Kinas, laimėjęs aukšto lygio aukcioną dėl dviejų meno kūrinių, į kuriuos teises reiškia Kinija, sako, kad už juos nemokės „iš patriotizmo“.
Dvi bronzos skulptūros, praėjusią savaitę Paryžiuje parduotos po 15 mln. eurų kiekviena, buvo pagrobtos iš Pekino 1860 metais, praneša BBC.
Cai Mingchao, Kinijos nacionalinų vertybių fondo patarėjas, nurodė, kad jo sprendimas varžytis dėl meno kūrinių buvo patriotinis veiksmas.
„Aš noriu pabrėžti tai, kad šie pinigai negali būti sumokėti“, – spaudos konferencijoje sakė C. Mingchao, pareiškęs, kad neturi reikiamos sumos.
„Fondas, varžydamasis dėl skulptūrų, stojo prieš didelę riziką ir spaudimą, tačiau tai yra išskirtinis metodas, panaudotas išskirtinėje situacijoje, ir jis sėkmingai sustabdė aukcioną“, – fondo vadovo pavaduotoją Niu Xianfengą cituoja kinų žiniasklaida.
Paklaustas, ar aukcione registravosi kaip fondo atstovas, C. Mingchao teatsakė tai padaręs „visų kinų vardu“.
„Tikiu, kad už tai stos kiekvienas kinas“, – nurodė jis fondo išplatintame pareiškime.
Dvi bronzos skulptūros, vaizduojančios triušio ir žiurkės galvas, praėjusią savaitę pasiūlytos „Christie`s“ aukcione kaip dalis velionio prancūzų dizainerio Yves`o Saint Laurento ir jo partnerio nuosavybės.
Šie kūriniai baigiantis vadinamajam Antrajam opijaus karui iš Kinijos imperatoriškųjų Vasaros rūmų buvo išgabenti britų ir prancūzų pajėgų. Rūmai buvo padegti.
Iki šiol į šalį grįžo 5 iš 12 gyvūnų galvas vaizduojančių skulptūrų, 5 kitų buvimo vieta nežinoma.
Kinija mėgino sustabdyti aukcioną, tačiau „Christie`s“ teigė, kad pardavimas yra legalus – šią poziciją parėmė ir prancūzų teismas.
Reporteriai teigia, kad vertybių pardavimas dar apkartino prancūzų ir kinų santykius, kuriuos jau paveikė Prancūzijos prezidento Nicolas Sarkozy susitikimas su dvasiniu Tibeto lyderiu Dalai Lama.