REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kasmet Lietuvoje diagnozuojama apie 18 tūkstančių naujų vėžio susirgimų. Didžiausiu mirtingumu pasižymi plaučių vėžys, kurio net 85 proc. atvejų yra susiję su rūkymu.

Kasmet Lietuvoje diagnozuojama apie 18 tūkstančių naujų vėžio susirgimų. Didžiausiu mirtingumu pasižymi plaučių vėžys, kurio net 85 proc. atvejų yra susiję su rūkymu.

REKLAMA

Laidoje „Sveikatos medis“ Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkologijos chemoterapijos klinikos vedėjas Alvydas Česas pasakojo, kad eliminavus aktyvų tabako rūkymą būtų galima 90 proc. sumažinti plaučių, burnaryklės ir stemplės vėžio atsiradimą.

„20 procentų (plaučių vėžio pacientų – red. past.) ir šiek tiek daugiau lieka prie savo kenksmingų įpročių tęsimo. Jei kalba eina apie rūkymą, su Europos kolegomis praeitais metais darėme analizę apklausos būdu. <...> Tie pacientai, kurie sužinojo apie vėžinę ligą ir metė rūkymą, turi geresnę galimybę išgyventi ir pasveikti negu tie, kurie vis dėl to tų žalingų įpročių nemetė ir gydymo metu toliau tęsė savo blogą įprotį“, – kalbėjo gydytojas.

Nuodugniai tiriant rūkymą, mokslininkai jau įvardijo, kas kelia didžiausią žalą.

„Įprastinio tabako rūkymo metu išsiskiria tiek daug įvairiausių degimo produktų, dervų, aldehidų. Mes puikiai žinome, kad odos apdirbime, dažų pramonėje naudojamos visos apsaugos priemonės tam, kad tos medžiagos nepatektų į kvėpavimo takus. Tai žmogus čia pats savanoriškai tai daro. Neabejotinai, tas ilgalaikis tų medžiagų įtraukimas pažeidžia kvėpavimo epitelį ir jis tampa nebeatsparus įvairiausiems pažeidimams ir to lėtinio uždegimo pasėkoje atsiranda epitelio pasikeitimai, mutacijos ir jis pradeda sprogstamai augti ir vėliau išsivysto į vėžį“, – aiškino A. Česas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovo Dr. Roberto Badaro, kuo daugiau metų žmogus rūko, tuo didesnis žalingųjų medžiagų poveikis ir pažeidimai.

REKLAMA

„Senos tiesos, kad rūkymas kompleksiškai turi kancerogeninį poveikį ne tik dėl savo toksinių medžiagų, bet ir dėl aukštos įkvepiamų garų temperatūros. Pats tabakas labai didelių kancerogenų neturi, nors yra duomenų, kad asmenys, vartojantys kramtomąjį tabaką, turi didesnę riziką susirgti burnos ir lūpų vėžiu. Aišku, ir pats nikotinas turi kancerogeninį poveikį, tačiau didžioji dalis gaunasi iš degimo“, – pasakojo gydytojas.

Rūkymo žala visuomenei yra plačiai žinoma. Tai parodo net 70 procentų rūkančiųjų, norinčių ir bandančių mesti savo žalingą įprotį, tačiau tai padaryti pavyksta tik 5-10 procentų iš jų.

REKLAMA
REKLAMA

„Nepradėkime gydytis patys. Yra krūvos specialistų, pradedant šeimos daktarais, baigiant rūkymo specialistais, kurie tikrai įvertins kiekvieną atvejį ir pasakys, ko reikia. Nėra universalaus patarimo“, – patarė R. Badaras.

Daugiau apie rūkymo žalą sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.

Laidą „Sveikatos medis“ žiūrėkite kiekvieną sekmadienį 15:00 per TV8 televiziją.

VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:

Straipsnis parengtas pagal TV8 televizijos laidą „Sveikatos medis“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų