Trečiadienį atsakydamas į DELFI skaitytojų klausimus, naujasis Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas P.Malakauskas pripažino, jog dabar su KGB šleifą turinčiais pareigūnais susijusias problemas greičiausiai išspręs jau “tik pats laikas”.
“Ar jus tenkina situacija, kad VSD iki šiol dirba buvę KGB aparato darbuotojai? Kokia jūsų nuomonė šiuo klausimu?”, - klausė P.Malakausko vienas DELFI skaitytojų.
“Netenkina. Deja, Lietuvoje priimti tokie įstatymai (Liustracijos – DELFI), kurie sudaro galimybes dirbti buvusiems KGB darbuotojams. Jeigu aš deklaravau valstybei savo ryšius su KGB, aš galiu užimti aukštas pareigas ir valstybė bei jos įstatymai saugo mano paslaptį. Tačiau tai nebūtinai užtikrina lojalumą valstybei. Vienareikšmio ir optimalaus sprendimo pereinamojo laikotarpio valstybėse nėra, kiekviena valstybė pasirenka savo kelią. Mano nuomone, Lietuvoje pasirinktas liustracijos kelias nebuvo pats geriausias ir dabar jau, matyt, tik laikas išspręs su KGB darbuotojais susijusias problemas”, - teigė P.Malakauskas.
Būsimajam VSD vadovui skaitytojai taip pat pateikė nemažai klausimų apie jo pirmtaką dabartinį VSD vadovą Arvydą Pocių.
P.Malakauskas nesiėmė vertinti A.Pociaus veiklos, tačiau užsiminė, jog STT ir VSD bendradarbiavimas buvo rezultatyvus.
Atsakydamas į klausimą dėl A.Pociaus veiksmų privatizuojant tarnybinius butus, P.Malakauskas buvo lakoniškas: “Aš taip nedaryčiau”.
Skaitytojo paklaustas, kodėl visi buvę VSD vadovai priversti palikti postą tik po didelio triukšmo visuomenėje, P.Malakauskas atsakė: “Todėl, kad, manau, Lietuvoje nėra tradicijų, pagal kurias esant nesutarimams tarp politikų, vykdomosios valdžios ir spectarnybų būtų pasitraukiama tuomet, kai kyla grėsmė pačiai institucijai. Tai reiktų daryti net tuo atveju, kai manai, kad esi teisus. Prioritetas - institucijos saugumas”.
Vertindamas parlamentinį VSD veiklos tyrimą, P.Malakauskas pabrėžė parlamentinės spectarnybų kontrolės būtinybę, tačiau kartu pridūrė, jog būtina nuspręsti, aiškiau apibrėžti, “kaip giliai ir plačiai” parlamentarai gali tikrinti ir kontroliuoti spectarnybas.
Atsakydamas į klausimą dėl buvusio VSD karininko Vytauto Pociūno žūties tyrimo, P.Malakauskas teigė besitikįs, kad šiuo atveju buvo atlikta maksimaliai viskas, kad šios žūties aplinkybės būtų ištirtos.
Tačiau čia pat P.Malakauskas užsiminė, jog paaiškėjus naujoms aplinkybėms prie minėto tyrimo gali būti sugrįžta.
“Kiekviena valstybė, įskaitant Lietuvą, ypatingai turėtų rūpintis savo pareigūnais, kurie atlieka savo misijas ir Lietuvoje, ir užsienyje. Ypatingai svarbu, kad šie pareigūnai, atlikdami savo darbą jaustųsi saugūs, o saugus jie jausis tik tuomet, kai bus įsitikinę, kad valstybė imsis visų įmanomų ir net neįmanomų priemonių juos apsaugant. Tikiuosi, kad tiriant V.Pociūno žūtį padaryta maksimaliai viskas, kas buvo įmanoma padaryti šiai dienai, tačiau šis klausimas turėtų būti paliktas atviras ir paaiškėjus naujoms aplinkybėms turėtume prie jo grįžti”, - teigė P.Malakauskas.
“Ar galėtumėte prisiekti, kad išvengsite bet kokių verslo interesų sukiojimosi aplink jūsų vadovaujamą instituciją?”, - klausė vienas DELFI skaitytojų.
“VSD neturėtų kištis į dviejų verslininkų tarpusavio santykių aiškinimąsi. VSD funkcija yra valstybės saugumas, o verslas savo problemas turi išsispręsti pats”, - atsakė P.Malakauskas.
Paskirtasis VSD vadovas neatsakė ar domėsis pranešimais, jog daugelio valdybų viršininkais tapo nekompetetinmgi, bet buvusiam VSD direktoriui A. Pociui lojalūs žmonės, o užsitraukę valdžios nemalonę yra ujami.
P. Malakauskas tikino pats, kartu su Seimo vadybe inicijuosiąs parlamentinės kontrolės mechanizmų tobulinimą.