Lenkijos vėliava (nuotr. SCANPIX)

Lenkijos vėliava (nuotr. SCANPIX)

Užsienio reikalų ministerijos apsižodžiavimas su Lenkijos diplomatais ir aiškinimaisi dėl pasisakymų spaudoje kenkia dvišaliams santykiams, mano politologai. Lenkijos diplomatai viešai aprauda Lietuvą, o Užsienio reikalų ministerija reiškia pasipiktinimą ir cituoja spaudą.

Reikia švelninti santykius

Klaipėdos Universiteto docentas, politologas Vygantas Vareikis portalui balsas.lt sakė esąs įsitikinęs, kad Lietuva turi skirti ypatingą dėmesį santykiams su Lenkija. Pasak pašnekovo, dėl gerų ketinimų Lietuva galėtų žengti keletą žingsnių.

„Šiame globaliame pasaulyje pavardžių rašymas turėtų būti individualus reikalas. Nesuprantu, kodėl lietuviai pyksta, kad gatvių užrašai lenkų gyvenamuose kaimuose lenkiški.“ – samprotavo V .Vareikis.

Lenkijos komentarai

Publicistas Jerzy Haszczynskis savo komentarą Lenkijos dienraštyje „Rzeczpospolita“ pavadino „Atsisveikinimas su mūsų Lietuva“.

Ši publikacija – reakcija į Lietuvos užsienio reikalų ministerijos pareiškimą dėl Lenkijos ambasadorių interviu, kuriuose buvo minima Lietuva. Remiantis lietuvių pareiškimais, Lenkijos atstovai dezinformuoja visuomenę dėl bendrovės „Orlen Lietuva“ veiklos, naujos atominės elektrinės statybos ir tautinių mažumų klausimų. Abi kaimyninės šalys kaltina viena kitą diskriminacija. Leidinio „Rzeczpospolita“ žurnalistas teigia, kad blogiau būti, negu buvo iki šiol, tikrai gali būti.

REKLAMA

Balsas.lt pateikia J. Haszczynskio publikacijos vertimą į lietuvių kalbą:

„Norėčiau parašyti ką nors teigiamo apie Lietuvos-Lenkijos santykius. Maniau, kad blogiau tarp kaimynų, kurių požiūris į tarptautinius klausimus panašus, negali būti. Pasirodo, gali.

Pagrindinė šio konflikto priežastis – nacionalizmas ir lietuvių antilenkiškumas, kuris ne tik nenyksta, bet ir auga, nes atsiranda vis daugiau priešiškai nusiteikusių žmonių.

Atrodo, kad Lietuva, būdama Europos Sąjungos ir NATO nare, turėtų jaustis visiškai saugi. Saugi net ir nuo – kas Varšuvoje skamba itin egzotiškai – nuo pasikartojusio Lenkijos dominavimo. Tačiau nutinka taip, kad žinomas pokomunistinės partijos atstovas rėžia Lietuvos lenkams: jeigu nenorite integruotis, kraustykitės į Lenkiją.

Ribą peržengė ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijos pareigūnai, mokydami Lenkijos ambasadorius Vilniuje ir net Rygoje, ką galima sakyti Lietuvos tema, o ko negalima. Melaginga informacija buvo palaikytas žinių skleidimas apie lenkų mažumos problemas Lietuvoje. Problemas, kurių niekas neišsprendė nepaisant Lietuvos prezidentų, maršalų, premjerų, ministrų, pasiuntinių pažadų, išsakomų net lenkų kalba. Ir, kas dar svarbiau, neišspręsta nepaisant Europos standartų.

Lenkija tikrai stengėsi išspręsti lietuvių mažumos Lenkijoje problemas, nors jų gerokai mažiau nei lenkų Lietuvoje. Lenkijoje galimi lietuviški gatvių pavadinimai ir lietuviškų pavardžių rašymas, įkurtas Seinų pavietas, nes lietuviai ten sudarė daugumą gyventojų.

REKLAMA

Tačiau baisu spėlioti, kas gali būti toliau. Iš lenkų pusės nepadeda nei nuoširdumas ir širdžių atvėrimas, nei demonstravimas, kad Lietuva nebegali tikėtis lenkų paramos jai svarbiuose projektuose.

Beveik visais Rytų politikos, saugumo ir energetikos klausimais Lenkija ir Lietuva turėtų būti vieningos. Bet kaip apie tai kalbėti, kai trūksta pasitikėjimo? Negi šį liūdną spektaklį gali nutraukti tik bendra grėsmė, nes juk bendras buvimas Europos Sąjungoje nepadeda?“

Lietuvos diplomatų pareiškimai įsiutino lenkus

Po Lietuvos užsienio reikalų ministerijos (URM) pareiškimų dėl lenkų pareigūnų skleidžiamos informacijos Lenkija sustiprino diplomatinį puolimą prieš Lietuvą.

Kalbėdamas su dienraščiu „Kurier Wilenski“, europarlamentaras Ryszardas Czarneckis pareiškė, esą Lietuva ir visa Baltijos šalių regionas netrukus gali pasidabinti nekokia etikete. Politiko manymu, lenkų padėtis Lietuvoje ir rusų problemos Latvijoje gali privesti prie to, kad visas regionas užsitrauks prastą šlovę dėl tautinių mažumų diskriminavimo, rašo diena.lt.

„Deja, Lenkija jau nebegali atsitraukti. (...) Laikas veikti ir perkelti šį reikalą į tarptautinę erdvę“, – sakė R. Czarneckis.

Jis ypač pabrėžė Seimo Užsienio reikalų komiteto nario Justino Karoso pasisakymus, kurie esą dar labiau aštrina konfliktą. Parlamentaro pareiškimas Lenkijoje ir tarp Lietuvos lenkų sukėlė audrą. „Važiuodami nuo Vilniaus krašto į Varėnos rajoną, jie (Lietuvos lenkai – red. past.) sako, kad važiuoja į Lietuvą. Lenkai į Lietuvos kultūrinį, politinį gyvenimą integruojasi daug blogiau negu, sakykim, rusai. Jie nemoka lietuviškai. Jeigu jie nori gyventi Lietuvoje, jie turėtų prie jos artėti, o ne tolti. Manau, kad tie, kurie nori kitaip, tegul važiuoja į Lenkiją – taigi laisvas judėjimas“, – sakė politikas.

REKLAMA

R. Czarneckis tokį J. Karoso pareiškimą traktuoja kaip lenkų vijimą lauk iš Lietuvos. Esą tokie pareiškimai kenksmingi abiem valstybėms, o Maskva, savo ruožtu, trina rankas. „Lietuva turi pagaliau savo galvoje paieškoti proto, eiti kompromiso link, nes tas aklas užsispyrimas tik kenkia. Tačiau Kremliuje jis neabejotinai priimamas su pasitenkinimu“, – kalbėjo europarlamentaras.

Jis pridūrė, esą lenkų politikai toli gražu ne visais klausimais yra vieningi, tačiau lenkų padėtis Lietuvoje – išimtis. Europarlamentaras taip pat patvirtino, kad diplomatinis Varšuvos spaudimas Vilniui yra oficiali politinė linija. Esą tokį diplomatijos kursą pasirinko Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis, pats prieš pusantrų metų sukėlęs audrą savo pasisakymais, esą Lenkija nepripažįsta tarpukariu okupavusi Vilniaus kraštą.

Vertindamas URM pareiškimus, R. Czarneckis tikina, kad Lietuvos diplomatai peržengė ribas. „Tai jau yra tarsi juodai baltas filmas, kuriame negalima pasakyti, kad kaltė yra kažkur per vidurį. Kadangi visa atsakomybė už susidariusią situaciją tenka Lietuvos pusei.“

Liūdna pasaka
2010-10-22 12:55:53
Lenkų erelis verkia, kad mylimas ėriukas jam plėšriame snape stringa. O tuo tarpu meška krūmuose patenkinta ruošiasi vienu ypu praryti abu... :)
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
o 2010-10-27 21:43:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kas buvo tavo seneliai? arba proseneliai? muset turejo kokia lietuviska pavarde pvz Rimsza arba Kiszkis   ATSAKYTI
Lietuvaitis 2010-10-27 09:46:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Koks debilas kolioja exspertą
Kokia laimė buvo buti katu su Lenkais?
Kad Lietuvių kalbą šlėktos niekino.
Kiek Lietuvių išžudė lenkai? Dabar dar Užgrobe Lietuvos žemes turi.    ATSAKYTI
jeronimas 2010-10-27 09:37:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
lenkai buvo ir tebera grobikai.idomu kodel mes turim nusileisti lenkams ar rusams.kodel mums sendien saligas turi diktuoti kazkos sudlenkis.   ATSAKYTI
Lietuvaitis 2010-10-27 09:37:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O ŠUDLENKIU ar ne geriau buti?   ATSAKYTI
Ramūnas 2010-10-27 00:19:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Man atrodo, kad tu truputėlį esi nesveikas :)
Niekas tau netrūkdo būti lenku. Būki juo ir ramiai sau gyvenki.
Ne tavo kilmėje esmė, o esmė idiotų politikų, kuriems yra palanku kiršinti aplinkinius ir griebtis populistinių minčių. Taip galėdami save išstumti į valdžią. O populistinės mintys ir veiksmai tik atitolina lenkų tautą nuo normalios ir natūralios integracijos į visuomeninį, politinį bei kultūrinį Lietuvos respublikos gyvenimą.
Pvz. politinė partija Lietuvos lenkų sąjunga (LLS) su Tomaševskiu priešakyje.
Klausimas paprastas įrodymui: peržvelkite jų rinkiminę programą į Lietuvos respublikos seimą ir Europos parlamentą ir pabandykite atrasti kažką išsamesnio, ką ši partija darytų Lietuvos ekonomikai, mokesčiams ir t.t., jeigu sudarytų daugumą seime. Viskas tik apie tautines mažumas ir nacionalistiniai lozungai, kurie teliečia lenkų tautinę mažumą. Žinoma, to reikia, ką jie daro, bet... gal ne per populizmo prizmę. O ir kas per europarlamentaras, kuris kenkia savai valstybei?   ATSAKYTI
Linas 2010-10-25 14:23:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
2 lenkas. Tamsta turi akivaizdziu problemu su savo lenkiskumu :)))   ATSAKYTI
AK 2010-10-23 23:21:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kremliuje jau džiaugsmas. Paskaitykite w w w. slon. r u Реч уже не посполитая.   ATSAKYTI
to lenkui 2010-10-23 12:57:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
k.a.z.i.o.l.a.s tamsta   ATSAKYTI
Teisingai 2010-10-23 11:05:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ir Latvijai taip pat.   ATSAKYTI
Al 2010-10-22 23:00:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Slyja dvisaliai santykiai del vienos raides... O jei lenkai sugalvos dar del vienos, tai bus dvi raides... Lenkai gali paskelbti Lietuvai del to kara... Ar jus lietuviai, pasiruose ginti tevyne del dvieju raidziu? :)    ATSAKYTI
Mumis 2010-10-22 21:00:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dar, beje, čia sutapimai ar kas??? JTO siūlo Estijai įteisinti antrą oficialią kalbą - rusų...
   ATSAKYTI
Paprasta 2010-10-22 20:52:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Į Vilnijos gyventojų situacijos sprendimą intensyviai žiūri Latvijos rusai, dėl kurių čia taip pergyvena lenkų europarlamentaras. Taip pat latviai. Puikiai žinoma, kad jei lenkams bus sutektos visos teisės, kurių jie reikalauja (aišku, kaip visada, be jokių pareigų), LYGIAI TOKIŲ PAČIŲ teisių reikalaus Latvijos rusai, panaudosiantys Lietuvos pavyzdį kaip analogą.
Taigi, iš kur tas "nuoširdus" susirūpinimas rusų reikalais Latvijoje????   ATSAKYTI
Giedrius 2010-10-22 20:52:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ir taip valdomės neidami apšikti kruvinojo lenkų Hitlerio šūdinos širdies Rasų kapinėse, žiūrime kaip avinai, kai Lenkija visais įmanomais būdais skiepija Lietuvos lenkams neapykantą ir panieką lietuvybei.
Ir taip per daug nusileidžiame, tai (kai kurie) lenkai pagalvojo, kad gali iš mūsų atvirai tyčiotis. Matomai ne be pagrindo.   ATSAKYTI
BITUZIS 2010-10-22 20:22:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aciu   ATSAKYTI
Prašom 2010-10-22 20:19:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/esbo-komisaras-del-lenkisku-pavardziu-rasymo-turi-apsispresti-pati-lietuva.d?id=37744703   ATSAKYTI
BITUZIS 2010-10-22 20:01:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ir ka jis ten issaiskino? Gal yra kur paskaityti? :)
   ATSAKYTI
Taigi 2010-10-22 19:56:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dar vakar defliūnuose buvo ESBO komisaro interviu apie lenkų padėtį Lietuvoje. Ir viską jis normaliai išaiškino.   ATSAKYTI
BITUZIS 2010-10-22 19:54:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nereikia mum tos svetimos abeceles... Galt tada vardan lygiu teisiu ir jie musu abeceles ipatybes priima?
Nors jei nebutu taip brukama tai gal ir ramiai pagalvociau kas kur.. O dabar kai taip stumia norisi stumti atgal.
Lenkai visada buvo pasipute arogantiski sovinistai..
"Vardan geru santykiu" kaskas rekia... vardan kaskokiu tikslu ar pan?
Visi kas istoriskai ziurint turejo su lenkais kaskokiu rysiu nusvilo nagus... Skaudziausiai zinoma kliuvo Lietuviam. Beje vardan geru santykiu ar jie bent atsiprase uz suvalku sutarties sulauzyma uz lietuvos okupacija zudima,lenkinima? Ne kaskaip negirdejau.. Kiek lenku gyvena amerikoj ar dar kur? Bet ten nesigirdi kasko ju nes valstybe kieta ir nesileidzia..
Pamenu kai pries kelis metus lenkai sumaste kad jei airijoj jau tiek lenku privaziave tai kodel jiem neivedus cia antra valstybine klaba lenku?!!?!? Isivaizduojat? Tai ko jus is ju tikites. Tik kaimyne silpnesne taip ir matom lenkus trinant rankas..
Taip suprantu geopolitiskai ziurint sajunga baltijos saliu su lenkija tokioje vietoje butu tikrai geras dalykas. Vis kaskoks kietesnis zodis eurtopos sajungoje ar pries rusija.. Bet kai sitaip smirda jiem is burnos tai ir kalbeti nesinori   ATSAKYTI
to lenkui 2010-10-22 18:08:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tai ir buk lenku, tai ko nori, niekas paciam neliepia buti lietuviu.   ATSAKYTI
test 2010-10-22 17:22:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lotynu abeceles Lietuva privalo iteisinti kiekvienoje klaviaturoje esama Lotyniska W raide o asmenvardzius rasyti originalo pavadinimus Lotyniskais rasmenimis.

* Apie jokias Kirilicas ir kalbos negali buti......

Smerkiu kremlin vadeivu ir komunistines /kgb Brazausko mafijos projekto "sssr zirgagalviu kanopu putkinstan-LDK" antraja stadija:
-antiLenkiska psichoze!
- nes jie Lietuva supriesina su Lenkija ir Lietuva,
- izoliuoja nuo Europos , kuri yra ne tik Lietuvos, bet ir Latvijos, Estijos sausumos vartai i Europa. ..

Intervencine rusu ambasados "komentaru pissarnia" dirba pagal is anksto paruosta scenariju...
Jie kisasi i Lietuvos reikalus,
apsimeta "pacryjotasais litvy",
sukuria dirbtine antilenkiska fona,
masiskai bruka antilenkiska rasliava,
80% uzpildo komentaru plota ir dezinformuoja:
* atseit Lenkai "sulenkina Lietuva"...
Blefas!
* Lietuva eina i Europa,

-*todel ir viena raide W ( be Q, X), butu tas katalizatorius, kuris Lietuva paverstu Europietiska valstybe...

Stai kodel Brazausko mokine Grybauskaite ir kgbizuotas Konstitucinis Teismas dirba "pries" EU ir NATO Lietuva,

-stabdo W,
-stabdo Pilietybes Istatyma,
- stabdo deKgbizacija, deSovietizacija,
-vilkina Komunizmo Teisma,
*nes ju planai -postsovietine erdve. ..

Tai kada Lietuvoje bus akredituoti BBC, CNN, AP korespondentai ir uzbaigs Brazausko komunistines mafijos terorizma pries EU ir NATO Lietuva? ..

Vieni mes, be Vakaru pagalbos neiveiksime Lietuvos duobkasiu: BNS/ELTA/interfaks. ru. ra, Brazausko mafijos ir jie mus pasmaugs...

Priminkime jiems, kad Lietuva yra Lotynu abeceles, Vakaru dalis,

o ne PutkinAzija, Kirilica pelke, kuri prasideda 40 km uz Vilniaus i Rytu puse.

   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
REKLAMA
Bobas Behnkenas ir Dougas Hurley (nuotr. SCANPIX)
JAV bendrovės „SpaceX“ erdvėlaivis „Crew Dragon“ šeštadienį sėkmingai pradėjo istorinį pirmąjį pilotuojamą skrydį į Tarptautinę kosminę stotį (TKS), iki paskutinės minutės ...
Beždžionės (nuotr. stop kadras)
Vaizdo įrašas iš Indijos itin greitai paplito socialiniuose tinkluose. Jame matyti, kaip mama iš visų jėgų stengėsi išgelbėti savo mažylį. Vaizdo medžiagoje įtampa – iki pat ...
Kostiumai (nuotr. stop kadras)
Kol mokyklos užsidariusios, o darbus reikia atlikti iš namų, gyventojai sumano įvairiausių būdų pasilinksminti. Internete paplito tėčio ir dukros ypatinga tradicija: jie ...
Mokslininkai perspėja: norint greičiau gauti vakciną, teks tyčia užkrėsti grupę žmonių (nuotr. SCANPIX)
Tyčia užkrėsti žmones Covid-19 virusu, kad būtų galima patikrinti potencialios vakcinos efektyvumą – prieštaringai ekspertų vertinama idėja. Paprastai vakcinos nėra taip ...
Amanda Liberty myli savo seną šviestuvą (nuotr. SCANPIX)
Daiktus mylintys žmonės, anot jų pačių, susiduria su visuomenės nepakantumu ir patyčiomis.  Britė Amanda Liberty myli savo seną šviestuvą, tačiau ne kaip kolekcinę ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų