Ko gero, daugeliui (bent jau vaikystėje) teko girdėti ar būti paragintam kuo dažniau graužti morkas, nes morkos stebuklingai gerina regėjimą. Tiesa ta, kad šis teiginys – iš piršto laužtas absoliutus melas. Dar beprotiškiau yra tai, kad šis mitas padėjo sąjungininkams apmauti ir nugalėti nacistus. Kaip?

Pasirodo, yra štai kaip: morkose gausu beta karoteno (vitamino A). Išeitų, kad valgant daug morkų pavyks išsaugoti puikią akių sveikatą? Tačiau, pasirodo, su regėjimu (ypač naktį) tai neturi nieko bendra – tai, kad prisirysite vitamino A, jūsų regėjimą tamsoje pagerins tiek, kiek jūsų kraują mėlynesniu pavers mėlynių uogos.

Kodėl daugelis mano, kad morkos gerina regėjimą? Žurnalas „Smithsonian Magazine“ publikavo virtualaus Pasaulio Morkų muziejaus (taip, egzistuoja ir šitoks!) kuratoriaus Džono Stolarčiko (John Stolarczyk) teoriją. Anot jo, mitas išpopuliarėjo per Antrąjį pasaulinį karą, kai nacistai naktimis bombarduodavo Londoną. Tada, regis, nepaaiškinamai britų Karališkosios karinės oro pajėgos (RAF) pradėjo numušinėti vis daugiau nacių lėktuvų. Kaip jiems tai pavyko? Pradėjus naudotis nauju radaru, apie kurį, savaime suprantama, turėjo žinoti kuo mažiau žmonių – ypač vokiečių štabuose.

REKLAMA

„Britų RAF pajėgos naktimis pradėjo numušinėti vis daugiau nacių lėktuvų iš dalies todėl, kad buvo sukurta ir pradėta naudoti nauja radarų technologija „Airborne Interception Radar“ (AI), – rašoma “Smithsonian Magazine“. – Ji būdavo montuojama RAF naikintuvuose. Žinoma, vitamino A pertekliaus ore šie radarai nefiksuodavo. Jie tik aptikdavo priešo bombonešius dar tada, kai šie dar nebūdavo pasiekę Lamanšo sąsiaurio. Ir juos sėkmingai atakuodavo. Tokią technologiją britai norėjo kuo ilgiau išlaikyti paslaptyje. Tad kai RAF asai (karo lakūnai) pradėjo įtartinai taikliai šaudyti į priešų aviaciją būtent naktimis, britų Informacijos ministerija paskleidė dezinformaciją, esą britų pilotai specialiai valgo morkas, todėl geriau mato naktį ir numuša daugiau priešo lėktuvų."

1940 m. RAF naktinis asas Džonas Kaningemas (John Cunningham), pravarde „Katės akis“, tapo pirmuoju britų pilotu, kuris numušė nacių lėktuvą naudodamasis AI radaru. Vėliau jis nukovė iš viso 20 lėktuvų – 19 iš jų naktimis. Dž. Stolarčikas rado informacijos, kad tuometė Informacijos ministerija nurodė tokią piloto sėkmę viešai aprašyti nurodant, kad pilotas valgydavo nepaprastai daug morkų.


Rašyti komentarą...
G
Giedrius
2013-08-14 20:41:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
Reikia atskirti du dalykus - morkas ir kara. Jei anglai sitokiu budu kvailino nacistus, tai dar nereiskia kad morkos turedamos daug naudingu medziagu (ypac vitamino A) nedaro teigiamo poveikio akims. Tad visiska tiesa anuomet padejo kvailinti nacius, o ne melas. Zvalgybu zaidimuose vadinama dezinformacija 90% sudaro gryniausia tiesa. Tad nereikia "varyti" ant to, kas naudinga - sveiku darzoviu! Tik morkas valgant reikia "pariebinti"- saukstu pvz.alyvuogiu aliejum.
Atsakyti
0

G
Geras
2013-08-14 22:16:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jeigu vartosite (ne tik morkas) visas prieinamas daržoves ir vaisius kasdien ir kaip didžiąją savo raciono dalį, galite tikėtis sveikatos ir energijos iki itin gilios senatvės. Plius jonizuotas (šarminis) vanduo ir fiziškai aktyvus gyvenimo būdas (pvz. sportas) padės išvengti visų ligų ir būti jaunam bei žvaliam - išbandytas jaunystės receptas.
Tuo pačiu reikia mažinti ir idealiu atveju visiškai eliminuoti iš savo meniu mėsą, miltus, bulves ir jų produktus. O daržovės ir vaisiai naudotini tiktai žali, džiovinti ir kai kurie - rauginti bei konservuoti namų sąlygomis.
Atsakyti
0

a
asa
2013-08-15 00:51:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
senas straipsnis anekdotas..morkos labai padeda akims,tai pripazista visi tyrimu institutai.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (7)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų