Šiuo metu į Danijos sostinę renkasi 192 šalių atstovai, turintys susitarti dėl naujos bendros aplinkos apsaugos politikos bei klimato kaitos suvaldymo.
Pasiektas susitarimas turėtų pakeisti 1997-aisiais pasirašytą Kioto protokolą, kuriuo siekta sumažinti dujų, sukeliančių sukeliančią šiltnamio efektą, išmetimą.
Teigiama, jog priemonių, numatytų Kioto protokole, nebeužtenka. Beveik visi atvykę lyderiai sutinka, jog turi būti pasiektas susitarimas bent dėl trijų pagrindinių temų: teršiančių dujų išmetimo sumažinimo, finansinės paramos besivystančioms šalims, bandančioms pritaikyti savo technologijas prie šio proceso bei naujos prekybos anglimi schemos, kuria būtų išvengta masinio miškų iškirtimo iki 2030-ųjų.
Be politikų į Kopenhagą suplūdo tūkstančiai klimato kaitos aktyvistų, raginančių valstybių vadovus skubiai imtis priemonių.
Duomenimis buvo manipuliuojama?
Tačiau diskusijas dėl priemonių sunkina skandalas dėl to, ar lemiama žmogaus įtaka visuotiniam atšilimui yra realus faktas, ar išsigalvojimas.
JTO klimato kaitą tirianti specialistų grupė (IPCC) šiandien atsakė į kritikų kaltinimus, jog visuotinio atšilimo įtaka yra gerokai perdedama. IPCC atstovai pareiškė esantys tvirtai įsitikinę, jog šiltnamio dujų kiekio didėjimas sąlygoja visuotinį klimato atšilimą. Šis pareiškimas buvo atsakas į skandalą prasidėjusį suabejojus Rytų Anglijos universiteto klimato tyrimų padalinio pateiktais duomenimis.
Paviešintas susirašinėjimas internetu paskatino suabejoti, ar duomenimis nebuvo manipuliuojama. Pasigirdo kaltinimų, jog padalinio vadovas profesorius Phillas Jonesas nenorėjo, kad kai kurie tyrimai patektų į kitą JT rengiamą ataskaitą. P. Jonesas atsistatydino, tačiau paneigė tokias manipuliacijas.
IPCC atstovai savo laiške smerkė privataus susirašinėjimo paviešinimą, tačiau nekomentavo jo turinio. Laiške mokslininkai tvirtino, jog klimato šiltėjimas yra „nepaneigiamas“ ir grįstas daugybės mokslininkų visame pasaulyje skaičiavimais. Pasak jų, pokyčiai atmosferoje, ant žemės, vandenynuose bei ledu padengtose teritorijose yra akivaizdūs.
„Nepriklausomi mokslininkai, naudodami statistikos metodus bei skirtingus klimato kaitos modelius, nustatė, jog šie pokyčiai skiriasi nuo natūralios gamtos kaitos, todėl manoma, jog juos sukelia šiltnamio efektas“, rašoma mokslininkų pranešime.
Laiškas pasirodė prieš pat pirmadienį prasidedantį Kopenhagos susitikimą, kuriame bus sprendžiama dėl aplinkos apsaugos politikos.
Informacijos nutekėjimas – ne atsitiktinumas
Pasak IPCC vice-pirmininko, profesoriaus Jeano-Pascalio va Ypersele, tai, jog informacija apie galima duomenų klastojimą pasirodė prieš pat Kopenhagos susitikimą – nėra atsitiktinumas. Jis tvirtino, jog nežinomi asmenys sumokėjo „hakeriams“ iš Rusijos, kurie įsilaužė į universitetų sistemą ir pavogė informaciją.
Didžiosios Britanijos premjeras Gordonas Brownas pareiškė, jog įrodymai yra labai aiškus, o visus dvejojančius klimato kaita pavadino „plokščios Žemės grupe“.
„Tai yra grupė, nusiteikusi prieš pokyčius, prieš reformas, prieš mokslą. Tai – plokščios Žemės grupė, jei taip galima pasakyti, nematanti mokslinių klimato kaitos įrodymų“, kalbėjo jis.
Britanijos meteorologai viešins duomenis
Didžiosios Britanijos meteorologijos tarnyba pareiškė, jog paskelbs visų meteo stočių, teikiančių duomenis apie žmogaus įtaką klimatui, duomenis.
Tarnybos duomenų bazė yra viena pagrindinių, kuria remiamasi ruošiant IPCC ataskaitas.Pranešama, jog jau paprašyta 188 šalių leidimo paskelbti daugiau nei 1000 stočių duomenis, pradėtus rinkti net prieš 160 metų.
Johnas Mitchellas, vadovaujantis klimato tyrimams Meteorologijos tarnyboje, tvirtino, jog žmogaus sukelti pokyčiai akivaizdūs, ir pateikti duomenys tą patvirtins.
„Mūsų sprendimas nėra susijęs su tuo, kad mes nesame tikri dėl skaičių bei tendencijų. Tiesiog norime būti atviri ir skaidrūs“, pasakojo jis BBC.
Tarnyba pareiškė, jog paskelbti duomenis ruošėsi dar prieš skandalą ir neigė, jog kai kurie ministrai tam mėgino sutrukdyti.