Kyšiai Rusijoje tapo kasdieniu buitiniu reiškiniu, padarė išvadą J.Levados centras, remdamasis dar viena šalies gyventojų apklausa.
Apklausa, kurioje dalyvavo 1 600 Rusijos gyventojų iš 46 šalies regionų 125 miestų ir kaimų, vyko sausio 19-23 dienomis. Jos statistinė paklaida - ne daugiau kaip 3 procentai.
Ji parodė, kad per pastaruosius trejus metus kyšius davė: kas penktas įstojęs į institutą, šaukiamas į armiją ir atvykęs pokalbio į karinį komisariatą jaunuolis, beveik kas trečias gulėjęs ligoninėje ir kas antras buvęs patrauktas baudžiamojon atsakomybėn ir buvęs tardomas gyventojas.
Pamaloninti kyšiu pareigūnus teko kas trečiam gyventojui, gaunant svarbius dokumentus ar pažymas ministerijose ir žinybose, taip pat kas trečiam verslininkui, registravusiam savo įmonę ar prašiusiam pratęsti leidimą jos veiklai.
Kas ketvirtam gyventojui teko atnešti pareigūnams vokelį, kai reikėjo sumokėti savo įmonės mokesčius ar paduoti įmonės mokesčių deklaraciją, taip pat gauti vairuotojo pažymėjimą, įregistruoti automobilį ar atlikti jo techninę apžiūrą.
"Riebiausius" kyšius gauna kelių eismo taisyklių saugotojai - iš 14 proc. apklaustųjų, kurie buvo sulaikyti už tokį pažeidimą, 8 proc. davė kyšius.
Nepaisant tokių pribloškiančių rezultatų, J.Levados centro tyrėjai teigia, kad šiandien kyšių davimo keliuose ir dėl automobilių "intensyvumas" kiek sumažėjo.
Centro specialistai apskaičiavo, kad nors kyšių keliuose paplitimas per pastaruosius dvejus metus nepasikeitė, pažeidėjų gerokai padaugėjo - jų dabar yra 14 proc., palyginti su 11 proc. 2005 metų sausį.
"Tai reiškia, kad kyšių, esant tokiai situacijai, duodama rečiau nei prieš dvejus metus. Tada buvo 78 atvejai iš šimto (8/11), o dabar 57 atvejai iš šimto (8/14)", teigia tyrėjai.
Taip įvyko ir dėl kyšininkavimo gaunant vairuoto pažymėjimą, įregistruojant automobilį, atliekant jo techninę apžiūrą. Automobilių ir techninių apžiūrų per dvejus metus padaugėjo, o kyšininkavimas liko toks pats - tada buvo 43 atvejai iš šimto (5/11), o dabar 28 atvejai iš šimto (4/15), teigia J.Levados centras.
Tiesa, šį teigiamą pokytį temdo kyšininkavimo ligoninėse plitimas.
Ligoninėse per dvejus metus gulima rečiau, o kyšių skaičius išliko beveik tas pats.
"Tai reiškia, kad kyšiai, dovanos ligonininėse dabar duodami, prievartaujama duoti dažniau nei anksčiau: buvo 23
atvejai iš šimto (8/35), o dabar 28 atvejai iš šimto (9/31)", - teigia tyrėjai.