Europos Komisijos Pirmininkas José Manuelis Barroso paskelbė, kaip atsakomybės sritys paskirstytos naujosios Komisijos nariams. J. M. Barroso įsitikinęs, kad ši Komisija gali sėkmingai įgyvendinti pokyčių darbotvarkę, numatytą politinėse gairėse, apie kurias jis buvo paskelbęs rugsėjo mėn.
„Dabar turime ne tik Europos programą, bet ir Europos komandą. Atsižvelgdamas į valstybių narių pasiūlytas kandidatūras, stengiausi suburti tokią kolegiją, kuri galėtų kurti naujas idėjas ir suteikti naują impulsą sprendžiant didžiausias šiandienos Europos problemas. Ši kolegija įgyvendins politines gaires, kurias pateikiau Europos Parlamentui," - sakė Komisijos Pirmininkas J. M. Barroso. "Esu įsitikinęs, kad ši kolegija imsis ryžtingų Europos gaivinimo ir tvarios piliečiams naudingos socialinės rinkos ekonomikos kūrimo sprendimų. Sudariau stiprią Komisiją, kad ji padėtų Europai atlikti Lisabonos sutartyje numatytą didesnį vaidmenį, be kita ko, sprendžiant tarptautinius klausimus. Vienas pagrindinių šios kolegijos uždavinių – įgyvendinti naująsias Lisabonos sutartimi suteiktas galimybes.“
Naujojoje kolegijoje bus septyni pirmininko pavaduotojai, įskaitant pirmininko pavaduotoją baronienę Catherine Ashton, kuri gruodžio 1 d. įsigaliojus Lisabonos sutarčiai taip pat eis Europos Sąjungos vyriausiojo užsienio reikalų ir saugumo politikos įgaliotinio pareigas. Trijų pirmininko pavaduotojų pareigas eis moterys.
Naująją kolegiją sudarys 27 nariai, įskaitant Pirmininką J. M. Barroso, po vieną iš kiekvienos valstybės narės. Joje yra devynios moterys. Kolegijos nariai atstovauja skirtingoms politinėms partijoms – daugiausia Europos liaudies partijai (EPP), socialistų ir demokratų pažangiajam aljansui (S & D), Liberalų ir demokratų aljansui (ALDE). 14 narių, įskaitant Pirmininką, buvo kadenciją baigusios kolegijos nariai.
J. M. Barroso gerokai atnaujino savo antrosios kadencijos kolegiją. Jis paskelbė keletą naujų atsakomybės sričių: veiksmų klimato srityje; vidaus reikalų; teisingumo, pagrindinių teisių ir pilietybės. Be to, jis perskirstė keletą kitų atsakomybės sričių: švietimo, kultūros, daugiakalbystės ir jaunimo; sveikatos ir vartotojų politikos; pramonės ir verslumo; mokslinių tyrimų ir inovacijų; tarptautinio bendradarbiavimo, humanitarinės pagalbos ir reagavimo į krizes. Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties atsakomybės srityje daug dėmesio bus skiriama įtraukčiai; daug dėmesio ir toliau bus skiriama skaitmeninei darbotvarkei.
Paskirtųjų Komisijos narių pareigos:
Joaquín ALMUNIA – konkurencija. Komisijos pirmininko pavaduotojas;
László ANDOR – užimtumas, socialiniai reikalai ir įtrauktis;
Baronienė Catherine ASHTON – Europos Sąjungos vyriausioji užsienio reikalų ir saugumo politikos įgaliotinė;
Michel BARNIER – vidaus rinka ir paslaugos;
Dacian CIOLOS – žemės ūkis ir kaimo plėtra;
John DALLI – sveikatos ir vartotojų politika;
Maria DAMANAKI – jūrų reikalai ir žuvininkystė;
Karel DE GUCHT – prekyba;
Štefan FÜLE – Europos Sąjungos plėtra ir Europos kaimynystės politika;
Johannes HAHN – regionų politika;
Connie HEDEGAARD – veiksmai klimato srityje;
Maire GEOGHEGAN-QUINN – moksliniai tyrimai ir inovacijos;
Rumiana JELEVA – tarptautinis bendradarbiavimas, humanitarinė pagalba ir reagavimas į krizes;
Siim KALLAS – transportas. Komisijos pirmininko pavaduotojas;
Neelie KROES – skaitmeninė darbotvarkė. Komisijos pirmininko pavaduotoja;
Janusz LEWANDOWSKI – biudžetas ir finansinis programavimas;
Cecilia MALMSTRÖM – vidaus reikalai;
Günter OETTINGER – energetika;
Andris PIEBALGS – vystymasis;
Janez POTOČNIK – aplinka;
Viviane REDING – teisingumas, pagrindinės teisės ir pilietybė. Komisijos pirmininko pavaduotoja;
Olli REHN – ekonomika ir pinigų reikalai;
Maroš ŠEFČOVIČ – institucijų ryšiai ir administravimas. Komisijos pirmininko pavaduotojas;
Algirdas ŠEMETA – mokesčiai ir muitų sąjunga, auditas ir kova su sukčiavimu;
Antonio TAJANI – pramonė ir verslumas. Komisijos pirmininko pavaduotojas;
Androulla VASSILIOU – švietimas, kultūra, daugiakalbystė ir jaunimas.
Tolesni žingsniai
Naująją Komisiją prieš prasidedant kadencijai (kuri tęsis iki 2014 m. spalio 31 d.) turi patvirtinti Europos Parlamentas. Paskirtieji Komisijos nariai sausio 11–19 d. dalyvaus individualiuose Parlamento komitetų svarstymuose. Balsavimas, kuriuo bus tvirtinama visa naujoji Komisija, numatytas sausio 26 d. Remdamasi balsavimo rezultatais, Komisiją skiria Europos Vadovų Taryba. Tuomet Komisija gali pradėti dirbti.
Komisija dirbs remdamasi naujajai Komisijai Pirmininko J. M. Barroso praėjusį rugsėjį nustatytomis politinėmis gairėmis. Jis pabrėžė, kad ES turi imtis lyderės vaidmens ir formuoti globalizacijos procesą remdamasi savo vertybėmis ir interesais. Atsižvelgdamas į pasaulinę tarpusavio priklausomybę, jis sudarė ES pertvarkos darbotvarkę, kuria siekiama kurti Europą didžiausią dėmesį skiriant žmonėms. Jis pabrėžė penkis pagrindinius Europos uždavinius:
- atkurti ekonomikos augimą dabar ir užtikrinti ilgalaikį tvarumą ir konkurencingumą ateityje;
- mažinti nedarbą ir didinti socialinę sanglaudą;
- būtinybę kurti tvarią Europą išnaudoti taip, kad įgytume konkurencinį pranašumą;
- užtikrinti europiečių saugumą;
- stiprinti ES piliečių teises ir skatinti jų dalyvavimą.
Prioritetai šiems uždaviniams įgyvendinti bus nustatyti dešimties metų programoje, kuri bus 2020 m. ES vizijos pagrindas; ja siekiama pagyvinti įtraukią socialinę rinkos ekonomiką – skiriamąjį europietiško gyvenimo bruožą. Skirstant pareigas siekta palengvinti šios ambicingos darbotvarkės įgyvendinimą.
Barroso Komisijos laukia nemažai iššūkių ir ji turės paneigti anksčiau keltas abejones dėl Komisijos Pirmininko sugebėjimo operatyviai reaguoti į iškilusias krizines situacijas.
Pats Barroso sulaukė nemažai kritikos dėl per nelyg vangaus ar baimės imtis ryžtingų priemonių bandant suvaldyti ekonominę krizę, kuri yra apėmusi visą ES.