Pastaruosius metus aktyviai vystytas NATO šalies Turkijos ir Rusijos politiniais ir ekonominiais išskaičiavimais paremtas aljansas pradeda trūkinėti dėl nesutarimų, kaip spręsti Sirijos ir Libijos pilietinių karų klausimus. Nepaisant to, kad Turkija perkasi iš Rusijos milijardus kainuojančias gynybos sistemas S-400, santykiai tarp dviejų šalių, dėl Sirijoje vykstančių aktyvių karo veiksmų, suaižėjo. Ankara perspėjo – jeigu iki mėnesio pabaigos Sirijos kariuomenė neatsitrauks iš Turkijos prižiūrimų teritorijų, „bus imtasi būtinų priemonių“.

Rusijos aviacijos palaikoma Sirijos prezidento Basharo Al Assado kariuomenė praėjusių metų gruodį pradėjo sukilėlių kontroliuojamos Idlibo provincijos puolimą. Šiame Sirijos regione nuo 2017-ųjų pabaigos karinę misiją vykdo kaimyninė Turkija, kuri siekia tiek politinės įtakos tikslų, tiek ir apsaugoti savo sienas nuo daugiau nei 8 metus užsitęsusių pilietinio karo pasekmių.

Situacija regione ypač paaštrėjo vasario pabaigoje. Vasario 28-osios rytą Sirijos ir Rusijos aviacija bombardavo Turkijos kariuomenės padalinį Idlibe. Žuvo 33 kariai, dar daugiau nei 30 buvo sužeista. Atsakydama į tai Turkija sunaikino Sirijos konvojų.

REKLAMA

Turkija šaukia skubų NATO šalių tarybos susirinkimą, kurio metu prašys aktyvuoti steigiamosios sutarties 4-ąjį straipsnį. Taip pat buvo kreiptasi į tarptautinę bendruomenę, su raginimu paskelbti Idlibo teritoriją neskraidymo zona. Rusija tuo metu į Viduržemio jūrą siunčia dvi „Kalibr“ raketų paleidimo sistemomis ginkluotas fregatas.

Turkijos valdančiosios partijos atstovas Omeras Celikas pareiškė, kad „Įvykdytas išpuolis prieš Turkiją yra išpuolis prieš NATO. Mes tikimės, kad bus imtasi atitinkamų veiksmų dėl neskraidymo zonos“, – cituojamas jis.

Turkija pastaraisiais metais gerino santykius su Maskva, įsigydama iš jos S-400 oro gynybos sistemas ir didindama prekybos su Rusija apimtis. Turkija ir Rusija taip pat pasistatė bendrą „TurkStream“ dujotekį. 

Palaikomos skirtingos konflikto pusės, įsitraukė ir JAV

Karinis susidūrimas sutrikdė trapų Turkijos ir Rusijos bendradarbiavimą. Abi šalys, turinčios nemažai bendrų ekonominių susitarimų, Sirijoje (taip pat ir Libijoje) palaiko skirtingas konflikto puses. 

Turkija, kuri palaiko kelias Sirijos sukilėlių grupuotės, pagrasino „imtis visų būtinų priemonių, jeigu derybos su Rusija nepavyks“, kuomet per kelias savaites Idlibe žuvo 13 jos karių. Šalis taip pat kreipėsi į Rusiją, kad ši sustabdytų puolimą, perspėjusi panaudosianti karinę jėgą nustumti Sirijos pajėgas atgal, jeigu šios pačios neatsitrauks iki mėnesio pabaigos, rašoma „Al Jazeera“. 

Atsakydama į savo karių žūtį, Turkijos kariuomenė vasario viduryje apšaudė daugiau nei 100 Damasko kontroliuojamų karinių objektų, skelbiama Turkijos gynybos ministerijos pranešime.

REKLAMA

Turkija, remiantis 2018-ųjų deeskalacijos regione susitarimu su Rusija, kaimyninės Sirijos teritorijoje vien per pastarąsias kelias savaites dislokavo tūkstančius savo karių, tankų ir kitos karinės technikos. 

Pagal šį susitarimą Turkija turi 12 stebėjimo postų Idlibe (vėliau buvo išplėsta iki 18-os), tačiau keli jų dabar liko atkirsti Damasko pajėgų kontroliuojamoje teritorijoje. Idlibe veikia ir Sirijos sukilėlių pajėgos, kurias sunaikinti siekia valdžios pajėgos. Khalidas Rahalas, vienas iš opozicijos karo vadų, pareiškė, kad dabartinė situacija, kuomet yra žudomi turkų kariai ir užpuolamas Turkijos konvojus, reiškia galimą staigią karinę eskalaciją.

„Mūšis gali prasidėti bet kuriuo metu“, – cituojamas jis „Al Jazeera“.

Sirijos valdžios pajėgų puolimas sukėlė didžiausią pabėgėlių Sirijoje bangą nuo 2019-ųjų gruodžio. Daugiau nei 800 tūkst. žmonių patraukė link Turkijos sienos, skelbia Jungtinių Tautų Organizacija. JTO taip pat perspėjo apie artėjančią naują humanitarinę katastrofą regione, nes Turkija ir taip šalyje suteikė prieglobstį 3,6 mln. sirų pabėgėlių. 

Turkijos prezidentas: Rusija vadovauja karui Libijoje

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas vasario 15-ąją apkaltino Rusijos valdžią „aukščiausiu lygiu“ vadovaujant karui Libijoje. Komentuodamas įvykius Sirijoje vietos žiniasklaidai jis pažymėjo, kad Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu ir Generalinio štabo vadas Valerijus Gerasimovas vadovauja Libijoje veikiantiems „Vagner“ samdiniams. 

REKLAMA

„Tai aukščiausi kariuomenės valdininkai. Jie iki šiol tvirtina, kad neturi su jais („Vagner“) jokių ryšių. Šiuo metu Rusija aukščiausiu lygiu vadovauja karui“, – šeštadienį Turkijos prezidentas pareiškė televizijos NTV eteryje. Jis taip pat parodė žurnalistams fotografiją, kur, jo teigimu, kartu su S. Šoigu ir V. Gerasimovu yra užfiksuotas „Vagner“ vadas. Pati fotografija paviešinta nebuvo. 

Neatskleidžiami Rusijos valdžios atstovai „Vedomosti“ tvirtino, kad toks R. Erdogano žingsnis – tą patį savaitgalį įvykusio pokalbio su Donaldu Trumpu pasekmė. V. Putinas tuo metu pareiškė, kad Sirijos valdžios pajėgų puolimą lemia tai, kad „Turkija nesugebėjo neutralizuoti teroristinių grupuočių regione“. 

Panašūs kaltinimai Rusijos atžvilgiu iš R. Erdogano girdimi ne pirmą sykį. Dar 2019-ųjų gruodį Turkijos prezidentas tvirtino, kad „Vagner“ smogikai kariauja „Libijos nacionalinės armijos“ gretose. Jo teigimu, šalyje veikia 2 tūkst. rusų karių. 2020-ųjų sausį Rusijos prezidentas V. Putinas, atsakydamas į klausimą apie „Vagner“ samdinius Libijoje, pareiškė: „Jeigu ten ir yra Rusijos piliečių, tai jie neatstovauja Rusijos valstybės interesų, pinigų iš Rusijos valstybės negauna“.

Turkijos tikslai

„Ankarai reikia išsaugoti santykius su sukilėliais, kad galėtų kontroliuoti dalį Sirijos – siekiant sustiprinti savo derybines pozicijas naujos Sirijos konstitucijos projekto klausimu ir bendram politiniam sureguliavimui“, – „detali.co.il“ situaciją aiškino politologas Salihas Yilmazas.

Tačiau Europos Tarybos tarptautinių santykių ekspertė Asli Aydintasbas mano, kad Sirijos galimybės Turkijos šiaurės vakaruose yra ribotos – ten Rusija kontroliuoja oro erdvę, o turkai negali išstumti sirų be aviacijos.

REKLAMA

Todėl, nepaisant militaristinės retorikos, R. Erdoganas nori ne didelio karo, o derybų su Rusija, pagrindine Damasko sąjungininke. Prieš savaitę Rusijos delegacija atvyko į Ankarą deryboms, o keliomis dienomis vėliau R. Erdoganas pasikalbėjo su V. Putinu. 

Tiesa, įtampa tarp Maskvos ir Ankaros toliau auga, ir ne tik Sirijoje. Neseniai R. Erdoganas perkėlė savo kariuomenę į Libiją, kur jis su V. Putinu palaiko priešingas puses. Taip pat Turkija pasirašė karinių dronų tiekimo sutartį su Ukraina. R. Erdoganas tradiciškai palaiko Ukrainos teises į Rusijos okupuotą Krymą. 

„Žinant, kad paskutinės su Rusija sutartos paliaubos užtruko vos tris dienas, Ankarai derėtų žinoti, kad bet koks naujas susitarimas su Maskva tik trumpam atitolins Putino pergalę“, – „New York Times“ cituojama A. Aydintasbas.

Konfliktas gali staigiai virsti nekontroliuojamu

Į žodžių kovą įsitraukė ir Turkijos sąjungininkės NATO JAV prezidentas Donaldas Trumpas. Jis pareiškė, kad Rusija turi nutraukti savo paramą B. al Assadui ir išsakė savo palaikymą sąjungininkei Ankarai.

Turkija yra pasiruošusi ginti savo interesus ir tai „nėra gerai“, įsitikinęs „Startfor“ apžvalgininkas Ryanas Bohlas.

Pasak jo, Turkija tikisi, kad Maskva neturės pakankamai ryžto eskaluoti tokio masto krizės ir pasistengs užglaistyti konfliktą dar jam neįsibėgėjus.

„Tačiau tai yra statymas, paremtas taktiniais skaičiavimais su daug vietos klaidoms: žuvus daug turkų ar rusų karių lengvai sukeltų eskalaciją – o tokiu atveju nė viena iš pusių negalės kontroliuoti, kaip toli jų ugnis išplis“, – „The National Interest“ cituojamas R. Bohlas. 

REKLAMA

Aršūs mūšiai dėl Sarakibo

Kol pasaulio informacinė erdvė užimta naujienomis apie koronavirusą, Sirijoje vyksta aršūs mūšiai dėl Idlibo. Nepadeda ir tai, kad kovo 5-ąją yra numatytos aukščiausio lygio derybos tarp Turkijos ir Rusijos. 

Sirijos opozicija, palaikoma Turkijos kariuomenės, vasario 27-ąją užėmė strategiškai svarbų Sarakibo miestą šalies šiaurės vakaruose. Šią informaciją naujienų agentūrai „Reuters“ pranešė sirų sukilėlių atstovai. 

„Sarakibo miestas yra visiškai išlaisvintas nuo Assado režimo“, – tvirtinama opozicijos pranešime. 

Rusijos žiniasklaida tuo metu cituoja neįvardintą šios šalies šaltinį kariuomenėje, kuris tvirtina, kad strategiškoje svarbioje vietoje įsikūręs Sarakibas yra vis dar kontroliuojamas Sirijos kariuomenės pajėgų, kurios užėmė jį vasario 5-ąją. 

Turkijos prezidentas vasario 26-ąją tvirtino, kad „Sirijos prezidentui Basharui Assadui duotas laikas atsitraukti iš Idlibo provincijos baigėsi“. „Mes tęsiame mūsų stebėjimo punktų išlaisvinimo iš režimo apsupties planavimo darbus“, – pareiškė R. T. Erdoganas. 

Turkijos prezidentas vietos žiniasklaidai taip pat pareiškė, kad tikisi asmeninio susitikimo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu kovo 5-ąją Stambule metu išspręsti Idlibo provincijos klausimą. „Geriau Idlibo klausimą mums aptarti dviese“, – „Vedomosti“ cituojamas R. T. Erdoganas. 

paprasta
2020-02-28 11:22:54
Mano priešo priešas yra mano draugas. Ne itin man patinka tie visi barzdočiai Idlibe, sultonas irgi turi asmeninių tikslų. Bet jei dabar gerai neužvožti Pimpiui, tai greitai jo kariauną pamatysime ir savo gatvėse. Gerai, kad JAV stoja į Turkijos pusę, taigi ir mums apsispręsti bus lengviau. Beje, ruoškitės naujai pabėgėlių ir atbėgėlių bangai, nes šiąnakt Turkija, reaguodama į Merkel ir Makrono neįgalumą paremti Turkiją konflikte su Kremliumi, atidarė savo vakarinę sieną. Pridėjus koronavirusą, baisu ir pagalvoti kuo tai baigsis. Gal net iš tikro prasidėjo Vakarų Europos pabaiga.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Tėvas 2020-02-29 22:26:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei Turkai nepraleis Rusų laivų per Bosforo sąsiaurį,Rusija sutrumpina kelią raketom per sąsiaurį ir jį žymiai praplatins(   ATSAKYTI
Tėvas 2020-02-29 22:22:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Turkija diktuoja Sirijai ,kas jai daryti savo šalį.Juokinga- ogi smogti bet kokiam agresoriui ir išvalyti šalį nuo banditų.Jei trūksta karių kvieskit samdinius,padėsime,vaikai jau suaugę,o mes galim ir pažaisti su juodašikniais.Kvieskit.Lietuvos savanoriai važiuosim laisvinti Sirijos nuo okupantų.   ATSAKYTI
Grigorij 2020-02-28 16:46:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Idomu, ar ivyks stebuklas, ar TV3 vyr.propogandiste rusofobe, TV3 politinio uzsakymo vykdytoja Jurate Vazgauskaite ismoks rasyti straipsnius, kaip Andrius Jakimciukas? Ar misija neimanoma? As praktiskai niekur nematau Andriaus tvirtinimu, isvadu. Jis atsargiai ivardina faktus, ivairiu pusiu interesus, nuomones, pasisakymus, kruopsciai nurodant informacijos saltinius. Taigi, skaitai Andriaus straipsni, o ten tik jo surinkta svetima VISAPUSISKA informacija. As net neabejoju, kad Teisybe yra RU puseje, bet man labai idomu paskaityti Turkijos, NATO pasiaiskinimus, nuomone. O siaip, jei Andrius isdristu teisinti RU - jis butu ismestas is TV3, kaip muse is barsciaus, kaip TV3 moderatoriai is nesveikos meiles J.Vazgauskaitei nieksiskai trina mano opozicinius komentus bent i "archyva" patekusiuose straipsniuose. Ko gero, kazkas is ju anksciau dirbo DELFI, kur komentai "demokratiskai" masiskai sluojami. Bent pries kokius 10 metu buvo butent taip.   ATSAKYTI
Erdo 2020-02-29 11:38:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Ko čia skundiesi? Rašyk tu straipsnius, jeigu manai, kad kiti nesugeba.  
Karolis 2020-02-28 14:26:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Už tokias antraštes jūs vieną dieną atsidursit už grotų.   ATSAKYTI
Žilvius 2020-02-28 12:45:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kiek pamenu Turkija kontroliuoja Bosforo sąsiaurį.Jei rusų laivai plaukia iš Juodosios jūros i viduržemio jūra, turkai gali jų tiesiog nepraleisti, nes jie turi tokia teisę pagal tarptautinius susitarimus.   ATSAKYTI
Nesuvokiama 2020-02-28 11:27:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Man tai nesuvokiama, kad Turkija siaučia Sirijos teritorijoje ir liepia Sirijai nesikišti. Negi čia jums normalu? Sirija gina savo teritorijos vientisumą, kaip kad Ukraina irgi gina savo teritorijos vientisumą. Tai kodėl Ukraina teisi, o Sirija neteisi? Gal gali kas nors paaiškinti?   ATSAKYTI
xxL 2020-02-28 11:33:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Paaiškinimas paprastas - Ukrainą užpuolė rusijos armija, o Sirijoje vietiniai kovojo su Siriją netinkamai valdančiu Bašaru kuris savo kailį gelbėdamas pasikvietė rusus į pagalbą. Rusai be gailesčio žudė sirus todėl prieš diktatorių Bašarą ir PutaMadrės kareivius kovojantys sirai pasikvietė USA į pagalbą kurią vėliau pakeitė Turkija. Rusai Sirijoje bombarduoja ligonines daugiabučius todėl 3,5 mln sirų pabėgo į Turkiją kuriai tai didelė našta ir ji nori apsisaugoti nuo naujos pabėgėlių bangos. Tai kas čia nesuvokiama?  
paprasta 2020-02-28 11:22:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Mano priešo priešas yra mano draugas. Ne itin man patinka tie visi barzdočiai Idlibe, sultonas irgi turi asmeninių tikslų. Bet jei dabar gerai neužvožti Pimpiui, tai greitai jo kariauną pamatysime ir savo gatvėse. Gerai, kad JAV stoja į Turkijos pusę, taigi ir mums apsispręsti bus lengviau. Beje, ruoškitės naujai pabėgėlių ir atbėgėlių bangai, nes šiąnakt Turkija, reaguodama į Merkel ir Makrono neįgalumą paremti Turkiją konflikte su Kremliumi, atidarė savo vakarinę sieną. Pridėjus koronavirusą, baisu ir pagalvoti kuo tai baigsis. Gal net iš tikro prasidėjo Vakarų Europos pabaiga.    ATSAKYTI
Lt 2020-02-28 10:42:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Dėl to Putinas ir nori kad molio motiejus Trampas kuo ilgiau sėdėtų prezidento kėdėje kad galėtų daryti ką nori. Lauk ruselį iš visur reikia varyti, lai kariauja tarpusavyje Sibire, vietos ten daug.   ATSAKYTI
kliedesiai 2020-02-28 11:25:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Iš visų NATO šalių vadovų kol kas vienintelis Trampas parėmė Turkiją. Bet jis vis tiek Kremliaus agentas. :) Vieną dieną jūs užsimušite dėl savo "mąstymo" ypatumų. :)  
kaubojus 2020-02-28 10:28:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Juokingai atrodo kai kalbama aoie "susitarimus su Rusija"....Šitie tundros valkatos yra visiškai nepatikimi.....sulaužys bet kokį susitarimą, kai tik jiems pasirodys naudinga....   ATSAKYTI
A 2020-02-28 11:05:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip ir visi kiti (Trumpas, Erdoganas, Makronas ir pan), nieko naujo. Visos didziosios valstybes ziuri tik savo interesu.  
Liudnas. 2020-02-28 14:10:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Turkai tik ne kviesti svečiai, rusai kviesti svečiai tai ir daro ka nori sirijoi.
Turkai rusu lektuvus galėtu iš šauditi , bet jie čia nekviesti.  
xxL 2020-02-28 10:20:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Ar tik Sirijos projektas nėra specialiai suplanuotas KGB ir nykštuko putkino kaip pretekstas užpulti Baltijos šalis, neva NATO pradėjo karą?   ATSAKYTI
RIMAS 2020-02-28 12:40:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
durniai, durniai.... Ar ne NATO NORI SUNAIKINTI PASAULĮ?  

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
Sprogo priemones kovai su koronavirusu gabenęs lėktuvas: žuvo visi keleiviai (nuotr. SCANPIX)
Sekmadienį Filipinų sostinėje Maniloje esantį oro uostą sudrebino tragiška nelaimė. Dar nė nuo tako nepakilęs lėktuvas užsiliepsnojo ir sprogo, žuvo visi aštuoni juo skridę ...
Koronavirusas (nuotr. scanpix)
Visame pasaulyje nuo pandemijos pradžios oficialiai jau užregistruota daugiau kaip 700 tūkst. užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejų, rodo naujienų agentūros AFP kaupiami ...
Koronavirusas (nuotr. scanpix)
Latvijoje per praėjusią parą patvirtinti dar 29 užsikrėtimo koronavirusine infekcija COVID-19 atvejai, o bendras sergančiųjų skaičius siekia 376, pirmadienį pranešė Ligų ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Italijos premjero Giuseppe Conte vyriausybė sekmadienį ragino piliečius ruoštis „labai ilgam“ karantinui, kuris bus atšaukiamas tik palaipsniui, nepaisant ekonominių sunkumų ir ...
(nuotr. SCANPIX)
JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) sekmadienį pareiškė, kad mirčių nuo koronaviruso pikas Jungtinėse Valstijose veikiausiai bus pasiektas po dviejų savaičių. ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų