Smūgis Johnsono „Brexit“ planams: teismas paskelbė sprendimą stabdyti parlamentą niekiniu

Didžiosios Britanijos Aukščiausiasis Teismas antradienį nusprendė, jog ministro pirmininko Boriso Johnsono  sprendimas prieš „Brexit“ sustabdyti parlamento darbą buvo neteisėtas ir yra „niekinis ir negaliojantis“.

„Teismas privalo padaryti išvadą,... kad sprendimas patarti Jos Didenybei paskelbti parlamento darbo pertrauką buvo neteisėtas“, – nutartyje nurodė Aukščiausiojo Teismo pirmininkė Brenda Hale.

Aukščiausiasis Teismas nurodė, kad parlamentarai gali vėl „kuo greičiau“ susirinkti.

„Parlamentui ir, ypač, [Bendruomenių Rūmų] pirmininkui bei Lordų Rūmų pirmininkui spręsti, ką daryti toliau. Jei nėra kokios nors parlamento taisyklės, kurios mes nežinome, jie gali iš karto imtis žingsnių, kad abeji Rūmai galėtų susirinkti“, – sakoma nutartyje.

JK parlamentas susirinks trečiadienį

Jungtinės Karalystės Bendruomenių Rūmų pirmininkas Johnas Bercow antradienį pareiškė, kad parlamentas ruošiasi pratęsti darbą trečiadienį, šalies Aukščiausiajam Teismui nusprendus, kad premjero Boriso Johnsono sprendimas sustabdyti parlamento darbą buvo neteisėtas.

„Nurodžiau [Bendruomenių] Rūmų pareigūnams imtis reikalingų žingsnių užtikrinti, kad Bendruomenių Rūmai susirinktų rytoj 11 val. 30 min. (vietos, 13 val. 30 min. Lietuvos laiku)“, – pareiškė J. Bercow žurnalistams prie parlamento.

„Johnsonas privalo atsistatydinti“

Teismo sprendimas yra didelis smūgis B. Johnsonui, išprovokavęs raginimus jam atsistatydinti.

„Kviečiu Borisą Johnsoną, istoriniais žodžiais tariant, apsvarstyti savo padėtį ir tapti trumpiausiai kada nors dirbusiu ministru pirmininku“, – sakė pagrindinės opozicinės Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas.

Škotijos nacionalinės partijos (SNP) lyderis parlamente Ianas Blackfordas sakė: „Privalome tuojau pat sugrįžti į parlamentą. Norime grįžti prie darbo. Ir iškart po to Borisas Johnsonas privalo atsistatydinti.“

B. Johnsonas atsistatydinti dėl JK teismo sprendimo nežada.

Liepos 24 dieną premjero pareigas pradėjęs eiti B. Johnsonas patarė karalienei Elizabeth II, kaip valstybės vadovei, paskelbti parlamento darbo pertrauką, kuri prasidėjo rugsėjo 10-ąją.

REKLAMA

Ministras pirmininkas tvirtino, kad tai smarkiai pavėluotas žingsnis, visai nesusijęs su „Brexit“, bet oponentai kaltino jį bandant išvengti priešiškai nusiteikusio parlamento tikrinimo.

Dauguma Bendruomenių Rūmų narių nepritaria B. Johnsono grasinimui kitą mėnesį išstoti iš ES net ir tuo atveju, jei jam nepavyks susitarti su Briuseliu dėl išstojimo sąlygų.

Dviem atskiromis bylomis daugiau kaip 75 parlamentarai ir buvusio šalies konservatorių ministro pirmininko Johno Majoro remiama komanda užginčijo parlamento darbo sustabdymą kaip neteisėtą žingsnį.

Anglijos Aukštasis teismas nusprendė, kad šį klausimą turi spręsti ne teismai, bet Škotijos aukščiausios instancijos civilinių bylų teismas parlamento darbo suspendavimą pripažino neteisėtu. Aukščiausiojo Teismo buvo paprašyta priimti galutinį sprendimą.   

Prieš sprendimo paskelbimą B. Johnsonas, kuris šiuo metu dalyvauja Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje Niujorke, pakartojo, kad parlamentarai dar turės „pakankamai progų aptarti „Brexit“.  

Pareigūnai pažymėjo, kad per savaitę nuo sugrįžimo po vasaros atostogų iki parlamento darbo pertraukos paskelbimo parlamentarai priėmė įstatymą, kuriuo siekiama neleisti JK kitą mėnesį išstoti iš ES be sutarties.

Vyriausybė įrodinėjo, kad ministro pirmininko galia sustabdyti parlamento darbą yra susijusi su „politika, o ne teise“.

Vyriausybės aukščiausio rango teisės patarėjas Škotijoje Richardas Keenas tvirtino, kad teismai neturėtų žengti į „neaiškiai pažymėtą minų lauką“.   

„Tai draudžiama teritorija. Tai vykdomosios valdžios ir parlamento reikalas“, – sakė jis. 


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų