Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pandeminio koronaviruso omikron variantas tikriausiai nėra baisesnis už kitas COVID-19 sukėlėjo atmainas, naujienų agentūrai AFP sakė svarbiausi Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir JAV mokslininkai, nors ir įspėjo, kad reikia tolesnių tyrimų naujosios atmainos sukeliamos ligos sunkumui įvertinti.

Pandeminio koronaviruso omikron variantas tikriausiai nėra baisesnis už kitas COVID-19 sukėlėjo atmainas, naujienų agentūrai AFP sakė svarbiausi Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir JAV mokslininkai, nors ir įspėjo, kad reikia tolesnių tyrimų naujosios atmainos sukeliamos ligos sunkumui įvertinti.

REKLAMA

Optimistinis vertinimas pasirodė visame pasaulyje kilus susirūpinimui dėl daug mutacijų turinčios omikron atmainos. Dėl jos dešimtys valstybių vėl įvedė kelionių suvaržymus ir prakalbo apie galimybę sugrąžinti ekonomikai skaudų karantiną.

Nors tikėtina, kad omikron variantas yra užkrečiamesnis už ankstesnes atmainas, „labai mažai tikėtina“, kad jis gali visiškai apeiti vakcinų suteikiamą apsaugą, antradienį AFP sakė PSO ekstremaliųjų situacijų vadovas Michaelas Ryanas (Maiklas Rajenas).

„Preliminarūs duomenys nerodo, kad ši [atmaina] sukeltų sunkesnę [ligą]. Iš tiesų, jei jau taip, [duomenys] rodo lengvesnės [ligos] link“, – interviu sakė jis, bet tuo pačiu tvirtino, kad dar reikia tolesnių tyrimų.

REKLAMA

M. Ryanas taip pat sakė, jog kol kas niekas nerodo, kad omikron variantas galėtų visiškai apeiti apsaugą, suteikiamą šiuo metu vartojamų vakcinų nuo COVID-19.

„Turime itin veiksmingas vakcinas, kurios, kaip pasirodė, kol kas veiksmingai apsaugo nuo visų variantų, kalbant apie sunkią ligą ir hospitalizaciją... Nėra priežasčių manyti, kad taip nebus [ir dėl omikron]", – pridūrė jis ir atkreipė dėmesį į pradinius duomenis iš Pietų Afrikos, kur omikron atmaina buvo aptikta pirmą kartą.

Vis dėlto M. Ryanas pripažino, jog įmanoma, kad dabartinės vakcinos gali prasčiau apsaugoti nuo omikron varianto, kurio genomo dalyje, koduojančioje „spyglio“ baltymą, leidžiantį virusui užkrėsti ląstelę, nustatyta per 30 mutacijų.

JAV vyriausiasis užkrečiamųjų ligų specialistas Anthony Fauci (Entonis Faučis) antradienį kalbėjo panašiai. Pasak jo, omikron varianto lemiamų simptomų sunkumui įvertinti gali prireikti savaičių, bet pradiniai požymiai rodo jį nesant blogesnį už ankstesnes viruso atmainas.

REKLAMA
REKLAMA

Naujasis variantas „aiškiai yra labai užkrečiamas“, tikriausiai užkrečiamesnis už delta atmainą, šiuo metu dominuojančią pasaulyje, AFP sakė A. Fauci.

Ligos sunkumo klausimu „beveik neabejotina“, kad omikron variantas nesukelia sunkesnės ligos palyginti su delta atmaina, nurodė jis ir pridūrė, jog net keliama prielaidų, kad omikron variantas galbūt sukelia lengvesnę ligą.

Tačiau A. Fauci pridūrė, jog svarbu nedaryti pernelyg plačių išvadų dėl šių duomenų, nes stebimose grupėse yra daugiau jaunų žmonių, o jiems hospitalizacijos rizika yra mažesnė. Be to, sunkiai ligai išsivystyti gali prireikti kelių savaičių.

„Daugėjant užsikrėtimo atvejų likusioje pasaulio dalyje, gali prireikti daugiau laiko [ligos] sunkumo laipsniui išsiaiškinti“, – pabrėžė A. Fauci.

Nerimas pasaulyje

Prieš dvi savaites nustatyti pirmieji omikron atvejai sutapo su bendro užsikrėtimo atvejų skaičiaus augimu visame pasaulyje – taigi, naujas variantas dar labiau padidino susirūpinimą dėl greitesnio COVID-19 plitimo pasaulyje.

REKLAMA
REKLAMA

PSO duomenimis, omikron iki šiol aptiktas 57 pasaulio šalyse. Kol kas su šia paderme nėra siejamas joks mirties atvejis.

M. Ryanas pabrėžė, kad visos šalys turi padėti nustatyti omikron atvejus ir ištirti naujos atmainos elgseną.

„Kuo daugiau ir geresnių duomenų surinksime per ateinančias dvi savaites, [tuo didesnė tikimybė] prieiti aiškią išvadą dėl šio varianto pasekmių“, – pareiškė jis.

Europos Sąjungos sveikatos apsaugos ministrams antradienį susitarus ieškoti būdų koordinuoti atsaką, Norvegija paskelbė, kad griežtins ribojimus siekdama užkirsti kelią potencialiai omikron bangai.

Osle ir jo apylinkėse jau įvesti nauji suvaržymai, praėjusią savaitę tarp dešimčių vakarėlio dalyvių, kurie visi buvo paskiepyti, kilus įtariamam omikron protrūkiui.

Kaimyninė Švedija antradienį irgi pareiškė, kad imsis įvairių kovos su virusu priemonių.

Tuo metu Lenkija pranešė, kad nuo gruodžio 15 dienos ribos lankytojų srautus bažnyčiose, restoranuose ir teatruose. Be to, nuo kovo 1 dienos šalyje ruošiamasi įvesti privalomą vakcinaciją sveikatos priežiūros specialistams, mokytojams ir kariams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų