REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Plyšus aneurizmai 50 proc. pacientų miršta taip ir nepasiekę ligoninės, o tų, kuriems spėjama atlikti skubias operacijas, išgyvena apie 50–60 proc. Tokią liūdną statistiką konstatuoja šalies medikai ir ypač vyrus ragina neatidėlioti profilaktinių tyrimų.

Plyšus aneurizmai 50 proc. pacientų miršta taip ir nepasiekę ligoninės, o tų, kuriems spėjama atlikti skubias operacijas, išgyvena apie 50–60 proc. Tokią liūdną statistiką konstatuoja šalies medikai ir ypač vyrus ragina neatidėlioti profilaktinių tyrimų.

REKLAMA

Pilvo aortos aneurizma (arba kitaip – išsiplėtusi pilvo aorta) – tai viena klastingiausių kraujagyslių ligų, kuri dažniausiai vystosi be simptomų, tačiau ją pastebėti galima ištyrus echoskopu. Deja, dažniausiai ligos simptomai pasireiškia tik tuomet, kai aneurizma plyšta.

Rugsėjo 19 dieną, minint Pasaulinę aortos dieną, Kauno klinikų specialistai surengė akciją, kurios metu kiekvienas norintis galėjo pasitikrinti, ar neturi išsiplėtusios pilvo aortos. Renginio metu buvo atlikta net 70 tyrimų. Tyrimas neskausmingas, atliekamas echoskopu (neinvaziniu būdu) ir truko vos kelias minutes. Akcijos metu buvo siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į itin pavojingą ir klastingą ligą – pilvo aortos aneurizmą, bei paskatinti žmones pasitikrinti.

Kai kam liga pasireiškia du kartus dažniau

„Plyšus aneurizmai 50 proc. pacientų miršta taip ir nepasiekę ligoninės. Tų, kuriems spėjama atlikti skubias operacijas, išgyvena apie 50-60 proc. Todėl labai svarbu laiku aptikti padidėjusią aneurizmą, kol ji neplyšo. Laiku aptikus ligą galima pasiekti gerų rezultatų ir išsaugoti ne vieną gyvybę“, – teigia Kauno klinikų Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vadovas doc. Linas Velička. 

REKLAMA
REKLAMA

Pasak gydytojo kraujagyslių chirurgo, vyresnio amžiaus žmonių grupėje ligos dažnis siekia apie 5 proc., tuo tarpu rūkantiems vyrams, kurių amžius yra 55–60 metų, liga pasireiškia du kartus dažniau. Kiti rizikos veiksniai gali būti: aukštas kraujo spaudimas ir cholesterolio lygis, aterosklerozė, paveldimumas ar kitos ligos. 

REKLAMA

Pilvo aortos plyšimas dažniausiai pasireiškia staigiu pilvo ir nugaros skausmu bei bendru silpnumu, kurį lydi šokas. Žmogus netenka sąmonės.

„Pilve taip pat gali atsirasti pulsuojantis darinys, – pasakoja doc. L. Velička. – Kaip liga vystosi, priklauso nuo gretutinių ligų, aneurizmos plyšimo pobūdžio ir lokalizacijos. Laiku nesuteikus skubios pagalbos dėl gausaus vidinio kraujavimo žmogus neišgyvena.“

Didelė tikimybė, kad žmogus neišgyvens

Pilvo aortos aneurizma – tai būklė, kai pagrindinė žmogaus organizmo arterija išsiplečia virš trijų centimetrų. Operacinis gydymas taikomas kai aortos diametras padidėja virš penkių centimetrų. Didėjant aneurizmai, plyšimo rizika taip pat išauga.

REKLAMA
REKLAMA

„Plyšus aneurizmai, didelė tikimybė, jog žmogus neišgyvens, o net ir po skubios sėkmingos operacijos, 70 proc. pacientų išsivysto sunkios pooperacinės komplikacijos“, – sako Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vadovas. – Kai aneurizmos padidėjimas diagnozuojamas laiku, atliekama planinė operacija, mirtingumas siekia vos 2–5 proc. Taip pat sumažėja komplikacijų tikimybė.“     

Remiantis užsienio kolegų patirtimi, ankstyvos diagnostikos programos padeda reikšmingai sumažinti išvengiamų mirčių skaičių dėl šios ligos.

„Ankstyvos diagnostikos metodas – ultragarsas – nekenksmingas ir  lengvai prieinamas. Siūlytume taikyti tą patį diagnostikos principą ir Lietuvoje ir į diagnostikos programą įtraukti visus 65 metų vyrus. Bent vieną kartą gyvenime atlikus ultragarsinį pilvo aortos tyrimą, galime laiku nustatyti ligą ir suteikti savalaikį gydymą. Ši programa leistų sumažinti pilvo aortos aneurizmą turinčių vyrų mirtingumą ir prailginti vyrų gyvenimo trukmę, kuri Lietuvoje yra viena trumpiausių Europos Sąjungoje“, – sako docentas.

Pastaruosius dešimt metų, Higienos instituto duomenimis, Lietuvoje dėl pilvo aortos aneurizmos mirė 1522 asmenys, iš jų – 1004 vyrai.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų