104
Prancūzija - Ukraina (nuotr. SCANPIX)

31-ą diena Rusijoje trukęs pasaulio futbolo čempionatas pasiekė savo finišo tiesiąją. Ilgą laiką savojo žaidimo finale ieškojusi Prancūzijos rinktinė sekmadienio vakarą 4:2 palaužė Kroatijos pasipriešinimą.

104

Trečią kartą planetos pirmenybių finale žaidę prancūzai antrą kartą tapo pasaulio čempionais.

Paskutinį kartą jiems tą buvo pavykę padaryti 1998-ais metais Prancūzijoje vykusiose pirmenybėse. Tada turnyro šeimininkai finalo akistatoje 3:0 sutriuškino Braziliją.

Prancūzai pasaulio futbolo čempionato finale žaidė ir 2006-ais metais, tačiau tuomet Berlyne (Vokietija) vykusioje lemiamoje pirmenybių akistatoje jie po 11 m baudinių serijos nusileido Italijos rinktinei.

Tuo metu Kroatijos futbolininkai į pasaulio futbolo čempionato finalą pateko pirmą kartą komandos istorijoje.

Įdomu, jog iki šiol buvusį geriausią savo pasiekimą jie užfiksavo būtent 1998-ais metais Prancūzijoje vykusiame čempionate.

Tada vos 4 mln. gyventojų turinčios šalies atstovai iškovojo bronzos medalius.

STARTINĖS KOMANDŲ SUDĖTYS:

RUNGTYNIŲ EIGA:

Pasaulio čempionato trofėjų į „Lužnikų“ stadioną įnešė buvęs Vokietijos rinktinės kapitonas Philippas Lahmas, kuris laimėjo taurę Brazilijoje prieš 4 metus vykusiose pirmenybėse.

Nors futbolo ekspertai ir gerbėjai prieš finalines rungtynes aiškiais dvikovos favoritais įvardijo Prancūzijos rinktinę, tačiau būtent kroatai akistatą dėl aukso medalių pradėjo geriau nei jų varžovai.

Per pirmąsias dešimt minučių Zlatko Daličiaus auklėtiniai sukūrė kelias pavojingas atakas, tačiau priešininkų vartams smūgiais negrasino.

Netrukus Prancūzijos rinktinė patvirtino savo favoritų etiketę. 18-ą dvikovos minutę A.Griezmannas atliko baudos smūgį, kurio metu kroatų puolėjas Mario Mandžukičius netyčia smūgiu galva nukreipė kamuolį į savo komandos vartus (1:0).

27-ą min. rungtynių teisėjas Nestoras Pitana pirmą kartą šiame susitikime ištraukė geltoną kortelę iš savo kišenės. Argentinietis įspėjo greitą kroatų ataką pražanga sustabdžiusį prancūzą N‘Golo Kante.

Iškart po šio epizodo kroatų pusfinalio rungtynių herojus Ivanas Perisičius (29 min.) dar kartą priminė apie save, kai tiksliu smūgiu į vartų tinklą išlygino dvikovos rezultatą (1:1).

Vis tik, tas pats I.Perisičius netrukus nuskambėjo iš blogosios pusės. Būtent jis prancūzų baudos aikštelėje lietė kamuolį ranka. Rungtynių arbitras pradžioje šio epizodo neužfiksavo, tačiau pasitelkęs į pagalbą VAR sistemą priėmė sprendimą skirti 11 m baudinį.

Prie 11 m linijos stojęs prancūzas A.Griezmannas (38) užtikrintai realizavo baudinį ir dar kartą išvedė prancūzus į priekį (2:1). Tai buvo ketvirtasis puolėjo įvartis šiame pasaulio futbolo čempionate.

Po šio epizodo Kroatijos futbolininkai užgulė prancūzų vartus, tačiau išnaudoti sukurtų progų jiems nepavyko ir pasibaigus pirmajam kėliniui Didier Deschampso auklėtiniai pirmavo 2:1.

Pasibaigus ilgajai pertraukai kroatai tęsė varžovų vartų šturmą. Viso pasaulio čempionato metu solidų žaidimą demonstravę prancūzai finalinėje dvikovoje dažnai stokojo užtikrintumo.

50-ą min. I.Perišičiui beveik pavyksta atsidurti vienam prieš vartininką, tačiau H.Llorisas pirmasis suskumba prie kamuolio ir nutraukia potencialiai labai pavojingą ataką.

Netrukus pavojingą ataką pagaliau sukūrė ir prancūzai. Atakos smaigalyje atsidūręs Kylianas Mbappe savojo šanso neišnaudojo.

55-ą min. D.Deschampsas atliko pirmą keitimą šioje finalo akistatoje. Pirmajame kėlinyje geltoną kortelę užsidirbusį prancūzą N‘Golo Kante pakeitė Stevenas Nzonzi.

Nors kroatai dominavo antro kėlinio pradžioje, būtent jiems teko traukti kamuolį iš savo vartų. 59-ą min. prancūzas Paulas Pogba tiksliu smūgiu nuginklavo varžovų vartininką D.Subasičių ir pasiuntė priešininkus į nokdauną (3:1).

Netrukus nokdaunas virto nokautu. – 65-ą min. ketvirtą savo įvartį šiame pasaulio futbolo čempionate įmušė K.Mbappe (4:1).

Vis tik, prancūzų vartininkas Hugo Lioris netikėtai sugrąžino intrigą į rungtynes. Nedovanotinai suklydęs vartų sargas savo baudos aikštelėje prarado kamuolį ir šalia buvęs kroatas M.Mandžukičius (69 min.) sušvelnino varžovų persvarą (4:2).

Per likusį dvikovos laiką Kroatijos futbolininkai dar bandė pasivyti nuvažiuojantį traukinį, tačiau rungtynių pabaigą paskelbęs teisėjo švilpukas paskelbė Prancūzijos triumfą.