Kai statistika parodė, kad šių metų pradžioje prie Somalio krantų sumažėjo piratų puolimų, laivininkystės kompanijos ir Adeno įlankoje patruliuojantys užsienio laivynai pagalvojo, kad galbūt galų gale jie ima laimėti mūšį dėl Indijos vandenyno. Bet kelios praėjusios savaitės paskutinės dienos parodė, kad bet kokios kalbos apie „įvykdytą misiją“ šiek tiek ankstyvos. Buvo įvykdyti bent šeši užpuolimai, kurių kulminacija tapo 20 narių įgulos krovininio laivo su Amerikos vėliava užgrobimas ir kapitono Richard Phillips paėmimas įkaitu.
Egzistuoja keletas priežasčių, kodėl vėl padaugėjo puolimų. Pastaraisiais mėnesiais skurdiems somaliečiams, kurie dalyvauja daugumoje puolimų, didžiulės išpirkos parodė, kad piratavimas jiems turbūt yra geriausias kelias iš nevilties. Dabar ima ryškėti, kad ankstesnis puolimų sumažėjimas labiau susijęs su oro sąlygomis, o ne su tarptautinės jėgos parodymu. „Visą laiką atsiranda naujų piratų“, Time iš savo namų centriniame Garowe mieste teigė piratas Abdi Timo-Jile. „Mes, žmonės, nebijome. Kiekvieną dieną susiduriame su mirtimi.“
Piratai, buvę piratai ir piratų verbuotojai Time teigė, kad nepaisant viso tarptautinio dėmesio, griežtos pasaulio lyderių retorikos ir karo laivų iš 20 ar panašiai pačių galingiausių laivynų buvimo, piratavimo pagunda išlieka tokia pat stipri kaip visada. Reikia tik kelių piratų, kad pagrobtum didžiulį laivą, ir laivininkystės kompanijos ir toliau moka išpirkas – kai kuriais atvejais didesnes nei 3 mln. dolerių – tam, kad užtikrintų tų vertingų krovininių laivų išlaisvinimą. Turint omenyje apgailėtiną Somalio būklę, pagunda yra neatremiama.
Nepadeda ir tai, kad Somaliui būdinga didžiulė antipatija užsienio pajėgoms. Ypač konservatyvi ir pašaliečiais nepasitikinti šalis šiaušėsi prieš nesėkmingą JT taikos palaikymo misiją XX a. 9 dešimtmečio pradžioje ir pastarųjų kelių metų Etiopijos okupaciją. „Jūra ir žemė yra tas pats“, teigė piratų verbuotojas piratų rojuje Bossaso Abdinaser Biyokulule. „Užsienio kariams nepasisekė žemėje, taigi jiems nepasiseks ir jūroje.“
Intensyvesnis patruliavimas Adeno įlankoje buvo skirtas įbauginti piratus. Bet paskutiniai puolimai, tarp jų užgrobimai ar bandymai užgrobti, šimtai mylių Rytų Afrikos kranto linija nutolus į pietus rodo, kad somaliečiai tiesiog keičia taktiką ir juda toliau nuo gausiai patruliuojamos įlankos. „Negalima teigti, kad laivynams nesisekė“, sako Londone įsikūrusių Tarptautinių laivybos rūmų generalinis sekretorius Tony Manson. „Galima beveik tvirtinti, kad jiems per daug gerai sekėsi, todėl piratai nusprendė, kad lengviau ieškoti taikinių Indijos vandenyne, nes ten nėra laivynų ir ten daug sunkesnė patruliavimui zona, nes ten tiesiog siaubingai daug jūros.“
Tarptautinė bendruomenė kovo mėn., kai Kenija piratavimu įtariamus asmenis sutiko teisti savo teismuose, turėjo daug vilčių. Ekspertai sakė, kad tai bus atgrasinimo priemonė ir prie Somalio krantų bent įves tam tikrą teisės viršenybės pojūtį. Tačiau grasinimai suėmimu piratų nei kiek neįtikino. „Nėra suimta net 0,2 proc. visų piratų, todėl bet kuris, kuris yra nors šiek tiek sumanus gali suprasti, kad tai nesukelia baimės“, sako piratų verbuotoja Bossaso Maryam Jama. „Jei tave suims, kalėjime kiti sakys Nesijaudink, išeisi ir tada grobiant kitą laivą tau pasiseks“.
Parengta pagal Time