tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Spiegel“, remdamiesi vyriausybe, skelbia, kad Vokietijos kancleris Olafas Scholzas nusprendė perduoti Ukrainai tankus „Leopard“. Skelbiama, kad Vokietija taip pat ketina leisti kitoms šalims tiekti tankus karo niokojamai Ukrainai. 

„Spiegel“, remdamiesi vyriausybe, skelbia, kad Vokietijos kancleris Olafas Scholzas nusprendė perduoti Ukrainai tankus „Leopard“. Skelbiama, kad Vokietija taip pat ketina leisti kitoms šalims tiekti tankus karo niokojamai Ukrainai. 

REKLAMA

Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:

23:44 | Zelenskis: mums reikia stiprios valstybės, ir Ukraina tokia bus 

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis vakariniame pranešime kalbėjo apie pokyčius personalo srityje.  

Pasak V. Zelenskio, visos problemos, kurios trukdo valstybei stiprėti, bus valomos.  

„Šiandien visuomenė išvydo kitus priimtus personalo sprendimus. Pabrėžsiu šį žodį: reguliarus. Ateityje bus imtasi atitinkamų veiksmų. Visuomenė pamatys kiekvieną iš jų ir, esu tikras, palaikys. 

Bet kokios vidinės problemos, trukdančios valstybei stiprėti, yra valomos ir bus valomos. Tai teisinga, būtina mūsų apsaugai ir padeda mums suartėti su Europos institucijomis. 

REKLAMA

Mums reikia stiprios valstybės, ir Ukraina tokia bus. Ir šiandien savo dekretu įgyvendinau dar vieną Nacionalinio saugumo tarybos sprendimą. Detalės vėliau“, – užsiminė V. Zelenskis.  

REKLAMA

23:21 | Negyvi rasti dingę britų savanoriai: žuvo netoli Soledaro bandant šgelbėti moterį

Sausio pradžioje Donecko srityje dingę britų savanoriai buvo rasti, jie žuvo bandydami evakuotis iš Soledaro, skelbia UNIAN.  

Tai teigiama Christopherio Parry, vieno iš savanorių, šeimos pranešime, kurį paskelbė „Sky News“. Anot jų, vyras į Ukrainą atvyko kovą, „tamsiausią Rusijos invazijos pradžios valandą“ ir išgelbėjo daugiau nei 400 gyvybių bei daugybę paliktų gyvūnų. 

REKLAMA

„Niekada nemanėme, kad atsisveikinsime su Chrisu, kai jo laukė toks pilnavertis gyvenimas. Jis buvo rūpestingas sūnus, nuostabus brolis, daugelio geriausias draugas ir mylintis partneris. Jis mėgo laipioti, važinėti dviračiu, bėgioti, šokinėjo parašiutu ir norėjo apkeliauti pasaulį“, – pasakojo jo šeima. 

Kito savanorio Andrew Begshaw šeima žurnalistams sakė, kad savanoriai bandė išgelbėti senyvą moterį iš Soledaro, kai artilerijos sviedinys pataikė į jų automobilį.  

REKLAMA
REKLAMA

„Andriu buvo 47 metai. Jis turėjo brolį, dvi seseris ir septynis sūnėnus bei dukterėčias. Jis buvo genetikos srities mokslininkas, bet nuo praėjusių metų balandžio savanoriavo Ukrainoje. Norime, kad jo mirtis nebūtų būti veltui. Esame tarp daugelio tėvų, kurie aprauda savo sūnų ir dukterų mirtį. Raginame civilizuotas pasaulio šalis sustabdyti šį amoralų karą ir padėti ukrainiečiams apginti savo tėvynę nuo agresoriaus“, – sakoma jų pareiškime. 

REKLAMA

23:01 | Mariupolyje nukauta daugiau nei 200 okupantų 

Mariupolio mero patarėjas Piotras Andriuščenka praneša, kad Ukrainos pajėgos smogė į Rusijos kareivines, kuriose buvo daugiau nei 200 okupantų.  

Šiandien Mariupolyje įvyko smūgis kareivinėse, kur buvo daugiau nei 200 įsibrovėlių. 

„Šiose kareivinėse įsikūrė daugiau nei 200 kaukazietiškos išvaizdos okupantų“, – skelbia P. Andriuščenka.  

22:38 | Ukrainos generalinis štabas: Rusija tęsia slaptą mobilizaciją okupuotame Kryme 

REKLAMA

Laikinai okupuotose Ukrainos Krymo teritorijose Rusija toliau tęsia slaptą mobilizaciją, skelbia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas, rašo UNIAN.  

Skelbiama, kad Rusija savo kariuomenę bando padidinti Ukrainos piliečių sąskaita. 

22:10 | Apšaudytas Chersonas 

„Freedom“ skelbia, kad Rusijos pajėgos apšaudė Chersoną. Pranešama, kad pataikyta į gimdymo namus, mokyklą, kliniką.  

Skelbiama, kad smūgių metu niekas nenukentėjo.  

22:00 | Zelenskis paskyrė prezidento kanceliarijos vadovo pavaduotoją 

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis buvusį Kyjivo regioninės karinės administracijos vadovą Oleksijų Kulebą paskyrė prezidento kanceliarijos vadovo pavaduotoju. 

REKLAMA
REKLAMA

UNIAN primena, kad sausio 23 d. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paskelbė apie personalo pasikeitimus ministerijose, centrinės ir regioninės valdžios struktūrose, taip pat teisėsaugos sistemoje. 

21:41 | Podoliakas: jei turėsime 400 tankų, galėsime užbaigti karą per kelis mėnesius 

Ukrainos prezidento administracijos atstovas Mychailo Podoliakas sako, kad jei Ukraina gaus 400 tankų, šalis bus pajėgi karą užbaigti per kelis mėnesius.  

REKLAMA

„Jei turėsime 400 tankų, šį karą galėsime užbaigti per kelis mėnesius“, – sakė jis.  

21:05 | Zelenskis: Rusijos sportininkai neturėtų varžytis Paryžiaus olimpinėse žaidynėse

Rusijos sportininkams 2024-ųjų Paryžiaus olimpinėse žaidynėse „neturėtų būti vietos“, antradienį pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Tai jis per pokalbį telefonu pasakė Prancūzijos kolegai Emmanueliui Macronui.

„Ypač pabrėžiau, kad sportininkams iš Rusijos neturėtų būti vietos Paryžiaus olimpinėse žaidynėse“, – po pokalbio „Telegram“ platformoje parašė V. Zelenskis.

REKLAMA

21:00 | Suomija derybose dėl tankų Ukrainai siūlo apmokyti jos karius 

Europos šalims svarstant galimybę tiekti Ukrainai galingus tankus „Leopard“, Suomijos prezidentas antradienį pareiškė, kad jo šalis galėtų pasiūlyti savo mokymo pajėgumus būsimiems tankų daliniams.

„Esame viena iš nedaugelio Europos šalių, kuriose vis dar yra šauktinių. Tai reiškia, kad mūsų mokymo sistema yra labai išvystyta“, – sakė prezidentas Sauli Niinisto spaudos konferencijoje su savo kolega iš Ukrainos Volodymyru Zelenskiu per netikėtą vizitą Kyjive.

REKLAMA
REKLAMA

„Jie kasmet priima naujokus, juos apmoko. Mes turime labai kokybiškus mokymus ir patalpas stažuotojams“, – pridūrė jis.

Europos sąjungininkai spaudžia Vokietiją leisti eksportuoti savo tankus „Leopard“, kuriuos naudoja kelios ginkluotosios pajėgos visame pasaulyje, įskaitant Suomiją.

S. Niinisto pabrėžė, kad vyksta diskusijos ne tik dėl atskirų tankų, bet ir dėl „didesnio dalinio“ ir „kaip jį sukurti“.

„Galiu tik pažadėti, kad šiame dalinyje esame konstruktyvūs“, – sakė jis.

Anot Suomijos lyderio, yra „įvairių galimybių“, kaip Suomija galėtų prisidėti prie šios paramos.

REKLAMA

Tuo metu V. Zelenskis teigė, kad jiedu aptarė „atskiros platformos sukūrimą, siekiant sustiprinti Ukrainą šarvuota technika, įskaitant tankus“.

„Labai džiaugiuosi, kad Suomija ten užims svarbią vietą“, – sakė jis.

S. Niinisto sakė, kad klausimas, ar Suomija tieks Ukrainai kai kuriuos savo tankus „Leopard“, tebėra atviras, nes dėl ilgos sienos su Rusija Šiaurės šalis šį klausimą turi svarstyti atsakingai.

Suomių užsienio reikalų ministras Pekka Haavisto praėjusią savaitę pareiškė, kad tikisi, jog „sprendimas (pristatyti „Leopard“ tankus) bus įgyvendintas, ir Suomija tikrai yra pasirengusi prisidėti prie šios paramos“.

REKLAMA

Antradienį Vokietija pareiškė, kad sąjungininkai galėtų pradėti mokyti Ukrainos pajėgas naudotis „Leopard“, tačiau nesuteikė leidimo jų siųsti į Ukrainą.

Berlynas pabrėžė, kad sprendimas yra neišvengiamas.

Suomijos gynybos ministerija penktadienį paskelbė apie 400 mln. eurų karinės pagalbos Ukrainai paketą – didžiausią iki šiol ir apimantį sunkiąją artileriją bei amuniciją.

20:15 | Rusijos pasienio regione nuo karo pradžios žuvo 25 žmonės

Nuo Maskvos puolimo Ukrainoje pradžios viename Rusijos pasienio regione žuvo 25 žmonės ir daugiau kaip 90 buvo sužeista, prezidentui Vladimirui Putinui pranešė Belgorodo regiono gubernatorius.

REKLAMA

„Ukraina, priešas, taikosi į taikias gyvenvietes. Žuvo 25 žmonės, 96 buvo sužeisti“, – per televiziją V. Putinui sakė srities gubernatorius Viačeslavas Gladkovas.

Tai pirmas kartas, kai nuo Maskvos invazijos į Ukrainą pradžios Rusijos pareigūnai paskelbė oficialų žuvusiųjų skaičių kokiame nors Rusijos regione.

V. Gladkovas taip pat sakė, kad iš pasienio kaimų teko evakuoti apie 6500 žmonių, kurie iš esmės yra „pabėgėliai“.

Tuo metu V. Putinas pagyrė regiono valdžios institucijas už „padėties stabilizavimą“.

Belgorodo regionas, įskaitant to paties pavadinimo miestą, nuo praėjusių metų vasario 24 dienos, kai Rusijos lyderis pasiuntė savo karius į Ukrainą, ne kartą buvo apšaudytas.

Maskva taip pat apkaltino Kyjivą įvykdžius dronų smūgių į karinius aerodromus, esančius už šimtų kilometrų nuo sienos su Ukraina.

Po pralaimėjimų mūšio lauke Ukrainos žemėse pasienyje esančių Belgorodo ir Kursko sričių valdžios institucijos sustiprino gynybos linijas.

Susitikime V. Putinas gyrė Rusijos ginkluotę.

„Praktiniai koviniai veiksmai parodė, kad Rusijos oro gynyba yra viena geriausių pasaulyje“, – sakė jis gubernatoriui.

19:48 | „Spiegel“: Vokietija siųs į Ukrainą tankus „Leopard“

Po kelis mėnesius trukusių diskusijų Vokietijos kancleris Olafas Scholzas nusprendė Ukrainai pristatyti kovinius tankus „Leopard“, skelbia „Spiegel“.

REKLAMA

Leidinys skelbia, kad Berlynas taip pat ketina patvirtinti tankų tiekimą iš kitų šalių.

19:37 | Žiniasklaida: 12 šalių sutarė perduoti Ukrainai 100 „Leopard 2“ tankų, kai tik Vokietija duos sutikimą 

12 šalių sutarė perduoti Ukrainai šimtą „Leopard 2“ tankų, kai tik Vokietija duos sutikimą, skelbia „ABC News“. 

Leidinys skelbia, kad tai jiems patvirtino aukšto rango Ukrainos pareigūnas.  

Šaltinio teigimu, tie susitarimai buvo sudaryti penktadienį per Ramšteino karinių oro pajėgų bazėje vykusį susitikimą, kai sąjungininkės aptarė karinę paramą Ukrainai. 

Tokios šalys kaip Lenkija ir Suomija jau viešai nurodė, kad yra pasirengusios suteikti Ukrainai dalį savo tankų „Leopard 2“. 

19:22 | Ukraina: Rusija gali mobilizuoti deportuotus ukrainiečius 

Rusijoje kartu su migrantais gali būti mobilizuojami ir deportuoti ukrainiečiai, skelbia Ukrainos Nacionalinio pasipriešinimo centras, rašo UNIAN.  

Skelbiama, kad Kremlius gali žengti tokį žingsnį, kad sumažintų įtampą tarp rusų dėl mobilizacijos. 

„Kalbame ir apie vyrų, deportuotų iš laikinai okupuotų teritorijų, mobilizaciją. Tai yra viena iš priežasčių, lėmusių Rusijos valdžios sprendimą išduoti pasus“, – rašoma pranešime. 

REKLAMA

Kartu pranešime Nacionalinio pasipriešinimo centro atstovai atkreipė dėmesį, kad tie, kurie buvo priverstinai mobilizuoti, praneštų apie tai karštąja linija.  

18:48 | Okupantų nuostoliai auga: Ukrainos naikintuvai numušė Rusijos lėktuvą „Su-25“ 

Donecko srityje Ukrainos gynybos pajėgos numušė dar vieną Rusijos Rusijos atakos lėktuvą „Su-25“ 

Apie tai „Facebook“ pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas, praneša „Ukrinform“. 

„Šiandien Ukrainos gynybos pajėgos Donecko srityje numušė kitą priešo lėktuvą „Su-25“, – rašoma pranešime. 

Per pusvalandį ukrainiečiai sunaikino tris rusų sraigtasparnius „Ka-52“ – padarė žalos už 48 mln. eurų 

18:25 | Landsbergis: Rusijai nepavyks pakartoti Holodomoro ir mirtinai sušaldyti ukrainiečių

Rusijai nepavyks pakartoti Holodomoro ir mirtinai sušaldyti ukrainiečių, teigia užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. Taip jis kalbėjo nuotoliniame G7+ susitikime dėl energetinės paramos Ukrainai, pranešė Užsienio reikalų ministerija.

„Rusijos barbariškos pastangos pakartoti Holodomorą ir mirtinai sušaldyti ukrainiečius nepavyks – taip pat ir dėl lietuvių susitelkimo. Daugiau nei 1000 generatorių ir daugiau nei 260 Lietuvos žmonių dėka surinktų ar nupirktų generatorių padeda ukrainiečiams išgyventi šią šaltą karo metų žiemą“, – pranešime sakė G. Landsbergis.

REKLAMA

Kartu su didžiausiomis pasaulio ekonomikomis susitikime aptarta būtinybė tiekti įrangą dėl Rusijos atakų nukentėjusios Ukrainos energetikos sistemos atstatymui ir sustiprinimui.

Anot ministerijos, Lietuva yra daugiausiai elektros generatorių ir transformatorių Ukrainai suteikusi Europos Sąjungos valstybė. Ukrainai tiekiami aukštos įtampos transformatoriai, bendradarbiauja abiejų šalių elektros tinklų operatoriai, rengiamasi prisidėti prie Mikolajivo elektros tinklų atnaujinimo, elektros generatorius Ukrainai aukoja Lietuvos žmonės.

18:14 | Žiniasklaida: Vokietija jau rytoj gali leisti Lenkijai perduoti tankus „Leopard“ 

„Bloomberg“ skelbia, kad Vokietija gali leisti Lenkijai siųsti tankus „Leopard“ į Ukrainą jau rytoj.

18:00 | JAV svarsto Ukrainai perduoti „Abrams M1“ tankus, kad paveiktų Vokietijos vadovybę dėl „Leopard 2“ 

JAV prezidento Joe Bideno administracija linkusi Ukrainai perduoti daugiau tankų „Abrams M1“, kad paveiktų Vokietijos valdžią priimti ryžtingesnius sprendimus dėl tankų „Leopard 2“, skelbia amerikiečių leidinys „The Wall Street Journal“, remdamasis JAV pareigūnais.  

Leidinys praneša, kad JAV valdžia apie ketinimus gali paskelbti jau šią savaitę. 

„Šis pranešimas bus platesnio diplomatinio susitarimo su Vokietija dalis, pagal kurį Berlynas sutiks atsiųsti mažesnį savo tankų „Leopard 2“ skaičių, taip pat leis tiekti daugiau Vokietijoje pagamintų tankų iš Lenkijos ir kitų šalių“, – paaiškinama publikacijoje. 

REKLAMA

Tai jau antras leidinys, kuris, remdamasis savo šaltiniais, praneša apie tokius JAV ketinimus. Anksčiau pranešėme, kad apie tokius JAV planus skelbė ir „Sky News Arabia“, kurie rėmėsi aukštu Pentagono pareigūnu. 

17:46 | Turkija atidėjo susitikimą su Švedija ir Suomija dėl narystės NATO

Turkija neribotam laikui atidėjo naują derybų su Švedija ir Suomija raundą dėl šių šalių narystės NATO, antradienį pranešė turkų valstybinė žiniasklaida.

Šis susitikimas turėjo būti surengtas kitą mėnesį, sakoma pranešimuose, kuriuose cituojami Turkijos diplomatiniai šaltiniai.

17:32 | Zelenskis pabrėžė, kad Ukraina neplanuoja pulti Baltarusijos 

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis susitikime su Suomijos prezidentu Sauli Niinisto teigė, kad Ukraina niekuomet neketino pulti Baltarusijos. 

„Mes neketiname pulti Baltarusijos ir niekada neketinome. Tokių ketinimų nėra. Tai yra pagrindinis Ukrainos žmonių signalas visos Baltarusijos žmonėms“, – sakė V. Zelenskis.  

Taip Ukrainos prezidentas sureagavo į šiandien A. Lukašenkos pareiškimą, kad Ukraina jam neva pasiūlė sudaryti „nepuolimo paktą“. 

17:18 | Lvivo meras: pagalba dabar turi daugiau reikšmės negu pagalba rytoj 

Pagalba dabar turi daugiau reikšmės negu pagalba rytoj, kalbėdamas apie Vakarų karinės ginkluotės paramą Ukrainai teigia Lietuvoje viešintis Lvivo meras Andrijus Sadovas. 

REKLAMA

„Pagalba dabar, tučtuojau, turi daugiau reikšmės negu pagalba rytoj, o to kaina yra žmogaus gyvybė. Tą rusišką mešką reikia nugalėti iki galo, sužalota meška kelia daugiau pavojaus negu sveika“, – antradienį žurnalistams Vilniuje sakė jis. 

Anot jo, valstybės, suprantančios Rusijos grėsmę, tokios kaip Baltijos šalys ir Lenkija, sprendimus priima greičiau. 

„Valstybės, kurios supranta Rusijos grėsmę, priiminėja sprendimus žaibišku greičiu. Lietuva, Latvija, Estija, Lenkija – jūs esate mūsų artimiausi partneriai“, – kalbėjo meras.  

Paklaustas apie vokiečių delsimą Ukrainai siunčiant „Leopard“ tankus, A. Sadovas pažymėjo, kad tam įtaką gali daryti visuomenės nuotaikos. 

„Kalbant apie požiūrį kai kurių valstybių, reikia suprasti, kad tai yra demokratijos, kur visuomenė turi labai didelę įtaką (...). Politikai yra visuomenės veikėjai, kurie labai atsižvelgia į visuomenes nuotaikas“, – kalbėjo jis.  

16:58 | Bidenas pasiruošęs Ukrainai perduoti tankus „Abrams“, kad paveiktų Vokietijos vadovybę dėl „Leopard 2“ 

JAV prezidentas Joe Bidenas pasiruošęs perduoti Ukrainai 10 tankų „Abrams“, siekdamas paveikti Vokietijos vadovybę, kuri dar nenusprendė suteikti Ukrainai „Leopard 2“ tankų. 

REKLAMA

„Sky News Arabia“ pranešė apie tai, remdamasi aukštu Pentagono pareigūnu, cituoja UNIAN.  

„Bidenas yra pasirengęs perduoti Ukrainai 10 „Abrams“, kad darytų spaudimą Vokietijai, kad ji nuspręstų aprūpinti Kyjivą „Leopard 2“, – sakė šaltinis. 

Pasak jo, Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms reikia apie 500 šių tankų. 

16:37 | Zelenskis Vilniui suteikė „Miesto gelbėtojo“ vardą 

Vilniui minint 700-ąjį jubiliejų, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis suteikė Lietuvos sostinei „Miesto gelbėtojo“ vardą. 

Ukrainos vadovas antradienį pasirašė tai skelbiantį dekretą. 

„Už pademonstruotą humanizmą, gailestingumą ir solidarumą su Ukrainos žmonėmis, visapusišką pagalbą Ukrainos piliečiams, kurie buvo priversti palikti Tėvynę dėl Rusijos Federacijos ginkluotos agresijos prieš Ukrainą, taip pat stiprią Ukrainos paramą ginant jos nepriklausomybę ir suverenitetą, įsakau apdovanoti Vilniaus miestą garbės vardu „Miestas-gelbėtojas“, – nurodoma Ukrainos Prezidentūros paskelbtame dekrete. 

Šį titulą Vilniaus merui Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje vykstančiame renginyje antradienį oficialiai perdavė Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Bešta. 

R. Šimašius žurnalistams teigė, kad šis apdovanojimas yra „didelis siurprizas ir džiugi naujiena“. 

REKLAMA

„Tai ką jau vienuolika mėnesių darome (...) visom išgalėm stengiamės padėti Ukrainai, Kyjivui. Mes patys kaip vilniečiai puikiai žinome, kad reikia padėti Ukrainai, nes tai yra ir mūsų karas (...). Ką mes matome su šiuo apdovanojimu? Tai yra labai gražus dėkingumo ženklas“, – teigė sostinės meras. 

Jis priimdamas apdovanojimą miesto vardu paskelbė, kad sostinė pasirengusi Ukrainai skirti dar daugiau humanitarinės pagalbos, siejamos su jubiliejine sukaktimi, tai yra, 700 tūkst. eurų vertės. 

Ji bus panaudota Vilniaus miestų partnerių Kyjivo ir Lvivo poreikiams. 

16:17 | Zelenskis įspėjo: Rusija kaupia jėgas ir rengiasi keršyti 

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kalbėdamas su Suomijos prezidentu Sauli Niinisto teigė, kad Rusija šiuo metu kaupia jėgas ir ruošiasi keršyti, tačiau akivaizdu, kad agresorius turi pralaimėti, skelbia UNIAN.  

„Informavau prezidentą apie situaciją mūšio lauke, Rusijos artimiausios ateities planus. Akivaizdu, kad Rusijos vadovybė ruošiasi keršyti, kaupia jėgas, bet akivaizdu ir tai, kad teroristinė valstybė turi pralaimėti“, – sakė jis. 

Pasak V. Zelenskio, jiedu su Suomijos prezidentu aptarė, ko Ukrainai reikia, kad mūšio lauke būtų pasiektas agresoriaus pralaimėjimas. 

„Taip pat aptarėme Suomijos dalyvavimą šalių koalicijoje dėl Ukrainos aprūpinimo moderniais vakarietiškais tankais. Dėkojame, kad palaikote ketinimą tai padaryti, toks indėlis į pergalę mums yra labai svarbus“, – sakė V. Zelenskis.  

15:47 | Lenkija prašys kompensacijos už tankus

Lenkija prašys Europos Sąjungos jai kompensuoti išlaidas už tankus „Leopard 2“, kuriuos ji nori išsiųsti į Ukrainą, pareiškė Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis.

„Mes kreipsimės dėl kompensacijos iš Europos Sąjungos, tai bus dar vienas europiečių geros valios patikrinimas“, – BBC cituojamas Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis.

Lenkijos gynybos ministras Mariuszas Blaszczakas antradienį pareiškė, kad Varšuva paprašė Vokietijos leidimo siųsti Vokietijoje pagamintus tankus „Leopard“ į Ukrainą.

15:21 | Ukrainoje iš pareigų traukiasi penki regionų gubernatoriai ir keturi viceministrai

Dėl keleto korupcijos skandalų Ukrainoje atsistatydina arba yra atleidžiami penki regionų gubernatoriai ir keturi ministrų pavaduotojai, antradienį pranešė vienas aukšto rango pareigūnas. 

Pasak už ministrų kabinetą atsakingo ministro Oleho Nemčinovo, atleisti keturi viceministrai – gynybos viceministras Vjačeslavas Šapovalovas, kuris buvo atsakingas už logistinę paramą kariuomenei, bendruomenių ir teritorinės plėtros viceministrai Ivanas Lukeria ir Vjačeslavas Nehoda, socialinės politikos viceministras Vitalijus Muzyčenka. 

Ukrainos vyriausybė taip pat pritarė šalies prezidento Volodymyro Zelenskio dekreto projektui dėl regioninių administracijų vadovų – Dnipropetrovsko srities administracijos vadovo Valentyno Rezničenkos, Zaporižios srities administracijos vadovo Oleksandro Starucho, Kyjivo srities administracijos vadovo Oleksijaus Kulebos, Sumų srities administracijos vadovo Dmytro Žyvyckio ir Chersono srities administracijos vadovo Jaroslavo Januševyčiaus – atleidimo iš pareigų.

14:43 | Rusijos karinis tikslas kelia grėsmę

Ukrainos informacinio pasipriešinimo grupės karybos-politikos apžvalgininkas Oleksandras Kovalenka mano, kad Rusijos tikslas iki 2026 m. išplėsti savo kariuomenę iki 1,5 mln. nekelia Ukrainai grėsmės dabar, tačiau gali būti pavojingas ateities kartoms.

„Pažiūrėkime į šią situaciją taip – ar iš tikrųjų per trejus metus jie padidins kariuomenę 300 tūkst. karių? Karas Ukrainoje baigsis daug anksčiau, nei Rusija galės padidinti savo kariuomenę iki tokio skaičiaus. Todėl Ukrainai tai ne tokia didelė grėsmė šiandien. Ateityje, ateities kartoms – taip, tikrai. Ateityje Rusijos 1,5 mln. karių kariuomenė visada bus grėsmė“, – interviu kanalui TSN sakė O. Kovalenka.

Jo teigimu, įdomios yra Rusijos naujai sukurtos motorizuotos šaulių divizijos – kyla klausimas, ar Rusija turi galimybę aprūpinti naujus padalinius įranga.

„Dabar matome, kad jie net negali visiškai aprūpinti dalinių, kuriuos siunčia į frontą, jiems neužtenka, nespėja pakelti [technikos] iš sandėlių, remonto ir t.t. Trūksta būtent įrangos.

Todėl labai abejoju, ar apskritai pavyks pilnai suformuoti naujus dalinius, ypač dabar, kai visiems likusiems Rusijos kariuomenėje taip pat labai reikia atsargų“, – pridūrė jis.

14:11 | Oro pavojus

Antradienio popietę visoje Ukrainoje aidi oro pavojaus sirenos. Pavojus paskelbtas Baltarusijoje pakilus rusų naikintuvui „MiG-31K“.

13:30 | Ukrainoje kilus korupcijos skandalui atsistatydina keli aukšto rango pareigūnai

Keli Ukrainos aukšto rango pareigūnai antradienį paskelbė atsistatydinantys, šalies Gynybos ministeriją supurčius maisto įsigijimo skandalui, o prezidentūrai įspėjus dėl kovos su korupcija priemonių.

Tarp atsistatydinusių pareigūnų yra gynybos viceministras Vjačeslavas Šapovalovas, kuris buvo atsakingas už logistinę paramą kariuomenei, ir prezidento kanceliarijos vadovo pavaduotojas Kyryla Tymošenka.

12:31 | Kremlius: iš vokiečių tankų Ukrainoje nebus „nieko gero“

Kremlius antradienį pareiškė, kad iš Vokietijoje pagamintų tankų „Leopard“ tiekimo Ukrainai nebus „nieko gero“, didėjant spaudimui Berlynui duoti leidimą dėl šios ginkluotės tiekimo Kyjivui.

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas per kasdienę spaudos konferenciją sakė, kad „šios siuntos nieko gero neatneš būsimiems Berlyno ir Maskvos santykiams“ ir pridūrė: „Jos paliks ilgalaikį pėdsaką.“

12:14 | Gynybos ministras: Lenkija paprašė Vokietijos sutikimo siųsti tankus „Leopard“ į Ukrainą

Lenkijos gynybos ministras Mariuszas Blaszczakas antradienį pareiškė, kad Varšuva paprašė Vokietijos leidimo siųsti Vokietijoje pagamintus tankus „Leopard“ į Ukrainą.

„Vokiečiai jau gavo mūsų prašymą duoti sutikimą siųsti „Leopard 2“ tankus į Ukrainą. Taip pat raginu Vokietijos pusę prisijungti prie mūsų koalicijos šalių, kurios remia Ukrainą „Leopard 2“ tankais“, – socialiniame tinkle „Twitter“ rašė M. Blaszczakas.

11:57 | Iš Luhansko iškeldinamos karių šeimos

Rusai iš laikinai okupuoto Luhansko, išgabena savo 2-ojo kariuomenės korpuso karių šeimas, skelbia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas, rašo „Ukrainska Pravda“.

„10 dienų kai kuriose Luhansko srities gyvenvietėse pastebimas priešo personalo sumažėjimas. Be to, jau tapo praktika, kad mobilizuoti Rusijos kariškiai daugiausia siunčiami į fronto liniją. Tuo metu, kai profesionalūs kariškiai visomis priemonėmis stengiasi likti užnugaryje.

Remiantis turima informacija, Rusijos okupacinė Luhansko administracija evakuoja Rusijos 2-ojo kariuomenės korpuso karių šeimas į Rusijos federacijos teritoriją“, – skelbia generalinis štabas.

11:41 | Vokietija: sąjungininkės gali pradėti mokyti ukrainiečius naudotis tankais „Leopard“

Vokietijos gynybos ministras antradienį pareiškė, kad sąjungininkės gali pradėti mokyti Ukrainos pajėgas naudotis tankais „Leopard“, nors Berlynas vis dar nepriėmė sprendimo, ar leisti tiekti šią ginkluotę Kyjivui.

„Aiškiai paraginau šalis partneres, kurios turi parengtų dislokavimui tankų „Leopard“, apmokyti Ukrainos pajėgas dirbti su šiais tankais“, – sakė Borisas Pistorius (Borisas Pistorijus).

11:20 | Stoltenbergas: nėra ženklų, kad V. Putinas būtų pakeitęs savo tikslus dėl Ukrainos

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas antradienį pareiškė, kad Vakarų sąjungininkės turi aprūpinti Ukrainą sunkesne ginkluote Rusijos invazijai atremti, nes Maskva nerodo jokių ženklų, kad keistų kursą.

„Nematome jokių požymių, kad prezidentas (Vladimiras) Putinas būtų pakeitęs savo tikslus... Vienintelis kelias į ilgalaikę taiką – aiškiai parodyti Putinui, kad mūšio lauke jis nelaimės. Todėl turime pateikti [Ukrainai] sunkesnių ir pažangesnių sistemų“, – sakė J. Stoltenbergas per vizitą Berlyne.

10:51 | Lukašenka: Ukraina siūlo sudaryti nepuolimo paktą

Baltarusijos diktatorius pareiškė, kad Ukraina valstybei siūlo sudaryti „nepuolimo paktą“ ir pažymėjo, kad jis yra priverstas „griežtai reaguoti“ dėl „kylančios grėsmės“.

10:10 | Suomių ministras: Suomija turi apsvarstyti galimybę prisijungti prie NATO be Švedijos

Suomija turi apsvarstyti galimybę prisijungti prie NATO be Švedijos, antradienį pareiškė suomių užsienio reikalų ministras, Turkijai nurodžius, kad nepritars Švedijos kandidatūrai po to, kai prie jos ambasados Stokholme buvo sudegintas Koranas.

„Turime įvertinti situaciją, ar neatsitiko kas nors, kas ilgainiui sutrukdytų Švedijai žengti tolyn“, – sakė užsienio reikalų ministras Pekka Haavisto ir pridūrė, kad „dabar dar per anksti priimti poziciją šiuo klausimu“ ir kad bendra paraiška tebėra „pirmasis variantas“.

08:58 | Latvija įspėja ruoštis

Pasak Latvijos gynybos ministrės Inaros Murnieces, kariuomenė įžvelgia, kad ateinantys penkeri metai yra laikas, per kurią Rusija vėl galėtų sukurti savo karinį potencialą. 

Todėl Ryga turi padaryti viską, kas įmanoma, kad sustiprintų savo gynybos galimybes, „taigi kritiniu momentu, jei tai įvyks, Latvija būtų visiškai pasirengusi galimai karinei agresijai“, žurnalistams sakė ministrė, rašo Delfi.lv.

Latvijos gynybos biudžetas šiemet, planuojama, sieks 2,25 proc. BVP, arba 986,83 mln. eurų.

Komentuodama karą Ukrainoje, I. Murniece atkreipė dėmesį, kad Rusija vėl sutelkia daugybę karių ir įrangos netoli Ukrainos sienų ir okupuotose teritorijose, ir, atsižvelgiant į tai, Vakarai turi suteikti visą įmanomą pagalbą, kad Ukraina sugebėtų apsiginti.

Praėjusią savaitę NATO karinio komiteto vadovas admirolas Robas Baueris teigė, kad Rusija išliks grėsme Šiaurės Atlanto aljansui, net jei jos pajėgos būtų nugalėtos Ukrainoje.

08:24 | Čekijos politiko komentaras dėl NATO supykdė Lenkiją ir Baltijos šalis

Lenkija ir Baltijos šalys pirmadienį išreiškė nepasitenkinimą Čekijos kandidato į prezidentus Andrejaus Babišo pareiškimu, kad, jei bus išrinktas, jis nesiųs karių padėti šioms šalims pagal NATO kolektyvinės gynybos nuostatą.

Milijardierius, buvęs premjeras A. Babišas kandidatuoja į prezidento postą ir penktadienį bei šeštadienį antrajame rinkimų ture susikaus su buvusiu NATO generolu Petru Pavelu.

Sekmadienį Čekijos televizijos debatuose paklaustas, ar siųstų karius, jei Lenkija arba Baltijos šalys būtų užpultos, A. Babišas atsakė: „Žinoma, kad ne.“

07:54 | Lenkija apsisprendė – tankus „Leopard 2“ Ukrainai perduos ir be kitų šalių palaikymo

Lenkija ketina perkelti vokiškus tankus „Leopard 2“ į Ukrainą, nepaisydama kitų šalių priimtų sprendimų. Lenkijos užsienio reikalų ministras Zbigniewas Rau apie tai pranešė žurnalistams Briuselyje.

„Mes ketiname siųsti tankus „Leopard 2“ į Ukrainą. Mes palaikysime ryšį su Vokietijos vyriausybe šiuo klausimu. Tačiau nepaisant kitų šalių sprendimo, mes pasiryžę pristatyti šiuos tankus, kaip pažadėta“, – pabrėžė Lenkijos diplomatijos vadovas.

Kaip rašo WYBORCZA.PL, kalbėdamas su žurnalistais, Z. Rau paaiškino, kad Vokietija iš tikrųjų vis dar laukia oficialaus Lenkijos prašymo perkelti „Leopard 2“ tankus į Ukrainą.

„Mes pateiksime šią paraišką. Faktas yra tas, kad Lenkija neturėtų būti viena. Ir bus didelė grupė bendraminčių. Taigi mūšio lauke bus žymiai didesnės („Leopard 2“) pajėgos“, – pridūrė ministras.

07:11 | Atsistatydina Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo pavaduotojas K. Tymošenka

Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo pavaduotojas Kyryla Tymošenka įteikė atsistatydinimo raštą, praneša ukrainiečių žiniasklaida.

Kaip rašo interneto portalas „Ukrajinska pravda“ remdamasis šaltiniais Nacionalinio saugumo ir gynybos taryboje, vietoj K. Tymošenkos į šį postą ketinama paskirti Kyjivo srities karinės administracijos vadovą Oleksijų Kulebą.

Taip pat pranešama, kad atsistatydins Sumų, Dnipropetrovsko, Zaporižios ir Chersono sričių vadovai.

Deputatas Jaroslavas Železniakas patvirtino informaciją apie prezidento kanceliarijos vadovo pavaduotojo K. Tymošenkos išėjimą. Pasak jo, prieš vasarį bus priimti dar bent trys sprendimai dėl ministrų kabineto.

Svarbiausi pirmadienio įvykiai

► Ukraina rengiasi pakeisti kai kuriuos ministrų kabineto narius ir pirmiausia ketina atleisti kuro ir energetikos ministrą Hermaną Haluščenką, portalui „Ukrajinska pravda“ pirmadienį sakė šaltiniai prezidento komandoje ir Aukščiausiojoje Radoje.

► Lenkija paprašys Vokietijos leidimo nusiųsti Ukrainai tankų „Leopard“, pirmadienį sakė lenkų premjeras Mateuszas Morawieckis.

► Kandidatas į Čekijos prezidentus Andrejus Babišas sukėlė triukšmą sekmadienį per tiesiogiai transliuotus debatus suabejojęs galima savo šalies pagalba artimiausioms sąjungininkėms NATO, pranešė naujienų svetainė euractiv.com.

► Marokas perdavė Ukrainai kažkiek tankų T-72B, kurie buvo modernizuoti Čekijoje, pranešė karinėmis Šiaurės Afrikos ir Artimųjų Rytų temomis rašantis leidinys „Menadefense“.

► Ukrainoje žuvusių ar sužeistų Rusijos karių skaičius jau siekia 180 000, o žuvusių ar sužeistų ukrainiečių karių yra 100 000, be to, žuvo 30 000 ukrainiečių civilių, rodo sekmadienį Norvegijos kariuomenės vado paskelbti duomenys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų