Branduolinio saugumo sistema pasaulyje silpsta ir degraduoja. Dviejų didžiųjų pasaulinių galių vadovai – Donaldas Trumpas ir Vladimiras Putinas – nusprendė pasitraukti iš raketų mažinimo sutarties, o branduolinės konfrontacijos grėsmė išaugusi ne tik Europoje, bet ir Azijoje.

Pavojingesnis pasaulis: Rusija sulaukė siūlymo saugotis Kinijos (nuotr. SCANPIX) tv3.lt fotomontažas

Pavojingesnis pasaulis: Rusija sulaukė siūlymo saugotis Kinijos (nuotr. SCANPIX) tv3.lt fotomontažas

Naujausias pavyzdys – Indija su Pakistanu. Šios dvi branduolinį ginklą turinčios valstybės susidūrė oro mūšyje virš Kašmyro. Maža to netikėtai buvo nutrauktos derybos tarp D. Trumpo ir Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno. Buvo dedamos nemažos viltys į galimą regiono denuklearizaciją.

Iš Vokietijos – perspėjimas

Vokietijos gynybos ministre Ursula von der Leyen pareiškė, kad Rusijai labiau derėtų saugotis kinų raketų, o Maskva pati turėtų siekti naujos INF (angl. The Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty, liet. Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų) sutarties pasirašymo.

Pirmadienį, kovo 4-ąją, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įsaką dėl pasitraukimo iš Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties. Vasario 1-ąją apie visų savo įsipareigojimų, priimtų pasirašius sutartį, nutraukimą, paskelbė ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

REKLAMA

Savaitgalį, kovo 2-ąją, Vokietijos ministrė pareiškė, kad Rusijai grasina kinų raketos.

„Jeigu apsižiūrėtume aplink Kiniją, tai matyti, kad kinų vidutinio nuotolio raketos gali pasiekti Rusiją. Stebint žemėlapį, netikėtai supranti, kad Rusija turėtų būti suinteresuota kažkuo panašiu į sutartį dėl nusiginklavimo. Taip pat, kaip Rusijos raketos grasina Europai, kinų grasina Rusijai“, – pareiškė politikė.

Maskva turėtų būti suinteresuota tuo, kad pritrauktų Pekiną įsitraukti į naują susitarimą, mano Vokietijos gynybos ministrė. Apie būtinybę įtraukti ir Kiniją kalbėjo ir D. Trumpas.

„Galimai, mes galime sutarti dėl kitos sutarties, įtraukus į ją Kiniją ir kitus. Na, o gal ir ne“, – aiškino jis Kongresui vasario 6-ąją.

Trumpas kreipėsi į tautą – pareikalavo pastatyti sieną su Meksika (nuotr. SCANPIX)

Trumpas kreipėsi į tautą – pareikalavo pastatyti sieną su Meksika (nuotr. SCANPIX)

Kinų raketos

Kinija užsiėmė raketų kūrimu ir modernizacija jau kelis dešimtmečius. Tačiau daugelis jų raketų sistemų buvo sukurtos remiantis sovietinėmis technologijomis. Kinijoje vidutinio ir trumpojo nuotolio raketoms yra priskiriamos svarbios užduotys, kurias kitose šalyse dažnai atlieka karinės oro pajėgos, rašoma BBC.

Didžiulis jų turimas arsenalas Kinijai leidžia kontroliuoti situaciją visame Azijos ir Ramiojo vandenyno regione. Maža to, priešraketinės sistemos tokiu atveju yra labai brangios ir ne itin efektyvios, BBC cituojamas politologas Vasilijus Kašinas.

Kinų raketos dengia ir zoną, kurioje yra JAV ar jos sąjungininkių valstybių karinės bazės. Pavyzdžiui, Kinijos raketos gali pasiekti Guamą, kuriame JAV turi savo karinę bazę.

REKLAMA

JAV karinio analitinio tinklapio „globalsecurity.org“ turimais duomenimis, kinų vidutinio nuotolio balistinės raketos yra nutaikys į Taivanį. Vidutinio nuotolio raketos taip pat prisideda prie kaimyninės Indijos atgrasymo programos.

Baltiesiems rūmams sugriežtinus toną, Kinija demonstruoja savo kariuomenės galią (nuotr. SCANPIX)

Baltiesiems rūmams sugriežtinus toną, Kinija demonstruoja savo kariuomenės galią (nuotr. SCANPIX)

Ne tik Kinija

Jeigu kiltų noras sudaryti naują nusiginklavimo sutartį, tai, greičiausiai, teks neapsiriboti JAV, Rusija ir Kinija. Taivanas, kuris atsidūrė kinų raketų taikiklyje, taip pat aktyviai kuria savo trumpojo ir vidutinio nuotolio sparnuotųjų raketų sistemas.

Pagrindinė Indijos raketų programos užduotis – užtikrinti dviejų šalių, Pakistano ir Kinijos, atgrasymą. Tam Indijos raketinėse pajėgose jau dabar egzistuoja įspūdingas trumpojo ir vidutinio nuotolio balistinių ir sparnuotųjų raketų arsenalas.

Maža to, dar yra kuriamos tarpkontinentinės raketos, galinčios nešti branduolinį užtaisą. Raketų programą padeda vystyti Rusija – Maskva ir Delis kartu jau sukūrė priešlaivinę raketą „BraMos“, kuriama viršgarsinė raketa.

Paaštrėjus įtampai dėl Kašmyro tarp Indijos ir Pakistano, pastariesiems tampa itin aktuali jų pačių kuriama raketų programa, leidžianti užsitikrinti savo teritorinį saugumą. Pakistaniečių pajėgos turi trumpojo ir vidutinio nuotolio balistinių raketų, yra kuriamos sparnuotosios raketos. Jas kurti tobulinti ir kurti naujas Pakistanui padeda Kinija.

Pakistaniečiai, galimai bendradarbiauja ir su Šiaurės Korėja bei Iranu – šalimis, kurios pačios turi nuosavas raketų programas. Teheranas, savo ruožtu, turi vieną iš įspūdingiausių trumpojo ir vidutinio nuotolių raketų arsenalą Artimųjų Rytų regione. Taip pat, kaip ir Kinija, Iranas tokiu būdu siekia kompensuoti savo pajėgumo stygių karinėse oro pajėgose.

REKLAMA

Irano raketų programa, kaip ir Šiaurės Korėja, vystosi priešpriešos su Vakarais sąlygomis, ir JAV kuriama priešraketinės gynybos sistema, dažnai orientuojasi būtent į šias dvi šalis.

Savo balistinių raketų arsenalą yra susikūręs ir Izraelis, „Jericho-3“ galia siekti taikinius ir už 4800 kilometrų. Šiomis sąlygomis sudaryti naują sutartį dėl vidutinio ir artimo nuotolio raketų likvidacijos vien tik su Kinija būtų pernelyg sudėtinga.

Dar sudėtingiau būtų bandyti susitarti su visomis šalimis, kurios turi panašias raketų programas. Kiekviena iš jų, tikėtina, užduotų vieną ir tą patį klausimą, „kodėl mes?“ Tuo labiau, kad skiriasi valstybių karinis potencialas, ir kai kurioms šalims vidutinio ir artimojo nuotolio raketų skaičiaus mažinimas atsilieptų skaudžiau už kitas.

Į kovą stojo rusų ir amerikiečių gamybos naikintuvai: atskleistos mūšio detalės (nuotr. SCANPIX)

Į kovą stojo rusų ir amerikiečių gamybos naikintuvai: atskleistos mūšio detalės (nuotr. SCANPIX)

Ar realus Kinijos pavojus?

Kinija įsitraukusi ne tik į atgrasymą nuo JAV ar Rusijos, tačiau ir Indijos, kuri, savo ruožtu, įsitraukusi į nuolatinį varžymąsi su Pakistanu.

Tačiau realiausi priešininkai Kinijai yra būtent JAV šalys sąjungininkės – Pietų Korėja ir Taivanas, BBC tvirtina Rusijos tarptautinių santykių ekspertas Aleksandras Jermakovas.

Eksperto teigimu, Maskvos ir Pekino santykiai kol kas nesuteikia prošvaisčių nerimui.

„Mes negalime būti tikri tuo, kad po 20 metų Rusija ir Kinija nesusipyks, yra pagrindo tokiuose pareiškimuose, – mano A. Jermakovas. – Tačiau konkrečiai dabar Rusijos ir Kinijos santykiai yra labiau artimi, negu rusų-amerikiečių, ir, akivaizdu, Rusija nesiims konfrontacijos kortos ir kalbėti, kad Kiniją įžvelgia kaip grėsmę sau.“

REKLAMA

Maža to, Rusija tradiciškai nerimauja dėl Vakarinės savo dalies ir sostinės objektų saugumo. Todėl, nepaisant to, kad Kinijos turimas raketų arsenalas ir kelias potencialią grėsmę, triuškinančio smūgio Rusijai jos negalėtų surengti.

INF krachas

Sutartį dėl vidutinio ir artimojo nuotolio raketų skaičiaus mažinimo 1987-aisiais pasirašė JAV ir SSRS lyderiai. Ji draudė visus antžeminius branduolinius ir nebranduolinius kompleksus su vidutinio (1000-5500 km) ir artimojo (500-1000 km) nuotolio veikimo spinduliu.

Tokių raketų problema buvo ta, kad jų priartėjimo prie taikinio laikas yra toks trumpas, kad beveik nepalieka jokių galimybių perimti ir parengti atsakomąjį smūgį.

Tuo metu kai JAV ir Rusija (bent jau oficialiai) laikėsi šio susitarimo, jis niekaip neribojo likusių valstybių, ypač Kinijos.

Apie laikiną dalyvavimo sutartyje sustabdymą 2018-ųjų spalį paskelbė JAV prezidentas Donaldas Trumpas. Priežastimi jis įvardijo Rusijos pusės nuolatinius pažeidimus.

„Jie pažeidžia ją daugelį metų. Ir mes nesirengiame leisti jiems pažeidinėti branduolinį susitarimą ir gaminti ginklus“, – aiškino jis.

Vašingtonas tvirtina, kad Rusija slapta sukūrė naują sparnuotąją raketą 9M729. Pasak amerikiečių, ji gali skristi gerokai toliau nei 500 km.

Rusija taip pat kaltina JAV pažeidžiant susitarimą. Maskvai užkliuvo ir priešraketinės gynybos sistema „Aegis Ashore“, dislokuota Lenkijoje ir Rumunijoje. Rusų teigimu, ši sistema gali ne tik numušti raketas, tačiau ir paleisti sparnuotąsias raketas „Tomahawk“.

 

 

 

Bus veiksmo
2019-03-11 15:43:27
Pagaliau darosi idomiau :)
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Šungrybis 2019-03-11 17:54:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Eilinė antirusiška propaganda ir melas.Nesuprantu,ko Lietuva taip rūpinasi Rusijos saugumu,o mūsų musmirė kasdien vis rėkia,kad "rusai puola"?   ATSAKYTI
YRHDs 2019-03-11 17:48:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tik primenu, kad kažkada jau buvo paskelbta kad Kinija jau seniai nusižiūrėjusi į Sibiro teritorijas. Tad kai Rusija jau visai bus nustekenta krizės bei Vakarų sankcijų, ar po pralaimėto karo su JAV, kodėl nepasiėmus tai ką Kinija už akių laiko savo teritorijomis. Mark my words.   ATSAKYTI
Turbut moteris rase straipsni 2019-03-11 17:29:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Briedovas straipsnis. Kinijos raketos rusijai geasina tirk pat kiek rusijos kinijai. Straipsnis apie nieka   ATSAKYTI
Vaziuojam 2019-03-11 16:18:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Cia jau trecio pasaulinio pradzia?   ATSAKYTI
Nuomone 2019-03-11 15:50:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Manau Kinija paimtu Rusija, esant reikalui...   ATSAKYTI
Nepaimtu 2019-03-11 16:17:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Rusija dar kol kas galingesne jega ne Kinija.  
Paimtų 2019-03-11 17:42:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Rusija nei galingesnė nei ką. Eilės metų kaip pranešama apie jų gendančius tankus, kuznecovus ir naikintuvus. Rusija moka tik kurti fake filmukus apie tariamai "naują" jų ginkluotę, naujas raketas, o paskui paaiškėja kad tai tebuvo tik akių dumimas. Kinija jau seniai tiek pažengė į priekį, kad net nesigėdija kopijuoti moderniausių vakarų šalių ginkluotės ir tai dažnai pademonstruoja. O rusija demonstruoja tik filmukus, o rezultato jokio. Apskritai rusija jau kuris laikas sėdi krizės duobėj, tad kinijai perlaužti rusiją būtų tas pats kas perlaužti barškutį.  
To paimtu 2019-03-11 21:59:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kloune, tu ne propoganda klausyk o stebek kas vyksta pasaulyje, pries 10-12 metu irgi puse patriotiniu bereciu net neabejojo, jog Rusija jau niekuomet neatsities.
Taciau stebek ivykiu visuma, amerika triedzia ir spirga lyg popcornas, bando staigiai isprovokuoti Rusijoje kara bet kokia kaina su ukrainieciu pagalba, su turkijos pagalba, kuri numusisi Rusijos lektuva, nepradejo kariauti ir uz tai iskart gavo bandyma nuversti salies vadova, panasiai kaip ukrainoje, Sirija Rusai apgyne nuo tu laukyniu anglosaksu
isdraskymo, tas babuinas obama iseidamas pasakojo apie Rusijos ekonomika suplesyta i skiautes.
Taigi siek tiek atsitraukias pazvelg, be Rusijos pasaulyje nelabai ka sekasi isspresti, netgi paskutiniai a.merkel pasipriesinimas del teroristines valstybes pageidaujamu provokaciju Kerces sasiauryje ir e.makrono aiskus laiskas vokietijos kanclerei, tendencijos labiau nei aiskios, Rusijos ekonomikos suzlugdyti nepavyko ir didziausius nuostolius ir rinkas prarado butent europieciai.
Kas liecia ginkluote, tai kaip Kinieciai nesiseiletu i sibira, artimiausiame desimtmetyje jie net nebandys konfliktuoti su Rusija, kuri su jusu taip vadinamais multikais, teroristine valstybe pastate i vieta ir kaip bebutu jiems sunku, taciau artimiausiame laikotarpyje, kalbu desimtmeciais, teroristiniai vagys tik praradines itaka pasaulyje, kadangi ju nekontroliuojamai ir niekuom apart kariniu baziu nepadengti, spausdinami popieriukai ims praradyneti itaka.
Tai tiek "padriku" minciu.  
to to paimtu 2019-03-12 10:59:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Iš karto matosi kad esi kaimo jurgis su adidasu, kokia kalbos maniera, toks ir protelis kaip sakoma. Iš tavo padrikų minčių taip ir nieko konkretaus suprast neišėjo, LOL DUDE, bet supratom kad tai vėl tokia pati metų metus iš eilės leidžiama vatnikų dainelė, bet kam, man pasakyk, kam tu taip stengiesi šitą ruskių propagandą skleisti? :DDDD Nu c'mon žmogau, niekam neįdomu, visi žino kad ruskių melų jau niekas taip ir nebepateisins, tai kam dar tu triedi čia? Nu stop, gana maskolininų triedalų, nebesistenk pateisinti tai kas ir taip visiems žinoma, kalbi apie JAV ar Europą, ten kad tas tą tas tą, o pirmiau pažiūrėk ką tavo numylėta rodina caro rasija veikia, matyt buvai aklas ir kurčias, jei nežinai kad numuštas laineris ukrainoje yra rusijos darbas, kad rusijos agentai bandė nunuodyti Skripalius, bet nunuodijo visai nieko dėtą britę, ir nuodijimais kitose šalyse pagarsėjo jau anksčiau, apie tai kaip vykdo karo veiksmus prieš Ukrainą ir Sakartvelą, arba Sirijoje, kur jų samdinius užbombardavo JAV, bet kremlinas stengėsi tai paneigti? Žinai, gana to mėshlo, visas pasaulis jau žino, kad Rusija jau miršta, o Kinija ir pati tai supranta tad tikrai nepraleis progos atsikasti šiek tiek gabalėlio Siberijos. Rusija jau nebėra lygi jėga su JAV, dabar su JAV beveik lygi yra tik Kinija.  
Bus veiksmo 2019-03-11 15:43:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Pagaliau darosi idomiau :)   ATSAKYTI

Top Video

Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: praeiviai stabtelėjo žiūrėti, ką moteris vedžioja lauke
DABAR RODOMA
Mama slapta užfiksavo šokiruojantį slaugės elgesį su jos negalią turinčiu sūnumi
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
REKLAMA
Fejerverkai (Greta Skaraitienė/Fotobankas)
Sicilijoje penki žmonės žuvo trečiadienį per du sprogimus vienos šeimos valdomame fejerverkų fabrike, pranešė ugniagesiai ir policija. Vėlyvą popietę driokstelėję sprogimai ...
Vladimiras Putinas (nuotr. SCANPIX)
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį sukritikavo Europos šalių raginimus mažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro, teigdamas, kad dėl tokių minčių žmonija ...
Vedžioja oro kondicionierių (nuotr. stop kadras)
Atrodo, kad jau niekas nebegali nustebinti, tačiau šie praeiviai nufilmavo tikrai keistą ir neįprastą vaizdelį. Įraše matyti, kaip moteris išsiruošė pasivaikščioti. Viskas ...
Mokytojos smurtas (nuotr. stop kadras)
Specialių poreikių mergaitė buvo sumušta pamokos metu. Po incidento ši bijo grįžti į mokyklą. Viskas nutiko Teksase. Kiti klasės draugai užfiksavo, kaip moteris užsipuola ...
Izraelio šiaurėje – nerimas dėl Irano kėslų (nuotr. SCANPIX)
Izraelio opozicinio centristinio bloko lyderis Benny Gantzas trečiadienį informavo prezidentą Reuveną Rivliną, kad jam nepavyko suformuoti valdančiosios koalicijos, pranešė ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų