Latvija, neseniai pasirašiusi sutartį dėl valstybės sienos su Rusija, tikisi, kad po 16 metų įtampos abiejų šalių santykiai pradės normalizuotis, pareiškė Latvijos prezidentė Vaira Vykė-Freiberga.
Prezidentė pareiškė viltį, kad šiais metais galės surengti vizitą į Rusiją. Tai būtų pirmasis Latvijos vadovo vizitas į Maskvą nuo to laiko, kai jos pirmtakas pasirašė susitarimą išvesti Rusijos kariuomenę 1994 metais.
"Mes visada norėjome turėti pragmatiškus, normalius santykius su Rusija, kuri niekuo ypatingu neišsiskiria iš kitų mūsų kaimynių", - sakė V.Vykė-Freiberga interviu agentūrai "Reuters" per savo vizitą į Švediją.
"Šiuo metu mūsų santykių lygis ir intensyvumas neatitinka dviejų greta esančių šalių santykių", - pridūrė ji.
Siena tarp Latvijos ir Rusijos egzistavo net be formalaus susitarimo, bet formalių dokumentų neturėjimas simbolizavo neigiamus tarpusavio santykius.
Kad ir labai mažas, Latviją ir gretimą Estiją Maskva griežtai kritikavo pastaruosius metus daugiausia už neva didelės rusakalbių gyventojų mažumos diskriminavimą.
Susitarimą dėl valstybės sienos pasirašė Latvijos ministras pirmininkas kovą Maskvoje, per pirmąjį po SSRS subyrėjimo Latvijos vyriausybės vadovo vizitą į Rusiją.
Estija kol kas nesudarė sienos sutarties ir tebėra Maskvos kritikuojama už ketinimą iškelti paminklą sovietų armijos kariams iš Talino centro į kapines už miesto.
V.Vykė-Freiberga mano, kad kitas santykių normalizavimo etapas bus sienos sutarties ratifikavimas abiejų šalių parlamentuose.
Nors tikimasi, jog per sutarties svarstymą vyks karštos diskusijos abiejose valstybėse, V.Vykė-Freiberga mano, kad šiam dokumentui bus pritarta.
"Jeigu šis politinis kursas bus tęsiamas, gali būti sudaryti ir daugiau susitarimų. Mes turime ilgą sąrašą įvairių susitarimų, kuriuos esame pasirengę pasirašyti", - sakė ji.
Tai ir susitarimas dėl dvigubo apmokestinimo, ir kiti dokumentai, kurie gali paspartinti Baltijos valstybės ekonomikos augimą, pridūrė ji.
Dar vienas svarbus klausimas bus Rusijos sprendimas nutraukti naftos tiekimą į Ventspilio naftos terminalą, Maskvai griežčiau naudojant energetikos svertą politikoje.
Pasak V.Vykės-Freibergos, sprendimas atnaujinti tiekimus turi būti priimtas politiniu lygiu.
"Mes turime suvokti, kaip tai atrodys ateityje", - sakė ji ir pridūrė, kad Rusijai bus naudinga naudotis Ventspilio terminalu savo produkcijos eksportui.