REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip praneša „Mount Sinai“, ligoninė Niujorke ir joje dirbantys chirurgai atliko pirmąjį pasaulyje žmogaus kvėpavimo takų persodinimą moteriai, kurios trachėja buvo smarkiai pažeista.

Kaip praneša „Mount Sinai“, ligoninė Niujorke ir joje dirbantys chirurgai atliko pirmąjį pasaulyje žmogaus kvėpavimo takų persodinimą moteriai, kurios trachėja buvo smarkiai pažeista.

REKLAMA

18 valandų trukusi procedūra įvyko 2021 m. sausį. Pacientei sėkmingai sveikstant, komanda paskelbė, kad ši operacija buvo: „Pirmasis sėkmingas trachėjos persodinimas“. Medikai taip pat pažymi, kad ši inovacija suteikia vilties žmonėms, kenčiantiems nuo įvairiausių sutrikimų: nuo įgimtų trachėjos defektų ir nudegimų, iki pažeidimų, patirtų gulint ligoninėje dėl Covid-19.

Trachėjos transplantą gavo 56-erių Sonia Sein – astma serganti socialinė darbuotoja iš Bronkso. Prieš kelerius metus moteris patyrė stiprų astmos priepuolį, todėl jai pakartotinai buvo atliekamos intubacijos. Šios procedūros metu gydytojai pro burną į kvėpavimo takus įkiša vamzdelį, o tai smarkiai pažeidė moters trachėją. S. Sein net buvo atlikti keli chirurginiai trachėjos rekonstrukcijos bandymai, deja, jie tik dar labiau pablogino situaciją. Po operacijų moteris turėjo kvėpuoti pro kakle chirurginiu būdu padarytą skylę, vadinamą tracheotomija. Tai smarkiai padidino moters riziką staiga mirti nuo uždusimo.

Kalbėdama su „NPR“ S. Sein paaiškino, kad ji žinojo apie „Mount Sinai“ ligoninės tyrėjus, dirbančius „Trachėjos transplantacijos programoje“. Ji kelerius metus vis kreipdavosi į šiuos medikus dėl savo būklės, tačiau gydytojai vis nesijausdavo pasiruošę atlikti tokią rizikingą operaciją. Tačiau pernai chirurgas ir mokslininkas dr. Ericas Gendenas – „Mount Sinai“ sveikatos priežiūros sistemos otorinolaringologijos-galvos ir kaklo chirurgijos pirmininkas ir Icahno medicinos mokyklos neurochirurgijos bei imunologijos profesorius – nusprendė, kad atėjo laikas šią procedūrą išbandyti.

REKLAMA
REKLAMA

Trachėja yra paprasčiausias kremzlinis vamzdelis, kuriuo oras keliauja į ir iš plaučių, tačiau operacija tikrai nėra paprasta. Vienas iš didžiausių procedūros sunkumų buvo išsiaiškinti kaip krauju aprūpinti donoro trachėją. Siekiant išspręsti šį klausimą, chirurgai išbandė naują metodą: jie donoro trachėją sujungė su pacientės stemplėje ir skydliaukėje esančiomis didelėmis kraujagyslėmis, ir taip prijungė organą prie moters kraujotakos.

REKLAMA

Kaip prisimena chirurgai, šis metodas suveikė taip, kaip buvo numatyta, ir trachėja buvo sėkmingai persodinta.

„Po 18-os valandų tapo aišku, kad mes padarėme tai, ką daugelis manė esant neįmanoma. Viskas vyko sklandžiai, nes mes surinkome stiprią komandą, turinčią daug chirurginės patirties persodinant organus ir rekonstruojant trachėjas. Buvo nuostabu stebėti kaip organas atgyja ir suprasti, kad transplantas yra gerai aprūpinamas krauju. Negaliu paaiškinti to jausmo, kurį jaučiu žinodamas, kad ši procedūra ir 30 metų tyrimų išgelbės nesuskaičiuojamą skaičių gyvybių. Todėl ir darome tai, ką darome. Mes siekiame pokyčių“, – sakė dr. E Gendenas.

REKLAMA
REKLAMA

Po operacijos buvo pašalinta S. Sein tracheotomija, ir pirmą kartą po šešerių metų, moteris vėl galėjo įkvėpti pro burną.

E. Gendenas ir jo komanda tikisi, kad jų darbas paskatins drąsiau atlikti trachėjos persodinimus žmonėms, kenčiantiems nuo įgimtų defektų, nepagydomų kvėpavimo takų ligų, nudegimų ir auglių. Ši procedūra gali palengvinti gyvenimą ir pacientams, dėl koronaviruso patekusiems į ligoninę, kur intubacijos metu jie patyrė trachėjos sužalojimų.

„Operacija buvo atlikta pačiu laiku, kadangi daugėja pacientų su sunkiais trachėjos pažeidimais, atsiradusiais po Covid-19 intubacijos. Dėl mechaninės plaučių ventiliacijos ir koronaviruso sukeltų kvėpavimo takų ligų, trachėjos sutrikimų atvejų skaičius sparčiai didėja, o dabar mes turime gydymą“, – pridūrė dr. E. Gendenas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų