• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vos nebankrutavus Kinijos metalurgijos įmonei, įpykę jos darbininkai sukėlė masines riaušes ir užmušė generalinį direktorių.

REKLAMA
REKLAMA

Kinijos šiaurės rytuose esančiame Tongua mieste milžiniška metalurgijos gamykla "Tonghua Steel" buvo atsidūrusi prie bankroto slenksčio. Finansinių problemų kamuojama įmonė laikinai buvo perduota valdyti bendrovei "Jianlong Steel", o praėjusią savaitę pranešta, kad ji pereina į visišką jos nuosavybę. Tai sužinoję kone 30 tūkst. gamykloje dirbusių žmonių sukėlė audringą maištą.

REKLAMA

Didžioji darbininkų dalis kaltę dėl blogos gamyklos padėties suvertė jos generaliniam direktoriui Chen Guojunui. Jis pradėjo vadovauti įmonei 2008 metais, tačiau netrukus pasaulio rinkoje ėmė kristi plieno kainos ir gamyklos padėtis labai pablogėjo. Gamyklą perdavus laikinai valdyti Pekine registruotai bendrovei "Jianlong" buvo parengtas jos restruktūrizavimo planas. Šiemet pagaliau ėmus kilti plieno kainoms, įmonė vėl ėmė dirbti pelningai, tačiau joje dirbančių žmonių padėtis nė kiek nepagerėjo. Alyvos į ugnį įpylė dar ir tai, kad Honkonge esantis Žmogaus teisių ir demokratijos centras paskelbė, kad "Tonghua Steel" generalinis direktorius per metus uždirbo 3 mln. juanių (beveik 1 mln. litų), o darbininkų mėnesinė alga tebebuvo 2,4 tūkst. juanių (500 litų).

REKLAMA
REKLAMA

Tai ir išvedė darbininkus iš kantrybės. Įsiutę darbininkai direktorių mušė tol, kol šis mirė. Minia buvo taip įsisiautėjusi, kad, kaip sakė vienas policininkas, net neleido prie mirštančiojo privažiuoti greitosios pagalbos automobiliui. Įsiutę metalurgai buvo užblokavę kelią, paskui ėmė daužyti policijos mašinas. Per kilusias riaušes nukentėjo daugiau kaip 100 žmonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išsigandęs gamyklos savininkas pažadėjo peržiūrėti savo sprendimą dėl gamyklos atitekimo "Jianlong" bendrovei.

Pekinas mėgina kontroliuoti visą Kinijos plieno pramonę, kuri yra pati didžiausia pasaulyje. Pastaruoju metu vis daugiau metalurgijos gamyklų sujungiama, kad jos galėtų konkuruoti pasaulio rinkoje. Paprastai po tokių sujungimų dalis darbuotojų netenka darbo, tačiau likusiesiems dirbti atlyginimai beveik nepadidėja. Tai vis dažniau ir tampa neramumų priežastimi.

REKLAMA

Nepasitenkinimas, kilęs "Tonghua Steel" gamykloje, yra pats masiškiausias pastaraisiais metais. Riaušėse dalyvavo beveik 30 tūkst. žmonių. Kiek mažesnis protestas buvo kilęs 2008 metų vasarą Guanžou provincijoje esančiame Venano mieste, kai darbininkai pasipylė į miesto gatves. Tada buvo sugriauta policijos nuovada ir vietos administracijos pastatas. Kinai taip protestavo prieš korupciją ir valdininkų savivalę.

REKLAMA

Kinijos ūkis tebeauga ir pasaulinės krizės metais. Tačiau žmonių padėčiai negerėjant, šalyje kyla vis daugiau protestų ir visuomeninių neramumų. Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, kinų nuotaikos darosi vis maištingesnės. Jei 1994 metais buvo užfiksuota tik 10 tūkst. žmonių pasipiktinimo akcijų, 2005-aisiais - jau 87 tūkstančiai. Be to, ekspertai teigia, kad šie oficialūs skaičiai yra gerokai sumažinti.

Tokie žmonių maištai ima vis labiau erzinti Kinijos valdžią. Spalio mėnesį šalis švęs "Kinijos komunistų partijos pergalės" (prieš tiek laiko įsitvirtino dabartinis režimas) 60-ąsias metines. Kinams skaičius 60 yra nepaprastai svarbus, nes pagal Mėnulio ir Saulės kalendorių ciklas trunka būtent 60 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų