Yra trečias diabeto tipas: milijonai nežino, kad jie juo serga

Dar neseniai buvo žinoma apie du skirtingus diabeto tipus. Vis dėlto egzistuoja trečiasis tipas, ir jis yra kur kas labiau paplitęs, nei žmonės žinojo.

Nauji tyrimai rodo, kad daugybė žmonių, turinčių naują 3c tipą, buvo neteisingai diagnozuojami kaip turintys 2 tipą, todėl pritaikytas gydymas buvo neteisingas. Remiantis žurnale „Diabetes Care“ atliktu tyrimu, tik 3 proc. 3c tipą turintiems žmonėms buvo teisingai identifikuota liga.

Atskirame tyrime padaryta išvada, kad 5–10 proc. visų Vakarų gyventojų diabetikų iš tikrųjų turi 3c tipą. Tai reiškia, kad milijonai žmonių visame pasaulyje gyvena su šia liga ir iš tikrųjų to nežino.

Vienas mokslininkas, klinikinis praktikas Andrew McGovernas iš Surėjaus universiteto paaiškina, kad šį naują 3c tipą gydyti gali būti itin sunku. Tai ne tik kenkia kasos gebėjimui gaminti insuliną, bet ir neleidžia gaminti pagrindinių fermentų, reikalingų maistui virškinti, kartu su kitais svarbiais hormonais.

„Žmonėms, sergantiems 3c tipo cukriniu diabetu, yra dvigubai didesnė tikimybė blogai kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje, nei sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu, – aiškino jis „The Conversation“. – Jiems taip pat penkis ar dešimt kartų dažniau reikėjo insulino, priklausomai nuo jų kasos ligos tipo“.

Šis naujas tyrimas išryškina nepakankamą sąmoningumą apie būseną ne tik viešajame, bet ir biomedicininių tyrimų pasaulyje. Dešimtmečius 1 ir 2 tipai buvo vienintelės dvi pagrindinės kategorijos, kiti buvo poklasiai, per retai diagnozuoti arba nebuvo pakankamai atskiri, kad būtų galima skirti daug dėmesio.

Pirmasis, 1 tipo, kuris yra kur kas retesnis, įvyksta, kai organizmo imuninė sistema užpuola ir sunaikina insuliną gaminančias ląsteles kasoje. Neturint pakankamai insulino, organizmo cukraus kiekio kraujyje negalima kontroliuoti. Manoma, kad ši autoimuninė būklė yra genetinės kilmės, tačiau mokslininkai nenusprendžia dėl tikslių priežasčių.

REKLAMA

Kur kas dažniau pasitaiko 2 tipo diabetas. Jis atsiranda, kai organizmas negamina pakankamai insulino arba kai kūno ląstelės nereaguoja į insuliną tiek, kiek turėtų – tai vadinama atsparumu insulinui. Vėlgi, cukraus kiekio kraujyje negalima kontroliuoti. Šiam tipui įtakos turi jūsų svoris, amžius ir genetinė sudėtis.

Nėščiųjų diabetas, kuriuo serga nėščios moterys, yra laikinas ir susijęs su atsparumu insulinui. Jis retai minimas kaip atskira būklės versija.

Yra 3 tipo cukrinis diabetas, tačiau kol kas tai tik siūlomas terminas, siejantis Alzheimerio ligą su atsparumu insulinui smegenyse.

3c tipas, priešingai, šiuo metu yra jau vartojamas terminas. Jį sukelia kasos pažeidimas – dažniausiai lėtinis uždegimas, vėžinės ataugos ar lokalizuotos operacijos. Nuo žalos padarymo iki būklės atsiradimo praeina gana daug laiko, o tai reiškia, kad gydymas, net ir tinkamai

diagnozuotas, yra uždelstas. Kaip atskleidžia šis naujas tyrimas, tai yra gana paplitęs tipas, todėl jis tikrai vertas atskiros kategorijos.

A. McGovernas teigia, kad jų išvados „pabrėžia skubų poreikį geriau atpažinti ir diagnozuoti šį stebėtinai paplitusį diabeto tipą“.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų