• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didžiosios valstybės ketvirtadienį padarė nedidelių pakeitimų Jungtinių Tautų (JT) rezoliucijos projekte dėl sankcijų Iranui ir sakė norinčios, kad 15 narių Saugumo Taryba dėl šio rezoliucijos projekto balsuotų šeštadienį.

REKLAMA
REKLAMA

Naujame tekste atmetamos beveik visos Pietų Afrikos Respublikos (PAR) pataisos, išskyrus paaiškinimus dėl to, kodėl reikėtų įšaldyti turtą, priklausantį 28 Irano piliečiams, kompanijoms ir institucijoms, susijusioms su Teherano branduoline ar raketų programomis.

REKLAMA

"Jie mums pasakė, kad derėsimės dėl kompromiso. Na, taip neįvyko, - ketvirtadienį sakė PAR ambasadorius Dumisani Kumalo (Dumisanis Kumalas). - Jie daro kaip tik tai, ko, kaip sakė, nedarys".

Rezoliucijos projekte Irano reikalaujama sustabdyti urano sodrinimą, kuris gali būti panaudotas ir taikiems tikslams, ir atominei bombai gaminti. Jungtinės Valstijos ir kitos šalys įtaria, kad Iranas prisidengdamas civiline programa gali siekti pasigaminti branduolinių ginklų, bet Teheranas tai neigia.

REKLAMA
REKLAMA

"Pagal mūsų pageidavimą, balsavimas turėtų įvykti šeštadienį. Susitiksime rytoj (penktadienį) paskutiniam aptarimui", - žurnalistams sakė Didžiosios Britanijos ambasadorius JT Emyras Jonesas Parry (Emiras Džounsas Paris).

Tačiau D.Kumalo sakė, kad jis ir Indonezijos bei Kataro atstovai, kurie taip pat siūlė pakeitimus, jaučiasi suklaidinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Pakeitimai man atrodo labai nežymūs, - sakė D.Kumalo. - Imame suprasti, kad tam tikra prasme buvome apgauti". Pasak D.Kumalo, jo vyriausybė nuspręs, kaip jis turi balsuoti.

JAV ambasadoriaus pavaduotojas Alejandro Wolffas (Alechandras Volfas) sakė, kad pataisos turėjo atitikti "šios rezoliucijos filosofiją". Rezoliucijos projektą parengė Vokietija ir penkios nuolatinės Saugumo Tarybos narės, turinčios veto teisę, - Rusija, Kinija, Didžioji Britanija, Prancūzija ir Jungtinės Valstijos.

REKLAMA

PAR pasiūlė išbraukti iš teksto svarbias nuostatas, įskaitant dalinį ginklų embargą įprastinės ginkluotės atžvilgiu ir finansinius suvaržymus Irano pareigūnų ir institucijų atžvilgiu.

Pretorija taip pat siūlė 90 dienų "pertrauką" įvedant sankcijas, kuri, pasak E.Joneso Parry, būtų apdovanojimas už "nepaklusimą ... panaikinant įsipareigojimą, o tai būtų buvę visiškai klaidinga".

Didžiosios valstybės nori vienbalsio pritarimo, kad rezoliucija turėtų didesnį svorį, tačiau tai gali ir nepavykti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų