Foto: News Bridgepix.

Foto: News Bridgepix.

Jei galvojote, kad skerdikas Josifas Stalinas Rusijoje nebėra populiarus, smarkiai klydote. Rusijos Komunistai į prezidento rinkimus žygiuoja pristatydami šį tironą kaip sektiną pavyzdį bei tautos herojų. Apie tai rašo „Spiegel“.

J. Stalinas grįžo. Vilkėdamas šviesiai pilka partine uniforma ir kairėje rankoje laikydamas pypkę, sovietų diktatorius stovi Pietų Sibiro Barnaulo mieste esančiame Stalingrado gynėjų bulbare. Jį supa nustebę pensininkai. „Aš sustabdžiau duonos kainų augimą prieš 80 metų, o spekuliantus pasiunčiau dirbti į miškus“ – skelbia diktatorius. Pensininkai, kurie šiuo metu kenčia nuo augančios infliacijos, pritaria audringais aplodismentais. Tiesa, šis reginys tėra vieno iš vietinio teatro aktorių vaidinimas. Tačiau tai nėra ir komedija, o Komunistų partijos rinkiminės kampanijos dalis. Internetinėje Komunistų partijos svetainėje galima perskaityti šūkį: „Jis žadėjo sugrįžti“.

Tokio požiūrio laikos Komunistų partijos lyderis bei kandidatas prezidento rinkimuose Genadijus Ziuganovas. Pasirodęs Barnaule, jis kalba daugiau nei pusei tūkstančių klausytojų, kurių dauguma yra ne jaunesni kaip 60 metų. „Stalinas neabejotinai padarė klaidų, tačiau jis prieš karą pastatė 9 tūkst. gamyklų“ – teigia G. Ziuganovas. Tokius žodžius žmonės pasitinka plojimais. Niekas net nemano prieštarauti G. Ziuganovui net tuomet, kai jis ima girti autoritarinį Baltarusijos diktatorių Aleksandrą Lukašenką. „Ten bent jau nėra oligarchų ir benamių šunų“ – štai kokie didžiausi „batiuškos“ nuopelnai Baltarusijos liaudžiai G. Ziuganovo nuomone.

REKLAMA

Priešingai nei buvę kolegos Lenkijoje, Vengrijoje ar Rytų Vokietijoje, kurie per ilgus debatus bent jau dalinai įstengė atsikratyti stalinistinės praeities šešėlio, Rusijos komunistai atsisakė persvarstyti Stalino laikotarpio istorines realijas. Savo programoje Komunistų partija ir toliau teigia, kad Sovietų Sąjungos žlugimas buvo „kontrrevoliucinis perversmas“. Nesireformavę bei neišgyvenę modernizacijos, komunistai vargu ar turi vilčių grįžti į Rusijos politinį olimpą, tačiau Vladimirui Putinui jau pats Komunistų partijos egzistavimo faktas suteikė puikią progą paleisti propagandos mašiną.

Teigiama, kad G. Ziuganovą bei jo programą prezidento rinkimuose pasiruošę palaikyti 160 tūkst. Rusų, o tai yra vos 1 proc. Komunistų partijos narių skaičiaus 1991 metais. Ilgą laiką partiją savo populiarumą krovėsi primindama „sovietinių mūšių šlovę“. 1996 metais, kovodamas su Borisu Jelcinu, G. Ziuganovas sugebėjo prasimušti į antrąjį rinkimų turą. Ir, nors antrajame ture buvo patirtas pralaimėjimas, surinkta net 40,3 proc. balsų.

Tačiau nuo to laiko komunistų populiarumas tik nyksta. Šiuo metu Dūmoje jie vis dar turi 57 vietas iš 450. Tačiau partijai itin sunkiai sekasi pritraukti naujų narių. Vis dėlto regioniniuose rinkimuose Sankt Peterburge bei Maskvoje komunistai sugebėjo surinkti dvigubai daugiau balsų nei ankstesniuose rinkimuose – atitinkamai 16 bei 17 proc.

Rusija, kurioje egzistuoja milžiniškas visuomenės pasidalijimas tarp milijonų skurdžiai gyvenančių bei žemesniems visuomenėms sluoksniams priklausančių žmonių bei naujųjų turčių mažumos, yra palanki dirva kairuoliškoms idėjoms. Maskvos „Levada“ centro atliktais tyrimais, net 55 proc. rusų pritaria planinės ekonomikos idėjai, o 35 proc. mano, kad Vyriausybė turi kontroliuoti fabrikus bei verslą.

REKLAMA

Nors JAV žurnalas „Forbes“ suskaičiavo net 53 rusus, kurių turtas viršija milijardą dolerių, net 40 proc. rusų turi verstis per mėnesį gaudami vidutiniškai vos 6 tūkst. rublių, t.y. vos 166 eurus.

Jauni rusai taipogi yra nusivylę vargu visuomenėje bei valdžioje klestinčia korupcija, todėl Maskvos universiteto rinkiminėje apylinkėje per Dūmos rinkimus komunistai surinko net 26,45 proc. basų ir aplenkė net Kremliaus „Vieningosios Rusijos“ partiją. Komunistinis laikraštis „Pravda“ išsityčiojo iš V. Putino „Vieningosios Rusijos“ teigdamas, kad ši politinė jėga geriausius rezultatus pasiekė psichiatrinėse ligoninėse bei kareivinėse.

Tačiau vietoje V. Putino „suverenios demokratijos“ komunistai siūlo Stalino laikais dvelkiančią politinę programą. Alternatyva tikrai ne kokia. „Mano berniuk, nieko nėra doresnio, geresnio bei protingesnio nei sovietų jėga“ – tarsi gūdžiais tarybiniais laikais pamokslauja G. Ziuganovas.

Savo kaip idealaus stalinistinio politiko profilį G. Ziuganovas neseniai atskleidė per Komunistų partijos Centro komiteto plenarinę sesiją, kai pasmerkė kosmopolitizmą, modernizmą, postmodernizmą bei populiarųjį meną. Šiuos judėjimus G. Ziuganovas apibūdino kaip „ginklus sukto bei seniai žinomo priešo rankose“. Šie žodžiai būtų nesvetimi ir penktojo dešimtmečio stalinistui.

Tarsi skęstančio laivo kapitonas G. Ziuganovas klajoja iš vieno miesto į kitą kartodamas tas pačias pasakaites apie „Stalino saulę“. Tačiau net partijos bendražygiai pripažįsta, kad komunistai skęsta. Oficialiai per mėnesį iš savo narių partija renka vos po pusę euro, o tai – vargana suma siekiant surengti efektyvią rinkimų kampaniją. Tad Komunistai ilgainiui tampa marionete Kremliaus rankose, kurią V. Putino klika naudoja savo propagandiniams tikslams.

REKLAMA

V. Putino dešinioji ranka vidaus politikos klausimais bei Kremliaus administracijos vadovas Vladislavas Surkovas, siekdamas prisijaukinti komunistus, naudojasi seniai patikrinta meduolio bei rimbo politika. Jos esmė paprasta: jei žaisite pagal mūsų taisykles ir dalyvausite klastojant rinkimus, tai gausite ir kelias vietas Dūmoje, ir televizijos eterio laiko, o gal net pinigų iš gausaus Kremliaus iždo. Kai G. Ziuganovas gauna galimybę šnekėti televizijoje, jis porina pagal Kremliaus dūdelę ir giria V. Putino kovą su oligarchais ar smerkia spalvotąsias revoliucijas.

Tiesa, komunistai iki šiol nepanaikino 2005 metais priimtos rezoliucijos, kurioje V. Putino valdžia pristatoma kaip „bonapartistinis, biurokratinis režimas“ priešiškas liaudžiai.

Komunistų partijos narys Olegas Smolinas teigia, kad ultrakonservatyvus Komunistų partijos įvaizdis puikiai tarnauja Kremliui, nes silpnina pačią partiją. O. Smolinas teigia, kad partijos mentalitetas vis dar įstrigęs stalinistinio režimo laikuose. Pats O. Smolinas teigia pasisakantis už klasikinę Europos kairiųjų strategiją. Esą atsisakoma siekio grįžti į sovietinius laikus ir siekiama kurti socialistinę gerovės valstybę. Tačiau kaip teigia vienas iš G. Ziuganovo patarėjų bei „kairiųjų patriotų“ laikraščio „Zavtra“ redaktorius Aleksandras Prochanovas, komunistai yra nepajėgūs reformuotis ir savo populiarumą gali krautis nebent apraudodami Sovietų Sąjungos žlugimą bei komunizmo griūtį.

Panašu, kad rusams kovo 2 dieną vyksiančiuose prezidento rinkimuose teks rinktis V. Putino „suverenios demokratijos“ linijai atstovaujančio Dimitrijaus Medvedevo bei naujuoju Stalinu siekiančio tapti G. Ziuganovo. Vis dėlto niekas neabejoja, kad laimės pirmasis, tačiau G. Ziuganovo atvejis rodo, kad Rusijoje vis dar yra žmonių, besiilginčių tautų žudiko laikų.

Seni triukai
2008-02-19 01:29:23
Stalino laikais irgi buvo pučiamos tokios pat miglos: esą, su Stalinu, koks jis bebūtų, dar galima susitarti, bet jeigu jį pakeistų koks nors Molotovas, būtų daug blogiau. Todėl, esą, negalima silpninti Stalino pozicijų. Tas pats ir dabar: Ziuganovas gal ir būtų blogesnis už Putiną, bet jo šansai atsisėsti Kremliaus soste yra nuliniai. Jis tiesiog reikalingas kaip baidyklė, kad putinoidai šalia jo atrodytų simpatiškesni. O iš tikrųjų ta „suvereni demokratija“ - tai pats tikriausias stalinizmas, priderintas prie XXI a. pradžios realijų.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Petras 2008-03-02 20:13:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Neradau ir aš.
Tačiau naujadaras pasaulio praktikoje "reguliuojama demokratija" pats už save viką pasako.   ATSAKYTI
jonas 2008-03-02 20:10:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar kas nors bandėte [patekti į Rusijos tinklapius rinkimų klausimais?
Aš bandžiau ir ten neradau nieko pasiskaityti apie RF piliečių pasisakymus rinkimų klausimais.
Jei kas nors radote komentarus parašykite, kaip tai padaryti.
   ATSAKYTI
PutėnasRusijoj 2008-02-22 17:17:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Rusijoje daug gaunančių tik 6000 rublių, pgal dabartinį kursą apie 600 litų. Rūpinatės rusų reikalais, tai gal suskaičiuokite kiek tokį pat atlyginimą, o ir dar mažiau gauna Lietuvoje? Vieną dieną puolate Putiną, o kitą Ziuganovą. Ar šeimininkui paliepus?   ATSAKYTI
Ir graudu ir pikta 2008-02-19 04:58:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0

Kad Ziuganovo komunistu partija nera ir nebus reali jega galima betarpiskai isitikinti Maskvoje per eiline tos partijos demonstracija. Ne taip kaip 'Antrosios Rusijos' , Nemcovo ar eiles kitu, jos leidziamos. Nestovi issirikiave OMON daliniai, tik keli nuobodziaujantys milicininkai. Ir nesunku suprast kodel, sitam cirkui nera galimybes plestis. Demonstracijoje tik senukai, be to, (stebejau tokia sueiga kuri laika) jie susirinke isties ne 'demonstruoti' o pabendrauti. Seni pazystami, plepa tarpusavyje, daugumoje tai medalius pasikabinusios bobutes. Graudus vaizdelis, bet vistiek pikta. Tai likuciai tu zmoniu kurie ta bjauru rezima prievarta state.    ATSAKYTI
Seni triukai 2008-02-19 01:29:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Stalino laikais irgi buvo pučiamos tokios pat miglos: esą, su Stalinu, koks jis bebūtų, dar galima susitarti, bet jeigu jį pakeistų koks nors Molotovas, būtų daug blogiau. Todėl, esą, negalima silpninti Stalino pozicijų. Tas pats ir dabar: Ziuganovas gal ir būtų blogesnis už Putiną, bet jo šansai atsisėsti Kremliaus soste yra nuliniai. Jis tiesiog reikalingas kaip baidyklė, kad putinoidai šalia jo atrodytų simpatiškesni. O iš tikrųjų ta „suvereni demokratija“ - tai pats tikriausias stalinizmas, priderintas prie XXI a. pradžios realijų.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
REKLAMA
Mokslininkai perspėja: norint greičiau gauti vakciną, teks tyčia užkrėsti grupę žmonių (nuotr. SCANPIX)
Tyčia užkrėsti žmones Covid-19 virusu, kad būtų galima patikrinti potencialios vakcinos efektyvumą – prieštaringai ekspertų vertinama idėja. Paprastai vakcinos nėra taip ...
Amanda Liberty myli savo seną šviestuvą (nuotr. SCANPIX)
Daiktus mylintys žmonės, anot jų pačių, susiduria su visuomenės nepakantumu ir patyčiomis.  Britė Amanda Liberty myli savo seną šviestuvą, tačiau ne kaip kolekcinę ...
Praėjusio amžiaus pandemijos virusas mutavo keliskart: antrosios bangos metu nusitaikė į jaunus ir sveikus (nuotr. Vida Press)
Virusas, anksčiau niekuo nesiskyręs nuo ankstesnių metų gripo virusų, mutavo ir staiga tapo siaubingas mirtis Šiaurės Amerikoje ir Europoje nešančia stichija. 1918-ųjų rudenį ...
Princesės Dianos žūtis: nulėmė smulkus sužeidimas, bet „netinkamoje vietoje“ (nuotr. SCANPIX) tv3.lt fotomontažas
Vienas žymiausių pasaulyje patologoanatomų savo knygoje atskleidė, kad 1997-aisiais tragiškoje avarijoje žuvusi princesė Diana mirė dėl gana smulkaus ir jo karjeroje itin retai ...
Asociatyvi (nuotr. SCANPIX)
Didžioji Britanija ir Europos Sąjunga (ES) antradienį bandys atnaujinti prekybos derybas – prasidės lemiama derybų savaitė, kuri galbūt parodys, ar dar yra vilčių pasiekti ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų