patyrimo.
"...Šiuo metu UF6 (urano heksafluorido) dujų kiekis mažas ir kaskados veikia esant mažam spaudimui, o tai rodo, kad Irane vykdoma pradinė urano sodrinimo kaskadose fazė", - nurodė Irano branduolinę veiklą stebintis Mokslo ir tarptautinio saugumo institutas Vašingtone, komentuodamas TATENA laišką.
TATENA generalinio direktoriaus pavaduotojo Olli Heinoneno (Olio Heinoneno) parengtame trijų pastraipų dokumente taip pat rašoma, kad Iranas uždraudė inspektoriams toliau stebėti sunkiojo vandens reaktoriaus statybos darbus Arake. Šį reaktorių ketinama paleisti 2009 metais.