Rusija nusitaikė į Afriką: pastebėti „Vagner“ samdiniai, ruošiamasi vietos rinkimams (nuotr. VK.com)

Rusija nusitaikė į Afriką: pastebėti „Vagner“ samdiniai, ruošiamasi vietos rinkimams (nuotr. VK.com)

Rusijos samdiniai vyksta į neramumų apimtą Venesuelą, neseniai paskelbė autoritetingos naujienų agentūros. Ten jie turėtų saugoti Vladimiro Putino globojamą ir milijardais dolerių remiamą Nicolo Maduro režimą. Anksčiau šie neoficialios kariuomenės atstovai jau dalyvavo mūšiuose Sirijoje ir užgrobiant Ukrainos teritorijas.

Idėja Rusijoje sukurti privačią karinę bendrovę kilo Generalinio štabo vadams 2010-aisiais po Eebeno Barlow – pirmosios pasaulyje legaliai įkurtos privačios kariuomenės („Executive Outcomes“) vadovo – paskaitos. Prižiūrėti naują projektą ir jo finansinius klausimus paskyrė Jevgenijų Prigožiną, šis pasižymėjo asmeninėmis pažintimis su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, tačiau nebuvo jo artimu draugu.

Išskirtinis pristatymas generolams

Kasmetiniame Sankt Peterburgo ekonomikos forume E. Barlow papasakojo apie tai, kaip kariams gerinti bendradarbiavimą su privačiu sektoriumi ir kaip galima apskritai „privatizuoti“ kariuomenę. Tačiau pagrindinis jo kelionės tikslas buvo privačiai suorganizuotas veiklos pristatymas mažai Generalinio štabo delegacijai, rašoma „The Bell“.

REKLAMA

Rusijos kariuomenės atstovai susidomėjo šia tema, tačiau apie Rusijos dalyvavimą didelėse karinėse kampanijose užsienyje tuo metu kalbos nebuvo. Generalinis štabas iš pradžių planavo panaudoti „nelegalus“ spec. užduotims vykdyti, kad šioms nepavykus nebūtų bereikalingų kalbų.

J. Prigožinas kaip tik po 2010-ųjų pradėjo plėsti savo maisto tiekimo valstybinėms įstaigoms verslus. Pirma jis susiorganizavo maisto tiekimą mokykloms, o vėliau gavo ir karinių struktūrų užsakymus. „Mūsų planuose – armija. Tai daugiau nei pusė milijono žmonių. Milicija – du milijonai“, – aiškino verslininkas 2011-ųjų interviu portalui „Gorod 812“.

„The Bell“ pašnekovai Gynybos ministerijoje J. Prigožiną apibūdino kaip „veiklų žmogų“, kuris „moka pasiekti savo“.

„Tačiau svarbiausia – Prigožinas yra asmeniškai pažįstamas su Putinu ir, kas dar svarbiau, Putinas yra pažįstamas su juo“, – pažymėjo vienas iš jų.

Skirtingai nuo senųjų Rusijos prezidento draugų – Genadijaus Timčenkos ir Arkadijaus Rotenbergo, tapusių neįtikėtino masto verslininkais, Prigožinas nebuvo įtrauktas į „artimųjų ratą“, todėl galėjo ilgesnį laiką išlikti šešėlyje.

Rusija nusitaikė į Afriką: pastebėti „Vagner“ samdiniai, ruošiamasi vietos rinkimams (nuotr. VK.com)

Rusija nusitaikė į Afriką: pastebėti „Vagner“ samdiniai, ruošiamasi vietos rinkimams (nuotr. VK.com)

„Tokių nurodymų neatsisakoma“

Privati karinė bendrovė (PBK) dar nebuvo įkurta, tačiau J. Prigožino verslas kariuomenėje vis plėtėsi. Jo įkurtos įmonės užsiėmė karinių dalinių tvarkymu ir apšiltinimu, naujų karinių pastatų statybomis, šiukšlių išvežimu ir maisto tiekimu.

REKLAMA

J. Prigožino struktūros vykdė Maskvos mokyklų ir ligoninių užsakymus, taip pat užtikrino ūkinę prezidentūros veiklą. Tačiau tuo pat metu dalis gautų valstybinių lėšų buvo skiriama PKB kūrimui.

Žmones mažai privačiai kariuomenei pradėta rinkti 2013-aisiais.

Pasak „The Bell“ šaltinių kariuomenėje, pats J. Prigožinas nebuvo labai laimingas dėl privačios karinės bendrovės projekto: pavojinga, nauda nėra akivaizdi. Tačiau „nuo tokių nurodymų neatsisakoma“, aiškino pašnekovas leidiniui.

Operacija Ukrainoje

2014-ųjų vasarį-kovą samdiniai buvo pastebėti Kryme, vėliau – Ukrainos pietryčiuose. Gynybos ministerija informaciją apie rusų samdinius tuomet vadino provokacija.

Kryme PKB samdinių veikla buvo ribota, nes ten užteko ir pusiasalyje dislokuotų kariuomenės atstovų. Vėliau privatūs samdiniai buvo perkelti į Ukrainos pietryčius.

2015-ųjų viduryje Rusijos pietuose, netoli nuo GRU žvalgybininkų bazės, buvo įkurta samdinių stovykla. „Fontanka“ teigimu, už karinį pasirengimą ir pačių karinių operacijų metu už samdinius atsakingas galėjo būti atsargos pulkininkas Dmitrijus Utkinas. Labiau žinomas savo šaukiniu „Vagner“, būtent šiuo vardu labiau ir yra žinoma rusų samdinių grupuotė.

Tų pačių metų rugpjūtį PKB „Vagner“ paskelbė apie smogikų atranką kelionei į Siriją. Rusijos Gynybos ministerija skelbė, kad šios šalies pajėgos nedalyvavo antžeminiuose mūšiuose, tačiau 2016-ųjų kovą vadovavęs operacijai generolas Aleksandras Dvornikovas pripažino, kad „pavienes užduotis“ Sirijoje vykdė „mūsų specialiųjų operacijų padaliniai“.

REKLAMA

Rusija nusitaikė į Afriką: pastebėti „Vagner“ samdiniai, ruošiamasi vietos rinkimams (nuotr. VK.com)

Rusija nusitaikė į Afriką: pastebėti „Vagner“ samdiniai, ruošiamasi vietos rinkimams (nuotr. VK.com)

Samdinių triumfas Palmyroje

2016-aisiais jungtinėms sirų ir rusų pajėgoms išlaisvinus Palmyros miestą, lemiamą vaidmenį čia suvaidino būtent „Vagner“ samdiniai, o D. Utkiną kartu su keliais kitais vadais priėmė ir apdovanojo Kremliuje pats V. Putinas.

Tačiau karas Sirijoje pasižymėjo ir didžiule samdinių nesėkme. 2018-ųjų vasarį, kovoje šalia Deir ez Zoro, samdiniai patyrė sutriuškinimą: iki šiol tiksliai nėra žinoma, tačiau manoma, kad tuomet žuvo nuo dešimčių iki daugiau nei šimto rusų. Įžūliai pabandę užimti amerikiečių dalinio kontroliuojamą teritoriją, Rusijos samdiniai buvo tiesiog subombarduoti ir priversti trauktis.

Plėtra Afrikoje ir pasirodymas Venesueloje

Vėliau „Vagner“ smogikai kuriam laikui nutilo ir pasirodė Afrikoje. Per pastaruosius pusantrų metų Rusija ir jos valstybinės bendrovės pasirašė sutartis dėl karinio ir ekonominio bendradarbiavimo su Gvinėja, Nigeriu, Čadu, Nigerija, Centrine Afrikos respublika, Livija ir kitomis, o „Vagner“ kariai ir rusų politiniai technologai, vietos žiniasklaidos duomenimis, Afrikoje dislokuoti jau nuo 2017-ųjų pabaigos.

2018-ųjų kovą Rusijos Užsienio reikalų ministerija paskelbė apie siunčiamus į CAR penkis kariuomenės atstovus ir 170 civilių instruktorių, siekiant „parengti CAR kariuomenę“. Maža to, J. Prigožino „instruktoriai“ buvo siejami ir su Zimbabvės prezidento rinkimine kampanija, o dabar „Putino virėjas“ ruošiasi išplėsti savo veiklą ir į resursais turtingą Kongą.

REKLAMA

Rusijos žurnalistai Orchanas Džemalis, Kirilas Radčenka ir Aleksandras Rastorgujevas, 2018-ųjų vasarą atvykę į CAR, kad ištirtų „Vagner“ veiklą šioje šalyje, mįslingai žuvo važiuodami iš vieno miesto į kitą.

Skelbiama, kad 2018-ųjų rugpjūtį J. Prigožinas dalyvavo CAR karinių grupuočių lyderių susitikime šioje šalyje. O jau lapkritį J. Prigožinas sėdėjo posėdžių salėje, kurioje vyko gynybos ministro Sergejaus Šoigu ir Libijos sukilėlių vado Khalifa Haftaro susitikime, kuriame buvo aptariami saugumo Artimuosiuose Rytuose ir Šiaurės Afrikoje klausimai.

Valstybinės naujienų agentūros „Interfaks“ ir „RIA Novosti“, remiantis „diplomatiniais šaltiniais“, tuomet paskelbė, kad J. Prigožinas „suorganizavo pietus ir dalyvavo kultūrinių klausimų aptarime“.

Jau šiais metais, prasidėjus naujiems neramumams Venesueloje, „Reuters“ paskelbė, kad į Venesualą užtikrinti N. Maduro saugumo išvyko Rusijos samdiniai. Rusijos prezidento atstovas Dmitrijus Peskovas paneigė šią informaciją.

 (nuotr. SCANPIX)

(nuotr. SCANPIX)

„Tokios kariuomenės nėra“

Pasak „The Bell“ pašnekovų, „Vagner“ per pastaruosius 4 metus galėjo tarnauti nuo 7 iki 10 tūkst. samdinių. Sirijos kampanijos pradžioje šios armijos išlaikymas, įskaitant kompensacijas žuvusiesiems, kainavo mažiausiai 5 mlrd. rublių (apie 66 mln. eurų) per metus. 2018-aisiais jų išlaikymas galėjo kainuoti iki 2 mlrd. rublių.

Pats J. Prigožinas, komentuodamas klausimus apie savo ryšius su PKB „Vagner“ atsakė, kad neturi jokių ryšių su privačiomis kariuomenėmis.

„Maža to, kadangi mano vardas nuolat minimas siejant su šia bendrove, galiu pateikti tokį komentarą: Rusijos Federacijoje apskritai nėra tokios sąvokos kaip privati karinė bendrovė“, – pareiškė verslininkas.

Nuomone
2019-02-10 09:05:59
Ar esat skaite amerikos samdiniu atsiradimo istoriju? Na greiciausiai ir nerasit. Nes tai parodo kuri puse uzsakineja straipsnius ir moka pinigus
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

bosas 2019-02-10 11:45:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
palikit ta rusija ramybeje nusibodo jau paziurekit ka daro kitos salys rasykit apie lietuvos problemas cia kaip anegdotas kalti rusai tik ne mes jau tais rusais gazdina penki metai paprasciausiai atsibodo mane labiau gazdina kisamos amerikos bazes y visas europos salis   ATSAKYTI
Nuomone 2019-02-10 09:05:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Ar esat skaite amerikos samdiniu atsiradimo istoriju? Na greiciausiai ir nerasit. Nes tai parodo kuri puse uzsakineja straipsnius ir moka pinigus   ATSAKYTI
Ruus 2019-02-10 00:05:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Nu jo ce vyrai tai ne taurages aliuminis vilkas perpistu visa taurage   ATSAKYTI
Mantas 2019-02-10 09:15:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Medinis asilas konkretus esi...   
Viskas ok ka raso lt tai melas ir sudas 2019-02-10 00:02:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Lenkiu galva pries tuos vyrus ce ne mamos vaikai kur motinos atnesa pavalgit i lova su visa keptuve ar feizbukininkai tikri katei kiekvienas pasirenka kas jam mes ir nesventi buk tu statybininkas ir nesventas broko pridares    ATSAKYTI
Vata 2019-02-11 08:35:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vata tu rasyt bent jau be klaidu ismok.   
J 2019-02-09 23:49:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Nu kurtau be putino nei dienos putino karei sugalvok dar toke nesamone parasyt o kur grybauskaites   ATSAKYTI
Arunas 2019-02-09 21:59:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Kur tokia šalias Livija??? Tiek vertas ir straipsnis su lyg kiekvienu žodžiu.   ATSAKYTI
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Medikams neprisiskambino 1,5 val., bet už tai gavo 40 eurų sąskaitą
DABAR RODOMA
Medikams neprisiskambino 1,5 val., bet už tai gavo 40 eurų sąskaitą
DABAR RODOMA
Vaikai iš tėvų Lietuvoje imami be reikalo?
DABAR RODOMA
Už negimusius vaikus tenka mokėti kelioms kartoms – dabar po 360 eurų per metus
DABAR RODOMA
Neįprasta Kupiškio pareigūnų misija – gelbėjo apgirtusį stirniuką
DABAR RODOMA
Kraupi nelaimė Šakiuose – dviratininko kūnas rastas už kelių kilometrų
DABAR RODOMA
Skyrybų dramą išgyvenanti Bandžiaus mylimoji neištvėrė: „Tebemyliu jį“
DABAR RODOMA
Birutė viešai kreipėsi į Gražulį: turi svarbų prašymą
DABAR RODOMA
Šiaulių rajone ūkininkė badu marina savo gyvulius – vaizdai klaikūs
DABAR RODOMA
Prie Panevėžio – viename kieme negyvi brolis ir sesuo: aplinkybės kelia šiurpą
DABAR RODOMA
Kerbedžio bičiulis: tokios prastos būklės jo dar nemačiau
REKLAMA
Keleivinis lėktuvas MS-21 (nuotr. SCANPIX)
Rusija naujojo vidutinio nuotolio reisų keleivinio lėktuvo MS-21, kuris, kaip teigia jo kūrėjai, bus pajėgus konkuruoti su „Airbus A320“ ir „Boeing 737“, serijinės gamybos ...
Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro (nuotr. SCANPIX)
Europos Sąjungos diplomatijos vadovė Federica Mogherini pirmadienį pareiškė, kad ES valstybės gali imtis naujų sankcijų prieš Venesuelos valdžią. „Žinote, ES valstybės visada ...
Rusijoje valstybinė propaganda gavo daugiau subsidijų, negu kelių remontas (nuotr. SCANPIX)
Socialinis tinklas „Facebook“ pirmadienį užblokavo Kremliaus ruporu laikomos Rusijos televizijos RT puslapį, pirmadienį pranešė šio valstybinio kanalo vadovė, pavadinusi tokį ...
Šiurpus girto vairuotojo skrydis: vertėsi ore
Kinijos miesto Šanchajaus viešojo saugumo biuras išplatino vaizdo įrašą, kuriame matosi itin pavojingas girto vairuotojo skrydis. Kelius sumaišęs kinas įsirėžė į skiriamąją ...
Sirijos islamistai (nuotr. SCANPIX)
Žlungant džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) paskelbtam „kalifatui“ Sirijoje ir vis opesniu klausimu tampant kovotojų artimųjų likimui, Rusija gali būti laikoma pirmąja ...
REKLAMA

Top Video

Medikams neprisiskambino 1,5 val., bet už tai gavo 40 eurų sąskaitą
DABAR RODOMA
Medikams neprisiskambino 1,5 val., bet už tai gavo 40 eurų sąskaitą
DABAR RODOMA
Vaikai iš tėvų Lietuvoje imami be reikalo?
DABAR RODOMA
Už negimusius vaikus tenka mokėti kelioms kartoms – dabar po 360 eurų per metus
DABAR RODOMA
Neįprasta Kupiškio pareigūnų misija – gelbėjo apgirtusį stirniuką
DABAR RODOMA
Kraupi nelaimė Šakiuose – dviratininko kūnas rastas už kelių kilometrų
DABAR RODOMA
Skyrybų dramą išgyvenanti Bandžiaus mylimoji neištvėrė: „Tebemyliu jį“
DABAR RODOMA
Birutė viešai kreipėsi į Gražulį: turi svarbų prašymą
DABAR RODOMA
Šiaulių rajone ūkininkė badu marina savo gyvulius – vaizdai klaikūs
DABAR RODOMA
Prie Panevėžio – viename kieme negyvi brolis ir sesuo: aplinkybės kelia šiurpą
DABAR RODOMA
Kerbedžio bičiulis: tokios prastos būklės jo dar nemačiau

TELEVIZIJA

 


×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų