Maskva paskelbė pasiūlymo dėl naujo Europos saugumo susitarimo metmenis. Kremlius teigia, kad šis susitarimas turi pakeisti tokias atgyvenusias institucijas kaip NATO ar Europos saugumo ir bendradarbiavimo agentūra (ESBO).
Tekstas, kuris lapkričio 29 dieną buvo paskelbtas oficialioje Kremliaus svetainėje, yra paviešintas prabėgus daugiau nei metams nuo to laiko, kai Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pirmą kartą prabilo apie būtinybę sudaryti naują susitarimą dėl saugumo užtikrinimo Europoje.
„Aš esu įsitikinęs, kad Europos problemos nebus išspręstos tol, kol nebus įtvirtinta jos vienybė, organiška jos integralių dalių, įskaitant ir Rusiją, pilnatvė“ – teigia D. Medvedevas.
JAV, Europos Sąjungą ir Rusiją jis pavadino „trimis Europos civilizacijos atšakomis“. Tačiau Vakarai kol kas ignoravo Rusijos siūlymus. Analitikai teigia, kad Kremliaus pasiūlymai yra nerealūs ir iš esmės skirti tik Rusijos vaidmeniui tarptautiniuose santykiuose įtvirtinti pakertant tokias institucijas kaip NATO ar ESBO.
Praėjusiais metais Berlyne D. Medvedevas teigė, kad po Šaltojo karo pabaigos NATO nesugeba surasti naujos prasmės savo egzistavimui.
„Šiandien jie tą bando daryti bandydami globalizuoti aljanso misijas, įskaitant ir kėsinimąsi į Jungtinių Tautų prerogatyvas ir naujų narių pritraukimą. Aišku, kad tokie žingsniai nieko neišspręs“ – teigė D. Medvedevas.
Lapkričio 29 dieną paskelbtame pareiškime nurodoma, kad naujoji saugumo Europoje sutartis turi remtis pamatiniu principu, kad „nė viena šalis ar tarptautinė organizacija neturi teisės stiprinti savo saugumo kitų valstybių ar organizacijų sąskaita“.
Raginama, kad JT Saugumo Taryba, kurioje Rusija turi veto teisę, išlaikytų pagrindinį vaidmenį užtikrindama tarptautinę taiką ir saugumą.
NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmusenas teigia, kad aljansas netrukus atsakys į Rusijos siūlymą.
Tačiau politikos analitikas Andrejus Piontkovskis jau pavadino Rusijos siūlymus „tuščiomis deklaracijomis“. Jo teigimu, šis siūlymas nėra skirtas santykiams tarp Rusijos ir Vakarų santykiams gerinti. „Tai tam tikras propagandinis pratimas, atliktas labai senomis sovietinėmis taikos iniciatyvų tradicijomis. Aš nemanau, kad Maskva rimtai tikisi, jog šis dokumentas bus pasirašytas“ – teigė analitikas.
Rusijos pateiktame tekste taip pat teigiama, kad kiekviena šalis išpuolį prieš kitą susitarimo dalyvę galės laikyti išpuoliu prieš save. Tačiau priešingai nei numato penktasis NATO chartijos straipsnis, valstybės nebus įpareigotos griebtis kokių nors konkrečių veiksmų.
A. Piontkovskis teigia, kad Vakarai tiesiog mandagiai numarins Rusijos siūlymą ir sutarties pasiūlymo rimtai net nesvarstys.