Kodėl Putinas apsisprendė pulti būtent dabar? (nuotr. SCANPIX)

Kodėl Putinas apsisprendė pulti būtent dabar? (nuotr. SCANPIX)

Rusijos ataka prieš Ukrainos laivus Azovo ir Juodosiose jūrose praėjusios savaitės naujienų antraštėse sugrąžino mus į jau primirštą konfliktą. Nepaisant Maskvos pozicijos, šis įvykis neabejotinai bus vertinamas kaip agresijos aktas. Į klausimą, kodėl tai vyksta būtent dabar ir būtent ten, galima atsakyti įvairiai. Tačiau vienas iš galimų atsakymų – V. Putino reitingai.

Lapkričio 25-osios vakarą Rusijos pakrančių apsaugos laivai Kerčės sąsiauryje atidengė ugnį į Ukrainos kariniam laivynui priklausančius laivus, kurie plaukė iš savo nuolatinės bazės Odesoje į Azovo jūros skalaujamą Mariupolį.

Apie susidūrimą pirmieji papasakojo ukrainiečiai, tačiau vėliau tai oficialiai patvirtino ir Maskvos atstovai.

Teisybės dėle reikia pažymėti, kad abiejų pusių įvykio interpretacijos skiriasi. Ukraina tvirtina, kad savo laivų judėjimą perspėjo Rusiją iš anksto ir įvykdė tarptautines saugumo ir jūreivystės normas. Rusija tvirtina, kad ukrainiečiai pažeidė jos valstybines sienas, o patys pažeidėjai nereagavo į pasieniečių reikalavimus.

REKLAMA

Grubus tarptautinių susitarimų pažeidimas

Šiame nuomonių susikirtime nėra nieko naujo, jį galime stebėti praktiškai visais klausimais, kurie siejasi su Rusijos provokacijomis ar išpuoliais Ukrainoje, rašoma tvnet.lv. Tačiau viena yra aišku – Rusija neturi teisės apriboti Ukrainos laivų judėjimą Kerčės sąsiauriu.

Ukraina ir Rusija dar 2003-iaisiais turi pasirašę susitarimą, kuris abi puses įpareigoja suteikti prieigą prie vidaus vandenų viena kitai. Abi šalys turi vienodas teises jų panaudojimui.

Maža to, galiojantys tarptautiniai susitarimai taip pat griežtai draudžia šalims, kurios kontroliuoja sąsiaurius, drausti judėjimą juo.

Techniškai Rusija pažeidė šiuos susitarimus, kuomet sąsiaurį blokavo senu tanklaiviu, ir neleido praplaukti kitiems laivams.

Kodėl Putinas apsisprendė pulti būtent dabar? (nuotr. SCANPIX)

Kodėl Putinas apsisprendė pulti būtent dabar? (nuotr. SCANPIX)

Kodėl dabar?

Norint atsakyti į šį klausimą, reikia pasižiūrėti į įvykius Rusijos vidaus politikoje praeityje.

Praėjusią savaitę Rusijos sociologinių tyrimų agentūra „Levada centr“ paskelbė ataskaita, kurioje matyti ženkliai smukęs V. Putino reitingas – už dabartinį Kremliaus vadovą balsuotų 56 proc. gyventojų. Dar prieš metus šis skaičius siekė 66 proc.

Analitikai nurodo, kad reitingo kritimas pirmiausiai siejamas su ekonominėmis problemomis, su kuriomis Rusija susiduria nuo 2015-ųjų. Visų pirma tai siejasi su globaliu naftos kainų kritimu, dėl ko sumažėjo ir vartotojų pajamos. V. Putinui neatleido ir neseniai įvykdytos pensijų reformos.

REKLAMA

Daugelis Rusijos gyventojų mano, kad valstybė neleidžia jiems pasidžiaugti gyvenimu išėjus į pensiją.

Situaciją apsunkina dar ir tai, kad Vladimiras Putinas apsiėmė atsakomybę už šią gyvybiškai svarbią kenčiančiai Rusijos ekonomikai reformą.

Istoriškai susiklostė taip, kad Rusijos užsienio politika yra populiarus ir veiksnus vaistas spręsti vidaus politikos problemas. Tai tęsiasi daugelį metų, V. Putinui „priešai puola“ sistemos kurti nereikėjo, užteko tik atgaivinti naudotą Sovietų Sąjungoje.

Kodėl Putinas apsisprendė pulti būtent dabar? (nuotr. SCANPIX)

Kodėl Putinas apsisprendė pulti būtent dabar? (nuotr. SCANPIX)

Jeigu iškyla (arba yra dirbtinai suformuojamas) pavojaus pojūtis, V. Putinas gali save pateikti kaip vertybių gynėją ir kovotoją prieš užsienio priešus, o „geresnio varianto, negu jis, pats valdyti šalį tokiame neramiame pasaulyje, nėra“.

Agresija Azovo jūroje šiuo atžvilgiu yra metodas, kuris rodo visuomenei, ko galima laukti, jeigu ilgamečiui Rusijos prezidentui teks trauktis iš politinės scenos.

Aišku, rusams iškart leidžiama suprasti, kad be V. Putino „į tokias Ukrainos provokacijas“ nebus kam atsakyti. Todėl daugelis rusų, pribauginti Kremliaus propagandos, ir palaiko dabartinę valdžią, „kad tik karo nebūtų“.

Kodėl čia?

Rusija, laikydama Krymą savo neatsiejama dalimi, pateikė savo pretenzijas ir didžiajai daliai teritorinių vandenų. Ir mato save kaip neginčijamą Azovo jūros šeimininkę ir de facto elgiasi taip, lyg laikytis 2003-ųjų sutarties sąlygų nebereiktų.

REKLAMA

Okupavusi Krymą Rusija ne tik perėmė sau ekonomiškai itin svarbius uostus pusiasalyje, tačiau ir sutrikdė Ukrainos prekių judėjimą. Ukrainiečių skaičiavimais, 4/5 eksporto tenka Mariupolio ir Berdiansko uostams, iš kurių laivai į Viduržemio jūrą išplaukia būtent per Kerčė sąsiaurį.

Iš pradžių Rusija pasistatė per sąsiaurį tiltą, kuris jungia Rusijos teritoriją ir okupuotą Krymą. Jis gerokai apribojo vietą, kurią gali praplaukti laivai. Tilto aukštis yra vos 33 metrai ir dideli krovininiai laivai po juo tiesiog nepraplaukia.

Maža to, Rusija pradėjo nuolatinius laivų, kurie plaukia į Ukrainos uostus, patikrinimus.

Politiškai šis Rusijos žingsnis dėmesio iš tarptautinės bendruomenės susilaukė dar prieš garsiuosius įvykius Kerčės sąsiauryje.

Ukraina taip pat neseniai paskelbė sieksianti apginti savo teises į šią teritoriją. Šalies valdžia ne tik dislokavo kelis šimtus desantininkų, tačiau prabilo ir apie karinio laivyno stiprinimą.

Dėl to Azovo ir Juodosios jūrų sankirta yra būtent ta vieta, kur V. Putinas gali pabandyti savo piliečiams parodyti „Vakarų sąjungininkų agresiją“ prieš savo valstybę, rašoma tvnet.lv.

Kas toliau?

Rusija aiškins, kad situacija yra išprovokuota P. Porošenkos ir naudinga tik jam dėl artėjančių rinkimų ir žemų reitingų. Ukrainos prezidentas tuo metu turės itin atsargiai laviruoti tarp Vakarų pasitikėjimo ir noro deeskaluoti situaciją, ir tolimesnių Rusijos provokacijų.

REKLAMA

Kol kas 30-iai dienų paskelbta karinė padėtis gali būti išprovokuota pratęsti dar ilgesniam laikotarpiui, o tai jau paveiktų pasiruošimą 2019-ųjų prezidento rinkimams. Tuo pačiu ir suteiktų pagrindą Rusijai kritikuoti P. Porošenką, siekiant „uzurpuoti valdžią“.

Rusija taip pat neturi beribių galimybių provokuoti Ukrainos, nes jau ir po pirmojo karinio-politinio demaršo Kerčėje Europoje ir JAV prabilta apie papildomas sankcijas. JAV prezidentas D. Trumpas, tradiciškai bandydavęs išlaviruoti santykiuose su V. Putinu, buvo priverstas atsisakyti susitikimo Argentinoje. Maža to, Rusijai gresia ir dar vienas JAV sankcijų paketas, kuris šįkart palies skausmingą bankų sektorių.

 

Aldona
2018-12-09 16:08:53
Prezidentas neturi kiekviename žingsnyje susikirsti su kaimynais. Šioje situacijoje jie turi bendrai naudotis Azovo jūra. Karinės pajėgos turi būti neutralioje padėtyje savo vietoje. Prezidentas neturi gąsdinti gyventojų, nes tai jų žemė, jų vandenys, jų gamtos turtai. Prezidentas negerbia žmonių, nori juos užkankinti.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

Romas 2018-12-09 19:14:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Įdomu būtų sužinoti, ką Lietuvos pasieniečiai darytų, jeigu į jos teritoriją įplauktų rusijos laivas. Manau kad sustoje savo apsaugos kateriuose mojuotų rankytėm ir linkėtų gero vėjo, jeigu dabar šitiek debatų.Tegul džiaugiasi kad nenuskandino tas surūdijusias skardines.Ten visas laivynas toks iš nurašytų laivų.   ATSAKYTI
Mano muomome 2018-12-09 16:31:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Greiciausia taip ir buvo atsibodo tas smegenu plovimas. Jog tai nieko ypatingo neivyko o jau norima visa Europa itraukt i konflikta.    ATSAKYTI
Aldona 2018-12-09 16:08:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prezidentas neturi kiekviename žingsnyje susikirsti su kaimynais. Šioje situacijoje jie turi bendrai naudotis Azovo jūra. Karinės pajėgos turi būti neutralioje padėtyje savo vietoje. Prezidentas neturi gąsdinti gyventojų, nes tai jų žemė, jų vandenys, jų gamtos turtai. Prezidentas negerbia žmonių, nori juos užkankinti.    ATSAKYTI
Ed 2018-12-10 12:25:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jau daug kartu pasakyta .konfliktas ivyko juodojoi juroi,kur vandenys yra russijos .
  
Eklektik 2018-12-09 16:02:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Simtus kartu plauke Ukrainos laivai I Azovo jura. Labai lengvai. Kryme juru leidimu ofice issima leidima plaukti ir pirmyn!!! Suvokite Kryme gauna Ukraina leidimus ( ir dabar visi laivai gauna ten) . Bet si karta poroscenko pasiunte laivus ir kareivelius I kalejima. Nes neiseme leidimu. Rusija elgesi pagal taisykles. Ir dabar kareiveliai ses I kalejime ilgam laikui    ATSAKYTI
PP 2018-12-09 14:25:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai kaip jaučiasi į pensiją išėję Lietuvos pensininkai ,kad kritikuojami Rusijos ? Juokiasi puodas,kad katilas juodas... Kiekvienas traukia savo įprastą propagandinę giesmelę.   ATSAKYTI
Vidas 2018-12-09 13:55:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Man atrodo,kad Putinui nusisvilpt i vakaru grasinimus sankcijom. Kokios ten sankcijos,reikia priimt daug grieztesniu priemoniu   ATSAKYTI
Jonas 2018-12-09 13:04:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Porosenkos reitigai geresni negu Putino.
Ukraina "kovoja su Rusija" 4,5 metu, bet karine padeti paskelbe tik dabar. Paskelbe karine padeti , bet toliau transportuoja "agresoriaus" dujas.
Kaip visa tai paaiskinti   ATSAKYTI
Eklektik 2018-12-09 16:04:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Poroshenko reitingas 8%. O vietovese kur ivesta karine padetis reitingas neigiamas skaitykite Anglijos spauda the Guardian.  
Pranas 2018-12-09 12:34:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Toks vova, pravarde okurok   ATSAKYTI
Linz 2018-12-09 12:33:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Kažkokius kliedesius perskaičiau. V.landsbergis šiandien ryte iškrito iš abrikoso.Ir užsakė straipsnį.   ATSAKYTI
d 2018-12-09 22:33:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar tiesa, kad nuoma už Klaipėdos suskystintų dujų terminalą INDEPENDENCE yra mokama ne Norvegijai, o privačiai kompanijai į ofšorines sąskaitas? 2. Ar tiesa, kad iki sutarties pasibaigimo 2024 metų termino, Lietuva nuomos mokęsčių pavidalu bus sumokėjusi dvigubą suskystintų dujų terminalo kainą? ATSAKYMAI: 1. Taip, tiesa. Terminalo savininkas yra Norvegijoje registruota įmonė „Leif Höegh & Co“, tačiau 10 metų trukmės terminalo nuomos sutartis yra sudaryta su šios įmonės padaliniu „Höegh LNG Partners LP“, kuris yra registruotas adresu: Wessex House, 5th Floor 45 Reid Street Hamilton HM 12 Bermuda (Kaip atrodo pastatas galite pamatyti čia: goo.gl/maps/U2o2s6Uanz82 ) 2. Taip, tiesa. Laivo kaina: ~330 mln. USD ( www ship-technology com ). Pagal 10 metų trukmės nuomos sutartį, „Klaipėdos nafta“ (72% akcijų priklauso valstybei) įmonei, registruotai Bermudų mokesčių rojuje, moka ~116 tūkst.€ kasdien (viso terminalo kaštai sudaro 189.000 USD kasdien – www naturalgasworld com, o likusius kurie neuzskaititi pinigai idomu kam atitenka

Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/lopata-atrodome-lyg-tapome-prezidentine-respublika-ir-tai-mus-silpnina.d?id=79795083&com=1®=0&s=2&no=20
  
DEmokratija 2018-12-09 12:14:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Kur sužinoti kas Lietuvoje vadovauja vieningai rusofobinei propagandai?   ATSAKYTI
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Valdas Adamkus žmonėms siunčia svarbią žinią
DABAR RODOMA
Valdas Adamkus žmonėms siunčia svarbią žinią
DABAR RODOMA
Naujausi kandidatų į prezidentus reitingai: užvirė žūtbūtinė kova
DABAR RODOMA
LFF burtų traukimas virto sensacija: aistras kurstė pusnuogė mergina
DABAR RODOMA
Šiurpus momentas: Lekavičius aikštę paliko kraujuojančiu veidu
DABAR RODOMA
Kaimynai ir pareigūnai prabilo apie „Iki" užpuoliką
DABAR RODOMA
Greitas ir lengvas velykinis desertas: pavyks kiekvienam
DABAR RODOMA
Viskas, ką reikia žinoti apie velykines gėlių kompozicijas
DABAR RODOMA
Sausas ir šaltas oras trukdo pradėti sėją
DABAR RODOMA
Šaro techninė Stambule. Ar „Žalgirio“ strategas pasikarščiavo be reikalo?
DABAR RODOMA
Vilniaus parduotuvėje išpuolį surengęs rusas atvestas į teismą
REKLAMA
Policija (nuotr. 123rf.com)
Bangladeše mokyklos direktoriaus nurodymu buvo sudeginta moksleivė, pranešusi, kad jis prie jos seksualiai priekabiavo, penktadienį pranešė policija. 19-metės Nusrat Jahan Rafi ...
Aleksandras Lukašenka (nuotr. SCANPIX)
Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka penktadienį paskelbė, kad planuojama dar šiemet surengti pirmalaikius parlamento rinkimus.   Prezidentas siūlo balsavimą ...
Tokijuje automobiliui įsirėžus į žmones žuvo dvi dviratininkės (nuotr. SCANPIX)
Vienoje Tokijo sankryžoje 87 metų vairuotojo automobiliui įsirėžus į žmones, žuvo dviračiu važiavusios moteris ir mergaitė, penktadienį pranešė Japonijos policija. Per avariją ...
Japonijoje gimęs „mažiausias pasaulyje kūdikis“ išleidžiamas namo (nuotr. SCANPIX)
Mažiausias pasaulyje berniukas, gimęs Japonijoje pernai spalį ir svėręs ne daugiau už obuolį, jau yra pasirengęs išoriniam pasauliui, penktadienį paskelbė jo gydytojas. Ryusuke ...
Policija (nuotr. 123rf.com)
Šiaurės Airijoje Londonderyje ketvirtadienį vakare buvo nušauta viena moteris, o pareigūnai šį nužudymą laiko „teroristiniu incidentu“, penktadienį pranešė policija. „Su ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų