Tarptautinė krizių grupė (ICG) – nepriklausoma nekomercinė tarptautinė organizacija, įsikūrusi Briuselyje – paskelbė savo regionų sąrašą, kuriuose konfliktų suaktyvėjimas šiais metais yra labiausiai tikėtinas. Ataskaitos autoriai išskiria tris globalias tendencijas, kurios jau dabar atspindi tarptautinės politikos tendencijas ir, greičiausiai, atspindės ją toliau. Tai yra palaipsniui mažėjanti JAV įtaka, auganti užsienio politikos sferos militarizacija ir palaipsniui silpstantis daugiašalis bendradarbiavimas.

Kur griaudės pabūklai 2018 metais? Konfliktai, kuriuos ekspertai įvardijo kaip labiausiai tikėtinus (nuotr. tv3.lt)

Kur griaudės pabūklai 2018 metais? Konfliktai, kuriuos ekspertai įvardijo kaip labiausiai tikėtinus (nuotr. tv3.lt)

Kaip ir daugelis kitų ekspertų, viena didžiausių šių metų nurodomų problemų, o tiksliau galimų problemų šaltinių, tampa Amerikos pasaulinio dominavimo susitraukimas. Ir tai, anot ICG ekspertų susiję ne tiek su pagrindiniu D. Trumpo prezidento kampanijos šūkiu „Pirmiau Amerika“ („America First“), kiek su bendra įsiveržimo į Iraką 2003-iaisiais nesėkme. Nuo to laikmečio kiekvienas kitas JAV prezidentas ar kandidatas į prezidentus pasisakė už būtinybę apriboti amerikiečių kišimąsi į pasaulinius konfliktus.

REKLAMA

Žinant apie visame pasaulyje dislokuotus 200 tūkst. JAV karių, sunkoka kalbėti apie kažkokį sumažėjusią šalies karinę įtaką likusiems – šiuo atveju labiau kalbama apie JAV gebėjimą manipuliuoti tarptautinės arenos žaidėjais, ar nulemti vieną ar kitą įvykį.

Užsienio politikos militarizaciją ataskaitos autoriai sieja su „galutine kovos su terorizmu retorikos pergale“, kuri suteikia galimybes viso pasaulio valdžioms iš pradžių išvadinti savo oponentus teroristais, o vėliau atitinkamai su jais susidoroti. Dešimtmečius užsitęsę kariniai regioniniai konfliktai visame pasaulyje sudarė bendrą jų toleravimo atmosferą.

Ryškiausias daugiašalio bendradarbiavimo krizės pavyzdys ataskaitoje nurodoma dabartinio JAV prezidento politika, demonstratyviai atsisakiusio dalyvauti Paryžiaus klimato susitarimuose ir grasinančiam pasitraukti iš branduolinio susitarimo su Iranu. Tačiau problema ne tik Donalde Trumpe: pavyzdžiui, konfliktas Ukrainoje faktiškai užblokavo bet kokį nutarimą JT Saugumo Taryboje, nes sukėlė ryškią konfrontaciją tarp Rusijos ir Vakarų šalių daugeliu klausimų.

Remiantis šiais pagrindiniais faktoriais, ICG sudarė regionų žemėlapį, kur 2018-aisiais yra galimos sudėtingos krizės.

1. Šiaurės Korėja

KLDR, bent jau jų pačių teigimu, atlieka sėkmingus branduolinius ir tarpkontinentinių raketų bandymus, į ką Vašingtonas atsako vis karingesne retorika, stiprėjančiomis sankcijomis ir diplomatiniu spaudimu Kinijai. Rizika kyla iš to, kad JAV kaip vienintelę ne karinę KLDR branduolinio apsiginklavimo alternatyvą mato tik jos nusiginklavimą, o tai nėra realistinis variantas.

REKLAMA

Bet kokia Pchenjano surengta provokacija gali pradėti karą regione.

2. JAV ir Saudo Arabija prieš Iraną

Šis konfliktas gali įtraukti iškart kelias Artimųjų Rytų šalis. JAV ir Saudo Arabija laikosi bendros pozicijos dėl to, kad Iranas naudojasi kai kurių regiono šalių pasyvumų, kad sutvirtintų savo pozicijas Sirijoje, Irake, Jemene ir Libane. Iš to ir kyla sutarimas dėl būtinybės apmalšinti Teherano ambicijas ekonominių sankcijų (apie ką dažnai kalba D. Trumpas), diplomatinio spaudimo (Irano veiksmų regione smerkimas, El Rijado bandymas nuversti Libijos premjerą) ir karinio atsako (sauditų pajėgomis Jemene ar izraeliečių Sirijoje) pagalba.

Atsiradus abipusiam susierzinimui ir dingus situacijos kontrolės pojūčiui, bet koks atsitiktinis įvykis gali sukelti karinę eskalaciją: tokiu įvykiu gali tapti naujų JAV sankcijų įvedimas Iranui (tai Teherane būtų priimta kaip branduolinio susitarimo, kurį pasiekė penkios šalys, pažeidimas), raketa, kurią paleis sukilėliai hučiai iš Jemeno į Saudo Arabijos ar Jungtinių Arabijos Emyratų teritoriją, ar Izraelio aviacijos smūgiai Sirijos teritorijoje, kurių aukomis taptų Irano kariai.

Protestai Irane tildomi ginklu: <a class='top500' href='/top500/dalius-trumpa'><a class='top500' href='/top500/dalius-trumpa'><a class='top500' href='/top500/dalius-trumpa'><a class='top500' href='/top500/dalius-trumpa'><a class='top500' href='/top500/dalius-trumpa'>D. Trumpas</a></a></a></a></a> siunčia perspėjimą I (nuotr. SCANPIX) tv3.lt fotomontažas

Protestai Irane tildomi ginklu: D. Trumpas siunčia perspėjimą I (nuotr. SCANPIX) tv3.lt fotomontažas

3. Mianmaras ir Bangladešas

Krizė, kuri kilo dėl musulmonų rohinjų gali greitai sužlugdyti dar tik užgimstančią Mianmaro demokratiją, sukelti krizę Bangladeše ir didžiulės konfrontacijos grėsmę tarp budistų ir musulmonų visame regione iš esmės.

Karinė operacija Rakchaine praėjusių metų rugpjūčio pabaigoje nulėmė masinį musulmonų rohinjų pasitraukimą į Bangladešą (mano, kad jų buvo apie 655 tūkst.). JT Mianmaro valdžios veiksmus pavadino klasikiniu etninio valymo pavyzdžiu, netgi Nobelio premijos laureatė Aung San Suu Kyi neteko tarptautinio autoriteto. Tačiau vien JT spaudimo čia gali neužtekti. Mianmaro ir rohinjų problema yra rašoma įvairiose ataskaitose iš metų į metus.

REKLAMA

Tarptautinė pagalba pabėgėliams Bangladeše pasibaigs jau vasarį. Sudėtinga Bangladešo ekonominė situacija, o taip pat ir didžiulis migrantų kiekis ten, gali išprovokuoti lokalius konfliktus ir apsunkinti bendrą politinę situaciją šalyje, kur 2018 metais dar ir vyks rinkimai.

Mianmare, tuo pat metu gali atsinaujinti „Rohinjų gelbėjimo armijos“ grupuotės veikla, kurios puolimas rugpjūtį ir išprovokavo kraujo praliejimą bei masinius susidorojimus. Jeigu taip nutiks, regioninė problema gali tapti nacionaline.

4. Jemenas

Konfliktas tarp Jemeno prezidento Abdrabbuho Mansuro Hadi, kurį palaiko arabų šalių koalicija su Saudo Arabija priešakyje, ir hučių sukilėlių, kurie gauna Irano šiitų palaikymą, jau privedė prie to, kad aštuoni milijonai žmonių šalyje gyvena ant bado ribos, užregistruotas milijonas susirgimų cholera atvejų ir daugiau nei trims milijonams žmonių teko palikti savo namus.

Buvusio šalies prezidento Ali Abdullah Saleho bandymas nutraukti sąjungą su hučiais koalicijos labui nulėmė jo žmogžudystę. Šiais metais koalicija, greičiausiai, tęs karinę kampaniją. Jemeno šiaurėje, teritorijoje, kurią kontroliuoja hučiai, gali įsivyrauti anarchija, o tai konfliktą perkels už Jemeno sienos ribų. Derybų perspektyva yra mažai tikėtina: arabų šalių koalicija hučius mato kaip Irano marionetes, todėl šie vargu ar pasiūlys kokį susitarimą, kuris tenkintų visas puses. El Rijado poziciją paaitrina ir nuolatinis JAV spaudimas Iranui.

Jemenas (nuotr. SCANPIX)

Jemenas (nuotr. SCANPIX)

5. Afganistanas

2018-aisiais karo veiksmai šioje šalyje, anot ataskaitos autorių, taps dar intensyvesni. Naujoji JAV karinė strategija numato karinių operacijų prieš talibus didinimą: jose dalyvautų afganistaniečių antžeminė kariuomenė ir JAV aviacija. Oficialus tikslas – priversti talibus taikytis, tačiau joks planas, išskyrus karinį, tikėtina, neegzsituoja.

REKLAMA

Šiuo metu talibai kontroliuoja daugiau teritorijos, negu per visą periodą nuo 2001-ųjų. Šiuo metu jie yra tik dar geriau ginkluoti ir pajėgūs ne tik suduoti tiesioginį atsaką, tačiau ir surengti teroro išpuolius didžiuosiuse miestuose. 2009-2012 metais talibų smogikai atsilaikė nuo šimtatūkstantinės amerikiečių kariuomenės puolimo.

Parlamento rinkimai Afganistane yra numatyti 2018-ųjų liepą, o prezidento rinkimai turėtų vykti 2019-ais. Nuo 2004-ųjų visi be išimties rinkimai šalyje reikšdavo vienokią ar kitokią krizę. Dabartinis prezidentas Ashrafas Ghani neturi didelio populiarumo. Kritikai kaltina jį valdžios monopolizavimu.

Karinis JAV dalyvavimas Afganistane, organizuojamas tam, kad būtų pakelta vietos valdžios kariuomenės kovinė dvasia, daugelio šalyje yra suvokiama kaip grėsmė nacionaliniams interesams, o tai gali prisidėti prie talibų populiarumo augimo.

Afganistanas taps amerikiečių „kapinėmis“, perspėja Talibanas (nuotr. SCANPIX)

Afganistanas taps amerikiečių „kapinėmis“, perspėja Talibanas (nuotr. SCANPIX)

6. Sirija

Karas, kuris tęsiasi jau aštuonerius metus, rodosi, baigiasi Basharo Assado režimo pergale – daugiausiai dėka Irano ir Rusijos palaikymo. Tačiau konfliktas vis dar toli nuo pabaigos. Dalinė pergalė prieš ISIS smogikus, kurią pasiekė tiek taip vadinamosios valdžios pajėgos, tiek ir sukilėliai, gali pasirodyti negalutine: išlikę gyvi smogikai vėl kaupia pajėgas dykumoje.

JAV palaikymo sulaukiančios Sirijos demokratinės pajėgos, kuriose pagrindinį vaidmenį vaidina kurdai, kovoja su ISIS ir siekdami maksimalios savo pačių autonomijos – kurios vargu ar sulauks be tolimesnės smurtinės atomazgos.

REKLAMA

Izraelis gali kaip grėsmę savo saugumui priimti Irano grupuočių veiklą Sirijos pietvakariuose, o bet koks karinis susidūrimas šiame regione gali į konfliktą įtraukti ir Libiją.

Ataskaitos autoriai rimčiausia grėsme šiame regione vadina galimą Sirijos valdžios pajėgų judėjimą į šalies šiaurės vakarus – teritoriją, kurią valdo sukilėliai. Ten gyvena ne mažiau nei 2 mln. žmonių, kurie gali plūstelėti į aplinkines šalis ir Europą bėgdami nuo karo.

Rusijos pajėgos atakuoja taikinius Sirijoje (nuotr. SCANPIX)

Rusijos pajėgos atakuoja taikinius Sirijoje (nuotr. SCANPIX)

7. Sahelis

Tarp Sacharos šiaurėje ir derlingesnių žemių pietuose įsikūrusios valstybės jau daugelį metų negali susitvarkyti su vidiniais konfliktais ir islamistų išpuoliais. Didžiausia krizė regione buvo kilusi Malyje 2012-aisiais, kuomet islamistams pavyko užimti faktiškai visą šalies šiaurę per mažiau nei metus.

Skirtingose regiono šalyse yra įvairių faktorių, kurie daro įtaką bendrai situacijai. Kai kuriose šalyse yra dislokuoti JT taikdariai, JAV spec. pajėgos, prancūzų antiteroristinės pajėgos. Praėjusiais metais Prancūzijai pavyko suformuoti spec. pajėgas G5 Sahel, kuriose užduotis vykdo Malio, Nigerio, Čado, Burkina Faso ir Mauritanijos kariai.

ICG specialistų teigimu, problema yra aiškaus priešo nebuvimas (karinės operacijos vyksta iškart prieš daugelį islamistų, prekeivių narkotikais ir kontrabandininkų bei nusikalstamų grupuočių), o tai gali reikšti karinės jėgos panaudojimo neefektyvumą ir galių viršijimą.

8. Kongo Demokratinė Respublika

Šios šalies prezidentas Josephas Kabila, kurio antrosios kadencijos laikas baigėsi dar 2016-ųjų gruodį, vis dar bando išlaikyti savo valdžią nepaisant tarptautinių įsipareigojimų.

REKLAMA

Paskutiniais turimais duomenimis, rinkimai turėtų vykti 2018-ųjų pabaigoje, o tuo metu šalis gali panirti į visišką chaosą ir protesto nuotaikų miestuose augimo nulemtus neramumus.

9. Ukraina

Karinio konflikto Rytų Ukrainoje skaičius jau viršijo daugiau nei 10 tūkst. Smogikų kontroliuojami regionai visiškai priklauso nuo Maskvos, o pačioje Ukrainoje auga nepasitenkinimas Minsko susitarimais, kuriuos (nesėkmingai) bandoma realizuoti nuo 2015-ųjų.

Išprovokuotas karas Ukrainoje privedė prie Rusijos ir Vakarų šalių konfrontacijos. Nepaisant netikėto Rusijos sutikimo matyti regione JT taikdarius, kol kas niekas neliudija, kad Maskva atsisakytų bandymų daryti įtaką įvykiams Ukrainoje. Greičiausiai, Kremlius veržiasi užšaldyti konfliktą, o ne išspręsti jį iš esmės.

Prorusiški smogikai Ukrainoje, 2014-ieji (nuotr. SCANPIX)

Prorusiški smogikai Ukrainoje, 2014-ieji (nuotr. SCANPIX)

10. Venesuela

2017-ųjų įvykiai sustiprino ir taip galingai šalį nusmukdžiusią ekonominę krizę, ir sugriovė tikėjimą Nicolas Maduro ir opozicijos susitarimo perspektyvomis. Gatvių susidūrimų aukomis jau tapo daugiau nei 120 žmonių. O sufabrikuoti rinkimai baigėsi visiška N. Maduro pergale.

Lapkričio pabaigoje Venesuela paskelbė dalinį bankrotą, o Rusijos suteikiama finansinė pagalba pasirodė nepakankama. Visiškas bankrotas reikštų chaosą ir taip ne pačioje ramiausioje šalyje.

Opozicija daug tikisi iš rinkimų, kurie turėtų įvykti iki 2018-ųjų pabaigos, ir susijusio su jais tarptautinio spaudimo, tačiau prezidentas N. Maduro gali paprasčiausiai neleisti rinkimams įvykti, įvedęs nepaprastąją padėtį. Greičiausiai, humanitarinė situacija ir toliau blogės, o vis daugiau šalies piliečių bandys palikti valstybę.

Ataskaitos autoriai pažymi, kad sąraše nėra ir dar vieno galimo konflikto, kuris susijęs su JAV sprendimu pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine. D. Trumpo administracijos sprendimas kol kas didesnių neramumų nesukėlė, tačiau ateityje tai gali grįžti bumerangu, įsitikinę ekspertai.

kitkelkE E E
2018-01-08 14:09:29
Vaikuti, gal tu atsitrauk nuo pc ir nebeskaityk tos vikipedijos, nes ten žinok tik tokiems kaip tu, idiotams paskaityt ir paskalambyt po kaimą plepalų. Gal tu susirask merginą ar kitokią veiklą, nes gaišti laiką rašinėdamas po kiekvienu tv3 pranešimu, sumautai beviltiškas gyvenimas tavo :D
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Eklektik 2018-01-08 18:33:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
nieko nepadarysi - bereciu bukumas visiems zinomas.. cia juk beviltiska kaliause padaryti protinga ( taip tik pasakose buna). Todel as niekada nerasau nupliurusiems besmegeniams tvarto beretoidams.. - juk vjie visi tike nieko nesuvokia - nesupranta temos. nesuvokia apie ka kalba eina ( jiems moka tik uz kitaip mastanciu juodinima. - todel ir pila ta ka turi daugiausia - savo mes..la.) O zmones kas skaito Wikipedia zino kad ten yra visi punktai paeiliui kas ka turi padaryti 1 punktas : nutraukti ugni . 2 punktas atitraukti sunkiaja karine technika 40 kilometru nuo fronto linijos 3 punktas ESBO stebetojai kontroliuoja viska !!! 4 priimti Ukrainos parlamente istatyma del specialaus statuso suteikimo Donbasui !!! ( faktiska autonomija) ir .t.t 9 punktas ivedama bendra sienos kontrole UKrainos ir Donbaso sukileliu su Rusija . ( a rjus suvokiate - Ukraina atgauua savo sienos kontrole.. bet .... viska turi padaryti 2 salys - ukronaciai ir Donbaso kovotojai ... tike jiems tegalioja Minsk2 susitarimas. nera ne vieno punkto kuri turi atlikti Prancuzija ar Vokietija o tuo labiau Rusija .. MInsk 2 susitarimas - tik tarp Ukrainos ir donbaso ... na prasau pasaikitykite ir suvoksite kodel amerikos zudikai niekada nedaleis jo ivykdymo !!!!!! Juk jeigu ivykdys - eurosajuzas nuims ruskiam sankcijas - sita sake Merkel jau 100 kartu .. todel karas ir zudynes ( be ko amerikos hitlerio ekonomika - mirusi )    ATSAKYTI
kitkelkE E E 2018-01-09 13:44:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ir vėl tu su savo vikipedijom... :DDDDDDDDDDD bukutis :DDDDDD   
Semion 2018-01-07 17:50:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
sov.eletrikai baik skleisti trumpo sujungimo informacija,nes tamstos pliurpalas atitinka tik Kremliaus vaizduotei,o ne sąmoningo žmogaus protui.   ATSAKYTI
Eklektik 2018-01-08 14:14:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
aš mgfd debilhjd  
Eklektik 2018-01-08 14:15:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
geriau būti Kremliaus pliurpalu nei amerikosu kokosu  
Igoris 2018-01-07 09:22:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Reikėjo parašyti taip, kokiame regione Amerika sukels karini konflikta 2018 metais.   ATSAKYTI
Ivanas 2018-01-08 14:11:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Padarei klaidą, vietoj Amerikos norėjai parašyti Rusija. "Kokiame regione Rusija VĖL sukels karinį konfliktą 2018 metais?"   
Eklektik 2018-01-07 03:16:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Bukit geri paskaitykite Minsko 2 susitarimus. Wikipedia ir is karto suprasite kodel amerikos zudikai niekada nedaleis ju ivykdymo. Na juk nesunku paspausti Wikipedia Minsk2. Ir is karto bus aisku kas yra kas. Ten nera ne vieno Rusijos isipareigojimo. O tik ukrainos ir donbaso. Ir jums is karto bus aisku kodel amerika nedaleis kad zudynes baigtusi. Juk tai pragaro zudikai zverys. Amerika is karto zlugs jeigu pasibaigs karai. Ju Hitlerine ekonomika neislaikys.   ATSAKYTI
kitkelkE E E 2018-01-08 14:09:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vaikuti, gal tu atsitrauk nuo pc ir nebeskaityk tos vikipedijos, nes ten žinok tik tokiems kaip tu, idiotams paskaityt ir paskalambyt po kaimą plepalų. Gal tu susirask merginą ar kitokią veiklą, nes gaišti laiką rašinėdamas po kiekvienu tv3 pranešimu, sumautai beviltiškas gyvenimas tavo :D  

Top Video

Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Po 12 metų kartu Dianos gyvenimas virto pragaru: istorija – pamoka kiekvienam
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Gimtadienio šventė porai virto pragaru: atėmė keturis vaikus, tarnybos reikalauja tūkstančių
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
REKLAMA
Mokslininkai: nuo koronaviruso dažniausiai miršta pagyvenę ir turintys lėtinių ligų (nuotr. SCANPIX)
Kinijos valdžia praėjusią savaitę paviešino pirmuosius išsamaus, daugiau nei 44 tūkst. pacientų, užsikrėtusių koronavirusu Covid-19, tyrimo rezultatus. Didžiausio masto ...
Čekis (nuotr. stop kadras)
20-metė Aaliyah Cortez tapo sensacija, kai savo socialiniame tinkle patalpino įrašą, kuriame ji parodo, kiek ji uždirbo po 70 valandų darbo. Barmenė atskleidė, kad viso šio ...
Apkabinimas (nuotr. stop kadras)
Neįtikėtinas mielumas – to nesitikėjo ir pačio vaiko tėvai. Atvykus picų išvežiotojui 2 metų berniukas atsisakė paleisti jį be stipraus apkabinimo. Viskas buvo nufilmuota, o ...
Į Rygos oro uostą atkeliavę žmonės nustebę: niekas jų tikrinti nelaukė (nuotr. stop kadras)
Jei Lietuvos oro uostuose iš rizikos šalių grįžę keleiviai tikrinami ir perspėjami, kaip elgtis pajutus ligos simptomus, kaimyninėje Rygoje vaizdas priešingas. Vyriausybė ...
Steikas (nuotr. stop kadras)
Technologija atimanti žadą ir verčianti varvinti seilę. Barselonoje jau galima paragauti 3D spausdintuvu pagaminto veganiško kepsnio. Jo kūrėjai sako, kad net mėsos mėgėjai ne ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų