Šis klausimas yra labai svarbus Lietuvos energetinio saugumo kontekste. Sprendžiant iš Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės ir premjero Andriaus Kubiliaus susitikimų su Rusijos premjeru Vladimiru Putinu, mūsų valstybė padarė strateginį pasirinkimą – nusprendė statyti AE, dukart atsisakydama Maskvos pasiūlymo dalyvauti Kaliningrado AE projekte. Šiuo atveju reikia išsiaiškinti, kiek teisingas ir pagrįstas yra toks sprendimas. Atsakyti į šį klausimą galima įvertinus atitinkamus konkurentų (Rusijos ir Baltarusijos) planus.

AE Baltarusijoje ir Kaliningrade – realūs projektai

Kalbant apie Rusijos ir Baltarusijos norą savo teritorijoje statyti atominę elektrinę, reikėtų pabrėžti keletą dalykų. Pirma, sprendimai šiais klausimais jau yra priimti ir patvirtinti, ir jie yra galutiniai.

Baltarusijos AE statybai parinkta vieta prie Astravo gyvenvietės Gardino srityje (netoli Lietuvos sienos). Planuojama, kad pirmasis energetinis blokas pradės veikti 2016 m., antrasis – 2018 metais. Bendra planuojama AE galia – 2 tūkst. MW. Projekto realizavimas teoriškai gali užstrigti bent jau dėl dviejų priežasčių. Pirma, prieš jį pasisako aplinkosaugos entuziastai ir  specialistai tiek Lietuvoje (kaip ES šalyje), tiek ir Baltarusijoje. Pavyzdžiui, Baltarusijos visuomeninės ekologinės ekspertų komisijos atsakingoji sekretorė T. Novikova pareiškė, kad projektas yra eksperimentinis, pavojingas ir nepriimtinas. „Projektas yra nepriimtinas dėl ekologinių, teisinių ir kitų priežasčių. Yra labai daug neatitikimų ir šiurkščių pažeidimų, todėl projektas negali būti realizuojamas“, – pasakė ji. Tačiau autoritariniam Aleksandro Lukašenkos režimui visokiausi ekologų ir aplinkosaugininkų priekaištai iš esmės yra nesvarbūs ir greičiausiai netaps kliūtimi statyti AE. Antra, AE Baltarusijoje statys tikriausiai Rusijos valstybinė korporacija „Rosatom“. Vadinasi, projekto realizavimą gali komplikuoti dvišaliai Rusijos ir Baltarusijos santykiai, kurie paskutiniu metu yra ne patys geriausi. A. Lukašenka ir V. Putinas yra beveik atviri priešai, nepraleidžiantys progos kritiškai pasisakyti vienas kito atžvilgiu. Nelabai klostosi Baltarusijos prezidento draugystė ir su Dmitrijumi Medvedevu. Kita vertus, karinis šalių bendradarbiavimas nuo to nenukenčia, juda į priekį ir muitų sąjungos projektas. Todėl tikėtina, kad AE Baltarusijoje bus pastatyta, nes A. Lukašenkai tai naudinga. Žinoma, branduolinį kurą vis tiek teks pirkti iš Rusijos, bet tai geriau negu pirkti iš jos daugiau dujų, naftos ir/ar mazuto šiluminėms elektrinėms. Taigi abejonės dėl Baltarusijos AE projekto labiau yra teorinės nei praktiškai pagrįstos.

Dar mažiau jų turėtų kilti dėl Kaliningrado AE. 2010 m. vasario 25 d. įvyko oficiali Baltijos AE statybos pradžios ceremonija. „Rosatom“ vadovas Sergejus Kirijenka pažymėjo, kad pirmasis AE blokas bus paleistas 2016 m., net jeigu užsienio investuotojai nepanorės įsigyti jėgainės akcijų ir taip dalyvauti jos statyboje. Antrasis Baltijos AE blokas turėtų būti  pabaigtas iki 2018 metų. Bendras planuojamas elektrinės pajėgumas – 2,3 tūkst. MW.

Antras svarbus atominių jėgainių Baltarusijoje ir Kaliningrade statybos momentas susijęs su jų eksportiniu potencialu. Pažymėtina, kad Baltarusijos projektas pirmiausia yra skirtas vidaus rinkai, o Kaliningrado AE statoma planuojant eksportuoti jos energiją į užsienį, nes Kaliningrado sričiai tiek elektros energijos nereikės. Lietuvos energetikos instituto ekspertas V. Miškinis teigia: „Aš manau, kad Baltijos AE Kaliningrado srityje yra statoma ar ją verta statyti, turint tikslą eksportuoti elektrą į Vokietiją ir kitas Vakarų šalis. Iš principo dalinai šios jėgainės elektros energija gali būti vartojama ir Baltijos šalių regione. Šita tikimybė liečia ir Lietuvą, turint omenyje tai, kad Baltijos šalių energetinės sistemos yra integruotos į Vieningą energetinę sistemą / Integruotą energetinę sistemą (IPS/UPS)“ [1].

Energetikos ministerijos sukurta darbo grupė dėl Lietuvos apsirūpinimo elektros energija po IAE uždarymo nustatė, kad 2010 m. Mūsų šaliai reikės apie 9,1 teravatvalandės (TWh) elektros energijos. Vyriausybės patvirtintame Elektros rinkos plėtros plane numatoma, kad iki 3 TWh pagamins Lietuvos elektrinė Elektrėnuose, 0,35 TWh – atsinaujinantys šaltiniai (hidroelektrinės, vėjo jėgainės), iki 1,15 TWh – šalies šiluminės elektrinės, 1 TWh bus perkama pagal išankstinę sutartį su Estija. Vadinasi, 5,5 TWh bus užtikrinta išankstinėmis sutartimis. Kita dalis – apie 35 proc. – elektros energijos bus perkama rinkos kainomis iš Estijos, Latvijos, Skandinavijos šalių, Ukrainos, Rusijos, Baltarusijos. Trumpai sakant, ateityje Lietuvai teks importuoti nemažą dalį elektros energijos, nebent mūsų šalyje bus pastatyta savo atominė elektrinė, kas yra labai abejotina.

Lietuvos AE projektas – didelės ambicijos ir miglotos perspektyvos

Galima drąsiai teigti, kad Lietuvos planai pastatyti savo teritorijoje naują AE yra labai ambicingi, bet sunkiai įgyvendinami. Tai lemia kelios priežastys. Pirma, kaip Lietuvoje realizuojami tokio pobūdžio projektai, puikiai parodė LEO LT istorija, ir nėra jokio pagrindo manyti, kad naujas bandymas bus nors kiek sėkmingesnis: vidinės politinės ekonominės rietenos yra tradicinis Lietuvos politinio ekonominio gyvenimo bruožas, o Lietuvos ir jos Energetikos ministerijos ekspertinis potencialas atominės energetikos srityje yra labai ribotas. Antra, viena Lietuva atominės elektrinės „nepatemps“: skaičiuojama, kad investicijos į naujos AE statybą gali siekti apie 3–5 mlrd. eurų (10,3–17,2 mlrd. litų). Kitaip tariant, jai reikia partnerių, kurių dar neaišku, kiek bus, ir su kuriais ilgai ir nuobodžiai teks derinti įvairias projekto detales.

Be to, Rusijoje ir Baltarusijoje AE statybos reikalai juda į priekį gana greitai,o naujos atominės Lietuvos elektrinės (AE) projekto plėtros bendrovė Visagino atominė elektrinė ir kompanija „Deloitte Lietuva“ 2010 m. kovo 29 d. tik pasirašė sutartį, pagal kurią tarptautinių ekspertų komanda įsipareigojo įvertinti Lietuvos verslo galimybes dalyvauti naujos AE statybos projekte. Jau birželio mėnesį planuojama informuoti Lietuvos verslo įmones ir visuomenę apie rezultatus. Pirmiausia bus nustatyti ir įvertinti esami Baltijos jūros regiono šalių (Lietuvos, Latvijos ir Estijos) verslo pajėgumas ir pasirengimas dalyvauti naujos AE statybos projekte. Antruoju etapu bus parengta strategija ir veiksmų planas Lietuvos valstybės institucijoms bei verslui, kuriuo vadovaujantis būtų galima tinkamai pasirengti dalyvavimui AE projekte.

Be to, Lietuvos energetinės nepriklausomybės erą skelbianti Arvydo Sekmoko vadovaujama ministerija išsirinko penkis potencialius strateginius investuotojus, kurie galėtų dalyvauti naujosios atominės elektrinės statybose. Energetikos ministras, surengęs specialią spaudos konferenciją, pasigyrė, kad susidomėjimą šiuo projektu iš viso pareiškė 25 energetikos kompanijos, tačiau jų pavadinimų pasakyti nepanoro. Planuojama, kad vasaros viduryje liks dvi kompanijos, iš jų ir bus išsirinktas strateginis Visagino atominės elektrinės investuotojas. Būtų tikrai įdomu sužinoti, kas yra tie potencialūs investuotojai, kurie, matydami atitinkamų projektų Kaliningrade ir Baltarusijoje realizavimo dinamiką, ketina statyti AE Lietuvoje.

Išvados

Tikimybė, kad Baltijos regione bus ne dvi, o trys atominės elektrinės, yra labai maža, nes Lietuvos projekto perspektyvos yra daugiau nei abejotinos. Vadinasi, Lietuvai teks importuoti nemažą dalį elektros iš užsienio, ir ne tik iš ES šalių. Tokiame kontekste kategoriškas atsisakymas dalyvauti Kaliningrado AE statyboje neatrodo vienareikšmiškai teisingas. Kitoks sprendimas suteiktų Lietuvai tam tikrų pranašumų elektros importo srityje. O dabar nežinia, kaip elgsis Rusija, kuriai du kartus buvo pasakyta „ne“. Žinoma, prisidėjus prie Kaliningrado AE projekto Lietuvos energetinė priklausomybė nuo Maskvos sprendimų padidėtų. Tačiau, kita vertus, negalima prarasti to, ko nėra: Lietuva energetikos srityje ir taip yra visapusiškai priklausoma nuo Rusijos, ir nedalyvavimas Kaliningrado AE statyboje reikalo esmės nepakeis (juolab kad vietoj to Lietuva kol kas turi tik miglotus planus). Dar daugiau, Rusija bus nesuinteresuota atjungti elektros energiją Lietuvai, nes siekia ją pardavinėti. Taigi galima konstatuoti, kad Lietuvos energetinė politika šiuo metu neatitinka realijų ir todėl yra neefektyvi ir trumparegiška, nes anksčiau ar vėliau vis tiek teks susidurti su tuo, ko dabar atkakliai vengiama. Tačiau tada jau su mumis kalbės visai kitokia kalba.

Vadim Volovoj, Geopolitinių studijų centro ekspertas

[1] http://www.regnum.ru/news/1211809.html

Reuters/Scanpix nuotr.

Reuters/Scanpix nuotr.

Lt
2010-05-03 09:54:39
pagasdino ruskis straipsniu, pridėjęs matai kad ir kalba bus kita, šūdžius
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Bajus 2010-05-04 01:18:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
amerikociu freedom house net apsisiko is pykcio kai perskaite straipni. Iskart pradejo vaidentis tautos priesai nkvd kgb cccp bet cia ligoniai rusofobai juos galima tik pagaileti ir dalinai suprasti. Bet mes kalbame apie situacija Lietuvoje kur kazkas nori pastaty nauja Visagino AE. Norai geri ir ekonomiskai naudingi Lietuvai vien tik del infrastrukturos. Mes turime beveik paruosta aikstele su saldimo irenginiais mes turime kruoniu hidro akumuliacine elektrine viskas labai gerai atrodo bet yra "BET". Pagrindine problema yra ta kad Lietuvoje nera tokiu pinigu tokiems projektams. Viena pastatyti butinges naftos pludura o kita atomine elektrine. O tai reiskia kad be europos sajungos pagalbos toks projektas net per milimetra nepajudes ir iskyla pats pagrindinis klausimas AR EUROPA NORI KAD LIETUVOJE STOVETU AE. As manau kad NE o kaip jus manot kas nores kad ubagai paskende korupcijoje statytu AE europoje o jeigu neduok dieve kasnors atsitiks kas likviduos pasekmes? Baltaqrusijoje ar Rusijoje grieztas rezimas armija viska padarys o Lietuvoje Lietuviai kaip muses isskris nebus kam net gaistrinio slango palaikyti    ATSAKYTI
X 2010-05-03 22:45:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visiškas absurdas-Kyla klausimas ar reikia lietuvai elektrinės. Nebent finansuojama būtų iš ES lėšų...   ATSAKYTI
aaa 2010-05-03 15:30:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Juokingiausia bus, kai Lietuva pirmoji ir vienintele sitame regione tures atomine. Siaip Lietuviai megsta paloti vieni ant kitu, bet tikslus irgi sugeba pasiekti. Analogiska situacija buvo su Butinges terminal pries 15 metu. Nors objektas kaip ir pigesnis, bet, ivertinus tuometines valstybes galimybes, gal net ir sunkiau pasiekiamas. Bet nieko: palojo vieni ant kitu, ruskeliai parasinejo nesamoniu, bet eme ir pastate.   ATSAKYTI
Freedom house 2010-05-03 13:14:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Straipsnyje tiek daug ydingu, ideologizuotu, zemininciu rusijos ir baltarusijos pilieciu interesus fraziu, tokiu kaip "aplinkosaugos entuziastai ", "Lukašenkai tai naudinga" tai is karto supranti, kad autorius yra savo tautieciu (t.y. rusijos) priesas. Toklie yra NKVD rezima aptarnaijantys issigimeliai. Jie taip iprate - visada gyventi apkasuose, savo paciu tautos opozicijoje. Apgailetina.

Antra. Ki kuri informacija kuria valdo sitas propagandistas labai sena. Mzdaug 2009 m lapkricio-spalio men. Tada Lietuvos energetikos ministerika kalbeo apie 3 TWh elektros pagaminimobutinybe Elektrenuose, veliau ji buvo sumazinta iki 2,5, o gal ir dar maziau.

Trecia. Kremliu/Regnum asikiai nervina Energetikos ministerijos neviesinimama informacija apie potencialius 5 konkurso dalyvus o dar labiau apie du, su kuriais bus vedamos derybos. "Būtų tikrai įdomu sužinoti, kas yra tie potencialūs investuotojai" - raso autorius. Kaip zinote praeita savaite Putin apvaziavo visus, kurie dalyvauja South Stream duju projekte. Projektas beviltiskai ekonomine prasme kaip ir North Stream, taciau per ji i korupcinius santykius ipainiojami visu saliu interesai, kurie galetu dalyvauti Lietuvos atomines statyboje. Taip Italijoje pasirasyti tusti isipareigojimai su ENEL del galimo dalyvavimo Kaliningrado atomineje. Bet blogiausia, kad jie nezino, kokios kitos kompanijos ketina dal;yvayti, todel negali ipanioti i korupcinius voratinklius.

Ketvirta. Strainis aiskiai turi santazo tona: "nes anksčiau ar vėliau vis tiek teks susidurti su tuo, ko dabar atkakliai vengiama". Supraskite: mes jus vis tiek nugalesime, jus esate musu nuosavybe..

"Gegužės 31 dieną po Energetikos tarybos planuojamas susitikimas ES energetikos komisaro ir keturių ministrų (Lenkijos, Lietuvos, Latvijos ir Estijos - BNS). Susitikimo metu turėtų būti pasirašyta deklaracija , kuris apibrėžtų ATOMINES elektrinės statybą kaip regioninį projektą ir sąlygas bei tikslus, kaip jis turėtų būti įgyvendinamas", - ketvirtadienį per Vyriausybės valandą Seime pareiškė energetikos ministras Arvydas Sekmokas.

Isvada: Lietuvos atomine aleketrine statyti daugiau nei butina. tai ne ekonomikos klausimas, o POLITINIS ir technologinio isijungimo i UCTE sistema klausimas. Regnum.ru nutyledami sia aplinkybe tiesiog tylomis apejo rusams neisprendziama klausima, ka daryti su okupuotu Kaliningradu, nes jam atomines nereikia is viso, o jei pastatys, reikes jungtis i UCTE, o tai padaryti gales tik kartu su Lietuva ir Baltijos salimis, o jos to nedarys jei netures atomines, nes lenkai jungti i USTE statys tik todel, kad gaus dali busimos atomines pajegumu.

Vadim Volovoj, Geopolitinių studijų centro ekspertas - KOKS JIS EKSPERTAS JEI RASO TOKIAS NESAMONES. JIS - KREMLINIS PROPAGANDISTAS.    ATSAKYTI
Lina 2010-05-03 12:48:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas straipsnio autorius? Kolerovo regnum rasytojas Vadim Volovoj, Geopolitinių studijų centro ekspertas? Bet kodel tada straipsnio izanoge rasoma "MUSU valstybė padarė strateginį pasirinkimą – nusprendė statyti AE, dukart atsisakydama Maskvos pasiūlymo...

taigi, atsakyms aiskus. Bet cia pat iskyla kitas - kodel jie taip rupinasi musu problemomis? Atrodo, kad tai laikinai leisto administruoti Kaliningrado energetine sistema neturi jungciu nei su viena ES salimi... Keistas rupestis.... tikrai keistas ir ne maziau itartinas, kaip ir viskas ka sako rusai.    ATSAKYTI
2010-05-03 09:55:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
užsakytas straipsniukas   ATSAKYTI
2010-05-03 09:55:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
užsakytas straipsniukas   ATSAKYTI
Lt 2010-05-03 09:54:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pagasdino ruskis straipsniu, pridėjęs matai kad ir kalba bus kita, šūdžius   ATSAKYTI

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
Būdamas 84 metų mirė garsus bulgarų menininkas Christo (nuotr. SCANPIX)
Eidamas 85-uosius metus sekmadienį mirė bulgarų kilmės menininkas Christo, kurį išgarsino vadinamieji supakavimai – garsių visuomeninių objektų, tokių kaip Berlyno ...
Donaldas Trumpas (nuotr. Scanpix)
JAV prezidentas Donaldas Trumpas buvo pasitraukęs į požeminę slėptuvę Baltuosiuose rūmuose penktadienį vakare, kai prie valstybės vadovo rezidencijos vyko audringi protestai ...
Koronavirusas (nuotr. Scanpix)
Jungtinėse Valstijose sekmadienį užfiksuotos 598 naujuoju koronavirusu užsikrėtusių žmonių mirtys, o bendras aukų skaičius šalyje nuo pandemijos pradžios padidėjo iki 104 356, ...
Meškėnas (nuotr. stop kadras)
Vyro kuriozinis detektyvas sužavėjo internautus. Nuolat jo kieme dingstantis maistas iš paukščių lesyklėlės pagaliau pasiekė pabaigą ir paaiškėjo, kad nusikaltėlis ne kas ...
Žvakė (nuotr. 123rf.com)
Italijos plaukimo federacija (FIN) patvirtino, kad sekmadienį, nukritus ultralengvajam orlaiviui, žuvo du profesionalūs Italijos plaukikai. 22 metų Fabio Lombini ir 23 ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų