Kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šią savaitę aidint fanfaroms Kremliuje ir skambant pasipiktinimo balsams Vakaruose dėjo parašą po sutartimi dėl Krymo aneksavimo, vienas artimiausių jo patikėtinių skubėjo į Aziją stiprinti ryšių su Maskvos rytinėmis sąjungininkėmis.

Vakarams grasinant Rusijai izoliacija, Putinas gręžiasi į Aziją (nuotr. SCANPIX)

Vakarams grasinant Rusijai izoliacija, Putinas gręžiasi į Aziją (nuotr. SCANPIX)

Tarsi akcentuodamas savo kelionės simbolinę reikšmę, Igoris Sečinas kitą dieną Tokijuje sukvietė žurnalistus, kad įspėtų Vakarų vyriausybes, jog naujos sankcijos dėl Rusijos įvykdyto Juodosios jūros pusiasalio atplėšimo nuo Ukrainos bus „kontrproduktyvios“.

Rusijos vyriausybės kontroliuojamo didžiausio šalyje naftos koncerno „Rosneft“ vadovo tiesiogiai neišsakyta žinia buvo visiškai aiški: jei Europa ir Jungtinės Valstijos izoliuos Rusiją, Maskva gręšis į Rytus, ieškodama naujų verslo galimybių, energetikos susitarimų, karinių kontraktų ir politinių aljansų.

REKLAMA

Tarsi Šventasis Gralis Maskvai yra gamtinių dujų tiekimo sutartis su Kinija, dėl kurios deramasi ne vienus metus.

Jei pavyktų šią sutartį pasirašyti gegužę per V.Putino vizitą Kinijoje, tai būtų svarbus koziris jo rankose parodant, kad pasaulio galios centras pasislinko į Rytus ir jam nebereikia Vakarų.

„Kuo prastesni bus Rusijos santykiai su Vakarais, tuo labiau ji norės suartėti su Kinija. Jei turite Kinijos paramą, niekas negali pasakyti, kad esate izoliuotas“, - sakė Kinijos klausimų ekspertas Vasilijus Kašinas iš Strategijų ir technologijų analizės centro (CAST).

Kai kurie ženklai teikia vilčių V.Putinui. Praėjusį šeštadienį Kinija susilaikė, kai Jungtinių Tautų Saugumo Taryba balsavo dėl rezoliucijos projekto, kuriuo norėta paskelbti referendumą Kryme, per kurį rinkėjai pasisakė už prisijungimą prie Rusijos, negaliojančiu.

Nors Kinija nervingai žiūri į referendumus kitų valstybių neramiuose regionuose, kurie galėtų tapti precedentu Tibetui, Sindziangui ar Taivanui, ji atsisakė kritikuoti Maskvą.

Pekino parama būtina V.Putinui. Kinija yra ne tik veto teisę turinti nuolatinė JT Saugumo Tarybos narė, kurios požiūris dažniausiai sutampa su Rusijos, bet ir antroji pagal dydį pasaulio ekonomika, besipriešinanti vakarietiškos demokratijos sklaidai.

Nekeista, kad V.Putinas padėkojo Kinijai už supratimą dėl Ukrainos, kai antradienį sakė kalbą Kremliuje, po kurios iškilmingai pasirašė sutartį, sugrąžinusią Rusijai Krymą, kurį Ukrainai prieš šešis dešimtmečius „padovanojo“ sovietų lyderis Nikita Chruščiovas.

REKLAMA

Kinijos lyderis Xi Jinpingas (Si Dzinpingas) pademonstravo, kokie svarbūs jam santykiai su Maskva ir ypač su V.Putinu, kai pernai tapęs prezidentu pirmojo užsienio vizito vyko į Rusiją, be to, praėjusį mėnesį dalyvavo Sočio žiemos olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijoje.

Daug Vakarų lyderių, sukritikavę žmogaus teisių padėtį Rusijoje, nevyko į Sočio žaidynes.

Kai kovo 4 dieną įvyko V.Putino pokalbis telefonu su Xi Jinpingu, kurio metu jie aptarė situaciją Ukrainoje, Kremlius informavo, kad lyderiai laikosi panašaus požiūrio.

Stiprus aljansas, kaip atsvara Jungtinėmis Valstijoms, tenkintų abi šalis.

Tačiau nepaisant pozityvių signalų iš Pekino V.Putinui tai vis dėlto būtų ne pati maloniausia draugija.

Pekino ir Maskvos draugystę vis dar temdo įtarumo šešėlis dėl praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje įsiplieskusio pasienio konflikto, dėl kurio šalys buvo atsidūrusios prie karo slenksčio.

Valstybės valdoma Rusijos dujų milžinė „Gazprom“ viliasi nuo 2018 metų kasmet perpumpuoti į Kiniją 38 mlrd. kubinių metrų gamtinių dujų pirmuoju dujotiekiu, sujungsiančiu didžiausią pasaulyje dujų gamintoją ir didžiausią vartotoją.

„Gegužė yra mūsų planuose“, - sakė „Gazprom“ atstovas spaudai, paklaustas, kada galėtų būti pasirašytas minėtas susitarimas.

Tuo tarpu šaltinis kompanijoje sakė: „Būtų logiška tikėtis susitarimo (pasirašymo) per Putino vizitą į Kiniją“.

Tačiau abiem pusėms nesiseka susitarti dėl dujų kainos, o smarkiai pašliję Rusijos santykiai su Vakarais gali paskatinti Kiniją sugriežtinti savo poziciją.

REKLAMA

Rusijos dujų pramonės šaltiniai sakė, kad Pekinas siekia mažesnės dujų kainos nei moka Europa, iš kurios „Gazprom“ susižeria maždaug pusę visų savo pajamų.

Rusija patenkina beveik trečdalį Europos dujų poreikio. Praėjusiais metais rusiškų dujų eksportas į Europos Sąjungą ir Turkiją buvo rekordinis - viršijo 162 mlrd. kubinių metrų.

Tačiau Kinija su „Rosneft“ pagalba šiais metais paveržė iš Vokietijos didžiausios rusiškos žaliavinės naftos pirkėjos statusą, užsitikrinusi susitarimus didinti naftos tiekimą Rytų kryptimi per Sibiro–Ramiojo vandenyno naftotiekį ir kitą naftotiekį, kertantį Kazachstaną.

Jei Rusijos izoliacija didės Vakarams įvedus papildomas sankcijas, Maskva ir Pekinas gali imtis žingsnių stiprinti bendradarbiavimą ne tik energetikos, bet ir kitose srityse.

Politologas V.Kašinas sakė, jog tokiu atveju didėja tikimybė, kad Rusija parduos Kinijai naikintuvus „Su-35“, dėl kurių deramasi nuo 2010 metų.

Rusijos ir Kinijos tarpusavio prekyba 2013-aisiais išaugo 8,2 proc. ir sudarė 8,1 mlrd. JAV dolerių. Visgi Rusija praėjusiais metais buvo tik septinta pagal dydį Kinijos eksporto partnerė ir nepapuolė į dešimtuką pagal importuotas prekes.

ES yra didžiausia Rusijos prekybos partnerė, kuriai tenka beveik pusė Rusijos užsienio prekybos apyvartos.

V.Putinui Krymo krizė suteikia progą išmėginti tikrovėje idėjas, kurias jis išdėstė pristatydamas savo užsienio politikos strategiją, paskelbtą prieš dvejus metus, jam siekiant trečiosios šešerių metų kadencijos prezidento poste.

Tuomet jis sakė, kad nori tvirtesnių verslo ryšių su Kinija, kad „mūsų ekonomikos burės pagautų kinišką vėją“.

REKLAMA

Tačiau V.Putinas taip pat sakė, kad Rusija turi būti „didžiojo pasaulio dalimi“, ir pridūrė: „Nenorime ir negalime savęs izoliuoti“.

Praėjus dvejiems metams jis priartėjo prie pirmojo uždavinio gyvendinimo, tačiau dar nežinia, kaip Rusijos visuomenė vertina jo veiksmus siekiant antrojo tikslo.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

vitas
2014-03-21 22:51:36
Ten laukiniams ir vieta. Tik nemanau, kad fasistai azijoje laukiami...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Kas paneigs 2014-03-24 12:33:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kas paneigs kad tarp spaudos atstovų nėra rusijos penktos kolonos atstovų, kurie kursto kuo labiau šias visas temas. Kurie verčia nuolat straipsniais ir kitokia brukama info nuolat jausti karo grėsmę. Kam taip naudinga eskaluoti visomis įmanomomis žiniasklaidos priemonėmis šias bauginančias visuomenę temas. Kam naudinga tai kad vietoi kasdieninių minčių žmonių dėmesio centre atsiduria šie negatyvūs dalykai sietini su rusija ir karu, keliantys baimę ir nežinią, sumaištį visuomenėje. Ar nėra tai savotiškas lingvistinis programavimas. Savitas paruošimas karui ar okupacijai. Išvarginti psichiškai priešą nuolatiniais gąsdinimais ir nuolatinio pavojaus pojūčiu, o tik po to išsekus jį pulti. Pasimetusį, išsigandusį, išvargintą, sussikaldžiusį ir tt. Kad po to neva rastūsi tokių kurie pavargę nuo visko net nepajėgtų dorai pasipriešinti, ar net iš viso pasiduotų be jokio pasipriešinomo. kad patys neva atiduotume,   ATSAKYTI
Albinas 2014-03-22 18:22:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vat ten Azijoj ruskiam ir vieta. Ten juos ju tautos senelio Chingishano genai saukia. Rusija demokratines Kinijos sudety! Tai tik laiko klausimas.   ATSAKYTI
kazys 2014-03-22 14:09:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
"vakarietiskos demokratijos sklaida" tą sklaida jau daug metu nesa kryziuociai ,napoleonai hitleriai ir jau dabartiniai ju sekejai ,bet kazkaip nevyksta jiems issiskleisti nors tu ką   ATSAKYTI
Patriotas 2014-03-22 11:55:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Cia dauguma tikru europieciu komentarai,Save susireiksminusiu nykstuku . Sprendziamos globalines problemos ,bet gal pasirupint reiktu kad pirmadieni taves neaprektu sefas darbe kad kava atauso? Biudzetininkai jus.Is komentu matosi pas ka siknos laizytojo mentalitetas. Respect rusams kurie kovoja uz savo tautiecius,tik gaila kad jie ne mano tautieciai. Is musu DRASIOSIOS SALIES jau seniai pabego visi kurie nevagia is biudzeto,visi kurie vartoja savo galva ir pastangas kad isgyvent(na bent jau dauguma). Linkiu sekmes Lietuvai bet laisvai Lietuvai ,dirbanciai ir kovojanciai uz savo pilieciu gerove,turinciai savo nuomone ir pozicijas,nebalsuojanciai uz Europos istatymus ju net neskaicius.Sekmes.   ATSAKYTI
Petras 2014-03-22 10:57:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Putinas turėjo ir turi savo ideologijos šalininkų ir draugų Azijoj. Jis žino savo draugus , partnerius ir priešus,tai atitinkamai ir elgiasi. Nesimato prapulties Rusijai.   ATSAKYTI
????? 2014-03-22 09:24:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Многим, конечно, будет неприятно посмотреть в это зеркало (у нас не любят зеркал, потому что они отражают не иллюзии, а реальность), но я всё-таки советую в него посмотреть:

http://zavodyuk.com/post/19mar2014/politics/24-torzhestvo-ubogih.html

И уже вашей по реакции на эту статью станет ясно, кто вы — русский или кацап.

Судя по той стихии массового гопничества (в словах, в поведении, в действиях), которая в последнее время захлестнула так называемых «соотечественников», кацап у нас одержал окончательную победу над русским.   ATSAKYTI
Vida 2014-03-22 09:04:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ir labai protingai daro.Priešai ir yra priešai.O Lietuva galės amerikonams subinę laižyti per okeano platybę.   ATSAKYTI
Tik 2014-03-22 07:02:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
vienamaza smulkmenele.Kinai niekada nemokes tokios kainos,kuria moka durna ES.Kinai duoda puse ES kainos,nes jie ne tokie durni,kad sertu savo geopolitini priesininka.Kai amerikonai suprato,kad savo pinigais seria arabu terorizma,emesi priemoniu ir ne tik apsirupina savo dujomis ir nafta,bet ir ruosiasi galingam eksportui,kas labai sumazins kainas.Is vieno karto du smugiai ir terorizmo finansavimui,ir totalitariniu valstybiu, kaip Rusija ir Iranas ambicijoms.Kai ES prades daryti ta pati,viskas atsistos i savo vieta.   ATSAKYTI
Peckel 2014-03-22 06:29:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Nu cia geras kaip ten blogai gyvena? lietuvai kaskoks amerikos institutas perpeja kat lietuva isnyks del blogo gyvenimo,gimstamumas mazas ir emigracija totali,nuo situ komentaru vemti vercia sedim dugne,gal gime per siknu skyles?   ATSAKYTI
Savanoris 2014-03-22 04:46:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nuomonė: savo kilme ( juk moteris apie 500 metų ,,traukė" polovcai, pečenegai, mongolai, totoriai ,turkai...) o tuo labiau mentalitetu ši ,,valstybė" iš esmės azijietiško despotizmo (tokio kaip Asirija, Persija, Aukso Orda, turkų...) tipo ir valdymo struktūros- ji pastatyta ant kraujo, ašarų, išnaikintų, asimiliuotų tautų kaulų ir žmonių prakeiksmų.Niekinga ir zombiška ,,valstybė". Civilizuotas pasaulis turėtų ją padalinti į atskirus pavergtų ir trokštančių laisvės tautų valstybes, rusams paliekant tai kas iš tikro yra jų - žemes aplink Maskvą, Vologdos pelkes, Jaroslavlio kemsynys. Tegu tada kuria savo,, dieržavą"....   ATSAKYTI
Ta nuostabi Rusija 2014-03-22 00:09:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Man sakė, kad kad gamta turi savireguliaciją - išsigimėlius atmeta. Tiesa, išsigimėliai pridaro nesąmonių...   ATSAKYTI
pritempinėjimai 2014-03-22 00:04:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kinija niekada nemokės tokios kainos už energetinius išteklius,kokią moka Europa.Tegul sau gręžiasi,kas mums iš to?   ATSAKYTI
yeah 2014-03-21 23:35:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
gal galetumete paciulpti   ATSAKYTI
Tas nuostabus stebuklas Rusijos kultūra 2014-03-21 23:12:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Rusija nepriėmė nei vienos vertybės iš Europos kultūros (tereikia prisiminti karo pabaigą, kai rusai vežėsi iš Europos tik stakles, Stalino sūnelis vežėsi net pavogtus iš Vokietijos žaislų parduotuvės žaislus). Ką paėmė iš rytų kultūros? Taigi supratingo bendravimo su Azija nebus, nebent karas, prievarta (pastaba: žiūrėti į rUSIJOS istoriją).   ATSAKYTI
vitas 2014-03-21 22:51:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ten laukiniams ir vieta. Tik nemanau, kad fasistai azijoje laukiami...   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
REKLAMA
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų