REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV žurnalistų tyrimas parodė, kad sprogimą Kostiantynivkos turguje galėjo nulemti ukrainiečių paleista raketa, nepaisant šios šalies oficialių atstovų kaltinimų Rusijai. „New York Times“ tyrėjai pabuvojo sprogimo vietoje ir, apklausę įvykio liudininkus, pateikė savo galimų įvykių versiją.

JAV žurnalistų tyrimas parodė, kad sprogimą Kostiantynivkos turguje galėjo nulemti ukrainiečių paleista raketa, nepaisant šios šalies oficialių atstovų kaltinimų Rusijai. „New York Times“ tyrėjai pabuvojo sprogimo vietoje ir, apklausę įvykio liudininkus, pateikė savo galimų įvykių versiją.

REKLAMA

Tyrime tvirtinama, kad likus kelioms minutėms iki sprogimo turguje ukrainiečių kariai paleido dvi „žemė-oras“ raketas iš Družkivkos, kuri yra nutolusi apie 15 kilometrų į šiaurės vakarus nuo Kostiantynivkos. Tuo metu Družkivkoje buvo NYT žurnalistai, kurie girdėjo raketų paleidimą apie 14 val., o dar po kelių minučių – dar vieną.

„The Times“ kalbinti du liudininkai patvirtino matę Družkivkoje paleidžiamas raketas į Rusijos pusę, vienas iš jų patvirtino, kad matė raketas skriejant į Kostiantynivkos pusę.

REKLAMA
REKLAMA

„Iškart po smūgio Ukrainos valdžia bandė neleisti, kad „New York Times“ žurnalistai galėtų patekti į įvykio vietą arba gautų prieigą prie raketos nuolaužų. Tačiau vėliau reporteriai pabuvojo įvykio vietoje, apklausė liudininkus ir surinko dalį daiktinių įrodymų“, – skelbiama straipsnyje.

REKLAMA

Tai, kad matė iš Družkivkos paleistas raketas, patvirtino ir anonimiškumo sąlygomis leidiniui komentavęs šioje gyvenvietėje dislokuotame dalinyje tarnaujantis Ukrainos kariuomenės karys.

Šių raketų paleidimo laikas sutampa su sprogimo Kostiantynivkos turguje laiku (apie 14 val. 04 min. vietos laiku).

Tyrimo autoriai pabrėžia, kad jie išmatavo turgaus pastatus suvarpiusio šrapnelio skyles, ir nustatė, kad pagal formą ir dydį jie atitinka tik vieną raketą – 9M38 – kuri yra naudojama oro gynybos sistemoje „Buk“. Tokią ginkluotę naudoja tiek Ukrainos, tiek ir Rusijos kariuomenė.

REKLAMA
REKLAMA

NYT tyrime teigiama, kad sprogimo duobė ir paties sprogimo sukeltos pasekmės įrodo, jog raketa atskrido būtent iš šiaurės vakarų. Teigiama, kad galima sprogimo priežastis yra Ukrainos oro gynybos sistemos techninė klaida. Kalbinti neįvardinti gynybos ekspertai taip pat patvirtino, kad tokio tipo raketos gali netikėtai pakeisti skrydžio kryptį  dėl įvairių priežasčių, įskaitant techninį gedimą ar mechaninį pažeidimą.

Ukraina: kam mums tyrimas, jeigu viskas ir taip aišku?

Raketai pataikius į Konstanivkos turgų Donecko srityje žuvo 17 žmonių, 32 buvo sužeisti. Ukrainos valdžios atstovai dėl išpuolio prieš taikius gyventojus apkaltino agresorę Rusiją. Apie tai kalbėjo šalies prezidentas Volodymyras Zelenskis, o jo administracijos patarėjas Mychailo Podoliakas pareiškė, kad Kyjivas nesiims turgaus apšaudymo raketomis tyrimo, nes „viskas ir taip akivaizdu“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kam mums tyrimas, jeigu viskas akivaizdu? Pas mus atskrido daugiau nei 6 tūkst. raketų. Mes kiekvieną nuolaužą turime patvirtinti, vien todėl, kad kažkas pasakė, jog „žinote, Ukraina pati save atakuoja?“ Mums akivaizdu ir patvirtinta, kad tai yra vienas iš Rusijos Federacijos surengtų smūgių raketomis“, – pareiškė jis viename iš savo interviu.

Ukrainos kariuomenės atstovas, komentavęs NYT šį įvykį, tvirtino, jog šalies saugumo tarnybos ėmėsi tyrimo, tačiau, remiantis šalies įstatymais, jis nieko daugiau komentuoti negali.

REKLAMA

Apie tai, kad Kostiantynivkoje sprogusi raketa galėjo būti ukrainiečių, faktiškai iškart po įvykio prabilo ir tyrimų grupės „Conflict Intelligence Team“ (CIT) tyrėjas Ruslanas Levijevas. Jo teigimu, „tragiško atsitiktinumo teoriją“ leidžia iškelti atlikta vaizdo įrašų analizė.

NYT savo straipsnyje taip pat primena, kad karo Ukrainoje metu Rusija „ne sykį ir sistemingai“ atakavo civilius, apšaudė mokyklas, turgus ir gyvenamuosius namus, ir tai yra Rusijos sąmoninga taktika įbauginti vietos gyventojus. Net ir toje pačioje Kostiantynivkoje šių metų balandį Rusijos kariuomenė apšaudė gyvenamuosius namus ir vaikų darželį, tuomet žuvo 6 žmonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų