• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dabartinio Europos Komisijos pirmininko Jose Manuelio Barroso komandos įgaliojimai gali būti prasitęsti iki metų pabaigos, jei šiais metais nebus ratifikuota naujoji Lisabonos sutartis.

REKLAMA
REKLAMA

Barroso perspėjo Komisijos narius, kad jiems gali tekti užtrukti Briuselyje kiek ilgiau nei iki spalio 31 d., kada oficialiai baigsis Barroso Komisijos įgaliojimai.

REKLAMA

Tokia galimybė atsirado iškilus klausimui, vadovaujantis kokia sutartimi bus formuojama naujoji Komisijos sudėtis.

Teisės ekspertai mato kelis galimus variantus ir visi jie priklausys nuo antrojo Airijos referendumo. Tikimasi, kad Airija pakartotiną referendumą surengs dar iki spalio 31 d., nors iki šiol dar nėra nustatyta tiksli data.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu Švedija, kuri pirmininkaus ES antrąjį 2009 m. pusmeti, savo darbotvarkėje yra numačiusi vėlesnį nei įprasta naujos Komisijos sudėties svarstymo terminą – lapkričio 5-6 d.

Neatmetama galimybė, kad Komisijos sudėtis bus formuojama remiantis ir dabartine, Nicos, sutartimi, tačiau šiuo atveju tektų sumažinti komisarų skaičių, kuris dabar siekia 27.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Barroso jau pareiškė, kad jis neprieštarautų ir sumažintos Komisijos versijai. Tačiau šiam siūlymui labiausiai gali pasipriešinti mažosios ir po 2004 m. plėtros priimtos valstybės narės, kurios tiki, kad turėdamos nuosavą Europos komisarą, galės labiau įtakoti bendrus ES priimamus sprendimus.

REKLAMA

Kitas variantas Komisijos sudėtį formuoti vėliau ir tik įsigaliojus Lisabonos sutarčiai. Tačiau išlieka klausimas kaip reiktų vertinti Komisijos legalumo statusą.

Neabejojama, kad atsiras organizacijų, kurios bandys užginčyti Barroso komisijos sprendimų, priimtų po spalio 31 d., legalumą.

REKLAMA

Briuselio kuluaruose pasisakoma, kad Komisija galėtų funkcionuoti tik kaip laikinas administruojantis organas, turintis ribotus įgaliojimus. Tačiau jokio oficialaus sprendimo dar nėra priimta.

Šiuo metu ES pirmininkaujanti Čekija tikisi, kad galutinį sprendimą dėl galimos Europos Komisijos sudėties priims birželio mėnesį susirinkusi ES vadovų taryba. Tačiau ir tarp pačių valstybių narių nėra vieningos nuomonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai kurios valstybės narės pasisako, kad Komisijai ir toliau vadovautų dabartinis jos pirmininkas. Pats Barroso netiesiogiai yra užsiminęs, kad sutiktų vadovauti ir naujos Komisijos sudėčiai.

Tačiau ne visos šalys linkusios taip lengvai Portugalijai atiduoti Komisijos pirmininko vietą. Juo labiau, kad Barroso buvo kritikuojamas už gana silpną Komisijos vaidmenį sprendžiant UkrainosRusijos dujų ginčą.

Prieš užleisdamos Portugalijai Komisijos pirmininko kėdę, kai kurios šalys norėtų žinoti kokiu principu bus tvirtinama visos Komisijos sudėtis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų