Rytų Timore veikiausiai teks rengti antrąjį prezidento rinkimų ratą, rodo duomenys, gauti suskaičiavus 70 proc. balsų. Tai pakurstė būgštavimus dėl stabilumo šioje šalyje, kuri mėgina atsigauti po metus trukusios krizės.
Per pirmadienį vykusį pirmąjį rinkimų ratą rimtesnių incidentų nebuvo užfiksuota, tačiau jis parodė, kad penkeri nepriklausomybės metai nepanaikino gilaus visuomenės susiskaldymo šioje jaunoje ir skurdo alinamoje valstybėje.
Pernai gegužę regioninis susiskaldymas išprovokavo kruviną smurto proveržį. Jis kilo, kai buvo atleisti 600 karių, kurie dezertyravo iš savo kareivinių, pasiskundę dėl regioninės diskriminacijos suteikiant aukštesnius rangus. Į šalį buvo įvestos užsienio pajėgos, kurios padėjo atkurti tvarką.
Remiantis preliminariais duomenimis, rinkimuose pirmauja premjeras Jose Ramosas-Horta (Žozė Ramosas-Horta), partijos "Fretilin" kandidatas Francisco Guterresas (Fransisku Guterišas) ir Demokratų partijos kandidatas Fernando de Araujo (Fernandu de Araužu), surinkę beveik po lygiai balsų.
"Remiantis turimais duomenimis, labai tikėtina, kad bus antrasis ratas", - spaudos konferencijoje sakė rinkimų komisijos atstovas spaudai Martinho Gusmao (Martinju Gusmaunas), pridūręs, kad jau suskaičiuoti 70 proc. balsų.
Pasak M.Gusmao, Nobelio taikos premijos laureatas J.Ramosas-Horta, kuris vadovavo užsienyje vykdytai kampanijai už Rytų Timoro nepriklausomybę nuo Indonezijos, kiek lenkia savo pagrindinius varžovus - jis surinko 21,75 proc. F.de Araujo - 21,73 proc., o F.Guterresas - 21,39 proc. balsų.
Jei nė vienas iš kandidatų negaus daugiau nei pusės balsų, gegužės 8 dieną bus rengiamas antrasis rinkimų ratas.
Europos Sąjungos stebėtojų vadovas Javieras Pomesas Ruizas (Chavjeras Pomesas Ruisas) spaudos konferencijoje sakė, kad rinkimai iš esmės praėjo taikiai, o rinkėjų aktyvumas buvo didelis.
"ES stebėtojų misijos bendra pozicija tokia, kad smurto ir gąsdinimo lygis neverčia keisti nuomonės dėl to, jog procesas buvo taikus ir teisingas", - sakė J.Pomesas Ruizas.