REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į Šiaulių teritorinę ligonių kasą (TLK) kreipėsi savarankiškai privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas mokantis gyventojas, kuris manė esąs draustas, tačiau už gydymą liko skolingas Privalomajam sveikatos draudimo fondui (PSDF). Tai paaiškėjo nustačius, kad nutrūkus PSD galiojimui per vadinamąjį papildomą mėnesį gyventojas gydėsi nemokamai, o įmokos laiku nesumokėjo.

Į Šiaulių teritorinę ligonių kasą (TLK) kreipėsi savarankiškai privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas mokantis gyventojas, kuris manė esąs draustas, tačiau už gydymą liko skolingas Privalomajam sveikatos draudimo fondui (PSDF). Tai paaiškėjo nustačius, kad nutrūkus PSD galiojimui per vadinamąjį papildomą mėnesį gyventojas gydėsi nemokamai, o įmokos laiku nesumokėjo.

REKLAMA

„Papildomas mėnuo – tai laikotarpis, kai nutrūkus PSD galiojimui asmuo dar vieną mėnesį gali naudotis kompensuojamomis sveikatos priežiūros paslaugomis, tačiau turi pareigą iki mėnesio paskutinės dienos sumokėti PSD įmoką. Teisė nemokamai gydytis yra neatsiejama nuo pareigos PSD įmokas mokėti kiekvieną mėnesį. Taigi, šią įmoką būtina sumokėti iki papildomo mėnesio pabaigos“, – pabrėžia Šiaulių TLK Administravimo skyriaus vyriausiasis specialistas Dainius Miškinis.

Jeigu per papildomą mėnesį žmogus gauna kompensuojamųjų medicinos paslaugų, įsigyja vaistų, medicinos pagalbos priemonių, bet laiku nesumoka PSD įmokos, jam skaičiuojamos šių įmokų ir suteiktų sveikatos priežiūros paslaugų išlaidų skolos. Nustačiusi gydymo išlaidų skolą PSDF, TLK gyventojui siunčia pranešimą dėl šių išlaidų atlyginimo. Pranešimo gavėjui nesusisiekus su TLK ir (ar) nesumokėjus sveikatos priežiūros paslaugų, vaistų, medicinos pagalbos priemonių išlaidų, teikiamas ieškinys teismui dėl skolos priteisimo.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak D. Miškinio, dažniausiai skolos PSDF atsiranda ne dėl to, kad gyventojai piktybiškai vengtų mokėti PSD įmokas. Tai nutinka dėl nežinojimo, neapdairumo, kai pasikeičia žmogaus veiklos pobūdis ar sąlygos.

REKLAMA

Gali tekti sumokti kelis šimtus ar tūkstančius eurų

Kartais žmogui nutrūkus PSD galiojimui suteikiama viena kita sveikatos priežiūros specialisto konsultacija, kainuojanti keliolika eurų. Tačiau, jei suteikiama daugiau ar sudėtingesnių sveikatos priežiūros paslaugų, gali tekti sumokėti ir kelis šimtus ar net kelis tūkstančius eurų.

Svarbu žinoti, kad pavėlavus sumokėti PSD įmoką, teks sumokėti ne tik ją, bet dar ir atlyginti sveikatos priežiūros paslaugų, vaistų ar medicinos pagalbos priemonių išlaidas.

PSD įmoka turi būti mokama kiekvieną mėnesį – praleidus bent vieną, PSD galiojimas nutrūksta. „Gyventojai, pamiršę sumokėti PSD įmoką, sumoka kitą mėnesį, manydami, kad iškart vėl tampa drausti. Tačiau tokia pavėluota įmoka padengia ankstesnio mėnesio įmokos skolą, todėl reikia sumokėti dar ir įmoką už einamąjį mėnesį. Pavėluotai sumokėjęs įmokas asmuo nėra skolingas PSD įmokų „Sodrai“, bet draudimas atgaline data negalioja, todėl už per papildomą mėnesį gautas kompensuojamąsias sveikatos priežiūros paslaugas, vaistus, medicinos pagalbos priemones skaičiuojama žala PSDF“, – įspėja Šiaulių TLK atstovas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasitaiko, kad pervedant PSD įmoką nurodomi neteisingi asmens duomenys, įmokos dydis ar įmokos kodas. Tokiais atvejais, nors PSD įmokos yra sumokėtos, jos gali būti neapskaitytos, todėl PSD galiojimas nutrūksta, o per papildomą mėnesį pasinaudojus kompensuojamosiomis sveikatos priežiūros paslaugomis ar įsigijus kompensuojamųjų vaistų asmeniui skaičiuojama šių išlaidų skola.

Patariama kreiptis ir dėl žalos atlyginimo

Gyventojams patariama iš karto atsiliepti į TLK pranešimą atlyginti žalą PSDF. Susisiekti su TLK rekomenduojama net tada, kai gyventojas mano esąs tikras, kad PSD įmokas mokėjo laiku ir tinkamai, todėl yra draustas PSD, ir sveikatos priežiūros paslaugos ar vaistai jam turi būti suteikiami nemokamai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Iškart kreiptis į TLK – geriausias būdas išsiaiškinti, ar skola PSDF biudžetui atsirado pradelsus mokėjimą, ar asmuo buvo draustas PSD, bet per klaidą jo įmokos nebuvo apskaitytos ir panašiai. Jeigu žmogus yra skolingas už suteiktas paslaugas ar vaistus – gali būti sutariama dėl skolos padengimo dalimis, kai sveikatos priežiūros paslaugų, vaistų ar medicinos pagalbos priemonių išlaidų suma lygi ar didesnė nei 300 eurų. Jeigu žmogus įmokas mokėjo tinkamai, bet jos nebuvo apskaitytos –  PSD galiojimas atkuriamas. Susisiekus su TLK dažniausiai išvengiama ieškinių pateikimo teismui bei žalos išieškojimo per antstolius“, – pataria D. Miškinis.

REKLAMA

Tam, kad gyventojai nepamirštų laiku sumokėti PSD įmokos, specialistai  rekomenduoja naudotis el. bankininkystės automatiniais mokėjimo ruošiniais, taip pat priminimus pasižymėti jiems labiausiai priimtinomis kitomis priemonėmis.

Visos PSD įmokos mokamos į „Sodros" surenkamąsias sąskaitas. Kokie yra įmokų kodai ir kaip jas sumokėti galima sužinoti „Sodros“ interneto svetainėje arba paskambinus į „Sodros“ informacijos centrą. Įstaigos interneto svetainėje taip pat galima pasitikrinti, ar nesusikaupė PSD įmokų skola.

Pasitikrinti, ar esate draustas, galima ir ligonių kasų interneto svetainėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų