Borrellis: ES santykius su Minsku reikia peržiūrėti

Situacija Baltarusijoje negerėja, ten tęsiasi beprecedentės represijos prieš piliečius, žurnalistus ir Koordinacinės tarybos narius, o Europos Sąjunga rengia naujas sankcijas baltarusių pareigūnų atžvilgiu, antradienį pareiškė Bendrijos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis.

Josepas Borrellis (nuotr. SCANPIX)

„Jūs puikiai žinote, kad Europos Sąjunga atmetė suklastotus prezidento rinkimų rezultatus“, – sakė ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams, antradienį kreipdamasis į europarlamentarus Briuselyje vykusioje plenarinėje sesijoje.

„Aiškiai pareiškėme, kad (Aliaksandras) Lukašenka neturi demokratinio legitimumo (...) Mes nepripažįstame jo teisėtu Baltarusijos prezidentu“, – tęsė J. Borrellis.

Pasak jo, nebegalima vykdyti veiklos su šiuo režimu kaip įprasta. Jis priminė, kad ES priėmė sankcijas 40 Baltarusijos pareigūnų už rinkimų klastojimą ir smurtą prieš piliečius. Tačiau nuo to laiko padėtis Minske toliau blogėja, ir panašu, kad dialogo perspektyvų nėra, pažymėjo J. Borrellis.

ES užsienio reikalų taryba spalio 12-ąją „politiniu požiūriu uždegė žalią šviesą aptarti kitą sankcijų paketą, o šį kartą jos bus taikomos pačiam Aliaksandrui Lukašenkai. Techninis darbas prasidėjo iškart po Tarybos ir netrukus bus baigtas. Nė iš vienos valstybės narės šiuo atžvilgiu nebuvo jokių prieštaravimų“, sakė ES diplomatijos vadovas.

J. Borrellio manymu, ES ir Baltarusijos santykių principai turėtų būti peržiūrėti, tačiau Bendrija yra solidari su Baltarusijos pilietine visuomene. Jis sakė, kad rengiamas pasaulinis ekonominės pagalbos paketas, kurį Europos institucijos yra pasirengusios suteikti „naujai demokratinei Baltarusijai“.

REKLAMA

Jis sutiko su Europos Parlamento rekomendacijomis dėl naujų ES ir Baltarusijos santykių, kuriose nurodoma, kad „patikimas taikus sprendimas gali būti pasiektas tik esant nacionaliniam dialogui, kuriame dalyvauja Koordinacinė taryba“.

ES reikalaus Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) tarpininkavimo misijos, kad toks dialogas galėtų įvykti. Tuo pačiu metu J. Borrellis pripažino, kad Baltarusijos valdžios institucijos nėra linkusios į dialogą, o visos ES pastangos šiuo klausimu dar nedavė rezultatų.

Jis patikino, kad ES ir toliau palaikys Baltarusijos žmones, kovojančius už savo demokratines teises, už teisę rinkti prezidentą laisvuose rinkimuose ir prižiūrint ESBO.

Europos Sąjunga yra pasirengusi remti baltarusius, pilietinę visuomenę, nepriklausomą žiniasklaidą „visomis prieinamomis priemonėmis – finansinėmis ir politinėmis“, pabrėžė Bendrijos diplomatijos vadovas.

„Mes stengsimės izoliuoti Lukašenkos vyriausybę teikdami finansinę pagalbą piliečiams ir vengdami, kad šie pinigai kristų į vyriausybės kišenę“, – pažadėjo J. Borrellis, patvirtindamas Briuselio nuomonę, kad vienintelė išeitis iš padėties yra surengti naujus, laisvus ir sąžiningus prezidento rinkimus.

Jis taip pat patikino, kad ES neketina Baltarusijos padėties paversti geopolitine problema ir liepti baltarusiams pasirinkti vieną ar kitą stovyklą.

„Piliečiai nori politinio režimo, kuris gerbia žmogaus teises. Jie nori demokratinės sistemos, kurioje būtų gerbiama žmonių valia“, – aiškino J. Borrellis.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų