Katastrofos grėsmė: vandenyne trūkinėja „branduolinis karstas“

Ramiajam vandenynui iškilo reali užterštumo grėsmė, perspėja Jungtinės Tautos (JT). Branduolinės atliekos, kurias po atominio ginklo bandymų 1946-1958 metais užkasė JAV, gali patekti į aplinką.

Katastrofos grėsmė: „branduolinis karstas“ pradėjo trūkinėti (nuotr. SCANPIX) tv3.lt fotomontažas

Informaciją apie kritinę situaciją pateikė pats JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas konferencijoje Fidžyje.

„Aš neseniai buvau susitikęs su Maršalų salų prezidente Hilda Heini, kuri rimtai sunerimusi dėl to, kad egzistuoja ten palaidotų radioaktyvių medžiagų nutekėjimo rizika“, – „The Washington Post“ cituojamas A. Guterresas.

Jo teigimu, betoninis kupolas, saugantis aplinką nuo radioaktyvių medžiagų, „greitai yra“.

JT generalinis sekretorius kalba apie beveik 85 tūkst. kubinių metrų radioaktyvių medžiagų po betoniniu kupolu, kurį Runito saloje esančiame gigantiškame krateryje, po 1958-ųjų branduolinių ginklų bandymų, įrengė JAV.

Ten buvo suversta užteršta žemė ir radioaktyvūs pelenai ir iš kitų gretimų salų, kuriose Vašingtonas sprogdino branduolines ir vandenilines bombas. Visos šios pavojingos šiukšlės buvo užbetonuotos 45 centimetrų storio betono sarkofagu.

REKLAMA

Katastrofos grėsmė: „branduolinis karstas“ pradėjo trūkinėti (nuotr. SCANPIX) tv3.lt fotomontažas

Sarkofagas gali subyrėti

Vietos gyventojai radioaktyvių šiukšlių saugojimo vietą vadina „branduoliniu karstu“. Betone, kurį dešimtmečiais veikia aplinka, atsirado įtrūkimai, kurie tropinių ciklonų metu tik didės, rašoma „The Washington Post“. Neatmetama ir visiško sarkofago subyrėjimo galimybė. Tokiu atveju branduolinės atliekos pasklistų vandenyne.

„Mes visi žinome, kad Ramusis vandenynas tapo griaunančių branduolinių bandymų vieta, – pažymėjo A. Guterresas. – Tai buvo labai dramatiška, ir paveikė žmonių sveikatą bei apnuodijo vandenyną“. Šio regiono gyventojams iki šiol reikalinga branduolinių bandymų šalinimo pagalba, pridūrė generalinis sekretorius.

Nuo 1946 iki 1958 metų Pentagonas Maršalo salose atliko 67 antžeminius, oro ir povandeninius branduolinio ginklo bandymus – vidutiniškai po vieną sprogdinimą kas du mėnesius.

Katastrofos grėsmė: „branduolinis karstas“ pradėjo trūkinėti (nuotr. SCANPIX) tv3.lt fotomontažas

1952-aisiais Enivetoko koralų rife buvo atliktas pirmasis pasaulyje termobranduolinio ginklo bandymas. Labiausiai pasaulyje išgarsėjo 1954-ųjų projektas „Bravo“, kuomet toje pačioje vietoje buvo susprogdinta 15 megatonų vandenilinė bomba, pagal galingumą tūkstantį kartų viršijusi ant Hirošimos paleistą bombą. Radioaktyvūs pelenai apėmė 18 tūkst. kvadratinių kilometrų plotą.

Maršalo salų valdžios atstovų teigimu, po šių bandymų salynas buvo padengtas „miltelių pavidalo balta medžiaga“.

„Niekas nežinojo, kad tai buvo radioaktyvios nuosėdos. Vaikai žaidė „sniegu“ ir jį valgė“, – aiškinama pranešime.

Branduoliniai sprogimai faktiškai nutrynė kelias salas nuo žemės paviršiaus. Kai kurios kitos, tarptautinių ekspertų manymu, tūkstančiams metų liks netinkamos gyvybei dėl pernelyg aukšto radiacijos lygio. Maršalo salų valdžios atstovų teigimu, mirtingumo nuo vėžio lygis ten – vienas aukščiausių visame pasaulyje.

Katastrofos grėsmė: „branduolinis karstas“ pradėjo trūkinėti (nuotr. SCANPIX) tv3.lt fotomontažas

Prieš 40 metų JAV sarkofago statyboms išleido 218 mln. dolerių

Branduolinių sprogimų pasekmių likvidavimo darbai buvo pradėti tik 1977-aisiais. 4 tūkst. JAV karių buvo dislokuoti Maršalo salyne, ten jie rinko ir neutralizavo 73 tūkst. kubinių metrų radioaktyvių šiukšlių. Branduolinio sarkofago statybos Runito saloje buvo pabaigtos per trejus metus.

Šeši šios karinės operacijos, kuri kainavo 218 mln. dolerių, mirė projekto įgyvendinimo metu. Buvo numatyta, kad betoninis sarkofagas taps laikina „laidojimo vieta“, kol nebus sugalvotas patikimesnis būdas palaidoti branduolines atliekas. Tačiau praėjo 40 metų, o nieko naujo nebuvo imtasi.


Rašyti komentarą...
A
Antanas
2019-05-26 20:22:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
Geras straipsnis apie branduolį ius bandymus Maršalo salose bet ir Rusai galėt paskelbti apie branduolinius bandymus Šiaurėje Prano Juozapo žemėje. Kur buvo susprogdintas vandenilį e bomba pati galingiausia žemėje.
Atsakyti
-2

P
Papuasas
2019-05-27 05:31:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
Barbaru barbarai
Atsakyti
-1

K
Karolis
2019-05-27 08:56:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gal koks filmas yra apie tai? Būtų įdomu pažiūrėti
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (6)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų