Viktor Denisenko, Geopolitika.lt

V. Putinas ploja atsistojęs (nuotr. SCANPIX)

V. Putinas ploja atsistojęs (nuotr. SCANPIX)

„Novorosija“ – tai, į ką Kremliaus svajotojų fantazijose turėjo pavirsti Lugansko ir Donecko „liaudies respublikos“ sėkmės atveju. Absoliučiai idealus variantas Maskvai būtų padaryti „Novorosija“ visą rytų Ukrainą, žinoma – be Krymo, kuris dabar esą yra „Rusijos dalis“.

„Novorosijos“ terminas nėra naujas – taip iš tikrųjų buvo vadindama dabartinės Ukrainos dalis dar Jekaterinos II laikais. Tačiau šiandien šis pavadinimas turi naują reikšmę. Dar balandžio mėnesį tradicinio tiesioginio televizijos tilto su skirtingais Rusijos miestais metu apie „Novorosiją“ prakalbo pats Vladimiras Putinas. Tada jis prisiminė šį jau nebevartojamą vardą, kad įrodytų teiginį, jog rytų ir pietų Ukraina (kaip tada Rusijos televizija demonstravo „Novorosijos“ žemėlapį) yra „ne visai Ukraina“.

Šiandien „Novorosiją“ galima pavadinti tam tikra ideologine fantazija, kuriai įgyvendinti mestos nemenkos jėgos. Vartojant prancūzų filosofo Jeano Baudrillard‘o terminologiją, „Novorosija“ yra simuliakras, dirbtinė realybė, formuojama pagal tam tikrus atpažįstamus modelius. Galima numanyti, kad šiai geopolitinei iliuzijai įgyvendinti pasirinkti neatsitiktiniai žmonės. Į kai kuriuos iš jų šio straipsnio autorius siūlo pažiūrėti kiek atidžiau.

REKLAMA

Pirmiausia vertėtų atkreipti dėmesį į vadinamosios „Donecko liaudies respublikos“ vadovus. Kas gi tokie jie yra?

Viena iš įdomesnių figūrų yra šios „respublikos“ ministras pirmininkas Aleksandras Borodajus. Oficialiame diskurse gana ilgai buvo pabrėžiama, kad jis yra „politinių technologijų specialistas“, t. y. žmogus, kuris gerai išmano ryšių su visuomene (o Rusijos atveju greičiausiai reikėtų kalbėti apie juodųjų ryšių su visuomene) principų panaudojimą politiniame gyvenime. A. Borodajus pats akcentavo savo patirtį šioje srityje. Laikraštyje „Moskovskij komsomolec“ pasakojama, kad jis gimė ir užaugo Maskvoje, baigė Maskvos valstybinį universitetą ir turi konfliktų (taip pat ir tarptautinių) valdymo patirtį. Tačiau įdomesnis klausimas būtų, kaip toks žmogus atsidūrė Ukrainoje pačiame įvykių įkarštyje, o žiūrint Maskvos akimis – reikiamoje vietoje ir reikiamu laiku (šiuolaikiniai konfliktai neapsiriboja tik karine konfrontacija – informacinis frontas šiandien yra svarbus kaip niekad)? Tikslaus atsakymo į šį klausimą nėra.

Kiek vėliau pasirodė dar viena įdomi žinia. Buvo prisiminta, kad prieš 12 metų skelbta, jog 35-erių Aleksandras Borodajus yra paskirtas Federalinės saugumo tarnybos (FST) vadovo pavaduotoju informacinei politikai ir specialiesiems projektams. Sunku pasakyti tiksliai, kiek ši informacija yra patikima (beje, tuo metu A. Borodajui buvo 30, o ne 35 metai). Be tos žinios daugiau A. Borodajaus sąsajų su specialiosiomis Rusijos tarnybomis įrodymų nelabai ir yra, tačiau geriau žinomas kitas faktas – buvo laikas, kai šis asmuo aktyviai bendradarbiavo su laikraščiu „Zavtra“, kurio redaktoriumi yra odiozinis žurnalistas ir rašytojas, Stalino gerbėjas Aleksandras Prochanovas.

REKLAMA

Tikėtina, kad dirbdamas laikraštyje „Zavtra“ A. Borodajus ir susipažino su dar vienu dabartinės istorijos veikėju – „Donecko liaudies respublikos“ gynybos ministru Igoriu Strelkovu (tikroji pavardė – Girkinas). Internete galima aptikti informacijos, kad 1999 metais jie kaip specialūs „Zavtra“ korespondentai kartu vyko į Dagestaną (vieną iš jų bendrų reportažų rasite čia.

Apie Igorį Girkiną irgi būtina papasakoti. Kaip ir dauguma „liaudies respublikų valdžios“ atstovų, jis gimė Maskvoje. Savanoriškai dalyvavo konflikte Padniestrėje – separatistų pusėje, vėliau kariavo Bosnijoje ir Čečėnijoje. Jis taip pat pasižymėjo kaip gana aktyvus karybos istorinės rekonstrukcijos judėjimo dalyvis. Taip pat numanoma, kad I. Girkinas yra susijęs su specialiosiomis Rusijos Federacijos tarnybomis – FST ar Ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausiąja žvalgybos valdyba (sutrumpintai rusiškai GRU – Главное разведовательное управление). Pats I. Strelkovas-Girkinas teigia, kad kadaise tarnavo FST, tačiau šioje organizacijoje jau nebedirba.

Ne mažiau įdomi asmenybė yra ir I. Girkino „pavaduotojas“ – rašytojas-fantastas, sovietų kariuomenės atsargos kapitonas Fiodoras Berezinas. Įdomiausia šiuo atveju yra jo veikla kaip rašytojo, o ne karininko. F. Berezino knygos yra persmelktos Sovietų Sąjungos nostalgijos. Kaip galima suprasti iš paties F. Berezino pasisakymų, žlugusi sovietinė imperija visą laiką buvo jo įkvėpimo šaltinis. Viena iš pagrindinių jo fantastinių vizijų yra Rusijos kova (ir pergalė) prieš JAV. Viename iš rusų fantastinei literatūrai skirtų tinklalapių F. Berezino kūryba apibūdinama kaip „malonus skaitalas sovietiniam žmogui“.

REKLAMA

Galima numanyti, kad F. Berezinui visai prie širdies yra simuliakrų (tokių kaip „Novorosija“ ir pan.) idėja. „Jeigu mes visi gyvename Matricoje – tai viskas vyksta jos viduje“, – yra cituojami rašytojo ir „gynybos ministro pavaduotojo“ žodžiai. Atrodo, kad F. Berezinas žiūri į įvykius rytų Ukrainoje kaip į savo fantazijų išsipildymą. Jo manymu, tai, kas dabar vyksta šioje šalyje (įvykiai, kurių sūkuryje yra ir jis pats), yra kova „su Vakarų pasauliu ir jo ukrainiečių samdiniais“, atėjusi lyg iš jo paties knygų.

Tačiau būtų klaidinga teigti, kad mitinės „Novorosijos“ vadovybėje yra vien fantazuotojai. Čia reikėtų paminėti „Donecko liaudies respublikos“ vicepirmininką – Vladimirą Antiufejevą. Šis asmuo spėjo pasižymėti dar Latvijoje, kur sovietmečiu dirbo Vidaus reikalų ministerijos struktūroje – buvo specialiosios paskirties milicijos padalinio OMON Rygoje majoras. Už dalyvavimą veikloje, nukreiptoje prieš atkūrusią nepriklausomybę Latvijos Respubliką, V. Antiufejevui buvo iškelta byla, vėliau paskelbta jo tarptautinė paieška, o išsigelbėjo jis pabėgęs į Padniestrę. Čia V. Antiufejevui pavyko padaryti karjerą: nuo 1992 iki 2012 metų jis buvo nepripažintos Padniestrės Moldovos respublikos valstybės saugumo ministru. Palikęs šį postą, V. Antiufejevas persikėlė į Rusiją. Atsižvelgiant į visa tai galima teigti, kad tarp separatistų Ukrainoje vadovybės yra bent vienas „nepripažintų respublikų“ specialistas, turintis šiuose reikaluose ilgalaikės praktinės patirties.

Žinoma, esminiai simuliakro „Novorosija“ principai formuojami ne vietoje, t. y. separatistų užgrobtuose regionuose, o pirmiausia pačioje Rusijoje. Prie šio koncepto dirba garsesni vardai nei čia įvardyti „Donecko liaudies respublikos“ vadovai. Pavyzdžiui, pasinaudoti situacija separatistiniuose regionuose pabandė žinomas rusų politologas, televizijos laidų vedėjas ir komentatorius (beje, teatro režisierius pagal vieną iš išsilavinimų), aršus sovietinės praeities gerbėjas Sergejus Kurginianas. Tam jis net atvyko į Donecką. Tačiau šis bandymas buvo ne itin sėkmingas, nes S. Kurginianas sugebėjo susipykti su separatistais. Pastariesiems nepatiko kritiniai politologo pasisakymai apie jų atsitraukimą. Separatistų atstovai pareiškė, kad S. Kurginianas yra „profesionalus provokatorius“, ir pareikalavo dingti iš „liaudies respublikos“.

REKLAMA

Kitas žinomas ideologas, akimirksniu sureagavęs į „Novorosijos“ idėją, buvo radikalus filosofas Aleksandras Duginas. Šią idėją jis interpretavo kaip savo geopolitinių fantazijų patvirtinimą. Pasak A. Dugino, vadinamojo „Rusų pasaulio“ pagrindas yra rusų liaudis, kurią sudaro skirtingi etnosai (tai leidžia filosofui įtraukti į „rusų liaudį“ ir baltarusius, ir ukrainiečius, ir, tiesą sakant, bet kurių kitų tautybių žmones). Įvykius Ukrainoje A. Duginas vertina „Rusų pasaulio“ kovos prieš vienapolį pasaulį, kurį Rusijai ir kitoms valstybėms „bando įpiršti JAV ir jų marionetė – Europos Sąjunga“, kontekste. Žiūrint iš šios perspektyvos „Novorosijos“ kaip „antrosios Ukrainos“, priklausančios „Rusų pasauliui“, sukūrimas yra visiškai logiškas ir pagrįstas.

Galima priminti ir tai, kad dėl savo pernelyg aršių fantazijų apie „Novorosiją“ A. Duginas neteko pareigų Maskvos valstybiniame universitete (tiesa, kai kurie šaltiniai šią žinią neigia). Atrodo, kad net Rusijos akademinei bendruomenei filosofo požiūris ir įsitraukimas į Ukrainos reikalus pasirodė ne visai priimtinas.

Apibendrinant šią „Novorosijos“ portretų (ir idėjų) galeriją būtina pažymėti kelis esminius dalykus.

Situacija rytų Ukrainoje pranoksta banalaus karinio konflikto ar separatistinio sukilimo rėmus. Dabartinei Rusijos ideologijai ši konfrontacija turi labai gilią ontologinę reikšmę, tai iš dalies ir lemia Kremliaus veiksmus.

Pagrindinių veikėjų, esančių „Donecko liaudies respublikos“ pusėje, asmenybės nepalieka abejonių, kad šie įvykiai yra inspiruoti iš šalies. Akivaizdu, kad dauguma žmonių, besiskelbiančių separatistų lyderiais, gimė ir užaugo Rusijoje ir niekada nėra turėję Ukrainos pilietybės, tad šiuo atveju yra nemažai galimybių kalbėti apie realią, o ne mistinę Maskvos ranką.

REKLAMA

Pateikti duomenys taip pat dar kartą įrodo, jog mes turime reikalų su naujo pobūdžio ar rūšies konfliktu. Šis konfliktas ne tik turi realų karinį pagrindą („žalieji žmogeliukai“, samdiniai, gausi karinė technika iš Rusijos), bet ir yra kuriamas remiantis komunikacinėmis bei ryšių su visuomene technikomis (propaganda, juodosiomis ryšių su visuomene technologijomis). Nors tokios technikos būdavo naudojamos kariniuose konfliktuose ir anksčiau, jų funkcija dažniausiai būdavo pagalbinė. Šiuo atveju minėtas technikas galima vertinti kaip vieną iš ginkluotės rūšių.

Analizuodamas panašius duomenis apie vadinamųjų separatistų vadovybę, istorikas ir žurnalistas Sergejus Medvedevas pareiškė, kad „istorinė rekonstrukcija tapo Rusijos politikos žanru“. Jo teigimu, įvykių konstravimas Ukrainoje leido į pirmąsias politikos kūrėjų gretas įsiveržti vakarykščiams marginalams – turintiems nesveikų ambicijų svajotojams ir įvairaus plauko nevykėliams, kuriems karas suteikia galimybę pasireikšti.

Esminė išvada būtų tokia: rytų Ukraina šiandien tapo poligonu įvairioms pseudoistorinėms ir pseudoideologinėms fantazijoms įgyvendinti. Galbūt tai yra pirmas tikras postmodernus konfliktas, kuriame fantazijos ir įvairaus pobūdžio simuliakrai yra ne mažiau reikšmingi nei realūs kovos elementai (žinoma, be gilesnės analizės ši mintis yra tik konceptuali prielaida).

Viktor
2014-08-06 17:21:22
A gde nezavisimaja Sibir I Dalnij vostok - skoro Rossija razdelitsia na neskolko respublik, skolko mozno soderzat izdevencev v Moskve, holujov na kavkaze, .... Putler - neofasist budet razbit samimi rossijanami.....
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
hdfhdfh 2014-08-06 22:40:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ОБЯЗАТЕЛЬНО ПОСМОТРИТЕ!
Ребята, я чуть с ума не сошла, зашла на 5 минут, заработала 15 баксов, теперь всем советую. Уже и деньги получила на карточку, можно смело работать (авторизация через вк) -- http://сёр.рф/жЬИ   ATSAKYTI
Xutin Piulo 2014-08-06 22:29:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nedorasija :)   ATSAKYTI
Viktor 2014-08-06 17:21:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
A gde nezavisimaja Sibir I Dalnij vostok - skoro Rossija razdelitsia na neskolko respublik, skolko mozno soderzat izdevencev v Moskve, holujov na kavkaze, .... Putler - neofasist budet razbit samimi rossijanami.....   ATSAKYTI
V 2014-08-06 15:04:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kiekvienam pokste yra dalis tiesos, taip ir rusu propogandoi.   ATSAKYTI
galas ateina 2014-08-06 13:12:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Xujlo ploja. Nebeilgai plos.   ATSAKYTI
pasipiktinusi 2014-08-06 12:35:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Žuva žmonės, o jis katučių ploja ....   ATSAKYTI
pasiūlymui 2014-08-06 10:09:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pritariu Jūsų nuomonei, nes kuo daugiau pyla purvą ant žmonių, tuo jie populiaresni.   ATSAKYTI
Кяф 2014-08-06 13:27:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vasia, "pyla"yra daiktavardis, o ne veiksmažodis. Ir ko jus tose rusų mokyklose moko?!  
Pikasas 2014-08-06 09:35:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Lietuva, Latvija ir Estija tariasi pripažinti Lugansko ir Donecko "respublikas" teroristinėmis organizacijomis. Daug požymių rodo, kad vadinami separatistai elgiasi kaip teroristai ir banditai. Tad toks oficialaus požiūris į tokias "respublikas" būtų visai logiškas. Rusijos imperija tęsia sovietines tradicijas padėdama pasaulyje teroristinėms jėgoms. Ukrainos įvykiai yra tik vienas to pavyzdys. Kai Rusijos imperijos samdiniai pradeda šaudyti kur papuola, pataikoma ne tik į keleivinį lainerį. Rytų režimas pataiko ir sau į koją. Tai, kad Putino artima aplinka šaukia, kad jai neskauda, tai net juokingai atrodo. Beje, dėl tokių agresyvių režimo "žygdarbių" kenčia ne tik Rusijos liaudis. Nemažus nuostolius patiria ir likęs pasaulis. To taip pat nereikia nutylėti. Rusijos "caro" klanas ir už tai yra atsakingas.

Kada Rusijos imperija rezgė sąmokslą prieš Krymą, kūrė ateities Ukrainos grobimo strategiją, labai trūko įvairiapusiškos informacijos apie tikrąją padėtį. Ir tik pasipylus Krymo gatvėse "žaliems žmogeliukams" demokratinių šalių visuomenės nustėro sužinoję, kad tie "žmogeliukai" uniformas galėjo nusipirkti parduotuvėse. Kur jie "pirko" automatus? - "paslaptis" buvo atskleista kiek vėliau, pačio "caro" lūpomis. Kur lengvąją ir sunkiąją ginkluotę "perka" Donecko ir Lugansko apskrityse siautėjantys teroristai - vieša paslaptis. Įdomiausia tai, kad nuolat minimos konkrečios įvairios sumos, kiek papildomai "primokama" už "pirkinių" naudojimo kiekvieną dieną. Nebereikia mokėti tik tiems, kurie iškeliauja, kaip sakoma, peklon. Jie ir patys žino, kad teroristų joks rojus nelaukia, tad skuba susikurti rojų Žemėje. Gal su svajonėmis apie sočią senatvę kurorte ar nuosavoje viloje jie ir iškeliauja iš šios ašarų pakalnės.

Pastaruoju metu pasirodė visa eilė straipsnių, paviešinančių Rusijos imperijos klanų tarpusavio santykius, "caro" aplinką, užmojus, pomėgius ir netgi dienotvarkę. Kasamasi prie žinių apie multimilijardinius turtus bei jų kilmę. Nuo informacijos užblokuota liaudis ploja katutėmis. Neobolševikinis nacizmas augina sparnus pagal Pasauliui žinomus modelius. Vakarams neryžtingai trepsint ir pagrūmojant "susirūpinimais", dvigalvio erelio apetitas nesumažėja. Vienur atsikanda, nuryja, kitur... Režimas mato, kokie kantrūs vakariečiai, susirūpinę savo šiandienine gerove. Požiūris: "Rytoj nors ir tvanas" nesietinas su ateities kartomis. Jos gyvens rytoj ir Nojaus laivo statyti nenori. Nori bent jau XXI - ame amžiuje nepamatyti žmonijos susinaikinimo. Visokiausių pavojų ir taip Žemei gali grėsti. Patiems juos kurti - didžiausias absurdas. Kas tai daro - jokio pasigailėjimo neturi teisės sulaukti. Kremliaus "gudručiai" veržiasi į tokio sąrašo priekį. Daro taip atkakliai, kad visos abejonės turėtų išnykti. Teisingumas reikalauja - kiekvienam pagal "nuopelnus" ir ne kitaip. Teroristams ir banditams be eilės... Naujai rastos, Slovjanske užkastos 300 gyventojų aukos tam irgi pritartų...

   ATSAKYTI
Peckel 2014-08-06 16:19:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tu dar pamirsai kita zaideja pamineti tai vakaru salis,jie patis pripazino kiek idejo investiciju tam bardakui.  
Pasiūlymas 2014-08-06 08:45:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Kadangi "Balsas" kiekvieną dieną rašo apie Rusiją ir Putiną, siūlau Putiną išrinkti metu žmogumi   ATSAKYTI
o 2014-08-06 10:01:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tave- šios dienos putinososu Nr.1.  
to o 2014-08-06 13:00:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tada tave Obamos bybčiulpiu  

Top Video

Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: praeiviai stabtelėjo žiūrėti, ką moteris vedžioja lauke
DABAR RODOMA
Mama slapta užfiksavo šokiruojantį slaugės elgesį su jos negalią turinčiu sūnumi
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
REKLAMA
Volkswagen (nuotr. SCANPIX)
Vokietijos konkurencijos tarnyba ketvirtadienį pareiškė, jog automobilių gamintojoms BMW, „Daimler“ ir „Volkswagen“ už „nekonkurencingą praktiką“ perkant rūšinį plieną skirs ...
Negyvai užkandžiojo nėščią moterį (nuotr. stop kadras)
Prancūziją sukrėtė siaubinga nelaimė – medžiokliniai šunys užpuolė nėščią moterį, kuri miške vedžiojo savo keturkojus. Gauja skalikų taip sukandžiojo 29-erių prancūzę, kad ji ...
Martas Helme (nuotr. stop kadras)
Skandalas Estijoje. Šalies vidaus reikalų ministras pareiškė, kad nėra tikras, jog esant reikalui NATO gins Estiją, Lietuvą ir Latviją. Dėl to trys šalys esą rengia atsarginį ...
Bejaminas Netanyahu (nuotr. SCANPIX)
Izraelio teisingumo ministerija ketvirtadienį pranešė, kad premjerui Benjaminui Netanyahu pareikšti kaltinimai dėl sukčiavimo, piktnaudžiavimo pasitikėjimu ir kyšininkavimo. ...
Didžiosios Britanijos princas Andrew (nuotr. SCANPIX)
Į sekso su nepilnamete skandalą įsivėlęs britų princas Andrew – neatlaikė įtampos ir visuomenės spaudimo. Karalienės Elžbietos II-osios sūnus pareiškė, kad neribotam laikui ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų