Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė yra minima tarp kandidatų užimti Europos Komisijos pirmininkės postą. Apie tai apžvalginiame straipsnyje rašo „Reuters“ naujienų agentūra.

Dalia Grybauskaitė (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)

Dalia Grybauskaitė (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)

Lietuvos vadovės pavardė minima greta Lenkijos, Suomijos ir Švedijos premjerų, dviejų eurokomisarų, Tarptautinio valiutos fondo ir Europos Parlamento vadovų.

Susieję vykdomosios Europos Komisijos pirmininko rinkimus su Europos Parlamento rinkimais pagal 2009 metų Lisabonos sutartį, Europos Sąjungos (ES) lyderiai tikėjosi atgaivinti didėjantį rinkėjų pasyvumą ir įveikti „demokratijos deficitą“ Bendrijoje, dėl kurio buvo daug priekaištaujama.

REKLAMA

Tuomet buvo keliama prielaida, jog jeigu ES, kurios narių skaičius greitai padidės iki 28, rinkėjams būtų suteiktas realus politinis pasirinkimas, įkūnijamas konkrečių kandidatų, jiems būtų lengviau tapatintis su „Europa“ ir aktyviau balsuoti.

Tai savo ruožtu suteiktų didesnį legitimumą Europos Komisijai, kuri siūlo ir įgyvendina Bendrijos teisės aktus, tačiau kritikai šią instituciją neretai peikia kaip nerenkamą ir nedemokratišką.

„Pirmą kartą gali vykti tikri Europos rinkimai, kurių rezultatai formuotų Europos politiką bent penkerius ateinančius metus“, – teigia Europos valdymo problemų profesorius Simonas Hixas (Saimonas Hiksas) iš Londono ekonomikos mokyklos.

Likus mažiau nei metams iki gegužę vyksiančių rinkimų, pradeda aiškėti naujosios sistemos trūkumai, Europai dairantis įpėdinio buvusiam centro dešiniosios Portugalijos vyriausybės vadovui Jose Manuel Barroso (Žozė Manueliui Barozu), kuris vadovavo Europos Komisijai nuo 2005 metų.

Be kita ko, šie rinkimai, tradiciškai tampantys galimybe piliečiams pareikšti protestą prieš nacionalines vyriausybes, gali būti pirmąkart panaudoti suduoti galingam smūgiui pačiai Europai.

Kaip rodo apklausos, Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje, Italijoje, Graikijoje, Nyderlanduose ir kitose šalyse iki trečdalio balsų gali atitekti prieš ES nusistačiusiems populistams ir nacionalistinėms ultradešiniosioms arba ultrakairiosioms partijoms.

Dėl šios priežasties gali būti sunkiau užtikrinti absoliučią daugumą renkant naują Europos Komisijos pirmininką, kurio kandidatūrą pasiūlys ES lyderiai, „atsižvelgdami į Europos Parlamento rinkimus ir surengę atitinkamas konsultacijas“.

REKLAMA

Šios aplinkybės taip pat gali atgrasyti talentingiausius veikėjus nuo pastangų siekti to posto. Kol kas neįžvelgiama beveik jokių ženklų, jog iškiliausi Europos lyderiai ketintų varžytis dėl savo politinės šeimos paskyrimo.

Trys premjerai, laikyti centro dešiniosios Europos liaudies partijos, kuri yra didžiausias blokas dabartinės sudėties Europos Parlamente, potencialiais kandidatais, patys atsiribojo nuo šių lenktynių.

Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas, Suomijos Jyrki Katainenas (Jurkis Katainenas) ir Švedijos Fredrikas Reinfeldtas (Fredrikas Reinfeldas) nusprendė pasilikti nacionalinėje politikoje.

Tarp galimų kandidatų buvo minimi du dabartiniai ES komisarai – Viviane Reding (Vivjan Reding) iš Liuksemburgo ir Michelis Barnier (Mišelis Barnjė) iš Prancūzijos, taip pat buvusi komisarė – Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė. Nė vieno iš jų vardas nėra gerai žinomas ir galintis pritraukti daug šalininkų, rašo  „Reuters“.

Tarp žinomesnių vardų minima dabartinė Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovė – konservatyvių pažiūrų Christine Lagarde (Kristin Lagard) iš Prancūzijos. Tačiau neaišku, ar jos kandidatūrą keltų Prancūzijos socialistų vyriausybė, o Ch.Lagarde ateitį taip pat gali aptemdyti jos ryšys su viena byla.

Socialistai, antroji didžiausia Europos Parlamento frakcija, savo kandidatu veikiausiai kels dabartinį EP pirmininką – 57 metų Martiną Schulzą (Martiną Šulcą) iš Vokietijos. M. Schulzas jau kelis mėnesius dalyvauja rinkimų kampanijoje, ir kol kas jam neatsirado nė vieno rimto varžovo.

REKLAMA

Tačiau nors šis barzdotas buvęs knygyno savininkas yra gerai žinomas veikėjas Briuselyje, nes beveik visą savo politinę karjerą praleido ES įstatymų leidžiamojoje institucijoje, jam stinga darbo vyriausybėje ir ekonominės patirties.

Nors M.Schulzas sklandžiai kalba prancūziškai ir angliškai, jo pilietybė gali atrodyti įtartina Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje ir euro zonos periferijos šalyse, kuri Vokietija labiausiai siejasi su griežta taupymo politika.

Tarp ES valdžios koridoriuose šnibždamų kitų socialistų vardų minimas kadenciją baigiantis Pasaulio prekybos organizacijos vadovas prancūzas Pascalis Lamy (Paskalis Lami) ir buvęs Ispanijos premjeras Jose Luisas Rodriguezas Zapatero (Chosė Luisas Rodrigesas Sapateras). Tačiau atrodo mažai tikėtina, kad kuris nors iš jų būtų iškeltas kandidatu.

Centro dešinieji liberalai, kurie yra trečias didžiausias EP blokas, tikriausiai iškels 60-metį buvusį Belgijos premjerą Guy Verhofstadtą (Gi Ferhofštatą). Jis buvo siūlomas kandidatu vadovauti Europos Komisijai 2004 metais, palaikant Prancūzijai ir Vokietijai, tačiau šiuos planus torpedavo Didžioji Britanija ir jos sąjungininkai. Daugelis ES vyriausybių jo pažiūras laiko pernelyg federalistinėmis.

Žalieji taip pat ketina surengti balsavimą internetu, kad išrinktų savo vėliavnešį, netekę savo charizmatiškojo lyderio – 67 metų Danielio Cohno-Bendito (Danielio Kono-Bendito), kuris atsistatydina iš Europos Parlamento.

Daugelis mini intriguojantį autsaiderį – 70 metų buvusį Italijos premjerą Mario Monti (Marijų Montį), puikiai išmanantį ES valdžios vingrybes.

REKLAMA

Šis pagarbą pelnęs ekonomistas, dirbęs už konkurenciją ir vidaus rinką atsakingo ES komisaro poste, vadovavo technokratų vyriausybei, atitraukusiai Italiją nuo bankroto slenksčio 2011 metais. Jis ėmėsi kai kurių sunkių reformų ir griežto taupymo priemonių, tačiau buvo sutriuškintas per visuotinius rinkimus šių metų vasarį.

Be to, jog centristinė partija „Piliečių pasirinkimas“ nėra nė vieno ES politinio susivienijimo narė, o buvęs premjeras Silvio Berlusconi (Silvijus Berluskonis), vietoj kurio buvo paskirtas M.Monti, gali blokuoti Europos liaudies partijos pastangas iškelti jį savo kandidatu.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Petras
2013-06-25 15:24:35
O tarp banko Snoras sunaikinimo organizatoriu savęs nemato?!
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Senis 2013-06-27 11:26:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na tik geriau Lietuvai, jeigu Ponia būtų toliau nuo jos.   ATSAKYTI
PP 2013-06-26 07:06:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na va,ką reiškia sutikti su ES valdančiais ponais ar nutylėti dėl diskriminacijos su ŽŪ išmokomis Lietuvai? Runkeliai jau iš anksto rikiuojami į "vagą"?    ATSAKYTI
franjo 2013-06-25 17:20:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
gerai būtų, tada jai ir alga visai kita.   ATSAKYTI
franjo 2013-06-25 17:19:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
gerai būtų, tada jai ir alga visai kita.   ATSAKYTI
Petras 2013-06-25 17:07:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Grybe-banko SNORAS planuoto sunaikinimo organizatorė !!   ATSAKYTI
Apkalta 2013-06-25 16:33:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
DEL SNORO AFEROS PLESIKEI D.GRYBAUSKAITEI APKALTA IR I KALEJIMA!   ATSAKYTI
basa 2013-06-25 16:17:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei dar priklausytume SSSR, tai ir Maskvai Grybauskaitė patiktų. Tokia jinai - profesionali kolaborantė.    ATSAKYTI
Kęstas 2013-06-25 16:11:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip mes kovojame su jaunimo emigracija?

Kiekvienas penktas iš jaunųjų Lietuvoje ieško darbo [1]. Mielieji panele Prezidente, tamsta Premjere, ponai ministrai, rektoriai ir verslininkai bei kiti šalies elito atstovai! Tvirtai paspauskime vieni kitiems rankas. Mes tikrai toli nuėjome, valydami Lietuvą nuo jaunų lietuvių. Sparčiai įgyvendiname mūsų protėvių svajonę. Greitai Kumpiškiuose stovės tik amerikoniški dangoraižiai, o juose - daugybė Western Union kompiuterių. Amerikoniškai tariant: hip, hip, hurray, lietuviškai tariant: valio, valio, valio!

Daugiau apie tai - surašius Google paieškoje žodžius: mokslas-studijos-ekonomika.   ATSAKYTI
stasys 2013-06-25 15:56:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
iskrypeliska ateiti europa sulauke ir galo nematyti    ATSAKYTI
Petras 2013-06-25 15:24:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O tarp banko Snoras sunaikinimo organizatoriu savęs nemato?!   ATSAKYTI
info LIETUVOS ŽEMĖ 2013-06-25 15:13:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visiems visiems visiems

Vengrijos įstatymų leidėjai gruodžio 17 dieną didele persvara nubalsavo už konstitucijos pataisą, uždrausiančią užsieniečiams pirkti Vengrijos žemės ūkio sklypus.
Tačiau
Lietuvos įstatymų leidėjams vengriškas pavyzdys yra nereikalingas.

Todėl mes patys
išsaugokim protėvių palikimą Lietuvą savo vaikams.
Burkimės ir organizuokim referendumą. Nes
Lietuvos žemių išpardavinėjimas užsieniečiams yra sukčių sumanytas Lietuvos naikinimas.

Lietuvos žemės referendumo savanorių grupė didėja, bet nėra pakankamai didelė pradėti parašų rinkimą. Labai trūksta žmonių, kurie galėtų padėti organizuotis ir platinti žinią.
Reikalinga suburti bent 3000 žmonių savanorių grupę daugiau nei 300000 parašų surinkimui.

****************************************************
Registracija:
tel. 8 698 02118
[email protected]
****************************************************

Šie metai yra lemtingi Lietuvai.
Aktyviai dalyvaukim v i s i.   ATSAKYTI
info LIETUVOS ŽEMĖ 2013-06-25 15:12:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Citata.

“Po kovo 11-osios, turbūt balandžio kažkur vidurį, buvo pirmą kartą
siūloma keisti laikiną pagrindinį įstatymą ir leisti pirkti žemę
užsieniečiams.”
“Šitą pasiūlymą išnešė į posėdį tuometinis aukščiausiosios
tarybos pirmininkas Vytautas Landsbergis.”
Signataras Rolandas Paulauskas

Po signataro Rolando Paulausko tokio pasakymo …
Vytautas Landsbergis yra TS-KDP partinės gaujos bemaž pats svarbiausias
Lietuvos pardavėjas, Lietuvos naikintojas.   ATSAKYTI
Tegul 2013-06-25 15:05:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
sau eina, ji čia Lietuvoj jau nusibodo.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Austrijoje nušautas čečėnų disidentas (nuotr. SCANPIX)
Austrijos policija areštavo rusą iš Čečėnijos, įtariamą čečėnų disidento nužudymu, sekmadienį pranešė pareigūnai. Šeštadienį netoli šalies sostinės Vienos buvo rastas negyvas ...
Medikai perspėja: Covid-19 poveikis yra keistesnis negu tikėtasi (nuotr. SCANPIX)
Baltarusijoje per pastarąją parą nustačius 284 naujus koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejus, bendras jų skaičius sekmadienį pasiekė 63 554, o dar penki pacientai mirė, ...
Vestuvinės fotosesijos siaubas – jaunavedžiai nežuvo tik per plauką (nuotr. stop kadras)
Kalifornijoje, Laguna Biče, jaunavedžių vestuvinė fotosesija tik per plauką nevirto tragedija. Kvapą gniaužiančių vestuvinių nuotraukų panorusią nuotaką ir jaunikį teko gelbėti ...
Irakas (nuotr. SCANPIX)
Irake praėjusią naktį raketomis nusitaikyta į JAV diplomatinę atstovybę ir karinę bazę, kur dislokuota amerikiečių karių, sekmadienį pranešė Irako saugumo pajėgos. Nuo spalio ...
JAV infektologas perspėja: net jei turėsime efektyvią vakciną, koją pakiš „antivakseriai“ (nuotr. SCANPIX)
JAV kovos su koronavirusu „architektas“, vyriausiasis šalies infektologas Anthony Fauci pareiškė, kad jokia vakcina nepadės, jeigu gyventojai atsisakys skiepytis. ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų