Aukštų JAV žvalgybos ir kariuomenės karininkų manymu JAV prezidentas G. W. Bushas ir jo artimiausioji aplinka bando nuteikti šalį, kad karas su Iranu neišvengiamas, remdamasis savo šaltiniais tvirtina britų dienraštis „The Sunday Telegraph“.

Pasak dienraščio, didėja susirūpinimas, kad bandymai diplomatinėmis priemonėmis sustabdyti Irano branduolinę programą yra pasmerkti žlugti. Pentagono strategai esą jau sudarė 2000 taikinių Irano teritorijoje sąrašą, kuriems karinio konflikto atveju būtų smogta iš oro.

Dienraščio teigimu Pentagono ir CŽV atstovai yra tikri, kad Baltieji rūmai pradėjo vykdyti kruopščiai parengtą JAV ir Irano santykių eskalavimo programą, kuri turėtų atvesti prie karinio abiejų šalių konflikto.

Neseniai paaiškėjo, kad JAV valstybės sekretorė Condoleezza Rice, iki šiol pasisakiusi už diplomatinį Irano branduolinės programos problemos sprendimo būdą, yra pasiruošusi „sureguliuoti“ savo ir viceprezidento Dicko Cheney nesutarimus ir duoti savo sutikimą karinei akcijai.

REKLAMA

Aukštas JAV žvalgybos pareigūnas, atskleisdamas stingdantį galimo karo pradžios scenarijų, perspėjo, kad pretekstu gali tapti viešas Irano kišimosi į Irako vidaus reikalus ginkluojant ir apmokant sukilėlius atskleidimas. Po to gali sekti treniruočių stovyklų ir bombų gamyklų Irano teritorijoje bombardavimas, rašo „The Sunday Telegraph“.

Pirmasis smūgis būtų smogtas Irano revoliucinei gvardijai priklausančiai Fajro bazei šalies pietuose. Vakarų šalių žvalgybos duomenimis, joje gaminami prieštankiniai sviediniai, kuriais apšaudomi JAV ir D. Britanijos pajėgų šarvuočiai.

Sutinkamai su šiuo scenarijumi, kuriuo, pasak „The Sunday Telegraph“, Pentagono karininkai vis labiau linkę tikėti, Iranas turėtų į tokį antpuolį atsakyti bandymu užblokuoti naftos tiekimą iš Persijos įlankos. Taip JAV gautų pretekstą smogti Irano branduoliniams ar netgi kariniams objektams.

Aukštų Amerikos pareigūnų manymu prezidento Busho aplinkoje laikomasi požiūrio, kad iki palikdamas Baltuosius rūmus prezidentas norėtų atimti iš Irano galimybę sukurti branduolinį ginklą.

„Niekas, išskyrus siaurą artimiausių padėjėjų ratą, nežino, kaip pasielgs prezidentas“, - dienraščiui sakė šaltinis žvalgybos tarnybose. Tuo pačiu jis leido suprasti, kad „daugelis, jei ne dauguma, CŽV darbuotojų mano, kad diplomatinis sprendimo būdas yra neįmanomas“ ir kad „tokios pat nuomonės yra ir Pentagono vadovybė“.

„Po vis stiprėjančios konflikto eskalacijos greičiausiai seks karinė operacija. Per kelias artimiausias savaites ar mėnesius JAV vis labiau aštrins nesutarimus su Iranu ir pasistengs, kad jo kišimasis į Irako vidaus reikalus taptų visiems akivaizdus“, - teigė šaltinis.

REKLAMA

Anksčiau tik kritikai kaltino Bushą, kad jis nusiteikęs pradėti karą su Iranu, rašo „The Sunday Telegraph“.

Dienraščio teigimu daugelis aukštas pareigas einančių CŽV darbuotojų itin kritiškai vertina prezidento poziciją ruošiantis galimam karui su Iranu, nes „vanagai“ viceprezidento Cheney aplinkoje šiuos žvalgybininkus laiko nepatikimais, o jų veiksmus – neefektyviais.

Sprendžiant iš kai kurių pranešimų, JAV viceprezidentas pritaria taktinio branduolinio ginklo panaudojimui prieš giliai po žeme esančius ir įtvirtintus Irano branduolinių objektų bunkerius. Jo šalininkai abejoja tokios pozicijos pagrįstumu. Manoma, kad tuo atveju, jei pavyks nustatyti Irano revoliucinės gvardijos treniruočių stovyklų, kuriose ruošiami šiitų kovotojai, vietas, Cheney parems smūgių iš oro operaciją.

Iš visko sprendžiant naujausieji su situacija Irake susiję įvykiai atitinka konflikto eskalacijos schemą, kurią apibūdino Pentagono pareigūnai, daro išvadą dienraštis.

Praėjusią savaitę JAV pajėgų Irake vadas generolas Davidas Petraeusas pasmerkė Irano „karą svetimomis rankomis“ ir pasisakė už JAV karinį „šuolį“ Bagdade. JAV taip pat paskelbė kuriančios karinę bazę netoli Irako pasienio miesto Badros, kurios svarbiausias tikslas esą būtų ginklų gabenimo kelių iš Irano užkirtimas.

Baltiesiems rūmams artimas šaltinis JAV valstybės departamente pranešė, kad Condoleezza Rice jaučia aukštų pareigūnų, tvirtai siekiančių įgyvendinti branduolinių ginklų neplatinimo politiką, spaudimą. Jie neva nori priversti ją pripažinti karinės operacijos būtinumą. Dėl šios priežasties Rice ir Cheney ėmė ruošti bendrą poziciją, kuri leis jiems vieningai paremti prezidentą Bushą, teigia „The Sunday Telegraph“.

REKLAMA

„Tereikia tik pažvelgti į Cheney, kad suprastum, jog jis ir toliau jaučiasi padėties šeimininkas. Rice buvo diplomatinio problemos sprendimo būdo šalininkė, tačiau ir ji nėra taikos balandis. Iškilus būtinybei ji parems tokį sprendimą... Jiedu abu labai artimi prezidentui, o tais klausimais, dėl kurių jie nesutaria, abu bando pasiekti kompromisą, kuris patenkintų visus“, - tvirtino šaltinis.

Šis pareigūnas taip pat atkreipė dėmesį į kontrastą tarp dabartinės JAV valstybės sekretorės siekio bendradarbiauti ir „atviro Colino Powello ir Donaldo Rumsfeldo konflikto prieš prasidedant karui Irake“.

Rice laikosi principinės nuostatos, kad prieš pradedant naują karą prezidento administracija privalo užsitikrinti pakankamą Kongreso paramą, todėl karinei operacijai parengti gali prireikti kelių mėnesių.

„Sunday Telegraph“ teigia sužinojęs, kad Bushas yra davęs neoficialų pažadą, jog prieš imdamasis kokių nors karinio pobūdžio veiksmų Irano atžvilgiu „išsamiai“ pasikonsultuos su abiejų partijų lyderiais Kongrese, nes supranta, kad priešingu atveju Rice atsistatydins.

Šaltinis žvalgybos tarnybose dienraščiui pranešė, kad JAV kariuomenės vadovybė turi „du pagrindinius“ oro smūgių Iranui planus.

„Pirmajame numatytas tik branduolinių Irano objektų bombardavimas. Antrajame planuojama didesnio masto operacija, kurios metu per 2 – 3 dienas būtų sunaikinti ir visi svarbūs kariniai objektai. Šiame plane figūruoja daugiau nei 2000 taikinių“, - tvirtino „Sunday Telegraph“ šaltinis.

Vaidas
2007-09-18 09:30:30
Sukurti problemą, viską padaryti, kad ji taptų neišsprendžiama, bombarduoti. Racionalumo nerasta.
Kas sekanti tokio mastymo auka?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
2007-10-09 14:56:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
putinas yra stalinas   ATSAKYTI
Psichas 2007-09-20 01:53:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Karas su Iranu gal ir butu išvengiamas, bet tie persai patys provokuoja įvykius ir prašosi. Islamas iš neva taikios religijos jau pavirto į teroristinį vėzdą, kurio visokie achmadinejadai mojuoja nesusimąstę, bandydami primesti Vakarams nepriimtiną gyvenseną. Neišdegs...    ATSAKYTI
2007-09-19 22:07:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
bushas yra hitleris   ATSAKYTI
Balboai 2007-09-19 17:38:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vaidenasi? Nejuokink, o verčiau nors kiek giliau politika pasidomėk. Kad bent jau nepainiotum sąvokų "draugai" ir "partneriai"...    ATSAKYTI
Balboa 2007-09-19 15:38:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nu kokia nafta Irane? Yra ten jos aisku, bet palyginus, labai mazai.
Ir kokia diplomatija su tuo Irano psichu? Negi Jus tikit kad ten gims meiles ir taikos sviesa? Geru geriausiu atveju bus ir toliau balansuojama ant karo slenkscio. Uztat Bushas ir nori ispirdolint Irana, kol tas nesustiprejo
Kam ten vaidenasi kad Rusija ir JAV draugai (partneriai)? Cia tokie draugai, kaip kad panasiai Hitleris su Stalinu buvo...
Vat nulio pasiulymas idomus :)   ATSAKYTI
nulis 2007-09-19 14:49:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
zymiai pigiau butu subombarduoti izraeli. jis mazas, tai bombu nereiketu tiek daug, kiek iranui - pigiau kainuotu. zydai priprate prie holokausto, tai tikrai nepradetu labiau verkti, nei dabar verkia. o su izraelio pabaiga pasibaigtu ir tarptautinis terorizmas. taigi, jei amerika masto racionaliai ir etiskai, tai reiketu bombinti judus - ir zmoniu maziau mirtu, ir pinigu maziau reiketu. cia tas retas atvejis, kai holokaustas tampa humanisku.   ATSAKYTI
Gediminui K. 2007-09-19 10:36:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Rusija, nepaisant kai kurių nesutarimų ar net konfliktų, iš esmės yra strateginė JAV partnerė. Taip pat ir kovoje su "tarptautiniu terorizmu". Tai jau tūkstančius kartų yra deklaravę patys JAV prezidentai ir kiti aukščiausi pareigūnai. Ir ne tik deklaravę, bet ir kartu su rusais organizavę bendras "antiteroristines" akcijas... Žinoma, tai nereiškia, kad Rusija nėra vienas iš svarbiausių terorizmo lizdų - atvirkščiai. Tačiau Amerikai, panašu, į tai nusispjaut...   ATSAKYTI
Gediminas K 2007-09-19 07:44:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pasiruošimas karui su Iranu yra būsimo karo su tarptautinio terorizmo lizdu-Rusija vienas iš etapų...   ATSAKYTI
Iseivis 2007-09-19 06:24:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kiek butu isvengta kanciu jeigu Hitleris ir Stalinas butu pakariki karo   ATSAKYTI
kestas 2007-09-19 00:23:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
manau ateis laikas kai teks kovoti su visu musulmonisku pasauliu.   ATSAKYTI
poligonas 2007-09-18 23:09:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
a teip iranas teroristu lizdas nu gerai o kas sekantis? juk tu musimuku indonezija pilna ir seip nemaza visur tei kas sekantis?   ATSAKYTI
alkis 2007-09-18 22:54:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Laukti beprasmiška, nes jie nepasikeis. Tik bombinti ir ko greičiau, nes ten jau yra antras Hitleris, o su bomba jis gali pridaryti nežinia ko. Manau, kad nafta čia ne prie ko.    ATSAKYTI
Bin Laden 2007-09-18 20:49:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gerai- JAV pati prašosi sunaikinti.   ATSAKYTI
art 2007-09-18 19:41:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
busimi "pelnai" is naftos kilimo?? kam gi ie liks jei ne salims ta nafta isgaunancioms? is kur tokiu buku zmoniu??
arba tipo bushas gaus ju nafta? gal i kisene prisipyles issives??
oiranas apnaglejes iki negalejimo.. ir britu jureuvius tada sueme neutraliuose vandenyse.. pats prasosi.. Kaipgi protingos salys gali leisti tokioms salims leisti isigyti branduolini ginkla? juk jos neprognozuojamos..   ATSAKYTI
Hansas 2007-09-18 16:53:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Viskas kas vyksta ir vyks kai kam bus labai naudinga.Aišku, žus žmonės, bet kas tai palyginus su būsimais pelnais iš naftos kainų kilimo, ginklų pramonės suklestėjimo.   ATSAKYTI
serbas 2007-09-18 14:58:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
busas vistiek neuzvaldys ju naftos   ATSAKYTI
as 2007-09-18 14:51:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Amerikonai per savo didelį galybės demonstravimą ,pri-
darys daug blogybių visam pasauliui .Amerikonai nenaikinkit demokratijos, nes jūsų kalbas neatitinka darbai...
   ATSAKYTI
vaidis 2007-09-18 14:36:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
suprantama Busho dabartine strategija. Jis nori geriau griebt gyvate uz uodegos ir ja nukenksmint kol ji neikando, nes tuomet pasekmes gali but dar tragiskesnes. Jis nori visiskai issprest si klausima iki jo kadencijos pabaigos, nes nezinia, koks zmogus perims jo darba. pamastykit, galbut per didele galimos nelaimes kaina...   ATSAKYTI
Narys 2007-09-18 14:07:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
... šiaip tai labiau tiktų antraštė "Irano žvalgyba: ...". Padėtis įtempta, aišku.   ATSAKYTI
nu, 2007-09-18 12:59:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tai kada cia jau? nu greiciau, kiek galima laukt tu fejerverku, vis siokia tokia atrakcija butu...   ATSAKYTI

Top Video

Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Mįslingas trenerio nužudymas: kūną paslėpė taip, kad nesuuodė net tarnybiniai šunys
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Kaimynė gyvenimą pavertė tikru pragaru: nufilmavo, kas vyksta rytą vakarą
REKLAMA
Koronavirusas (nuotr. Scanpix)
Rusijos sveikatos apsaugos ministerija trečiadienį rekomendavo į oficialą COVID-19 liga šalyje sergančiųjų oficialiąją statistiką nebeįtraukti pacientų, kuriems ši lyga yra ...
A. Lukašenka (nuotr. SCANPIX)
Europos Sąjungos Taryba pritarė susitarimui su Baltarusija dėl supaprastinto vizų režimo ir readmisijos. „Baltarusijai bus pranešta apie šiuos susitarimus, kurie įsigalios ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
JAV Nacionalinio alergijos ir užkrečiamųjų ligų instituto vadovas Anthony Fauci trečiadienį pareiškė, kad vakcina nuo koronaviruso SARS-CoV-2 gali būti paruošta lapkričio ...
Statybininkas (nuotr. stop kadras)
Internete paplito mielas vaizdo įrašas, kuris nepaliko abejingų. Internautai žavėjosi, kaip statybininkas, akimirkai palikęs savo darbus, pradžiugino vaikus. Šie atėję, prie ...
Būstas (nuotr. stop kadras)
Aktorius Sandy Bachelor pasakoja, kad buvo priverstas išsikraustyti iš savo gyvenamųjų patalpų, tačiau ne savo noru. Negana to, būsto savininkai paprašė jo nufilmuoti įrašą ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų