REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors turintieji galimybių pasą ar jam prilyginamus dokumentus daug kur jau gali nusimesti kaukę, SAM atstovai atkreipia dėmesį, kad taip gali būti ne visada. Apie didesnes atsargumo priemones kalba tiek politikai, tiek specialistai. Ne gana to, kai kurie siūlo jau dabar apriboti didesnes šventes ir žmonių susibūrimus. 

Nors turintieji galimybių pasą ar jam prilyginamus dokumentus daug kur jau gali nusimesti kaukę, SAM atstovai atkreipia dėmesį, kad taip gali būti ne visada. Apie didesnes atsargumo priemones kalba tiek politikai, tiek specialistai. Ne gana to, kai kurie siūlo jau dabar apriboti didesnes šventes ir žmonių susibūrimus. 

REKLAMA

Rugsėjo 13 d. įsigaliojus naujiems ribojimams veiklose, kur dalyvauja tik galimybių pasą turintys žmonės, kaukių dėvėjimas beveik visais atvejais tapo tik rekomenduojamas. 

Visgi neatmetama, kad situacijai blogėjant šios taisyklės gali keistis. Kaip portalui tv3.lt priminė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Sveikatos stiprinimo skyriaus vyriausioji specialistė Galina Zagrebnevienė, įvairūs nurodymai per pastaruosius metus keitėsi ne kartą, todėl niekas negali tvirtinti, kad dabar priimta tvarka išliks ir po kelių mėnesių.

„Visi jau turime daugiau nei 1,5 metų gyvenimo patirtį su COVID-19 liga, su virusu, kuris plinta tarp mūsų, kuris mutuoja. Ir atsižvelgiant į tai, kad kelis kartus ta situacija Lietuvoje keitėsi, kiek buvo susirgimų daugėjimų ir mažėjimų, tie spendimai tiek Vyriausybės nutarimo, tiek operacijų vadovo yra nuolat peržiūrimi ir keičiami atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją, susirgimų skaičių, plitimo riziką, į viruso atmainas. Taip kad ir ateityje ši praktika bus taikoma pagal epidemiologinę situaciją“, – kalbėjo ji.

REKLAMA
REKLAMA

Apie tai, kad Vyriausybė ketina svarstyti dėl privalomo kaukų dėvėjimo, antradienį užsiminė ir sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. 

„Padiskutuosime apie kaukes. Buvome linkę manyti, kad visuomenė yra pakankamai sąmoninga ir gali taip pat prisidėti, nes kaukės nešiojimas yra labai nesudėtingas dalykas, kurį galima daryti. Bet planuojame aptarti, ar kai kurias atvejai nereikėtų rekomendacijos taisyklės vis tik daryti privaloma“, – žurnalistams Seime antradienį kalbėjo A. Dulkys.

REKLAMA

Primygtinai ragina įsivertinti riziką 

Nepaisant tik rekomendacijos medikė ragino būtinai dėvėti veido apsaugos priemones. „Kaukių dėvėjimas paslaugų teikimo ir gavimo vietose yra labai rekomenduojamas. Jos vis tik yra viena pagrindinių priemonių, mažinant užsikrėtimo riziką žmonių susibūrimo vietose. 

Norėčiau pabrėžti, kad kiekvienas esame atsakingas už savo sveikatą ir net turint galimybių pasą, lankantis vietose, kur būna asmenys tik su galimybių pasu, vertinti savo sveikatos būklę, riziką užsikrėsti ir dėvėti apsauginę veido kaukę“, – primygtinai ragino ji. 

REKLAMA
REKLAMA

Portalas tv3.lt primena rašęs, kad specialistai nelinkę palaikyti kaukės uždarose viešose patalpose dėvėjimo tik kaip rekomendacijos, mat žmonėms trūksta sąmoningumo.

Palaiko privalomas kaukes visiems

Už tai kad, kaukių dėvėjimas uždarose patalpose būtų privalomas visiems – tiek skiepytiems, tiek neskiepytiems, pasisakė ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas.

„Jei situacija toliau blogės, be abejo, reikia imtis tam tikrų priemonių. Bet, manau, reikia imtis individualių apsaugos priemonių. Pasižiūrėkite, Šiauliuose vyko miesto šventė, koks žmonių kiekis, kokie atstumai ir visi be kaukių, tai kaip galime saugumą užtikrinti? Tai man atrodo, kad reikia jau rimtai galvoti, kad kaukes reikėtų visur nešioti visiems, kol yra tokia situacija“, – kalbėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Parlamentaro teigimu, kaukė yra stebuklingas dalykas – juk ne veltui visą amžių gydytojai operuodami dedasi kaukę tam, kad aplinka sterilesnė būtų, kad operacinės vietos neužkrėstų.

„Žiūrėkite, kiek kaukių nešiojimas sumažino ir sergamumą gripu ir kitomis infekcinėmis ligomis. Tai efektyvi, individuali apsaugos priemonė. Aišku, nereikia perlenkti lazdos, kai parke eina vienas žmogus ir policija privažiuoja, baudžia. Tai čia jau logika ir protas turi įsijungti. Aš visada su savimi turiu kaukę ir, jei matai, kad nėra galimybės parduotuvėje atsistoti toliau, tai imi ir užsidedi ir niekas nesistebi“, – pastebėjo A. Matulas.

REKLAMA

Siūlo riboti masines šventes

Epidemiologinei situacijai išliekant įtemptai Seimo narys taip pat siūlė apriboti didesnius renginius, kur sunku visus „sutikrinti“. Anot jo, jei dar neseniai įvairios šventės galėjo vykti lauke, tai dabar jos persikelia į sales.

„Manau, reikėtų paprašyti visuomenės, bent iki metų pabaigos, kol turime tokią situaciją, kad nebūtų masinių švenčių. Aš suprantu, teatrai, kinai – viskas gerai, su galimybių pasu gali veikti, negalime visai užsidaryti. Bet masinės šventės – galėtų su tuo bendruomenės sustoti. 

Nebūtinai valdžios nurodymo tam reikia, yra seniūnai, bendruomenių pirmininkai, merai, jie patys turi galvą ant pečių, mato situaciją. Žinau ne vieną bendruomenę, kur buvo pakvietę į renginį, paskambino, atsiprašė, mato, kad situacija blogėja, sako, nukeliame renginį. Tai kad tik daugiau tokių žmonių būtų“, – svarstė A. Matulas.

REKLAMA

Anot konservatoriaus, jei būna nustatyta, kiek žmonių gali renginyje dalyvauti, tai gal ir galima juos „suvaldyti“, būtinai rekomenduoti kaukes. „Bet svarbu, kad žmogus pats savęs žiūrėtų, saugotų“, – pridūrė jis.

Kur kaukės išlieka privalomos?

Kaip nurodė G. Zagrebnevienė, ir po rugsėjo 13 d. apsauginės kaukės visiems šiuo metu privalomos viešajame transporte (autobusuose, troleibusuose, keltuose, traukiniuose ir pan.). 

„Reguliavimas dėl kaukių nepasikeitė ir naudojantis pavežėjų paslaugomis, nes ši paslauga teikiama ir galimybių paso neturintiems asmenims. Kaukė būtina paslaugų teikimo vietose – parduotuvėse, vaistinėse, valstybinėse įstaigose ar kitose paslaugų vietose, kai aptarnaujami visi asmenys“, – vardijo ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu dėvėti kaukę taip pat privalo mokiniai ir ugdymo įstaigų darbuotojai, išskyrus pradinį ugdymą, sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai ir lankytojai.

Taip pat renginiuose uždarose patalpose, kai dalyvauja daugiau nei 500 dalyvių ar žiūrovų, kaukę dėvėti irgi yra privaloma, nepaisant to, kad dalyvauja tik turintieji galimybių pasą.

Nepaisant leidimo daugeliu atveju nedėvėti kaukės SAM atstovė prašė gyventojų neignoruoti rekomendacijos.

„Sveikata yra brangiausias turtas ir ne prezidentas, ne Vyriausybė, ne sveikatos apsaugos ministras yra atsakingas už ją, o mes patys. Norint sugrįžti į tą normalesnį gyvenimą be apribojimų vis tik turėtume būti sąmoningi ir klausyti sveikatos priežiūros specialistų rekomendacijų, o ne tik dėvėti kaukes pasmakrėje tam, kad nebūtum nubaustas“, – pažymėjo medikė. 

REKLAMA

Neatmeta ir karantino visiems

Portalas tv3.lt primena, kad apie galimus didesnius ribojimus, jei situacija negerėtų, neseniai užsiminė ir premjerė Ingrida Šimonytė.

Ji neatmetė galimybės, kad šalyje augant susirgimų nuo COVID-19 skaičiui, Lietuvoje vėl gali būti įvestas karantinas. 

„Jau ir dabar tam tikra prasme yra karantinas, tik tiek, kad jis taikomas daugiau tiems žmonėms, kurie neturi imuniteto, tuo būdu galbūt juos ir labiau saugant nuo galimybės užsikrėsti bei papildyti tų ligoninių pacientų gretas. Tačiau man turbūt būtų labai neapdairu sakyti, kad „ne, ne, to tikrai nebus“,  – ketvirtadienį LRT laidai „Dienos tema“ sakė premjerė I. Šimonytė. 

REKLAMA

Pasak premjerės, ar bus įvesti papildomi ribojimai priklausys nuo visuomenės noro bendradarbiauti. 

„Ką pavyks padaryti, negaliu dabar pasakyti, todėl, kad labai daug tas rezultatas priklauso nuo to, kiek visuomenė norės bendradarbiauti ir ypatingai ta visuomenės dalis, kuri turi kažkokius įsitikinimus, kurių mes net objektyviausiais skaičiais negalime „permušti“, – sakė I. Šimonytė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų